Polska i Świat

Kwiecień 27, 2011

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, projekt:ARCHITOP Andrzej Zatwarnicki
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, projekt:ARCHITOP Andrzej Zatwarnicki

Budynek biblioteki zbudowany jest z dwóch różnych modułów: starszy pochłaniający istniejącą XIX-wieczną kamienicę i wykorzystujący jej neoklasycystyczną fasadę oraz nowy moduł o prostej formie kaskadowo wtapiający się w otoczenie.

W październiku 2010 zakończono realizację przebudowy i rozbudowy budynku XIX-wiecznej kamienicy czynszowej z przeznaczeniem na nową siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Kolejnym etapem był projekt i realizacja aranżacji wnętrz. Prace te zakończono w marcu 2011 roku; zwieńczeniem całej inwestycji było udostępnienie obiektu czytelnikom.

Zobacz także wnętrza biblioteki

Bryła budynku

Nowa część
Nową część z głównym wejściem do biblioteki wpisano w zadany kwartał, zachowując istniejącą linię zabudowy starej fasady. Od strony placu Wolności – parku budynek został nieznacznie “cofnięty” od granicy działki co umożliwiło stworzenie wejścia do kawiarenki z czytelnią prasy z poziomu parku tuż obok planowanego zejścia nad wodę i przyszłą przystań na Młynówce. Elewacja południowo-zachodnia zachowuje linię zabudowy wyznaczoną przez dawny miejski mur obronny wzdłuż Młynówki. W głębi działki od strony Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych pozostawiono niewielkie otwarte patio dostępne z poziomu sali konferencyjnej, które powiększa jej przestrzeń użytkową.
Główne wejście do biblioteki znajduje się w nowej części budynku na ciągu komunikacyjnym od strony ul. Minorytów. Miejsce to wyznaczają - przeszklona szczelina między pylonami i wydzielony pas posadzki przenikający do wnętrza. Do wejścia prowadzi również parkowa aleja z pochylnią dla spacerowiczów.

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, projekt: ARCHITOP Andrzej Zatwarnicki

Stara część
Elewacja starej XIX-wiecznej kamienicy (odnowiona i adoptowana bez przebudowy) - bogata w detal zestawiona została z nową, prostą formą. Oddzielenie stanowi przeszklona szczelina. Nowa część ma w sposób symboliczny kojarzyć się z pełnioną funkcją biblioteki - tomy książek ustawione na półce, czy jak arkusze zapisanego papieru. Ściany “popisane” gazetowym graffiti (ulubione teksty Edwarda Stachury z czasów studenckich), poziomym rytmem nawiązują do podziałów i gzymsów zabytkowej fasady. Szczeliny i przeszklenie od strony parku i kanału Młynówka otwierają przestrzenie projektowanego budynku na otaczającą zieleń, wodę i secesyjny „Zielony Mostek”, pozwalają zaglądać do środka. Ważna jest żywa relacja z otoczeniem i płynne przechodzenie wnętrza na zewnątrz i zewnętrza do środka.

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, projekt: ARCHITOP Andrzej Zatwarnicki

Zabieg zastosowania “powietrznej” kurtyny z blachy aluminiowej na elewacji od strony kanału scala obiekt z otoczeniem. Raster ustawiono w taki sposób, że z wnętrza można patrzeć tylko w jednym kierunku natomiast z zewnątrz budynek w jedną stronę jest „przezroczysty” a w drugą stanowi jakby blaszany błyszczący monolit co daje wyraźny efekt aktywnej i zmieniającej się elewacji w zależności od punktu obserwacji. Część budynku zwrócona w stronę wody i patio ślizga się kaskadowo, tarasami do mniejszej skali sąsiedniego budynku Muzeum Jeńców.
Reminiscencją z przeszłości na zewnątrz budynku oprócz pozostawionej starej elewacji jest fragment odnowionego średniowiecznego ceglanego miejskiego muru obronnego obok kamiennych schodów prowadzących z parku na poziom przyszłej przystani. Nad wspomnianym zejściem, na elewacji południowej zaprojektowano balkony - symboliczne punkty obserwacyjne w miejscu dawnej baszty.

