Wnętrza

Kwiecień 2, 2010

Kaplica Johnsona w 300-letniej szkole w Nowym Jorku

Zespół Architektów Buttler Roger Baskett odnowił kaplicę Johnson w szkole św.Trójcy w Nowym Jorku
Zespół Architektów Buttler Roger Baskett odnowił kaplicę Johnson w szkole św.Trójcy w Nowym Jorku

Zespół architektów Buttler Roger Baskett (BRD) przeprowadził prace renowacyjne Kaplicy Johnsona w 300 letniej koedukacyjnej szkole św. Trójcy Dnia Niepodległości, zlokalizowanej w górnej części zachodniego Nowego Jorku.

Projekt kaplicy w 2009 roku został:

- wyróżniony przez Amerykańskie Stowarzyszenie Architektów (SARA) poprzez przyznanie mu nagrody: „Profesjonalne Rozwiązanie Projektowe”,

- wyróżnieniony za wartość nowej konstrukcji,

- uznany za „Najlepszy Projekt w 2009 roku”,

- wyróżniony w klasie realizacji instytucjonalnych za aranżację wnętrza „Najlepszy w 2009 roku”.

Zespół Architektów Buttler Roger Baskett odnawia kaplicę Johnson w szkole Św.Trójcy w Nowym Jorku

Idea projektu
Metodologia projektowa Zespołu BRB polegała na upraszczaniu, uszczegółowieniu i integracji elementów komponujących obiekt. Naturalne światło dzienne wprowadzane przez wąską szczelinę biegnącą wzdłuż ściany północnej, odbija rozproszone ciepłe światło słoneczne w głębi przestrzeni. Ściana ta staje się zmienną kanwą w trakcie całego dnia. Zimne pośrednie światło o poranku zmienia się w południe w śródziemnomorski półmrok, aby następnie emanować ciepłą ognistą poświatą popołudnia. Wiązka światła odbija się od wykonanej z kamieni rzecznych (otoczaków) posadzki i doświetla musującą wodą w kamiennej fontannie. Umożliwia to, na tle szorstkości jasnego wnętrza, odczucie faktury, cieni, dźwięku i detalu. Płaszczyzna sufitu płynie odrywając się od otaczających go ścian, a - pośrednio doświetlona - tworzy efekt przypominający chmurę. Aranżacja wzmacnia ten efekt poprzez uwolnienie powierzchni od zbędnego widoku konstrukcji wspierających, oświetlenia, paneli dostępowych, detektorów dymu, dyfuzorów i innych systemów instalacyjnych. Chmura jakby przekłuta smukłym stożkiem, gromadzi światło i rozlewa go dookoła ołtarza.

Rozwiązania techniczne
System wentylacji nadmuchowej wprowadza powietrze z klimatyzatorów poprzez loże z kamieni rzecznych. Bardzo wolna struga tego powietrza wypełnia bezszelestnie użytkową część kaplicy, podobnie jak woda napełnia wannę. Zużyte ciepłe powietrze ewakuowane jest poprzez gardła zlokalizowane na obrzeżach sufitu „chmury”. Zapewnia to zdrowy, skuteczny i niezwykle cichy system wentylacji bez uwidaczniania, standardowo stosowanych, dyfuzorów i kratek.

Zespół Architektów Buttler Roger Baskett odnawia kaplicę Johnson w szkole Św.Trójcy w Nowym Jorku

Aranżacja wnętrza
Drzwi, fotele, oświetlenie, system nagłaśniający zostały starannie zintegrowane z szerokimi płaszczyznami stolarki które zamykają przestrzeń z dwóch stron.

