Wnętrza

Czerwiec 1, 2009

Hugo Boss w Nowym Yorku

Hugo Boss w Nowym Yorku; Matteo Thun & Partners
Hugo Boss w Nowym Yorku; Matteo Thun & Partners

Wnętrze ograniczone drewnianymi strukturami rombu o kształcie diamentu (ikona Centrali Bossa w Szwajcarii) wzmacnia obraz tożsamości identyfikujący korporację i to począwszy od budynku a kończąc na wystroju wnętrza. Całość podzielić można na dwie części: od strony ulicy, miejską solidną zorientowaną na ekspozycję i druga położona w tylnej części budynku, bardziej intymną przeznaczoną na przebieralnie. Światło, skomplikowany system zaprojektowany wspólnie z A.J.Weissbard, wyznacza granice koegzystencji dobrze posadowionego systemu sprzedaży detalicznej ze środowiskiem miejskim.

Hugo Boss, rzut

Hugo Boss w Nowym Yorku

W dzielnicy przetwórstwa mięsnego Nowego Yorku firma Hugo Boss uruchamiała nowy dom towarowy. Wystawiła tu swoje cztery linie ubrań: Czarny Boss, Pomarańczowy Boss, Boss Selekcja i Zielony Boss. Po raz pierwszy firma Hugo umożliwia pełne spojrzenie na zakres kompetencji produkcyjnych tej marki. Salon stanowi mieszankę powierzchni miejskich zaznaczoną teksturą artystyczną. Beton i stal wprowadzone do wnętrza wnoszą swoją własną „nagą estetykę” w nastrój środowiska.

Beton penetruje podłogi, stanowi wykończenie ścian zdobionych fragmentami z cegły a następnie przyjmuje czarny kolor na poziomie sufitów gdzie miesza się z metalem elektrycznych i mechanicznych ciągów i deseniem regulowanych reflektorów przemysłowych. Tworzy to skorupę która znakomicie odpowiada duchowi wnętrza.

Eksponowany jest również znak firmowy i to na wielu poziomach: począwszy od dobrze zorganizowanego systemu sprzedaży detalicznej aż do przypomnienia znanego znaku firmowego - kubiku o kształcie diamentu - wykonanego z paneli drewnianych. Struktura ta zamyka w sobie całą wewnętrzną przestrzeń i podkreśla, począwszy od budynku a skończywszy na wystroju wnętrza, korporacyjną spójność firmy Hugo Boss.

Wnętrza

Wnętrze podzielone jest na dwie części: pierwsza służy do celów wystawienniczych. Wypolerowane żelazo, ciemno brązowe lakierowane monitory dla prezentacji różnych kolekcji, szklane- skórą zdobione- gabloty do ekspozycji akcesoriów, kasy sklepowe( Corian), kurtyna metalowej ściany gdzie można zaznać ochłody i pokrzepienia – to główne akcenty tej części. Strefa ta zawiera wieszaki, półki z towarami podświetlonymi spotami ukrytymi w podłodze to wszystko uzupełniają drewniane sfery w kształcie diamentów które odbijają się w tylnej ścianie. Można powiedzieć: refleksyjna „ ściana skupienia” która zaznacza granice i podwaja pole obserwacji.

Hugo Boss, zdj.: Paul Warchol

 

Druga część wnętrza, tam gdzie mieszczą się przymierzalnie, widoczna jest tylko w optyce silnie obniżonej transparencji. Tu klimat ulega znaczącej zmianie. Dzięki czerwonym zasłonom z aksamitu, sufitu w kolorze złota i drewnianym wykończeniom atmosfera jest znacznie cieplejsza.

Oświetlenie

Przejdźmy teraz do oświetlenia zaprojektowanego we współpracy z firma A.J. Weissbard. W strefie wystawienniczej zastosowane rozwiązania są bardzo skomplikowane. Dynamiczne światło generowane przez programowalne reflektory LED umieszczone naprzeciw umieszczonych na obwodzie paneli podświetlają betonowe ściany wraz z inkrustacją z cegieł (asymetrycznie wzdłuż lady) ze spotami umieszczonymi na szynach sufitowych. Intensywność świateł jest zmniejszona w strefie przymierzalni: światło, za wyjątkiem symbolicznej intensywności kilku kandelabrów, jest tylko pośrednie.

W ten właśnie sposób element światła wyznacza dwojaki nastrój salonu Hugo Boss : solidny i wielkomiejski wzdłuż ulicy a intymny, tchnący prywatnością obszar w tyle pomieszczenia- jednakże wciąż pozostający w kontakcie z miastem.

Hugo Boss, zdj.: Paul Warchol

Hugo Boss, zdj.: Paul Warchol

Hugo Boss, zdj.: Paul Warchol

Hugo Boss, zdj.: Paul Warchol

Źródło: Matteo Thun & Partners

Autorzy:
tłum.: A Paluchowski

Tagi: Matteo Thun wnętrza architektura

Domy jednorodzinne

Projekt HomeKONCEPT 68 - elewacja frontowa
Nowoczesny projekt domu HomeKONCEPT 68 to interesująca propozycja dla wielbicieli funkcjonalnych...
Styczeń 31, 2020
Holi Home - Projektowanie wnętrz Wrocław
Klient postawił sprawę jasno. Chciał funkcjonalnej, harmonijnej przestrzeni bez kolorystycznej ek...
Styczeń 30, 2020

Konkursy

Celem konkursu jest uzyskanie najlepszej pod względem wizualnym, ekonomicznym, funkcjonalnym oraz eksploatacyjnym koncepcji projektu rozbudowy i przebudowy budynku biurowo-usługowego przy ul. Sienn...
Marzec 24, 2020
This international one-stage architecture ideas competition invites all architecture and landscape architecture students, young architects and landscape architects, young professionals with a degre...
Marzec 22, 2020

Materiały budowlane

Firma Aluprof wprowadziła do oferty nowy system moskitiery plisowanej MPH DUAL, która skutecznie...
Marzec 2, 2020
Duże przeszklenia na dobre wpisały się w nowoczesny wygląd elewacji nie tylko biurowców czy hotel...
Marzec 2, 2020

Polska Świat

Jest to charakterystyczna pionowa struktura, zaprojektowana z uwzględnieniem warunków klimatyczny...
Marzec 4, 2020
Budynek Uniwersytetu Luigi Bocconi zdobył nagrodę World Building of the Year 2008. Jego autorem s...
Marzec 4, 2020

Wzornictwo

The Whole Elements, Anna Bery, FOSSILS
Projekty Anny Bery przenoszą surowość i nieokreśloność przyrody do wnętrza, są także próbą zmierz...
Kwiecień 10, 2018
Produkty nominowane do TOP DESIGN award 2018
Wyróżniają się formą, są ergonomiczne i dobrze zaprojektowane – takie produkty wybrało jury do dr...
Styczeń 24, 2018