Wnętrza

Kwiecień 2, 2010

Kaplica Johnsona w 300-letniej szkole w Nowym Jorku

Zespół Architektów Buttler Roger Baskett odnowił kaplicę Johnson w szkole św.Trójcy w Nowym Jorku
Zespół Architektów Buttler Roger Baskett odnowił kaplicę Johnson w szkole św.Trójcy w Nowym Jorku

Zespół architektów Buttler Roger Baskett (BRD) przeprowadził prace renowacyjne Kaplicy Johnsona w 300 letniej koedukacyjnej szkole św. Trójcy Dnia Niepodległości, zlokalizowanej w górnej części zachodniego Nowego Jorku.

Projekt kaplicy w 2009 roku został:

- wyróżniony przez Amerykańskie Stowarzyszenie Architektów (SARA) poprzez przyznanie mu nagrody: „Profesjonalne Rozwiązanie Projektowe”,

- wyróżnieniony za wartość nowej konstrukcji,

- uznany za „Najlepszy Projekt w 2009 roku”,

- wyróżniony w klasie realizacji instytucjonalnych za aranżację wnętrza „Najlepszy w 2009 roku”.

Zespół Architektów Buttler Roger Baskett odnawia kaplicę Johnson w szkole Św.Trójcy w Nowym Jorku

Idea projektu
Metodologia projektowa Zespołu BRB polegała na upraszczaniu, uszczegółowieniu i integracji elementów komponujących obiekt. Naturalne światło dzienne wprowadzane przez wąską szczelinę biegnącą wzdłuż ściany północnej, odbija rozproszone ciepłe światło słoneczne w głębi przestrzeni. Ściana ta staje się zmienną kanwą w trakcie całego dnia. Zimne pośrednie światło o poranku zmienia się w południe w śródziemnomorski półmrok, aby następnie emanować ciepłą ognistą poświatą popołudnia. Wiązka światła odbija się od wykonanej z kamieni rzecznych (otoczaków) posadzki i doświetla musującą wodą w kamiennej fontannie. Umożliwia to, na tle szorstkości jasnego wnętrza, odczucie faktury, cieni, dźwięku i detalu. Płaszczyzna sufitu płynie odrywając się od otaczających go ścian, a - pośrednio doświetlona - tworzy efekt przypominający chmurę. Aranżacja wzmacnia ten efekt poprzez uwolnienie powierzchni od zbędnego widoku konstrukcji wspierających, oświetlenia, paneli dostępowych, detektorów dymu, dyfuzorów i innych systemów instalacyjnych. Chmura jakby przekłuta smukłym stożkiem, gromadzi światło i rozlewa go dookoła ołtarza.

Rozwiązania techniczne
System wentylacji nadmuchowej wprowadza powietrze z klimatyzatorów poprzez loże z kamieni rzecznych. Bardzo wolna struga tego powietrza wypełnia bezszelestnie użytkową część kaplicy, podobnie jak woda napełnia wannę. Zużyte ciepłe powietrze ewakuowane jest poprzez gardła zlokalizowane na obrzeżach sufitu „chmury”. Zapewnia to zdrowy, skuteczny i niezwykle cichy system wentylacji bez uwidaczniania, standardowo stosowanych, dyfuzorów i kratek.

Zespół Architektów Buttler Roger Baskett odnawia kaplicę Johnson w szkole Św.Trójcy w Nowym Jorku

Aranżacja wnętrza
Drzwi, fotele, oświetlenie, system nagłaśniający zostały starannie zintegrowane z szerokimi płaszczyznami stolarki które zamykają przestrzeń z dwóch stron.

Ozdobne płaszczyzny stolarki wprowadzają nastrój intymności i stanowią przyjemną przeciwwagę dla szorstkiej doskonałości pozostałych ścian gipsowych. Dostępna dla wiernych powierzchnia podłogi wykonana została z drzewa orzechowego. Uzupełnia ją pas z jasnych kamieni rzecznych a smaku dodaje wiele elementów z oksydowanej na czarno stali, zaprojektowanych przez lokalnego metaloplastyka Kristina Kozak. Artysta ten współpracował z BRB w wykonaniu 5 ręcznie wykutych kandelabrów i artystycznych klamek do drzwi. On też był autorem i wykonawcą kutego oksydowanego na czarno krucyfiksu. Jest on łatwy do zdemontowania i może być zawieszany w zakrystii na specjalnej armaturze.

