Wnętrza

Luty 14, 2022

Ekologiczne wnętrza hotelu Mercure Katowice Centrum

Ekologiczne wnętrza hotelu Mercure Katowice Centrum
Ekologiczne wnętrza hotelu Mercure Katowice Centrum

Naturalna, zielona fasada budynku to zarówno wizytówka hotelu jak i zapowiedź proponowanych proekologicznych rozwiązań projektowych na zewnątrz i wewnątrz budynku. Hotel Mercure Katowice Centrum jest inwestycją przygotowaną według koncepcji green & clean, spełniającą wymogi zrównoważonego budownictwa. Stanowi też swego rodzaju symbol zmiany kierunku działalności miasta z przemysłowego na ekologiczny. Projekt budynku wykonała pracownia AiR Jurkowscy Architekci, natomiast wnętrza zaprojektowała pracownia Tremend.

W obiekcie funkcjonuj system zarządzania zużyciem wody i energii; energia odzyskiwana jest również z wentylatorów wyciągowych kuchni oraz ergometrów w siłowni. Windy także wyposażone zostały w system odzyskiwania energii. W garażu podziemnym i naziemnym parkingu funkcjonują stacje ładowania pojazdów. 268 pokoi rozmieszczonych na 8 piętrach wyposażono w meble wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu (front baru w lobby uzyskano na bazie zużytych szklanych butelek). Wykorzystanie elementów pofabrycznych, to także podkreślenie dawnego przemysłowego charakteru miasta.

Mercure Katowice Centrum
Mercure Katowice Centrum
Mercure Katowice Centrum

Poszanowanie otoczenia

Odpowiedzialność w projektowaniu to również wnikliwa obserwacja zastanego otoczenia i wypracowanie możliwości korespondencji z nim. Roślinny rysunek naścienny znajdujący się w lobby hotelu przy głównych windach jest nawiązaniem do olbrzymiego muralu na ścianie siedziby Urzędu Miasta sąsiadującego z hotelem. Budynek Mercure Katowice Centrum zasłonił malowidło, co inwestor UBM Development AG postanowił „zrekompensować” i niejako przenieść obraz do wnętrza hotelu. Poprosił o to jego autorkę, streetartową artystkę Monę Tusz, która nie odwzorowała całkowicie muralu,  a jedynie nawiązała do jego florystycznego klimatu.

Mercure Katowice Centrum

Architekci Tremend nawiązali również do innych elementów przechodzącego na zieloną stronę mocy miasta. Wnętrza wypełnione naturalną roślinnością to element dekoracyjny, ale też ukłon w stronę zielonych dachów Międzynarodowego Centrum Kongresowego (MCK) i okolicy zrewitalizowanego Spodka, a także nowych terenów zielonych powstających w mieście. Cegła pochodząca z rozbiórki i wykorzystana ponownie na ścianach hotelu Mercure Katowice, to nawiązanie do elementów tutejszej architektury, jak chociażby do okazałego gmachu siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, dawnych kopalń oraz zabytkowego Osiedla Nikiszowiec. Porośnięte dziś bluszczem fasady tego ceglanego osiedla górniczego z początku XX wieku, były dla architektów Tremend inspiracją do wykorzystania tej pnącej rośliny również we wnętrzach ekologicznego hotelu Mercure Katowice Centrum.

Mercure Katowice Centrum
Mercure Katowice Centrum
Mercure Katowice Centrum
Mercure Katowice Centrum
Mercure Katowice Centrum

Tagi: ekologia budynki wnętrza

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Konkursy

Countless transformative research projects remain buried in papers, drawings, and blueprints, hidden from the public eye. These groundbreaking ideas deserve a global platform, where they can inspir...
Listopad 12, 2024
The subject of this competition is to design the remaining school buildings in harmony with local customs, climate, and building education and construction regulations.
Listopad 7, 2024

Materiały budowlane

Źródło: Envato Elements
Remont łazienki to szansa na odświeżenie jej stylu i wprowadzenie nowych trendów. Wybór ceramiki...
Wrzesień 30, 2024
Podnośniki koszowe pozwalają na wygodne i bezpieczne wykonywanie prac na dużych wysokościach – b...
Wrzesień 11, 2024

Polska Świat

Küçükçekmece Djemevi w Turcji | autor: EAA-Emre Arolat Architecture | fot.: © Ivabox
Tytuł Projekt przyszłości nadawany w ramach Światowego festiwalu architektury 2024, trafił do Küç...
Listopad 18, 2024
Casa Emma - fasada, fot.: Cesar Bejar
W tym projekcie architekci z pracowni HW Studio starali się przekazać poczucie spokoju i wyciszen...
Listopad 12, 2024

Wzornictwo

Pierwsza nagroda w konkursie Roca One Day Design Challenge 2022: „SAFESPACE” – Dzianis Pilipuk
Zadaniem było zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w ciągu kilku godzin, na podst...
Listopad 27, 2022
Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021