Warszawska siedziba i główne biuro firmy z branży Fin-Tech

Druga realizacja AKA Studio dla firmy z branży Fin-Tech to projekt warszawskiej siedziby i głównego biura spółki w Polsce. W aranżacji wnętrz wyraźnie zaznaczono dwa kierunki kolorystyczne, odpowiadające funkcjonalnemu podziałowi przestrzeni. Charakterystycznym elementem są autorskie murale z branżowymi „inside jokes” ze świata IT. Ogromny nacisk położono na rozwiązania akustyczne, a także inne elementy wyposażenia, składające się na komfort fizyczny i emocjonalny wyjątkowo młodego zespołu.
Wnętrza z myślą o pracownikach
Zrealizowana przez pracownię AKA Studio główna siedziba firmy z branży Fin-Tech mieści się w budynku LIXA, w biurowym zagłębiu warszawskiej Woli. – Do projektowania tej przestrzeni przystąpiliśmy kilka miesięcy po oddaniu biura w Poznaniu, dlatego mogę śmiało powiedzieć, że mieliśmy wyjątkową okazję, by dobrze poznać specyfikę pracy i potrzeby zespołu, którego większość stanowią dwudziestoparolatkowie. Ponownie przeprowadziliśmy ankiety i warsztaty wśród pracowników. Pozwoliły one stworzyć projekt, w którego centrum znajdują się ludzie – ich potrzeby, komfort i emocje – mówi architektka Karolina Kowalik, współwłaścicielka pracowni AKA Studio.

Balans dwóch linii aranżacyjnych
Koncepcja wnętrza opiera się na balansie pomiędzy stonowanymi przestrzeniami typu hospitality a energetyzującą kolorystyką w strefach wspólnych przeznaczonych dla pracowników. W recepcji dominuje drewno w ciepłym odcieniu brązu. Najbardziej charakterystycznym elementem jest żebrowany sufit, który łagodnym łukiem przechodzi na ścianę. Drewno pojawia się również na ladzie recepcyjnej oraz na panelach wykańczających ściany w korytarzach. W strefach pracy i przestrzeniach wspierających dominują odcienie pomarańczowego, niebieskiego i żółtego, tonowane przez szarości tkanin i brązy elementów drewnianych.
Unikalnym akcentem są murale stworzone przez artystyczny duet Tomka Domańskiego i Mikołaja Olizara-Zakrzewskiego „Takie Pany”, znanych m.in. z okładek płyt czy teledysków dla Taco Hemingwaya i Fisza oraz autorskich grafik na customowych modelach butów. Murale w charakterystycznym dla twórców stylu – mechanicznym i elektronicznym – zdobią biurowe korytarze oraz kuchnię połączoną z jadalnią. Pełnią funkcję wizualnych nośników „inside jokes”, których kody są czytelne wyłącznie dla członków zespołu.
W biurze zadbano o rozwiązania ocieplające wnętrze oraz wspierające zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników. Znaczną część przestrzeni ponad 2000 m² zajmują strefy o charakterze ogólnym. Ich sercem są dwie kuchnie połączone z jadalniami, zlokalizowane na różnych kondygnacjach. Każda z nich została zaaranżowana w odmienny, przytulny sposób, budujący atmosferę domowego wnętrza. To właśnie tutaj ponownie pojawiają się murale autorstwa duetu „Takie Pany”. Dbałość o wellbeing pracowników wyraża się również w zaprojektowanym z myślą o regeneracji chillroomie, wyposażonym w miękko tapicerowane meble, zieloną ścianę oraz zabudowę ze zintegrowanymi okrągłymi siedziskami. Dla osób potrzebujących przerwy od pracy przy komputerze przewidziano playroom – przestrzeń do rozciągania się na drabinkach gimnastycznych lub matach, gry w rzutki oraz wspólnej zabawy przy ulubionych planszówkach.



Wyposażenie, które wspiera komfort i zdrowie
W projekcie ogromny nacisk położono na akustykę, aby zapewnić maksymalny komfort pracy w skupieniu oraz stworzyć kojącą zmysły atmosferę. Inteligentny system oświetlenia automatycznie dostosowuje barwę i natężenie światła do pory dnia i roku. W salach konferencyjnych zastosowano zaawansowaną infrastrukturę techniczną, umożliwiającą prowadzenie wideokonferencji pomiędzy oddziałami firmy i klientami. Przewidziano również zróżnicowane strefy współpracy dla zespołów o różnej liczebności oraz przestrzenie do pracy indywidualnej.
– Nasz projekt to biuro przyszłości, czyli przestrzeń zróżnicowana, dostosowana do stylu pracy zespołów, oparta na hybrydzie, technologii i prywatności. Zapewniliśmy pracownikom całe spektrum rozwiązań, z których mogą korzystać w zależności od aktualnych potrzeb. Panujący tu balans tworzy przyjazne, komfortowe wnętrze, w którym po prostu chce się być – podsumowuje architektka Agata Łapuchowska, współwłaścicielka pracowni AKA Studio.


Dane techniczne projektu
- Powierzchnia: 2300 m²
- Zespół projektowy: Karolina Kowalik, Agata Łapuchowska, Paweł Foks, Magda Chrzanowska, Maciej Kolak
- Realizacja: 2025
- Lokalizacja: Warszawa, Kompleks Biurowy LIXA
- Ilustracje na ścianach: „Takie Pany” – duet artystyczny Tomka Domańskiego i Mikołaja Olizara-Zakrzewskiego,
- Zdjęcia: MoodAuthors