Wnętrza

Czerwiec 1, 2009

Hugo Boss w Nowym Yorku

Hugo Boss w Nowym Yorku; Matteo Thun & Partners
Hugo Boss w Nowym Yorku; Matteo Thun & Partners

Wnętrze ograniczone drewnianymi strukturami rombu o kształcie diamentu (ikona Centrali Bossa w Szwajcarii) wzmacnia obraz tożsamości identyfikujący korporację i to począwszy od budynku a kończąc na wystroju wnętrza. Całość podzielić można na dwie części: od strony ulicy, miejską solidną zorientowaną na ekspozycję i druga położona w tylnej części budynku, bardziej intymną przeznaczoną na przebieralnie. Światło, skomplikowany system zaprojektowany wspólnie z A.J.Weissbard, wyznacza granice koegzystencji dobrze posadowionego systemu sprzedaży detalicznej ze środowiskiem miejskim.

Hugo Boss, rzut

Hugo Boss w Nowym Yorku

W dzielnicy przetwórstwa mięsnego Nowego Yorku firma Hugo Boss uruchamiała nowy dom towarowy. Wystawiła tu swoje cztery linie ubrań: Czarny Boss, Pomarańczowy Boss, Boss Selekcja i Zielony Boss. Po raz pierwszy firma Hugo umożliwia pełne spojrzenie na zakres kompetencji produkcyjnych tej marki. Salon stanowi mieszankę powierzchni miejskich zaznaczoną teksturą artystyczną. Beton i stal wprowadzone do wnętrza wnoszą swoją własną „nagą estetykę” w nastrój środowiska.

Beton penetruje podłogi, stanowi wykończenie ścian zdobionych fragmentami z cegły a następnie przyjmuje czarny kolor na poziomie sufitów gdzie miesza się z metalem elektrycznych i mechanicznych ciągów i deseniem regulowanych reflektorów przemysłowych. Tworzy to skorupę która znakomicie odpowiada duchowi wnętrza.

Eksponowany jest również znak firmowy i to na wielu poziomach: począwszy od dobrze zorganizowanego systemu sprzedaży detalicznej aż do przypomnienia znanego znaku firmowego - kubiku o kształcie diamentu - wykonanego z paneli drewnianych. Struktura ta zamyka w sobie całą wewnętrzną przestrzeń i podkreśla, począwszy od budynku a skończywszy na wystroju wnętrza, korporacyjną spójność firmy Hugo Boss.

Wnętrza

Wnętrze podzielone jest na dwie części: pierwsza służy do celów wystawienniczych. Wypolerowane żelazo, ciemno brązowe lakierowane monitory dla prezentacji różnych kolekcji, szklane- skórą zdobione- gabloty do ekspozycji akcesoriów, kasy sklepowe( Corian), kurtyna metalowej ściany gdzie można zaznać ochłody i pokrzepienia – to główne akcenty tej części. Strefa ta zawiera wieszaki, półki z towarami podświetlonymi spotami ukrytymi w podłodze to wszystko uzupełniają drewniane sfery w kształcie diamentów które odbijają się w tylnej ścianie. Można powiedzieć: refleksyjna „ ściana skupienia” która zaznacza granice i podwaja pole obserwacji.

Hugo Boss, zdj.: Paul Warchol

 

Druga część wnętrza, tam gdzie mieszczą się przymierzalnie, widoczna jest tylko w optyce silnie obniżonej transparencji. Tu klimat ulega znaczącej zmianie. Dzięki czerwonym zasłonom z aksamitu, sufitu w kolorze złota i drewnianym wykończeniom atmosfera jest znacznie cieplejsza.

Oświetlenie

Przejdźmy teraz do oświetlenia zaprojektowanego we współpracy z firma A.J. Weissbard. W strefie wystawienniczej zastosowane rozwiązania są bardzo skomplikowane. Dynamiczne światło generowane przez programowalne reflektory LED umieszczone naprzeciw umieszczonych na obwodzie paneli podświetlają betonowe ściany wraz z inkrustacją z cegieł (asymetrycznie wzdłuż lady) ze spotami umieszczonymi na szynach sufitowych. Intensywność świateł jest zmniejszona w strefie przymierzalni: światło, za wyjątkiem symbolicznej intensywności kilku kandelabrów, jest tylko pośrednie.

W ten właśnie sposób element światła wyznacza dwojaki nastrój salonu Hugo Boss : solidny i wielkomiejski wzdłuż ulicy a intymny, tchnący prywatnością obszar w tyle pomieszczenia- jednakże wciąż pozostający w kontakcie z miastem.

Hugo Boss, zdj.: Paul Warchol

Hugo Boss, zdj.: Paul Warchol

Hugo Boss, zdj.: Paul Warchol

Hugo Boss, zdj.: Paul Warchol

Źródło: Matteo Thun & Partners

Autorzy:
tłum.: A Paluchowski

Tagi: Matteo Thun wnętrza architektura

Domy jednorodzinne

Projekt domu jednorodzinnego Parterowego PióroArchitekci-18. Ilość pokoi (w tym salon) : 5. Il...
Grudzień 29, 2021
Przykładowe rzuty 3d mieszkania jakie wykonujemy dla deweloperów i inwestorów nieruchomości. Dwu-...
Październik 27, 2021

Konkursy

The International Union of Architects (UIA) and Rehabilitation International (RI) are jointly inviting submissions for a twenty-first century symbol of accessibility to represent their core values...
Styczeń 18, 2022
We invite you to design a small scaled HOME for 2 working individuals of any age group optimized for spatialeciency to fulfill all the needs of its users.
Styczeń 10, 2022

Materiały budowlane

             Świetlik dachowy to nowy produkt firmy VELUX w s...
Grudzień 13, 2021
Przedszkole w Kiełczowie
Wielkoformatowe płyty z możliwością niemal dowolnego nadruku stanowią doskonałe rozwiązanie dla f...
Listopad 15, 2021

Polska Świat

Park Pamięci Wielkiej Synagogi, NArchitekTURA / Bartosz Haduch - finalista Mies van der Rohe Award 2022
Głównym elementem aranżacji parku jest mozaika z czterdziestu szarych płyt piaskowca. Ich nieregu...
Styczeń 20, 2022
Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku - Marlena Wolnik MWArchitekci (finalista Mies van der Rohe Award 2022)
Centrum Aktywności Lokalnej to projekt mający na celu stworzenie przestrzeni, która byłaby centra...
Styczeń 20, 2022

Wzornictwo

Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021
Kolekcja lamp i luster „TRN” - Magda Jurek
Podczas wirtualnej gali jurorzy zaprezentowali pięcioro projektantów, którzy w 2021 roku stworzą...
Luty 2, 2021