Wnętrza

Kwiecień 2, 2010

Kaplica Johnsona w 300-letniej szkole w Nowym Jorku

Zespół Architektów Buttler Roger Baskett odnowił kaplicę Johnson w szkole św.Trójcy w Nowym Jorku
Zespół Architektów Buttler Roger Baskett odnowił kaplicę Johnson w szkole św.Trójcy w Nowym Jorku

Zespół architektów Buttler Roger Baskett (BRD) przeprowadził prace renowacyjne Kaplicy Johnsona w 300 letniej koedukacyjnej szkole św. Trójcy Dnia Niepodległości, zlokalizowanej w górnej części zachodniego Nowego Jorku.

Projekt kaplicy w 2009 roku został:

- wyróżniony przez Amerykańskie Stowarzyszenie Architektów (SARA) poprzez przyznanie mu nagrody: „Profesjonalne Rozwiązanie Projektowe”,

- wyróżnieniony za wartość nowej konstrukcji,

- uznany za „Najlepszy Projekt w 2009 roku”,

- wyróżniony w klasie realizacji instytucjonalnych za aranżację wnętrza „Najlepszy w 2009 roku”.

Zespół Architektów Buttler Roger Baskett odnawia kaplicę Johnson w szkole Św.Trójcy w Nowym Jorku

Idea projektu
Metodologia projektowa Zespołu BRB polegała na upraszczaniu, uszczegółowieniu i integracji elementów komponujących obiekt. Naturalne światło dzienne wprowadzane przez wąską szczelinę biegnącą wzdłuż ściany północnej, odbija rozproszone ciepłe światło słoneczne w głębi przestrzeni. Ściana ta staje się zmienną kanwą w trakcie całego dnia. Zimne pośrednie światło o poranku zmienia się w południe w śródziemnomorski półmrok, aby następnie emanować ciepłą ognistą poświatą popołudnia. Wiązka światła odbija się od wykonanej z kamieni rzecznych (otoczaków) posadzki i doświetla musującą wodą w kamiennej fontannie. Umożliwia to, na tle szorstkości jasnego wnętrza, odczucie faktury, cieni, dźwięku i detalu. Płaszczyzna sufitu płynie odrywając się od otaczających go ścian, a - pośrednio doświetlona - tworzy efekt przypominający chmurę. Aranżacja wzmacnia ten efekt poprzez uwolnienie powierzchni od zbędnego widoku konstrukcji wspierających, oświetlenia, paneli dostępowych, detektorów dymu, dyfuzorów i innych systemów instalacyjnych. Chmura jakby przekłuta smukłym stożkiem, gromadzi światło i rozlewa go dookoła ołtarza.

Rozwiązania techniczne
System wentylacji nadmuchowej wprowadza powietrze z klimatyzatorów poprzez loże z kamieni rzecznych. Bardzo wolna struga tego powietrza wypełnia bezszelestnie użytkową część kaplicy, podobnie jak woda napełnia wannę. Zużyte ciepłe powietrze ewakuowane jest poprzez gardła zlokalizowane na obrzeżach sufitu „chmury”. Zapewnia to zdrowy, skuteczny i niezwykle cichy system wentylacji bez uwidaczniania, standardowo stosowanych, dyfuzorów i kratek.

Zespół Architektów Buttler Roger Baskett odnawia kaplicę Johnson w szkole Św.Trójcy w Nowym Jorku

Aranżacja wnętrza
Drzwi, fotele, oświetlenie, system nagłaśniający zostały starannie zintegrowane z szerokimi płaszczyznami stolarki które zamykają przestrzeń z dwóch stron.

Ozdobne płaszczyzny stolarki wprowadzają nastrój intymności i stanowią przyjemną przeciwwagę dla szorstkiej doskonałości pozostałych ścian gipsowych. Dostępna dla wiernych powierzchnia podłogi wykonana została z drzewa orzechowego. Uzupełnia ją pas z jasnych kamieni rzecznych a smaku dodaje wiele elementów z oksydowanej na czarno stali, zaprojektowanych przez lokalnego metaloplastyka Kristina Kozak. Artysta ten współpracował z BRB w wykonaniu 5 ręcznie wykutych kandelabrów i artystycznych klamek do drzwi. On też był autorem i wykonawcą kutego oksydowanego na czarno krucyfiksu. Jest on łatwy do zdemontowania i może być zawieszany w zakrystii na specjalnej armaturze.