Ozdobne płaszczyzny stolarki wprowadzają nastrój intymności i stanowią przyjemną przeciwwagę dla szorstkiej doskonałości pozostałych ścian gipsowych. Dostępna dla wiernych powierzchnia podłogi wykonana została z drzewa orzechowego. Uzupełnia ją pas z jasnych kamieni rzecznych a smaku dodaje wiele elementów z oksydowanej na czarno stali, zaprojektowanych przez lokalnego metaloplastyka Kristina Kozak. Artysta ten współpracował z BRB w wykonaniu 5 ręcznie wykutych kandelabrów i artystycznych klamek do drzwi. On też był autorem i wykonawcą kutego oksydowanego na czarno krucyfiksu. Jest on łatwy do zdemontowania i może być zawieszany w zakrystii na specjalnej armaturze.

Funkcje kaplicy
Kaplica Johnson’a prowadzi szereg różnych działalności, w tym normalne działania liturgiczne, nabożeństwa żałobne, naukę religii jak również pogadanki z zakresu różnych tradycji religijnych. Od otwarcia w styczniu 2009 roku stała się także miejscem niestandardowych aktywności, np. przestrzenią do medytacji, jogi i ćwiczeń pilates. Często też odwiedzana jest przez osoby szukające momentu przerwy i wyciszenia w ich codziennych zajęciach. Jest to miejsce świętego spokoju, światła i odzyskania równowagi, miejscem, gdzie ludzie wszystkich tradycji są mile widziani.

Zespół Architektów Buttler Roger Baskett odnawia kaplicę Johnson w szkole Św.Trójcy w Nowym Jorku

Zespół Projektowy BRB - autor projektu rewaloryzacji kaplicy Johnson’a w kościele Sw.Trójcy:
Robert Vuyosevich - Odpowiedzialny Partner
Mark Maljanian – Projektant Inwestycji
Joseph Zappulla – Architekt projektu

Butler Roger Baskett
Butler Roger Baskett (BRB) jest nową architektoniczną firmą z siedzibą w Nowym Jorku specjalizującą się w projektowaniu rozwiązań dla szkół wyższych i niezależnych o różnych profilach naukowych jak również dla instytucji korporacyjnych w zakresie projektowania wnętrz. Zespół zajmuje się także projektowaniem obiektów sportowych, klubowych. Szczególną uwagę przywiązuje do zabezpieczenia obiektów o charakterze zabytkowym.

Autorzy:
tłum.: A. Paluchowski

Tagi: kaplica wnętrza architektura wnętrz

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Konkursy

W końcowym opracowaniu, na bazie wybranej w konkursie pracy Zamawiający oczekuje wykonania projektu budowlanego oraz uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, a także wykonania kompletnej dokumenta...
Listopad 19, 2024
Countless transformative research projects remain buried in papers, drawings, and blueprints, hidden from the public eye. These groundbreaking ideas deserve a global platform, where they can inspir...
Listopad 12, 2024

Materiały budowlane

Źródło: Envato Elements
Remont łazienki to szansa na odświeżenie jej stylu i wprowadzenie nowych trendów. Wybór ceramiki...
Wrzesień 30, 2024
Podnośniki koszowe pozwalają na wygodne i bezpieczne wykonywanie prac na dużych wysokościach – b...
Wrzesień 11, 2024

Polska Świat

Szkoła publiczna Darlington w Australii Budynkiem Roku 2024 | autor projektu: fjcstudio | fot.: © Brett Boardman
Tegoroczny laureat - szkoła publiczna Darlington w Australii - znajduje się na obrzeżach Sydney i...
Listopad 19, 2024
Küçükçekmece Djemevi w Turcji | autor: EAA-Emre Arolat Architecture | fot.: © Ivabox
Tytuł Projekt przyszłości nadawany w ramach Światowego festiwalu architektury 2024, trafił do Küç...
Listopad 18, 2024

Wzornictwo

Pierwsza nagroda w konkursie Roca One Day Design Challenge 2022: „SAFESPACE” – Dzianis Pilipuk
Zadaniem było zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w ciągu kilku godzin, na podst...
Listopad 27, 2022
Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021