Wnętrza

Październik 28, 2024

Kanadyjskie Muzeum Canoe

Kanadyjskie Muzeum Canoe | zdjęcia: Lightemotion
Kanadyjskie Muzeum Canoe | zdjęcia: Lightemotion

Od ponad 25 lat Kanadyjskie Muzeum Canoe (CCM/tłum.: Canadian Canoe Museum), które znajduje się nad brzegiem jeziora Little Lake w Peterborough w Ontario, jest domem dla największej na świecie kolekcji łodzi. Inicjatywa otwarcia muzeum ewoluowała od projektu społecznego do muzeum światowej klasy. W maju 2024 otworzono nowy budynek muzeum. Na ekspozycje zostały przeznaczone dwa piętra, o łącznej powierzchni 20 000 stóp kwadratowych. Cała wystawa poświęcona jest kolekcji łodzi i ich historii.

W ramach projektu ekspozycji bardzo dużą wagę poświęcono projektowi oświetlenia. Za jego projekt odpowiada firma zajmująca się projektowaniem oświetlenia – Lightemotion.

„Był to projekt realizowany przez wiele lat i mieliśmy wielkie szczęście, że od samego początku mieliśmy bezpośredni kontakt z inwestorem” — zauważa Roupinian, prezes i dyrektor ds. projektowania Lightemotion. „To pozwoliło nam uzyskać głębokie zrozumienie znaczenia każdej z tych łodzi, szczególnie w odniesieniu do rdzennej historii Kanady”.

zdjęcia: Lightemotion
zdjęcia: Lightemotion

Artystyczny projekt oświetlenia

W przeciwieństwie do skupienia się na obiektach tradycyjnego kanadyjskiego muzeum, Lightemotion zastosowało bardzo teatralne, immersyjne i sensoryczne podejście, które wykraczało daleko poza proces prostego uwidocznienia ekspozycji dla zwiedzających. Istotne było przekazanie emocji i kunsztu wykonania każdej z łodzi oraz stworzenie systemu oświetlenia, który zanurzyłby zwiedzających w tym doświadczeniu.

Lightemotion wprowadziło własne, firmowe podejście polegające na stosowaniu wielu warstw światła. Zamiast po prostu oświetlać każdy obiekt, starali się je ustawić w sposób, który uchwyci elementy definiujące każde dzieło, czy to będzie grawerunek, słoje drewna, czy kształt łodzi.

Jeśli po prostu oświetlisz obiekt w całości, może on skończyć jak generyczna wystawa sklepowa, zauważa Roupinian. Jednak, jeśli indywidualnie podkreślisz niektóre z jego podstawowych elementów w sposób kierunkowy, ten sam obiekt może wywołać reakcje emocjonalne.

Każda łódź jest oświetlona kierunkowo, aby nadać jej wrażenie ruchu, ale także podkreślić jej indywidualne cechy za pomocą kątów światła, które obejmują ją rzeźbiarsko. Podobnie jak strzała w locie, bliższe spojrzenie ujawnia niezwykle szczegółowe rzemiosło jej konstrukcji.

Zanurzony w marzeniu

Lightemotion starało się stworzyć rodzaj atmosfery snu za pomocą systemu oświetlenia emanującego od dołu. Opracowali skomplikowany system miniaturowych świateł naziemnych z skrytkami, aby skupić się na konkretnych szczegółach, skutecznie oddzielając łodzie od siebie, aby stworzyć wciągającą atmosferę dla każdego indywidualnego pokazu.

Oświetlenie zostało podobnie rozmieszczone w stosunku do elementów graficznych przedstawiających historie każdego eksponatu, z prostym oświetleniem LED od góry, zastosowanym do oświetlania banerów i tworzenia środowiska 3D, które pozwala łodziom „dryfować”. Ta kombinacja przyczynia się do bardzo teatralnej atmosfery, jednocześnie zachowując wartość szczegółów muzealniczych. 

Czujesz się, jakbyś był częścią każdej sceny, ponieważ jesteś otoczony przez poszczególne eksponaty i oddychasz ich DNA, opisuje Roupinian. Cała prezentacja jest dość teatralna, ale każdy szczegół jest uchwycony w urzekający i łatwo rozpoznawalny sposób.

zdjęcia: Lightemotion
zdjęcia: Lightemotion
zdjęcia: Lightemotion
zdjęcia: Lightemotion
zdjęcia: Lightemotion
zdjęcia: Lightemotion

Karta techniczna projektu

  • Pracownicy Canadian Canoe Museum: Jeremy Ward - kurator, Beth Stanley - kurator pomocniczy, Mary Jane Proulx - koordynator ds. projektów wystawienniczych, Carolyn Hyslop - dyrektor wykonawczy, Peter Vooys - kierownik programów, Matt Dunkin - instalator wystawienniczy, Dane Allendorf - współpracownik ds. kolekcji,
  • Projekt wystawy: Raphh – Raphael Hernandez
  • Projekt oświetlenia: Lightemotion
  • Projekt graficzny: Jolin Masson, Camille Ouellet
  • Ilustracje: Stephane Poirier
  • Kartografia: As the Crow Flies Cartography
  • AV i media interaktywne: TKNL-
  • Wykonawca instalacji elektrycznej: Lancer Electric
  • Stolarka: Emily Creek Woodworking
  • Stal: City Welding
  • Druk graficzny: Signafied
zdjęcia: Lightemotion
zdjęcia: Lightemotion

Tagi: projekt oświetlenia oświetlenie ekspozycji muzeum

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Konkursy

Reinventing Cities is a global competition that seeks to accelerate the development of decarbonised and resilient urban regeneration across the globe.
Styczeń 20, 2025
AZURE
The 15th Anniversary of the AZ Awards marks the most exciting year yet, with more opportunities than ever for architects and designers to get recognition in 31 categories.
Styczeń 20, 2025

Materiały budowlane

Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Polska Świat

Wrażliwa twarz dyplomacji w architekturze budynku ambasady RP w Berlinie. Wypowiedź autorska: Marcin Sadowski, architekt i partner w JEMS Architekci. | fot.: Konrad Laskowski
Architektura ambasad jest wrażliwa. W sposób szczególny budynki te są obecne w miejskiej tkance....
Styczeń 20, 2025
fot.: Daisuke Shima
Celem projektowym było połączenie historii z teraźniejszością. Zaprojektowane przez japońskie biu...
Styczeń 7, 2025

Wzornictwo

Pierwsza nagroda w konkursie Roca One Day Design Challenge 2022: „SAFESPACE” – Dzianis Pilipuk
Zadaniem było zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w ciągu kilku godzin, na podst...
Listopad 27, 2022
Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021