Wnętrza

Marzec 30, 2010

Restauracja w Muzeum Guggenheim

Nowojorski architekt Andre Kikoski nominowany został przez Fundację James’a Beard’a do Pierwszej Nagrody w kategorii Wybitnych Projektów Restauracji za realizację „The Wright” w Muzeum Guggenheim.

Projekt The Wright zawiera odniesienia do architektury budynku lecz bez powtarzania go. W procesie tworzenia transformuje znane kształty geometryczne, efekty przestrzenne i rodzaje materiałów. Gra kształtów, dynamika ruchu na przestrzeni obiektu (powierzchnia: 1600 stóp kwadratowych), przeplata projekt z nowościami, subtelnością i intrygą.

Projekt reprezentuje typowy styl Andre Kikoski. Styl ten jest odkrywczy dramatyczny i wysoce namacalny. Rzeźbiarskie elementy, migocący sufit, pofałdowana linia ławek, pokrzywiony bar i wspólny stół to wszystko podlega geometrii Wright’a, lecz wykonane jest ze współczesnych materiałów. Projekt przywraca do życia grę pomiędzy elementami rzeźby a podświetloną strukturą użytych materiałów. Spektakl zachęca do udziału i budzi podziw mecenasów sztuki.

Elementy projektu obejmują: krzywoliniową ścianę o wykładzinie z orzecha włoskiego, wyłożoną systemem świecących światłowodów, kontuar baru z migocącą powłoką z innowacyjną ręcznie wykonaną metaloplastyką, rozlegle ławy ze skórzanymi siedziskami o żywo niebieskim kolorze (na tle oświetlonych płaszczyzn utkanych z szarej tekstury), baldachim z białej tkaniny.

„The Wright” jest dobrym przykładem twórczości Andre Kikoski'ego. Wykazuje on duże wyczucie materiałów, zdolność tworzenia dialogu pomiędzy sztuką i architekturą, z powodzeniem tworzy współczesne udane eksperymenty w zakresie współistnienia różnych struktur.

„The Wright” w Muzeum Guggenheim - architekt Andre Kikoski

„The Wright” w Muzeum Guggenheim - architekt Andre Kikoski

„The Wright” w Muzeum Guggenheim - architekt Andre Kikoski

O architekcie Andre Kikoski
Architekt Andre Kikoski, oceniany jako rodzący się młody talent, założył multi-dyscyplinarną firmę projektową z siedzibą na Manhattanie, specjalizującą się w innowacjach artystycznych. Filozofia zogniskowana jest na dokładnym zaprojektowaniu detali.

Oculus uznał pracownię Kikoskiego jako jedną z „Dziesięciu Młodych Firm Wartych Zauważenia”, podobnie jak nowojorski AIA Chapter Magazine i Międzynarodowe Zrzeszenie Projektantów Techniki Oświetleniowej. Memoriał Edwin’a Guth’a nadał jej wyróżnienia.

Projekty firmy zostały opisane w ponad 300 międzynarodowych wydawnictwach takich jak Wallpaper, Interior Design, Architectural Record, The New York Times, WWD, The Wall Street Journal i w wielu innych. Firma prowadziła konferencje i organizowała wystawy w Muzeum Guggenheim’a, w Architectural League of New York, w Centrum Architektury –nowojorskiego oddziału AIA, na Harward Uniwersity Graduate School of Design, Nowojorskiej Szkole Projektowania Wnętrz, Nowej Szkole Projektowania -Parson’a, na Uniwersytecie Nowojorskim i wreszcie aktywnie uczestniczyła w innych profesjonalnych konferencjach (włączając w to Panel na IIDA i Wystawę HD).

Andre Kikoski jest członkiem Komitetu Wykonawczego Rady Alumni w Harvard University Graduate School of Design; Harvard Alumni w zakresie nieruchomości; w funduszu Inwestycyjnym Thomas’a Moran w East Hampton NY.

Firma wykonała projekty 21 luksusowych domów miejskich, loftów, dupleksów (bliźniaków) i garsonier, projekty 22 budynków rezydencyjnych wraz z wnętrzami o powierzchni ponad 1,6 miliona stóp kwadratowych, 17 obiektów wypoczynkowych o wysokim standardzie, uzyskujące wyróżnienia restauracje i hotele, 10 obiektów użytku publicznego i kultury w tym projekty 3 stanowisk w Guggenheim na 5 Alei.

Andre Kikoski AIA, LEED AP uzyskał swój stopień magistra na Wydziale Architektury Uniwersytetu Harvard gdzie został wyróżniony za innowacyjne projektowanie i innowacyjna technologię.

(www.akarch.com)

O Nagrodzie Fundacji James’a Beard’a
Ustanowiona w 1990 roku Fundacja James’a Beard’a monitoruje obszar kulinarnych specjalistów i ocenia ich osiągnięcia na tym polu. Misja Fundacji to celebrowanie, ochrona i szkolenie w zakresie amerykańskiej sztuki kulinarnej w tym ochrona jej różnorodności.
Nagradzanie wybitnych osiągnięć odbywa się w następujących kategoriach: restauracja i jej szef, Projekt aranżacji wnętrza restauracji, Prace graficzne i książki, media, dziennikarstwo, wyjątkowe osiągnięcia.

Ceremonia przyznania Nagród połączona z Galą odbędzie się w poniedziałek 3 maja 2010 roku w Sali bankietowej Avery Fischer.

Autorzy:
tłum.: A. Paluchowski

Tagi: Muzeum Guggenheim wnętrza restauracja architektura wnętrz

Domy jednorodzinne

Realizowany projekt domu pod Warszawą skupia się na malowniczym otoczeniu, które stanowi najwięks...
Lipiec 25, 2019
Projekt futurystyczny i minimalistyczny rezydencji z basenem na Śląsku.
Lipiec 13, 2019

Konkursy

This year, the International Union of Architects is proud to endorse the Daylight Award, a biennial prize that honours and supports daylight research and daylight in architecture, for the benefit o...
Lipiec 29, 2019
Miasto Brzeg przy współpracy Stowarzyszenia Architektów Polskich O/Opole zaprasza do wzięcia udziału w konkursie architektonicznym, realizacyjnym na opracowanie koncepcji zagospodarowania rynku mie...
Lipiec 25, 2019

Materiały budowlane

W odpowiedzi na rosnące oczekiwania architektów i inwestorów, którzy poszukują do swoich projektó...
Lipiec 16, 2019
H+H Silikaty - A - produkty o podwyższonej izolacji akustycznej
A Produkty o podwyższonej izolacji akustycznej.H+H Silikaty A to wyroby wapienno-piaskowe stosowa...
Kwiecień 2, 2019

Polska Świat

Laureatem AZ Awards 2019 został budynek UCCA Dune Art Museum w Qinhuangdao, w Chinach. Nagrodę o...
Lipiec 4, 2019
Z okazji Światowego Dnia Architektury CBRE przygotowało ranking TOP5 najciekawszych biurowców w P...
Lipiec 3, 2019

Wzornictwo

The Whole Elements, Anna Bery, FOSSILS
Projekty Anny Bery przenoszą surowość i nieokreśloność przyrody do wnętrza, są także próbą zmierz...
Kwiecień 10, 2018
Produkty nominowane do TOP DESIGN award 2018
Wyróżniają się formą, są ergonomiczne i dobrze zaprojektowane – takie produkty wybrało jury do dr...
Styczeń 24, 2018