Wnętrza

Sierpień 8, 2023

Nowe biuro PepsiCo w Krakowie

Nowe biuro PepsiCo w Krakowie
Nowe biuro PepsiCo w Krakowie

Nowa przestrzeń miała stanowić atrakcyjne narzędzie promujące firmę i wspierające proces rekrutacji oraz wprowadzać nowych pracowników w świat PepsiCo. Współpraca uwzględniała także złożony proces zarządzania zmianą w organizacji klienta.

Projektanci zaaranżowali 5 tys. mkw. powierzchni biurowej. Sercem biura są zlokalizowane na 3 piętrach reprezentacyjne strefy socjalne, połączone wewnętrznymi schodami, które spinają 3  kondygnacje w jedną całość, ułatwiając komunikację i integrację pracowników – mówi Agnieszka Ulatowska, Starsza Architektka w Colliers Define.

Celem było zaaranżowanie biura, które będzie przyciągać talenty oraz zachęcać pracowników do pojawiania się w nim, zaplanowanie funkcjonalności i rozwiązań odpowiadających pracy w hybrydowym modelu oraz oddanie wartości i energicznego stylu życia, jakie reprezentują marki PepsiCo. Dlatego też jednym z elementów aranżacji wnętrz było stworzenie fotogenicznej przestrzeni, zachęcającej do robienia sobie w biurze zdjęć i publikowania ich w sieci.

- Opracowując motyw przewodni aranżacji, uznaliśmy, że biuro, którym pracownik chce się pochwalić to najlepsza rekomendacja dla samej przestrzeni, jak i firmy, w której pracuje. Jako, że gros pracowników PepsiCo stanowią przedstawiciele pokolenia Z, dla których obecność w social mediach to codzienność, musiało być nowocześnie i designersko, a jednocześnie komfortowo i funkcjonalnie. I tak, wśród elementów wystroju znalazły się: tzw. insta box, czyli przestrzeń, w której można zrobić sobie zdjęcie w otoczeniu kolorowych grafik i oświetlenia, idealne do selfie lustro z neonem Pepsi-Cola , inspirowany motywami firmowymi mural oraz przestrzeń rekreacyjna z huśtawką i dużym logo Pepsi w stylu vintage – wymienia Paulina Palmowska, Architektka w Colliers Define.

Motywy kolorystyczne poszczególnych pięter zostały zainspirowane flagowymi produktami PepsiCo.

Wyraziste kolory to tylko jedna z cech biura, która bazuje na różnorodnym brandingu poszczególnych marek PepsiCo. Zaakcentowanie każdej z nich, tak aby w połączeniu tworzyły atrakcyjny design biura, było niemałym wyzwaniem. Udało się to m.in. poprzez  zastosowanie tapet z grafikami, z których każda łączy elementy charakterystyczne dla danego brandu ze sztuką, która z kolei w dużym stopniu nawiązuje do lokalizacji biura w Krakowie. Elementy typowe dla miasta uwzględnione zostały w licznych grafikach w open space oraz stały się motywem przewodnim największych sal konferencyjnych – mówi Magdalena Jaszczuk, Graphic Designer w firmie Colliers.

Kluczowym założeniem designu było podkreślenie międzynarodowego charakteru PepsiCo zbudowanego na zasadach DEI (diversity, equity and inclusion). Podejście to widać m.in. poprzez różnorodność postaci prezentowanych na grafikach w przestrzeni biura oraz w anglojęzycznej komunikacji przestrzennej.

Wnętrza a integracja zespołu firmy

Postpandemiczne przyzwyczajenie wielu pracowników do pracy zdalnej wywołało zmiany w myśleniu o efektywnej pracy. Dziś wiadomo już, że nie musi być ona wykonywana tylko w biurze. Z raportu Colliers „Hybrid and beyond”, wynika, że obecnie duży nacisk kładzie się na tworzenie stref sprzyjających pracy wspólnej oraz spontanicznym spotkaniom. Budują one relacje w zespołach i poprawiają kreatywność. Architekci wspólnie z PepsiCo opracowali rozwiązania, które wspierać miały nowe zasady pracy przyjęte i promowane w firmie pod parasolowym hasłem „work that works”. W praktyce oznacza to, że w nowym biurze PepsiCo postawiono na liczne przestrzenie do pracy wspólnej, które jednocześnie zapewniają komfort pracy w zaciszu. Stworzono np. strefy, które pozwalają wykonywać pracę w preferowany sposób, bez rezygnacji z tak ważnej i oczekiwanej po powrocie do biura integracji ze współpracownikami.

Projekt społecznie odpowiedzialny

Większość mebli stanowiących wyposażenie biura to produkty polskich marek, co pozwoliło nam istotnie ograniczyć ślad węglowy, unikając transportu zza granicy, przy okazji wspierając lokalnych producentów. Naszą ideą było także rozlokowanie ich w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystywać światło naturalne – zaznacza Aleksandra Adamczyk, Associate w Colliers Define.

Inne ekologiczne rozwiązania zastosowane w nowym biurze PepsiCo to system czujników ruchu, pozwalający zaoszczędzić energię, podnoszące higienę i bezpieczeństwo bezdotykowe wyposażenie toalet, materiały wykończeniowe pochodzące z recyklingu czy stosowanie nalewaków z napojami PepsiCo zamiast korzystania z tych pakowanych w jednorazowe puszki.

