Wnętrza

Sierpień 8, 2023

Nowe biuro PepsiCo w Krakowie

Nowe biuro PepsiCo w Krakowie
Nowe biuro PepsiCo w Krakowie

Nowa przestrzeń miała stanowić atrakcyjne narzędzie promujące firmę i wspierające proces rekrutacji oraz wprowadzać nowych pracowników w świat PepsiCo. Współpraca uwzględniała także złożony proces zarządzania zmianą w organizacji klienta.

Projektanci zaaranżowali 5 tys. mkw. powierzchni biurowej. Sercem biura są zlokalizowane na 3 piętrach reprezentacyjne strefy socjalne, połączone wewnętrznymi schodami, które spinają 3  kondygnacje w jedną całość, ułatwiając komunikację i integrację pracowników – mówi Agnieszka Ulatowska, Starsza Architektka w Colliers Define.

Celem było zaaranżowanie biura, które będzie przyciągać talenty oraz zachęcać pracowników do pojawiania się w nim, zaplanowanie funkcjonalności i rozwiązań odpowiadających pracy w hybrydowym modelu oraz oddanie wartości i energicznego stylu życia, jakie reprezentują marki PepsiCo. Dlatego też jednym z elementów aranżacji wnętrz było stworzenie fotogenicznej przestrzeni, zachęcającej do robienia sobie w biurze zdjęć i publikowania ich w sieci.

- Opracowując motyw przewodni aranżacji, uznaliśmy, że biuro, którym pracownik chce się pochwalić to najlepsza rekomendacja dla samej przestrzeni, jak i firmy, w której pracuje. Jako, że gros pracowników PepsiCo stanowią przedstawiciele pokolenia Z, dla których obecność w social mediach to codzienność, musiało być nowocześnie i designersko, a jednocześnie komfortowo i funkcjonalnie. I tak, wśród elementów wystroju znalazły się: tzw. insta box, czyli przestrzeń, w której można zrobić sobie zdjęcie w otoczeniu kolorowych grafik i oświetlenia, idealne do selfie lustro z neonem Pepsi-Cola , inspirowany motywami firmowymi mural oraz przestrzeń rekreacyjna z huśtawką i dużym logo Pepsi w stylu vintage – wymienia Paulina Palmowska, Architektka w Colliers Define.

Motywy kolorystyczne poszczególnych pięter zostały zainspirowane flagowymi produktami PepsiCo.

Wyraziste kolory to tylko jedna z cech biura, która bazuje na różnorodnym brandingu poszczególnych marek PepsiCo. Zaakcentowanie każdej z nich, tak aby w połączeniu tworzyły atrakcyjny design biura, było niemałym wyzwaniem. Udało się to m.in. poprzez  zastosowanie tapet z grafikami, z których każda łączy elementy charakterystyczne dla danego brandu ze sztuką, która z kolei w dużym stopniu nawiązuje do lokalizacji biura w Krakowie. Elementy typowe dla miasta uwzględnione zostały w licznych grafikach w open space oraz stały się motywem przewodnim największych sal konferencyjnych – mówi Magdalena Jaszczuk, Graphic Designer w firmie Colliers.

Kluczowym założeniem designu było podkreślenie międzynarodowego charakteru PepsiCo zbudowanego na zasadach DEI (diversity, equity and inclusion). Podejście to widać m.in. poprzez różnorodność postaci prezentowanych na grafikach w przestrzeni biura oraz w anglojęzycznej komunikacji przestrzennej.

Wnętrza a integracja zespołu firmy

Postpandemiczne przyzwyczajenie wielu pracowników do pracy zdalnej wywołało zmiany w myśleniu o efektywnej pracy. Dziś wiadomo już, że nie musi być ona wykonywana tylko w biurze. Z raportu Colliers „Hybrid and beyond”, wynika, że obecnie duży nacisk kładzie się na tworzenie stref sprzyjających pracy wspólnej oraz spontanicznym spotkaniom. Budują one relacje w zespołach i poprawiają kreatywność. Architekci wspólnie z PepsiCo opracowali rozwiązania, które wspierać miały nowe zasady pracy przyjęte i promowane w firmie pod parasolowym hasłem „work that works”. W praktyce oznacza to, że w nowym biurze PepsiCo postawiono na liczne przestrzenie do pracy wspólnej, które jednocześnie zapewniają komfort pracy w zaciszu. Stworzono np. strefy, które pozwalają wykonywać pracę w preferowany sposób, bez rezygnacji z tak ważnej i oczekiwanej po powrocie do biura integracji ze współpracownikami.

