Wnętrza

Marzec 30, 2010

Restauracja w Muzeum Guggenheim

Nowojorski architekt Andre Kikoski nominowany został przez Fundację James’a Beard’a do Pierwszej Nagrody w kategorii Wybitnych Projektów Restauracji za realizację „The Wright” w Muzeum Guggenheim.

Projekt The Wright zawiera odniesienia do architektury budynku lecz bez powtarzania go. W procesie tworzenia transformuje znane kształty geometryczne, efekty przestrzenne i rodzaje materiałów. Gra kształtów, dynamika ruchu na przestrzeni obiektu (powierzchnia: 1600 stóp kwadratowych), przeplata projekt z nowościami, subtelnością i intrygą.

Projekt reprezentuje typowy styl Andre Kikoski. Styl ten jest odkrywczy dramatyczny i wysoce namacalny. Rzeźbiarskie elementy, migocący sufit, pofałdowana linia ławek, pokrzywiony bar i wspólny stół to wszystko podlega geometrii Wright’a, lecz wykonane jest ze współczesnych materiałów. Projekt przywraca do życia grę pomiędzy elementami rzeźby a podświetloną strukturą użytych materiałów. Spektakl zachęca do udziału i budzi podziw mecenasów sztuki.

Elementy projektu obejmują: krzywoliniową ścianę o wykładzinie z orzecha włoskiego, wyłożoną systemem świecących światłowodów, kontuar baru z migocącą powłoką z innowacyjną ręcznie wykonaną metaloplastyką, rozlegle ławy ze skórzanymi siedziskami o żywo niebieskim kolorze (na tle oświetlonych płaszczyzn utkanych z szarej tekstury), baldachim z białej tkaniny.

„The Wright” jest dobrym przykładem twórczości Andre Kikoski'ego. Wykazuje on duże wyczucie materiałów, zdolność tworzenia dialogu pomiędzy sztuką i architekturą, z powodzeniem tworzy współczesne udane eksperymenty w zakresie współistnienia różnych struktur.

„The Wright” w Muzeum Guggenheim - architekt Andre Kikoski

„The Wright” w Muzeum Guggenheim - architekt Andre Kikoski

„The Wright” w Muzeum Guggenheim - architekt Andre Kikoski

O architekcie Andre Kikoski
Architekt Andre Kikoski, oceniany jako rodzący się młody talent, założył multi-dyscyplinarną firmę projektową z siedzibą na Manhattanie, specjalizującą się w innowacjach artystycznych. Filozofia zogniskowana jest na dokładnym zaprojektowaniu detali.

Oculus uznał pracownię Kikoskiego jako jedną z „Dziesięciu Młodych Firm Wartych Zauważenia”, podobnie jak nowojorski AIA Chapter Magazine i Międzynarodowe Zrzeszenie Projektantów Techniki Oświetleniowej. Memoriał Edwin’a Guth’a nadał jej wyróżnienia.

Projekty firmy zostały opisane w ponad 300 międzynarodowych wydawnictwach takich jak Wallpaper, Interior Design, Architectural Record, The New York Times, WWD, The Wall Street Journal i w wielu innych. Firma prowadziła konferencje i organizowała wystawy w Muzeum Guggenheim’a, w Architectural League of New York, w Centrum Architektury –nowojorskiego oddziału AIA, na Harward Uniwersity Graduate School of Design, Nowojorskiej Szkole Projektowania Wnętrz, Nowej Szkole Projektowania -Parson’a, na Uniwersytecie Nowojorskim i wreszcie aktywnie uczestniczyła w innych profesjonalnych konferencjach (włączając w to Panel na IIDA i Wystawę HD).

Andre Kikoski jest członkiem Komitetu Wykonawczego Rady Alumni w Harvard University Graduate School of Design; Harvard Alumni w zakresie nieruchomości; w funduszu Inwestycyjnym Thomas’a Moran w East Hampton NY.