Funkcje kaplicy
Kaplica Johnson’a prowadzi szereg różnych działalności, w tym normalne działania liturgiczne, nabożeństwa żałobne, naukę religii jak również pogadanki z zakresu różnych tradycji religijnych. Od otwarcia w styczniu 2009 roku stała się także miejscem niestandardowych aktywności, np. przestrzenią do medytacji, jogi i ćwiczeń pilates. Często też odwiedzana jest przez osoby szukające momentu przerwy i wyciszenia w ich codziennych zajęciach. Jest to miejsce świętego spokoju, światła i odzyskania równowagi, miejscem, gdzie ludzie wszystkich tradycji są mile widziani.

Zespół Architektów Buttler Roger Baskett odnawia kaplicę Johnson w szkole Św.Trójcy w Nowym Jorku

Zespół Projektowy BRB - autor projektu rewaloryzacji kaplicy Johnson’a w kościele Sw.Trójcy:
Robert Vuyosevich - Odpowiedzialny Partner
Mark Maljanian – Projektant Inwestycji
Joseph Zappulla – Architekt projektu

Butler Roger Baskett
Butler Roger Baskett (BRB) jest nową architektoniczną firmą z siedzibą w Nowym Jorku specjalizującą się w projektowaniu rozwiązań dla szkół wyższych i niezależnych o różnych profilach naukowych jak również dla instytucji korporacyjnych w zakresie projektowania wnętrz. Zespół zajmuje się także projektowaniem obiektów sportowych, klubowych. Szczególną uwagę przywiązuje do zabezpieczenia obiektów o charakterze zabytkowym.

Autorzy:
tłum.: A. Paluchowski

Tagi: kaplica wnętrza architektura wnętrz

Domy jednorodzinne

si:ti studio
Istotą pracy nad projektem domu było znalezienie przejrzystej struktury przestrzenno-funkcjonalne...
Listopad 19, 2023
Pomysł na projekt domu odpornego na zmiany klimatyczne był inspirowany licznymi klęskami żywiołow...
Sierpień 22, 2023

Konkursy

The Minister Responsible for the Capitale-Nationale region, Jonatan Julien, is officially inviting landscape architects, urban designers, urban planners, and other environmental design professional...
Grudzień 1, 2023
The International VELUX Award (IVA) is a biennial ideas competition for students of architecture. It invites students from all over the world to create projects investigating the role of daylight i...
Listopad 29, 2023

Materiały budowlane

FAKRO - okna do dachów płaskich
Naturalne światło jest niezbędne dla naszego zdrowia. Dzięki oknom do dachów płaskich można dośw...
Październik 9, 2023
FAKRO - okna do dachów płaskich
Naturalne światło jest niezbędne dla naszego zdrowia. Dzięki oknom do dachów płaskich można dośw...
Październik 9, 2023

Polska Świat

Średnia Szkoła Huizhen w Chinach z tytułem Budynku Roku 2023  | autor:  Approach Design Studio - Zhejiang University of Technology Engineering Design Group Co.,Ltd | fot.:  Approach Design Studio - Zhejiang University of Technology Engineering Design Group Co.,Ltd
"Pokochaliśmy ten budynek, ponieważ jest nieoczekiwany i zachwycający. Architektom udało się stwo...
Grudzień 5, 2023
Browary Warszawskie nominowane do Mies van der Rohe Awards 2024
Browary Warszawskie znalazły się wśród 362 projektów nominowanych do European Union Prize for Con...
Grudzień 4, 2023

Wzornictwo

Pierwsza nagroda w konkursie Roca One Day Design Challenge 2022: „SAFESPACE” – Dzianis Pilipuk
Zadaniem było zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w ciągu kilku godzin, na podst...
Listopad 27, 2022
Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021