Wnętrza

Czerwiec 1, 2009

Hugo Boss w Nowym Yorku

Hugo Boss w Nowym Yorku; Matteo Thun & Partners
Hugo Boss w Nowym Yorku; Matteo Thun & Partners

Wnętrze ograniczone drewnianymi strukturami rombu o kształcie diamentu (ikona Centrali Bossa w Szwajcarii) wzmacnia obraz tożsamości identyfikujący korporację i to począwszy od budynku a kończąc na wystroju wnętrza. Całość podzielić można na dwie części: od strony ulicy, miejską solidną zorientowaną na ekspozycję i druga położona w tylnej części budynku, bardziej intymną przeznaczoną na przebieralnie. Światło, skomplikowany system zaprojektowany wspólnie z A.J.Weissbard, wyznacza granice koegzystencji dobrze posadowionego systemu sprzedaży detalicznej ze środowiskiem miejskim.

Hugo Boss, rzut

Hugo Boss w Nowym Yorku

W dzielnicy przetwórstwa mięsnego Nowego Yorku firma Hugo Boss uruchamiała nowy dom towarowy. Wystawiła tu swoje cztery linie ubrań: Czarny Boss, Pomarańczowy Boss, Boss Selekcja i Zielony Boss. Po raz pierwszy firma Hugo umożliwia pełne spojrzenie na zakres kompetencji produkcyjnych tej marki. Salon stanowi mieszankę powierzchni miejskich zaznaczoną teksturą artystyczną. Beton i stal wprowadzone do wnętrza wnoszą swoją własną „nagą estetykę” w nastrój środowiska.

Beton penetruje podłogi, stanowi wykończenie ścian zdobionych fragmentami z cegły a następnie przyjmuje czarny kolor na poziomie sufitów gdzie miesza się z metalem elektrycznych i mechanicznych ciągów i deseniem regulowanych reflektorów przemysłowych. Tworzy to skorupę która znakomicie odpowiada duchowi wnętrza.

Eksponowany jest również znak firmowy i to na wielu poziomach: począwszy od dobrze zorganizowanego systemu sprzedaży detalicznej aż do przypomnienia znanego znaku firmowego - kubiku o kształcie diamentu - wykonanego z paneli drewnianych. Struktura ta zamyka w sobie całą wewnętrzną przestrzeń i podkreśla, począwszy od budynku a skończywszy na wystroju wnętrza, korporacyjną spójność firmy Hugo Boss.

Wnętrza

Wnętrze podzielone jest na dwie części: pierwsza służy do celów wystawienniczych. Wypolerowane żelazo, ciemno brązowe lakierowane monitory dla prezentacji różnych kolekcji, szklane- skórą zdobione- gabloty do ekspozycji akcesoriów, kasy sklepowe( Corian), kurtyna metalowej ściany gdzie można zaznać ochłody i pokrzepienia – to główne akcenty tej części. Strefa ta zawiera wieszaki, półki z towarami podświetlonymi spotami ukrytymi w podłodze to wszystko uzupełniają drewniane sfery w kształcie diamentów które odbijają się w tylnej ścianie. Można powiedzieć: refleksyjna „ ściana skupienia” która zaznacza granice i podwaja pole obserwacji.

Hugo Boss, zdj.: Paul Warchol

 

Druga część wnętrza, tam gdzie mieszczą się przymierzalnie, widoczna jest tylko w optyce silnie obniżonej transparencji. Tu klimat ulega znaczącej zmianie. Dzięki czerwonym zasłonom z aksamitu, sufitu w kolorze złota i drewnianym wykończeniom atmosfera jest znacznie cieplejsza.

Oświetlenie

Przejdźmy teraz do oświetlenia zaprojektowanego we współpracy z firma A.J. Weissbard. W strefie wystawienniczej zastosowane rozwiązania są bardzo skomplikowane. Dynamiczne światło generowane przez programowalne reflektory LED umieszczone naprzeciw umieszczonych na obwodzie paneli podświetlają betonowe ściany wraz z inkrustacją z cegieł (asymetrycznie wzdłuż lady) ze spotami umieszczonymi na szynach sufitowych. Intensywność świateł jest zmniejszona w strefie przymierzalni: światło, za wyjątkiem symbolicznej intensywności kilku kandelabrów, jest tylko pośrednie.

W ten właśnie sposób element światła wyznacza dwojaki nastrój salonu Hugo Boss : solidny i wielkomiejski wzdłuż ulicy a intymny, tchnący prywatnością obszar w tyle pomieszczenia- jednakże wciąż pozostający w kontakcie z miastem.

Hugo Boss, zdj.: Paul Warchol

Hugo Boss, zdj.: Paul Warchol

Hugo Boss, zdj.: Paul Warchol

Hugo Boss, zdj.: Paul Warchol

Źródło: Matteo Thun & Partners

Autorzy:
tłum.: A Paluchowski

Tagi: Matteo Thun wnętrza architektura

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Konkursy

The LE CORBUSIER Architecture Prize aims to recognise architecture and design firms that are actively working towards a more sustainable built environment, wherever they are based and whatever the...
Grudzień 16, 2024
Harvard GSD’s Wheelwright Prize is an international competition for early-career architects. Winners receive a $100,000 (USD) fellowship to foster intensive, innovative architectural research that...
Grudzień 12, 2024

Materiały budowlane

Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Polska Świat

Nowy gmach Uniwersytetu Warszawskiego na warszawskim Powiślu | autor projektu: BBGK Architekci
W Warszawie powstanie nowy gmach Uniwersytetu Warszawskiego. Budynek będzie nowoczesną siedzibą k...
Grudzień 17, 2024
Dworzec Metropolitalny w Lublinie projekt Tremend_fot. Rafał Chojnacki
Oceniając budynki ukończone jury zwracało uwagę na takie cechy projektów jak „innowacyjne rozwiąz...
Grudzień 2, 2024

Wzornictwo

Pierwsza nagroda w konkursie Roca One Day Design Challenge 2022: „SAFESPACE” – Dzianis Pilipuk
Zadaniem było zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w ciągu kilku godzin, na podst...
Listopad 27, 2022
Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021