Wnętrza

Grudzień 5, 2011

Mediateka - tymczasowa architektura wnętrz

Mediateka. Autor projektu: Studio Rygalik, fot.: Ernest Wińczyk
Mediateka. Autor projektu: Studio Rygalik, fot.: Ernest Wińczyk

Została pomyślana jako funkcjonalne uzupełnienie wystawy prezentującej współczesną sztukę polską z okazji objęcia przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej i funkcjonowała w Centrum Sztuki BOZAR w Brukseli.

Artystyczna aranżacja, która miała spełniać konkretną funkcję – miała być przestrzenią dialogu z szeroko rozumianą kulturą, jak również przestrzenią dialogu o kulturze. To miejsce spotkań z książką, publicystyką, sztuką oraz ludźmi, którzy chcą się podzielić swoimi spostrzeżeniami, inspirować siebie oraz innych – mówił projektant instalacji Tomek Rygalik.

Mediateka to wyjątkowy, ale również odważny projekt, dlatego mamy nadzieję, że w Polsce spotka się z równie entuzjastycznym odbiorem jak w Brukseli – mówi Wojciech Gątkiewicz, prezes Grupy Pfleiderer Grajewo S.A.

Mediateka. Autor projektu: Studio Rygalik, fot.: Ernest Wińczyk
Mediateka. Autor projektu: Studio Rygalik, fot.: Ernest Wińczyk
Mediateka. Autor projektu: Studio Rygalik, fot.: Ernest Wińczyk

Idea projektu

Instalacja składa się z geometrycznych brył odwołujących się do tradycyjnych typologii mebli. Obiekty wykonane zostały z drewnopochodnej, ekologicznej płyty budowlanej - tworzą siedziska, stoły, biurka i półki, które swoją formą i ustawieniem zapraszają do ich twórczego wykorzystania. Autorem projektu jest polska pracownia projektowa Studio Rygalik.


W pażdzierniku 2011 roku cała instalacja została sprowadzona do Polski przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Można ją oglądać w Gmachu Głównym Muzeum przy al. 3 Maja 1, na II piętrze w holu Intertekst. Wcześniej Mediateka towarzyszyła wystawie Potęga Fantazji. Nowoczesna i współczesna sztuka z Polski (Power of Fantasy. Modern and Contemporary Art from Poland), prezentowanej od czerwca do września 2011 roku w Centrum Sztuki BOZAR w Brukseli, w ramach programu Polskiej Prezydencji w Radzie UE.

O autorze projektu

Tomek Rygalik, fot.: Krzysztof Kozanowski

Tomek Rygalik prowadzi własne studio projektowe w Warszawie oraz pracownię projektowania na Wydziale Wzornictwa ASP (PG13). Pełni funkcję dyrektora artystycznego Comforty - wiodącej polskiej marki meblowej. Studiował Architekturę w Łodzi oraz Industrial Design na Pratt Institute w Nowym Jorku. Po studiach pracował dla firm projektowych w Nowym Jorku, dla klientów takich jak Kodak, Polaroid, MTV, PerkinElmer, Dentsply, Unilever, itd. W 2003 podjął studia na Royal College of Art w Londynie, gdzie po otrzymaniu dyplomu został pracownikiem naukowym. Zrealizował projekty m.in. dla DuPont, Moroso, Artek, Noti, Heal's, Ideal Standard, Pfleiderer, BOZAR i polskiej prezydencji w UE. www.studiorygalik.com

 

O materiale

Mediateka powstała przy wsparciu Grupy Pfleiderer Grajewo S.A. - producenta drewnopochodnej płyty budowlanej MFP®. Jest to materiał o wyjątkowych właściwościach konstrukcyjnych, funkcjonalnych i estetycznych oraz szerokim wachlarzu zastosowań. Ze względu na swoje parametry – wytrzymałość na obciążenia, cięcie, wiercenie, frezowanie oraz wysoką odporność na wilgoć jest wykorzystywana jako popularny materiał w różnorodnych pracach budowlanych, wykończeniowych na każdym etapie budowy czy remontu domu. Jest zazwyczaj niewidoczna, bo przykryta okładziną ścienną lub podłogą. W projekcie Mediateki wyjątkowo znalazła zupełnie nowe zastosowanie – jako materiał do budowy artystycznych brył, które stały się funkcjonalnymi meblami. Ma ona naturalny kolor szlachetnego drewna, który miękko odbija światło. Dodatkowo uszlachetniona została specjalnym lakierem zapewniającym jej gładkość, która z jednej strony jest przyjemna dla oka, z drugiej - zwiększa komfort użytkowania mebli.

Tagi: mediateka Rygalik Studio architektura wnętrz aranżacja wnętrz

Domy jednorodzinne

Total area: 89 sq.m Location: Ukraine, Sumy Year: 2024 Modern and stylish guest house with a...
Lipiec 12, 2024
Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024

Konkursy

As part of Barcelona’s nomination as the World Capital of Architecture 2026 by UNESCO-UIA, Fundació Mies van der Rohe – Barcelona City Council have launched this international competition of ideas...
Lipiec 10, 2024
Konkurs Wnętrze Roku SAW powołało środowisko architektów wnętrz, aby propagować funkcjonalne i piękne wnętrza, oryginalne wzornictwo oraz dobre praktyki zawodowe.
Lipiec 10, 2024

Materiały budowlane

Źródło: pixabay.com | licencja: https://pixabay.com/pl/service/license
Łóżko jest jednym z najważniejszych mebli w każdym domu, ponieważ to właśnie w nim spędzamy jedn...
Lipiec 4, 2024
Współcześnie praca z dokumentami cyfrowymi jest nieodłącznym elementem działalności w wielu bran...
Czerwiec 28, 2024

Polska Świat

Park przy Kopcu Powstania Warszawskiego w finale 12. edycji Europejskiej Nagrody za Miejską Przestrzeń Publiczną 2024 | autor projektu: Archigrest
Park przy Kopcu Powstania Warszawskiego zaprojektowany został przez pracownię Archigrest. Pod kon...
Lipiec 10, 2024
Renowacja Neue Nationalgalerie  - laureat RIBA International Awards for Excellence 2024 | autor projektu: David Chipperfield Architects Berlin
Neue Nationalgalerie w Berlińskich Muzeach Państwowych w Niemczech, pierwotnie ukończona przez Mi...
Lipiec 8, 2024

Wzornictwo

Pierwsza nagroda w konkursie Roca One Day Design Challenge 2022: „SAFESPACE” – Dzianis Pilipuk
Zadaniem było zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w ciągu kilku godzin, na podst...
Listopad 27, 2022
Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021