Funkcje kaplicy
Kaplica Johnson’a prowadzi szereg różnych działalności, w tym normalne działania liturgiczne, nabożeństwa żałobne, naukę religii jak również pogadanki z zakresu różnych tradycji religijnych. Od otwarcia w styczniu 2009 roku stała się także miejscem niestandardowych aktywności, np. przestrzenią do medytacji, jogi i ćwiczeń pilates. Często też odwiedzana jest przez osoby szukające momentu przerwy i wyciszenia w ich codziennych zajęciach. Jest to miejsce świętego spokoju, światła i odzyskania równowagi, miejscem, gdzie ludzie wszystkich tradycji są mile widziani.

Zespół Architektów Buttler Roger Baskett odnawia kaplicę Johnson w szkole Św.Trójcy w Nowym Jorku

Zespół Projektowy BRB - autor projektu rewaloryzacji kaplicy Johnson’a w kościele Sw.Trójcy:
Robert Vuyosevich - Odpowiedzialny Partner
Mark Maljanian – Projektant Inwestycji
Joseph Zappulla – Architekt projektu

Butler Roger Baskett
Butler Roger Baskett (BRB) jest nową architektoniczną firmą z siedzibą w Nowym Jorku specjalizującą się w projektowaniu rozwiązań dla szkół wyższych i niezależnych o różnych profilach naukowych jak również dla instytucji korporacyjnych w zakresie projektowania wnętrz. Zespół zajmuje się także projektowaniem obiektów sportowych, klubowych. Szczególną uwagę przywiązuje do zabezpieczenia obiektów o charakterze zabytkowym.

Autorzy:
tłum.: A. Paluchowski

Tagi: kaplica wnętrza architektura wnętrz

Domy jednorodzinne

DZIAŁKA / LOKALIZACJA BUDYNKU Działka zlokalizowana w miejscowości Puszcza Mariańska w otulinie...
Listopad 23, 2020
Wizualizacje gotowego projektu domu jednorodzinnego. Projekt dostępny m.in. na https://www.extrad...
Sierpień 24, 2020

Konkursy

Zimna stal i ciepłe drewno? Przełam schemat! Stwórz oryginalny projekt, weź udział w konkursie i wygraj nagrodę pieniężną.
Listopad 25, 2020
The UIA has endorsed the competition, which is part of UNESCO’s initiative called “Revive the Spirit of Mosul”, a call for the restoration of one of Iraq’s iconic cities.
Listopad 23, 2020

Materiały budowlane

ALUPROF MB-SR60N – najnowszy system lekkich ścian fasadowych
Odpowiadając na zapytania i sugestie architektów, ALUPROF wprowadza do oferty nowy system fasad...
Listopad 4, 2020
Firma FAKRO od prawie 30 lat kreuje oraz wdraża innowacyjne rozwiązania stolarki otworowej. Ogrom...
Wrzesień 30, 2020

Polska Świat

Centrum Edukacji Ekologicznej dla Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów w Gliwicach, autor projektu: STUDIO BB ARCHITEKCI
Ma być projektem wyjątkowym i demonstracyjnym w zakresie kształtowania świadomości ekologicznej i...
Listopad 25, 2020
  Interior Design of the Year 2020 - Nocenco Cafe by Vo Trong Nghia. Photo credit: Vo Trong Nghia
Edycja 2020 MasterPrize po raz kolejny spotkała się z dużym zainteresowaniem, a liczba zgłoszeń o...
Listopad 6, 2020

Wzornictwo

Kolekcja Modernizm nagrodzona Bronze A' Design Award w kategorii materiały budowlane i elementy konstrukcyjne
Zaprojektowana przez Maję Ganszyniec kolekcja Ceramiki Paradyż - Modernizm zdobyła nagrodę Bronze...
Maj 13, 2020
The Whole Elements, Anna Bery, FOSSILS
Projekty Anny Bery przenoszą surowość i nieokreśloność przyrody do wnętrza, są także próbą zmierz...
Kwiecień 10, 2018