Wnętrza biblioteki w Opolu
Nowa biblioteka jest obiektem z otwartym księgozbiorem, z działami dla wszystkich grup wiekowych - pokój bajek, mediateka, księgozbiór dla dorosłych. Budynek w założeniach miał być miejscem spotkań i jednostką kulturotwórczą. Jego forma i sposób funkcjonowania ma być magnesem dla czytelników i mieszkańców Opola. Multikulturalny charakter uzupełnia kawiarenka prasowa, galeria i sala konferencyjna.
Zobacz także Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu – połączenie architektury starej i nowej.
Idea projektu wnętrz
Otwartość w sensie mentalnym przełożono na otwartość przestrzeni wnętrz. Lekkość, transparentność, ażurowość form to podstawowe założenia projektowe.
Przestrzeń holu podzielono dwoma poziomami, które jednocześnie stanowią wydzielone strefy o przypisanej funkcji. Możliwe jest otwarcie kawiarenki w niedzielę nie otwierając dalszej części holu.
Cały parter budynku stanowi wydzieloną strefę i może funkcjonować samodzielnie, poza czasem działania biblioteki. Na poziomie wejścia znajduje się punkt informacyjny. W holu jest miejsce na mini wystawy, które mogą „wychodzić” na poziom parku. Przeszklenie od strony parku prowadzone jest również przez dwie wyższe kondygnacje z antresolami wychodzącymi w zieleń tak, aby przestrzeń parku stała się “atrium” biblioteki. Nową i starą część budynku rozdzielono podświetlaną wypełnioną kamieniami “fosą” z bambusami, która kontynuowana jest przebiegającym przez wszystkie piętra pęknięciem we wnętrzu, a na zewnątrz stanowi szklany wąski łącznik doświetlający poszczególne kondygnacje. Łączność obu części, nowej i starej na wszystkich poziomach umożliwiają kładki i pomosty.
Funkcje poszczególnych kondygnacji
Budynek jest utrzymany stylistycznie w jednym charakterze, chociaż każda ze stref ma swoją indywidualną tożsamość. To akcentowane jest przede wszystkim kolorystyką.
Strefowość biblioteki przebiega kondygnacjami
- Poziom -1 - GALERIA - tu odkrywamy walory starej ceglanej ściany pozostawionej elewacji - strefa cyganerii.
- Parter - główne wejście - HOL i SALA KONFERENCYJNA - strefa oficjalna - przeważające materiały to okładziny kamienne przełamane zielenią roślin.
- Poziom parkowy -1/2 - KAWIARENKA- czytelnia prasy - strefa parkowa.
- I piętro - CZYTELNIA TRADYCYJNA z działem udostępniania zbiorów z punktami obsługi dzieci i dorosłych, katalogami komputerowymi oraz skomputeryzowanym punktem samodzielnej obsługi czytelnika, “POKÓJ BAJEK” z widokiem do patio, z punktem obsługi dzieci.
- II piętro zbiór audiowizualny i MEDIATEKA, WYPOŻYCZALNIA dla dorosłych i CZYTELNIA KOMPUTEROWA przy zbiorach, dostępem do internetu i katalogiem oraz działem informacji i promocji.
- III piętro obejmuje dział gromadzenia i opracowania zbiorów z centralnym magazynem książek oraz administrację i serwerownię. Posiada bezpośrednie połączenie z pionem komunikacyjnym i windą. Sekretariat i dyrekcja w pobliżu klatki schodowej dla czytelników. Z sekretariatu i komunikacji ogólnej wyjście na taras z widokiem na wodę.
Kolorystyka wnętrz
W budynku połączono materiały różniące się kolorem, strukturą i pochodzeniem. Całość utrzymana w różnych tonacjach szarości. Przełamano je ciepłym kolorem drzewa i fragmentami starej cegły, detalami mebli i wyposażenia. Kolorowe akcenty przełamują monumentalizm obiektu.
Ważnym elementem są lady obsługi czytelnika oglądane z różnych perspektyw, nie tylko w poziomie przód-tył ale również w konfiguracji góra- dół (widoki z otwartej klatki schodowej). Sposób ich formowania miał zmniejszyć dystans między bibliotekarzem a czytelnikiem.
Oświetlenie wnętrz modelowane jest prostoto i skromnie. Wyjątek stanowi pokój bajek. Tam duże kule świetlne wykorzystano rzeźbiarsko. Stanowią one istotny element kompozycji wnętrza przy niskich dziecięcych mebelkach.
Informacje techniczne
Architektura wnętrz
- ARCHITOP Andrzej Zatwarnicki
- arch. Małgorzata Zatwarnicka
- arch. Andrzej Zatwarnicki
- współpraca :(pokój bajek, mediateka)
- arch. wnętrz Iwona Marciniak
Realizacja - PPHU "Dom" J.T. Domańscy Spółka Jawna
Realizacja wnętrz grudzień 2010 - luty 2011
Otwarcie obiektu 2 marzec 2011
Powierzchnia użytkowa 2366m²
Kubatura 10742m³