Wnętrza

Grudzień 5, 2011

Mediateka - tymczasowa architektura wnętrz

Mediateka. Autor projektu: Studio Rygalik, fot.: Ernest Wińczyk
Mediateka. Autor projektu: Studio Rygalik, fot.: Ernest Wińczyk

Została pomyślana jako funkcjonalne uzupełnienie wystawy prezentującej współczesną sztukę polską z okazji objęcia przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej i funkcjonowała w Centrum Sztuki BOZAR w Brukseli.

Artystyczna aranżacja, która miała spełniać konkretną funkcję – miała być przestrzenią dialogu z szeroko rozumianą kulturą, jak również przestrzenią dialogu o kulturze. To miejsce spotkań z książką, publicystyką, sztuką oraz ludźmi, którzy chcą się podzielić swoimi spostrzeżeniami, inspirować siebie oraz innych – mówił projektant instalacji Tomek Rygalik.

Mediateka to wyjątkowy, ale również odważny projekt, dlatego mamy nadzieję, że w Polsce spotka się z równie entuzjastycznym odbiorem jak w Brukseli – mówi Wojciech Gątkiewicz, prezes Grupy Pfleiderer Grajewo S.A.

Mediateka. Autor projektu: Studio Rygalik, fot.: Ernest Wińczyk
Mediateka. Autor projektu: Studio Rygalik, fot.: Ernest Wińczyk
Mediateka. Autor projektu: Studio Rygalik, fot.: Ernest Wińczyk

Idea projektu

Instalacja składa się z geometrycznych brył odwołujących się do tradycyjnych typologii mebli. Obiekty wykonane zostały z drewnopochodnej, ekologicznej płyty budowlanej - tworzą siedziska, stoły, biurka i półki, które swoją formą i ustawieniem zapraszają do ich twórczego wykorzystania. Autorem projektu jest polska pracownia projektowa Studio Rygalik.


W pażdzierniku 2011 roku cała instalacja została sprowadzona do Polski przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Można ją oglądać w Gmachu Głównym Muzeum przy al. 3 Maja 1, na II piętrze w holu Intertekst. Wcześniej Mediateka towarzyszyła wystawie Potęga Fantazji. Nowoczesna i współczesna sztuka z Polski (Power of Fantasy. Modern and Contemporary Art from Poland), prezentowanej od czerwca do września 2011 roku w Centrum Sztuki BOZAR w Brukseli, w ramach programu Polskiej Prezydencji w Radzie UE.

O autorze projektu

Tomek Rygalik, fot.: Krzysztof Kozanowski

Tomek Rygalik prowadzi własne studio projektowe w Warszawie oraz pracownię projektowania na Wydziale Wzornictwa ASP (PG13). Pełni funkcję dyrektora artystycznego Comforty - wiodącej polskiej marki meblowej. Studiował Architekturę w Łodzi oraz Industrial Design na Pratt Institute w Nowym Jorku. Po studiach pracował dla firm projektowych w Nowym Jorku, dla klientów takich jak Kodak, Polaroid, MTV, PerkinElmer, Dentsply, Unilever, itd. W 2003 podjął studia na Royal College of Art w Londynie, gdzie po otrzymaniu dyplomu został pracownikiem naukowym. Zrealizował projekty m.in. dla DuPont, Moroso, Artek, Noti, Heal's, Ideal Standard, Pfleiderer, BOZAR i polskiej prezydencji w UE. www.studiorygalik.com

 

O materiale

Mediateka powstała przy wsparciu Grupy Pfleiderer Grajewo S.A. - producenta drewnopochodnej płyty budowlanej MFP®. Jest to materiał o wyjątkowych właściwościach konstrukcyjnych, funkcjonalnych i estetycznych oraz szerokim wachlarzu zastosowań. Ze względu na swoje parametry – wytrzymałość na obciążenia, cięcie, wiercenie, frezowanie oraz wysoką odporność na wilgoć jest wykorzystywana jako popularny materiał w różnorodnych pracach budowlanych, wykończeniowych na każdym etapie budowy czy remontu domu. Jest zazwyczaj niewidoczna, bo przykryta okładziną ścienną lub podłogą. W projekcie Mediateki wyjątkowo znalazła zupełnie nowe zastosowanie – jako materiał do budowy artystycznych brył, które stały się funkcjonalnymi meblami. Ma ona naturalny kolor szlachetnego drewna, który miękko odbija światło. Dodatkowo uszlachetniona została specjalnym lakierem zapewniającym jej gładkość, która z jednej strony jest przyjemna dla oka, z drugiej - zwiększa komfort użytkowania mebli.

Tagi: mediateka Rygalik Studio architektura wnętrz aranżacja wnętrz

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Konkursy

The LE CORBUSIER Architecture Prize aims to recognise architecture and design firms that are actively working towards a more sustainable built environment, wherever they are based and whatever the...
Grudzień 16, 2024
Harvard GSD’s Wheelwright Prize is an international competition for early-career architects. Winners receive a $100,000 (USD) fellowship to foster intensive, innovative architectural research that...
Grudzień 12, 2024

Materiały budowlane

Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Polska Świat

Nowy gmach Uniwersytetu Warszawskiego na warszawskim Powiślu | autor projektu: BBGK Architekci
W Warszawie powstanie nowy gmach Uniwersytetu Warszawskiego. Budynek będzie nowoczesną siedzibą k...
Grudzień 17, 2024
Dworzec Metropolitalny w Lublinie projekt Tremend_fot. Rafał Chojnacki
Oceniając budynki ukończone jury zwracało uwagę na takie cechy projektów jak „innowacyjne rozwiąz...
Grudzień 2, 2024

Wzornictwo

Pierwsza nagroda w konkursie Roca One Day Design Challenge 2022: „SAFESPACE” – Dzianis Pilipuk
Zadaniem było zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w ciągu kilku godzin, na podst...
Listopad 27, 2022
Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021