– Jako odpowiedzialny pracodawca firma dba również o well-being swoich pracowników, zapewniając nie tylko różnorodne, komfortowe przestrzenie do pracy, ale także aranżując miejsca do odpoczynku. Zapewniliśmy je za sprawą gęsto rozmieszczonych w biurze roślin i zaplanowanego z rozmysłem braku podłączeń do prądu. W wydzielonej strefie relaksu celowo nie ma gniazdek ani żadnych elementów brandingowych, po to, by czas tutaj spędzany został przeznaczony na aktywności inne niż praca – dodaje Paulina Palmowska.

Z myślą o różnorodnych potrzebach pracowników PepsiCo planuje także wprowadzić rozwiązania architektoniczne ułatwiające poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami m.in. oznaczenia biurowe pisane alfabetem Braille’a.

Zespół autorski Colliers Define odpowiedzialny za proces aranżacji siedziby PepsiCo w Krakowie:  
•    Koncepcja i projekt wnętrz: Paulina Palmowska, Agnieszka Ulatowska, Maja Bielecka, Aleksandra Adamczyk (meble ruchome)
•    Project management: Monika Dmitruk, Marta Stachurska, Anna Bojanowska, Anna Kotowicz
•    Zarządzanie zmianą: Dorota Osiecka, Karolina Dudek, Mikołaj Tarnawa, Krystian Leśniak (opracowanie graficzne), Rafał Kocój (opracowanie graficzne)
•    Wayfinding: Łukasz Mazurek, Marcelina Cholewińska
•    Branding: Magdalena Jaszczuk

Tagi: architektura wnętrz wnętrza biurowe

Komentarze

PepsiCo

Dodano: Czwartek, 02 Listopad 2023, 22:10, Autor: peter766

nowa przestrzen w biurze PepsiCo to nie tylko kawałek dobrej roboty od designerow z Colliers Define, ale tez magnez dla talentow i swieza energia dla zespolu. na 5 tys. mkw. rozplanowali strefy socjalne jak serce przestrzeni, łacząc kondygnacje schodami do mega integracji – cos jak mosty miedzy ludzmi. ???? maja tez to cos dla milosnikow Instagrama, jak insta box czy lustro z neonem, idealne do selfie, wiec nie dziwota, ze pracownicy beda chcieli sie chwalic takim miejscem. na kazdym pietrze inny klimat inspirowany produktami Pepsi, jakby mini podroz przez marki w wersji artystycznej. dodali nawet lokalne akcenty Krakowa, super pomysl dla tych, co lubia poczuc ducha miasta w pracy.
pomysleli tez o DEI, czyli roznych aspektach równosci i integracji - na grafikach tyle roznych postaci, ze kazdy moze sie znalesc. po pandemii wiele sie zmienilo, praca zdalna stała sie norma, ale ludzie w PepsiCo moga teraz wybrac – home office czy wspolna praca w przestrzeniach biurowych, które sa zarowno comfy jak i na tyle otwarte, ze wspiera sie nawzajem. a do tego ekologia na pelnej: meble polskich producentow, czujniki ruchu, ekologiczne wyposazenie. dbaja o to, by pracownik mial gdzie odpoczac, strefa relaksu jest bez gniazdek i brandingow - chill zone bez przypominania o mailach. ???????? i nie zapomnieli o dostepnosci - maja wprowadzic rozwiazania dla osob z niepelnosprawnosciami, wiec thumbs up za inclusivity. ???? zespół z Colliers Define, co dal z siebie wszystko, to mix talentow od koncepcji po zarzadzanie projektem i zmiana, ktorym sie kierowali - wydaje sie, ze dobrze zrozumieli ducha firmy i potrzeby ludzi, ktorzy tam pracuja.

Domy jednorodzinne

Total area: 89 sq.m Location: Ukraine, Sumy Year: 2024 Modern and stylish guest house with a...
Lipiec 12, 2024
Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024

Konkursy

Participants are invited to submit innovative adaptive-reuse projects focused on the “Youth Union Summer Retreat” building in Ohrid, working on the recovery of this modern heritage left unused for...
Lipiec 22, 2024
Throughout history, designers have employed drawings as a fundamental tool for the communication of ideas and visions. Drawings were used as a means of rendering abstract concepts and engaging the...
Lipiec 18, 2024

Materiały budowlane

Styl skandynawski zachwyca prostotą, funkcjonalnością i naturalnością. Wnętrza urządzone w tym s...
Lipiec 24, 2024
Personalizacja i dostosowanie produktów do indywidualnych potrzeb, stają się kluczowymi elementa...
Lipiec 19, 2024

Polska Świat

Seddülbahir Fortress by KOOP Architects _ AOMTD (Arzu Ozsavasci Architecture) © Egemen Karakaya
Finałowa lista zawiera nowe ukończone budynki i projekty architektury krajobrazu, a także najbard...
Lipiec 22, 2024
Kamienica na Emilii Plater w Warszawie | projekt:pracownia loesch+partnerzy
Autorem projektu jest pracownia loesch+partnerzy. Konrad Loesch, będący partnerem pracowni znalaz...
Lipiec 15, 2024

Wzornictwo

Pierwsza nagroda w konkursie Roca One Day Design Challenge 2022: „SAFESPACE” – Dzianis Pilipuk
Zadaniem było zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w ciągu kilku godzin, na podst...
Listopad 27, 2022
Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021