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, projekt: ARCHITOP Andrzej Zatwarnicki

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, projekt:ARCHITOP Andrzej Zatwarnicki

Rozwiązania materiałowe i konstrukcja budynku

Koncepcja projektowa zakładała pozostawienie fasady, ściany szczytowej oraz piwnic istniejącej kamienicy. Nowo projektowana część oraz uzupełnienia w starej tkance projektowane są jako żelbetowe monolityczne w układzie słupowym na siatce modularnej. Ściany zewnętrzne żelbetowe warstwowe. Fundamentowanie dostosowane do istniejących warunków geologicznych. Dachy płaskie. Elewacja monolityczna betonowa z okładziną z płyt włókno-cementowych, nad kanałem częściowo przykryta “powietrzną mgłą” z siatki na ruszcie stalowym. Elewacja frontowa i boczna monolityczna betonowa z okładziną i odpornym na UV wymalowaniami graffiti. Balkony z okładziną z metalizowanego laminatu. Wykończenie wewnętrzne holu na posadzce stanowi kamień w dwóch kolorach oraz kostka granitowa dwubarwna . Wykończenia pozostałych kondygnacji surowe i skromne. Instalacje wentylacji prowadzone jako odkryte. Oświetlenie liniowe.

Utrzymanie zabytkowej fasady

Podczas realizacji zastosowano ciekawą i nowatorską technikę utrzymania zabytkowej fasady. W starą tkankę kamienicy wprowadzono przed rozbiórką przestrzenny żelbetowy układ słupowo-ryglowy rozmijający się z istniejącą konstrukcją kamienicy. Po jego wykonaniu zakotwiono do niego pozostawianą fasadę a pozostałą część obiektu wyburzono. Uzupełniony następnie o stropy i ścianki wypełniające żelbetowy układ słupowo-ryglowy stał się podstawowym układem konstrukcyjnym budynku biblioteki. Rozwiązanie to niewidoczne po realizacji obiektu, podczas projektowania wymagało specyficznego sposobu podejścia do funkcji i konstrukcji. Pozwoliło to na niewykonanie kosztownej tymczasowej konstrukcji zabezpieczającej czterokondygnacyjną fasadę przed zawaleniem, oraz ograniczyło konieczność zamknięcia ulicy co ograniczyło koszty inwestycji.

Dane techniczne

Architektura

 • ARCHITOP Andrzej Zatwarnicki
 • arch. Małgorzata Zatwarnicka
 • arch. Andrzej Zatwarnicki
 • opracowanie :
 • mgr inż. Dagmara Czernecka

Wnętrza

 • arch. Małgorzata Zatwarnicka
 • arch. Andrzej Zatwarnicki
 • współpraca: (pokój bajek, mediateka)
 • arch. wnętrz Iwona Marciniak

Konstrukcja

 • mgr inż. Mirosław Łotarewicz
 • mgr inż. Maria Smolarska

Realizacja

 • Energopol Trade Opole Spółka z o.o.
 • Projekt 2007
 • Zakończenie budowy 2010
 • Otwarcie obiektu 03.2011
 • Powierzchnia użytkowa 2366m²
 • Kubatura 10742m³

Tagi: biblioteki architektura Opole

Domy jednorodzinne

Inwestor marzył o domu zgodnym z zasadami Feng Shui. Dom miał być również harmonijny oraz ekologi...
Czerwiec 2, 2022
Projekt domu jednorodzinnego Parterowego PióroArchitekci-18. Ilość pokoi (w tym salon) : 5. Il...
Grudzień 29, 2021

Wasze realizacje

półki, półki na wymiar, półki bez widocznych wsporników, półki nad biurko
Cellaio - bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki lub dokumenty. Nr pro...
Maj 13, 2022
Trzy kąty w jedmym mieszkaniu. Półki na książki i ścianka telewizyjna w salonie.
Kwiecień 18, 2022

Materiały budowlane

      Kolor odgrywa bardzo ważną rolę w codziennym życiu. Ma ogromny wpływ na nas...
Kwiecień 28, 2022
    Bardzo często pomieszczenia na poddaszu posiadają okna dachowe, przez które wlewa...
Kwiecień 28, 2022

Konkursy

Przedmiotem Konkursu jest wykonanie koncepcji architektonicznej modernizacji i rozbudowy budynku Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz spójnej, całościowej koncepcji zagospodarowania...
Lipiec 4, 2022
How to interpret the “STORM HOUSE” is up to each person.
Czerwiec 20, 2022