Wnętrza

Marzec 30, 2010

Restauracja w Muzeum Guggenheim

Nowojorski architekt Andre Kikoski nominowany został przez Fundację James’a Beard’a do Pierwszej Nagrody w kategorii Wybitnych Projektów Restauracji za realizację „The Wright” w Muzeum Guggenheim.

Projekt The Wright zawiera odniesienia do architektury budynku lecz bez powtarzania go. W procesie tworzenia transformuje znane kształty geometryczne, efekty przestrzenne i rodzaje materiałów. Gra kształtów, dynamika ruchu na przestrzeni obiektu (powierzchnia: 1600 stóp kwadratowych), przeplata projekt z nowościami, subtelnością i intrygą.

Projekt reprezentuje typowy styl Andre Kikoski. Styl ten jest odkrywczy dramatyczny i wysoce namacalny. Rzeźbiarskie elementy, migocący sufit, pofałdowana linia ławek, pokrzywiony bar i wspólny stół to wszystko podlega geometrii Wright’a, lecz wykonane jest ze współczesnych materiałów. Projekt przywraca do życia grę pomiędzy elementami rzeźby a podświetloną strukturą użytych materiałów. Spektakl zachęca do udziału i budzi podziw mecenasów sztuki.

Elementy projektu obejmują: krzywoliniową ścianę o wykładzinie z orzecha włoskiego, wyłożoną systemem świecących światłowodów, kontuar baru z migocącą powłoką z innowacyjną ręcznie wykonaną metaloplastyką, rozlegle ławy ze skórzanymi siedziskami o żywo niebieskim kolorze (na tle oświetlonych płaszczyzn utkanych z szarej tekstury), baldachim z białej tkaniny.

„The Wright” jest dobrym przykładem twórczości Andre Kikoski'ego. Wykazuje on duże wyczucie materiałów, zdolność tworzenia dialogu pomiędzy sztuką i architekturą, z powodzeniem tworzy współczesne udane eksperymenty w zakresie współistnienia różnych struktur.

„The Wright” w Muzeum Guggenheim - architekt Andre Kikoski

„The Wright” w Muzeum Guggenheim - architekt Andre Kikoski

„The Wright” w Muzeum Guggenheim - architekt Andre Kikoski

O architekcie Andre Kikoski
Architekt Andre Kikoski, oceniany jako rodzący się młody talent, założył multi-dyscyplinarną firmę projektową z siedzibą na Manhattanie, specjalizującą się w innowacjach artystycznych. Filozofia zogniskowana jest na dokładnym zaprojektowaniu detali.

Oculus uznał pracownię Kikoskiego jako jedną z „Dziesięciu Młodych Firm Wartych Zauważenia”, podobnie jak nowojorski AIA Chapter Magazine i Międzynarodowe Zrzeszenie Projektantów Techniki Oświetleniowej. Memoriał Edwin’a Guth’a nadał jej wyróżnienia.

Projekty firmy zostały opisane w ponad 300 międzynarodowych wydawnictwach takich jak Wallpaper, Interior Design, Architectural Record, The New York Times, WWD, The Wall Street Journal i w wielu innych. Firma prowadziła konferencje i organizowała wystawy w Muzeum Guggenheim’a, w Architectural League of New York, w Centrum Architektury –nowojorskiego oddziału AIA, na Harward Uniwersity Graduate School of Design, Nowojorskiej Szkole Projektowania Wnętrz, Nowej Szkole Projektowania -Parson’a, na Uniwersytecie Nowojorskim i wreszcie aktywnie uczestniczyła w innych profesjonalnych konferencjach (włączając w to Panel na IIDA i Wystawę HD).

Andre Kikoski jest członkiem Komitetu Wykonawczego Rady Alumni w Harvard University Graduate School of Design; Harvard Alumni w zakresie nieruchomości; w funduszu Inwestycyjnym Thomas’a Moran w East Hampton NY.

Firma wykonała projekty 21 luksusowych domów miejskich, loftów, dupleksów (bliźniaków) i garsonier, projekty 22 budynków rezydencyjnych wraz z wnętrzami o powierzchni ponad 1,6 miliona stóp kwadratowych, 17 obiektów wypoczynkowych o wysokim standardzie, uzyskujące wyróżnienia restauracje i hotele, 10 obiektów użytku publicznego i kultury w tym projekty 3 stanowisk w Guggenheim na 5 Alei.

Andre Kikoski AIA, LEED AP uzyskał swój stopień magistra na Wydziale Architektury Uniwersytetu Harvard gdzie został wyróżniony za innowacyjne projektowanie i innowacyjna technologię.

(www.akarch.com)

O Nagrodzie Fundacji James’a Beard’a
Ustanowiona w 1990 roku Fundacja James’a Beard’a monitoruje obszar kulinarnych specjalistów i ocenia ich osiągnięcia na tym polu. Misja Fundacji to celebrowanie, ochrona i szkolenie w zakresie amerykańskiej sztuki kulinarnej w tym ochrona jej różnorodności.
Nagradzanie wybitnych osiągnięć odbywa się w następujących kategoriach: restauracja i jej szef, Projekt aranżacji wnętrza restauracji, Prace graficzne i książki, media, dziennikarstwo, wyjątkowe osiągnięcia.

Ceremonia przyznania Nagród połączona z Galą odbędzie się w poniedziałek 3 maja 2010 roku w Sali bankietowej Avery Fischer.

Autorzy:
tłum.: A. Paluchowski

Tagi: Muzeum Guggenheim wnętrza restauracja architektura wnętrz

Domy jednorodzinne

DZIAŁKA / LOKALIZACJA BUDYNKU Działka zlokalizowana w Mikołowie, u podnóża góry pokrytej gęstym...
Listopad 16, 2019
dzienna wizualizacja 3d budynku mieszkalnego
Wizualizacja 3d budynku mieszkalnego, wielorodzinnego, prezentująca stan obiektu po planowanej pr...
Listopad 13, 2019

Konkursy

For this architecture competition, participants are tasked with creating sustainable designs for lodges that can be replicated throughout the protected areas of Abu Dhabi.
Listopad 19, 2019
„Przestrzeń wspólna jest wartością. Nagroda NIAiU” to konkurs na najlepsze prace magisterskie i dyplomy projektowe, obronione w latach 2017/18 i 2018/19. Celem konkursu jest nie tylko promocja najc...
Listopad 19, 2019

Materiały budowlane

W odpowiedzi na rosnące oczekiwania architektów i inwestorów, którzy poszukują do swoich projektó...
Wrzesień 6, 2019
W odpowiedzi na rosnące oczekiwania architektów i inwestorów, którzy poszukują do swoich projektó...
Lipiec 16, 2019

Polska Świat

Projekt przedszkola w Żorach nagrodzony został wieloma nagrodami, w tym między innymi w konkursie...
Grudzień 2, 2019
Wyzwaniem, przed którym stanęli architekci, było wkomponowanie budynku w otaczający polny krajobr...
Listopad 19, 2019

Wzornictwo

The Whole Elements, Anna Bery, FOSSILS
Projekty Anny Bery przenoszą surowość i nieokreśloność przyrody do wnętrza, są także próbą zmierz...
Kwiecień 10, 2018
Produkty nominowane do TOP DESIGN award 2018
Wyróżniają się formą, są ergonomiczne i dobrze zaprojektowane – takie produkty wybrało jury do dr...
Styczeń 24, 2018