Firma wykonała projekty 21 luksusowych domów miejskich, loftów, dupleksów (bliźniaków) i garsonier, projekty 22 budynków rezydencyjnych wraz z wnętrzami o powierzchni ponad 1,6 miliona stóp kwadratowych, 17 obiektów wypoczynkowych o wysokim standardzie, uzyskujące wyróżnienia restauracje i hotele, 10 obiektów użytku publicznego i kultury w tym projekty 3 stanowisk w Guggenheim na 5 Alei.

Andre Kikoski AIA, LEED AP uzyskał swój stopień magistra na Wydziale Architektury Uniwersytetu Harvard gdzie został wyróżniony za innowacyjne projektowanie i innowacyjna technologię.

(www.akarch.com)

O Nagrodzie Fundacji James’a Beard’a
Ustanowiona w 1990 roku Fundacja James’a Beard’a monitoruje obszar kulinarnych specjalistów i ocenia ich osiągnięcia na tym polu. Misja Fundacji to celebrowanie, ochrona i szkolenie w zakresie amerykańskiej sztuki kulinarnej w tym ochrona jej różnorodności.
Nagradzanie wybitnych osiągnięć odbywa się w następujących kategoriach: restauracja i jej szef, Projekt aranżacji wnętrza restauracji, Prace graficzne i książki, media, dziennikarstwo, wyjątkowe osiągnięcia.

Ceremonia przyznania Nagród połączona z Galą odbędzie się w poniedziałek 3 maja 2010 roku w Sali bankietowej Avery Fischer.

Autorzy:
tłum.: A. Paluchowski

Tagi: Muzeum Guggenheim wnętrza restauracja architektura wnętrz

Domy jednorodzinne

DZIAŁKA / LOKALIZACJA BUDYNKU Działka zlokalizowana w miejscowości Puszcza Mariańska w otulinie...
Listopad 23, 2020
Wizualizacje gotowego projektu domu jednorodzinnego. Projekt dostępny m.in. na https://www.extrad...
Sierpień 24, 2020

Konkursy

Zimna stal i ciepłe drewno? Przełam schemat! Stwórz oryginalny projekt, weź udział w konkursie i wygraj nagrodę pieniężną.
Listopad 25, 2020
The UIA has endorsed the competition, which is part of UNESCO’s initiative called “Revive the Spirit of Mosul”, a call for the restoration of one of Iraq’s iconic cities.
Listopad 23, 2020

Materiały budowlane

ALUPROF MB-SR60N – najnowszy system lekkich ścian fasadowych
Odpowiadając na zapytania i sugestie architektów, ALUPROF wprowadza do oferty nowy system fasad...
Listopad 4, 2020
Firma FAKRO od prawie 30 lat kreuje oraz wdraża innowacyjne rozwiązania stolarki otworowej. Ogrom...
Wrzesień 30, 2020

Polska Świat

Centrum Edukacji Ekologicznej dla Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów w Gliwicach, autor projektu: STUDIO BB ARCHITEKCI
Ma być projektem wyjątkowym i demonstracyjnym w zakresie kształtowania świadomości ekologicznej i...
Listopad 25, 2020
  Interior Design of the Year 2020 - Nocenco Cafe by Vo Trong Nghia. Photo credit: Vo Trong Nghia
Edycja 2020 MasterPrize po raz kolejny spotkała się z dużym zainteresowaniem, a liczba zgłoszeń o...
Listopad 6, 2020

Wzornictwo

Kolekcja Modernizm nagrodzona Bronze A' Design Award w kategorii materiały budowlane i elementy konstrukcyjne
Zaprojektowana przez Maję Ganszyniec kolekcja Ceramiki Paradyż - Modernizm zdobyła nagrodę Bronze...
Maj 13, 2020
The Whole Elements, Anna Bery, FOSSILS
Projekty Anny Bery przenoszą surowość i nieokreśloność przyrody do wnętrza, są także próbą zmierz...
Kwiecień 10, 2018