Projekt społecznie odpowiedzialny

Większość mebli stanowiących wyposażenie biura to produkty polskich marek, co pozwoliło nam istotnie ograniczyć ślad węglowy, unikając transportu zza granicy, przy okazji wspierając lokalnych producentów. Naszą ideą było także rozlokowanie ich w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystywać światło naturalne – zaznacza Aleksandra Adamczyk, Associate w Colliers Define.

Inne ekologiczne rozwiązania zastosowane w nowym biurze PepsiCo to system czujników ruchu, pozwalający zaoszczędzić energię, podnoszące higienę i bezpieczeństwo bezdotykowe wyposażenie toalet, materiały wykończeniowe pochodzące z recyklingu czy stosowanie nalewaków z napojami PepsiCo zamiast korzystania z tych pakowanych w jednorazowe puszki.

– Jako odpowiedzialny pracodawca firma dba również o well-being swoich pracowników, zapewniając nie tylko różnorodne, komfortowe przestrzenie do pracy, ale także aranżując miejsca do odpoczynku. Zapewniliśmy je za sprawą gęsto rozmieszczonych w biurze roślin i zaplanowanego z rozmysłem braku podłączeń do prądu. W wydzielonej strefie relaksu celowo nie ma gniazdek ani żadnych elementów brandingowych, po to, by czas tutaj spędzany został przeznaczony na aktywności inne niż praca – dodaje Paulina Palmowska.

Z myślą o różnorodnych potrzebach pracowników PepsiCo planuje także wprowadzić rozwiązania architektoniczne ułatwiające poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami m.in. oznaczenia biurowe pisane alfabetem Braille’a.

Zespół autorski Colliers Define odpowiedzialny za proces aranżacji siedziby PepsiCo w Krakowie:  
•    Koncepcja i projekt wnętrz: Paulina Palmowska, Agnieszka Ulatowska, Maja Bielecka, Aleksandra Adamczyk (meble ruchome)
•    Project management: Monika Dmitruk, Marta Stachurska, Anna Bojanowska, Anna Kotowicz
•    Zarządzanie zmianą: Dorota Osiecka, Karolina Dudek, Mikołaj Tarnawa, Krystian Leśniak (opracowanie graficzne), Rafał Kocój (opracowanie graficzne)
•    Wayfinding: Łukasz Mazurek, Marcelina Cholewińska
•    Branding: Magdalena Jaszczuk

Tagi: architektura wnętrz wnętrza biurowe

Domy jednorodzinne

Pomysł na projekt domu odpornego na zmiany klimatyczne był inspirowany licznymi klęskami żywiołow...
Sierpień 22, 2023
Dom bez kontekstu Inwestorzy zwrócili się z chęcią realizacji domu bez kontekstu, przestrzeni dl...
Sierpień 21, 2023

Konkursy

Adaptacja terenu dawnego zespołu Pałacu Potockich w Iwano-Frankiwsku na otwartą przestrzeń publiczną z możliwością dowolnego wyboru funkcji i zachowaniem istniejącej, historycznie ukształtowanej st...
Wrzesień 4, 2023
żródło: kcynia.pl
Przedmiotem konkursu jest wykonanie przez uczestników konkursu – zgodnie z warunkami Regulaminu konkursu – twórczej pracy projektowej polegającej na opracowaniu koncepcji rewitalizacji budynku po m...
Wrzesień 4, 2023

Materiały budowlane

Jak uchronić swoją inwestycję fotowoltaiczną przed awariami, niską wydajnością i żywotnością? Wy...
Czerwiec 25, 2023
    Okna INNOVIEW powstały z połączenia drewna i aluminium. Z kompozycji materiał...
Maj 20, 2023

Polska Świat

Okrągła platforma widokowa we wschodnich fiordach Islandii | rendering: Alex Cetea & Andrei Ducu Predescu
Ring of Bjólfur był zwycięską propozycją w prekwalifikowanym konkursie ogłoszonym przez gminę Múl...
Wrzesień 5, 2023
Cytadela Warszawska i Muzeum Wojska Polskiego | fot. Marcin Czechowicz
Nowa siedziba instytucji zaprojektowana została przez pracownię WXCA i wygrała międzynarodowy kon...
Sierpień 8, 2023

Wzornictwo

Pierwsza nagroda w konkursie Roca One Day Design Challenge 2022: „SAFESPACE” – Dzianis Pilipuk
Zadaniem było zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w ciągu kilku godzin, na podst...
Listopad 27, 2022
Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021