Wnętrza Centrali BGK
Projekt zajął drugie miejsce w konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej zagospodarowania gmachu Centrali Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie przy Al. Jerozolimskich. Autorem projektu jest pracownia Funkciona Architekci.
Pozostałe nagrody w konkursie otrzymali:
- I miejsce – nie przyznano
- III – miejsce – Makro-Budomat Development
Cele konkursu
Założenia konkursowe skupiły się wokół spuścizny historycznej jaką stanowi obiekt, który jest wpisany do Rejestru Zabytków. W związku z wieloma remontami prowadzonymi wcześniej, gmach Centrali Banku Gospodarstwa Krajowego nie posiada jednolitego wyglądu wnętrz a w wielu miejscach zatracono wręcz zabytkowy charakter obiektu. Fragmentaryczne działania inwestycyjne i remontowe spowodowały, iż obecnie budynek nie spełnia także standardów przyjętych przez BGK dla pomieszczeń biurowych. Dlatego też realizacja poszczególnych etapów polegała na modernizacji wnętrz, przebudowie i rozbudowie z zachowaniem zabytkowego charakteru wnętrz przy jednoczesnym dostosowaniu budynku do potrzeb funkcjonalno – organizacyjnych i technicznych oraz stworzeniu takiego projektu, aby Gmach Centrali BGK osiągnął klasę B+ budynku biurowego.
Idea projektu - opis autorski
Przedstawiona koncepcja projektowa ma na celu przywrócenie świetności budynkowi z zachowaniem jego zabytkowego charakteru przy równoczesnym dostosowaniu go do obecnych, nowoczesnych wymogów i standardów (w tym współczesnych rozwiązań technicznych), przy zachowaniu uwarunkowań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa placówek bankowych. W ramach pracy konkursowej w szczególności zwrócono uwagę na następujące elementy:
1) opracowanie spójnej koncepcji zagospodarowania powierzchni użytkowej w budynku – uporządkowano funkcję budynku poprzez wykorzystanie jego kształtu zbliżonego do kwadratu z trzema wewnętrznymi dziedzińcami; powierzchnie biurowe usytuowano po obwodzie budynku oraz wokół dziedzińca centralnego, w każdym narożniku budynku przewidziano bloki sanitarne; stworzono nową przestrzeń na poziomie dachów użytkowych dziedzińców wewnętrznych, która służy rekreacji i odpoczynkowi oraz jest wyrazem troski Banku o komfort pracy swoich pracowników, a także nową przestrzeń dla gastronomii na poziomie +4 na dachach łączników; wszystkie trzy dziedzińce zostały przekryte na poziomie +5 wspólnym przeszklonym dachem, umożliwiając całoroczne korzystanie z nowo powstałych, atrakcyjnych przestrzeni.
2) opracowanie spójnej koncepcji rozmieszczenia urządzeń technicznych i instalacyjnych – przewidziano optymalne wykorzystanie kondygnacji podziemnych i poziomu stropodachu na potrzeby instalacyjne, oraz wykorzystanie istniejących i rozbudowę szachów instalacyjnych do doprowadzenia niezbędnych instalacji do pomieszczeń biurowych; zaproponowano system rozprowadzania instalacji w poziomie w przestrzeni sufitów podwieszonych oraz prowadzenie instalacji klimatyzacyjnych w przestrzeni parapetowej przy fasadzie zewnętrznej. Zaprojektowano energooszczędne systemy wykorzystujące zyski ciepła i minimalizujące koszty eksploatacyjne budynku.
3) lokalizację kantyny pracowniczej, która to została usytuowana na nowej kondygnacji +4 na dachach łączników, dzięki czemu odzyskano ok. 375 m2 powierzchni biurowych.
4) sposób zagospodarowania dziedzińców wewnętrznych (świetlików) – wewnętrzne atria zostały odrestaurowane poprzez wymianę przekrycia na identyczne jak istniejące w formie od strony wewnętrznej, przeszklone, o konstrukcji i nawierzchni szklanej umożliwiającej stąpanie po nich, dzięki czemu umożliwiają doświetlenie sal operacyjnych przy jednoczesnym ich wykorzystaniu na cele użytkowe (rekreacja, ekspozycja produktów bankowych). Dziedzińce o przeszklonej posadzce są dodatkowo przekryte przeszklonym zadaszeniem na poziomie +5, co umożliwia ich całoroczne użytkowanie jako miejsca odpoczynku i spotkań pracowników banku.
5) rozbudowę kubatury / zwiększenie współczynnika powierzchni biurowej w budynku – dzięki przeniesieniu kantyny z piętra 2-go na nowe powierzchnie na piętrze 4-tym, oraz stworzenie nowych powierzchni biurowych na kondygnacji antresoli, powierzchnia biurowa uległa powiększeniu (ok. 1700 m2 – nowe powierzchnie na antresoli, ok. 375 m2 – powierzchnie odzyskane po kantynie na 2 p. oraz dodatkowo pow. użytkowych atriów – ok. 1200 m2 jako strefa wypoczynku, ekspozycji produktów bankowych, itp.).
6) wyróżnienie stref do przeprowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich i rekonstrukcji – prace konserwatorskie obejmują głównie strefy wyłączone z zakresu opracowania konkursowego (hall wejściowy i sale konferencyjne), prace rekonstrukcyjne obejmą przede wszystkim świetliki nad salami operacyjnymi, gdzie przewiduje się demontaż istniejących (z uwagi na ich zły stan techniczny) oraz zaprojektowanie nowej konstrukcji wiernie odwzorowującej wewnętrzną strukturę o kształcie piramidy schodkowej od strony sal operacyjnych z nowoczesną konstrukcją i nawierzchnią szklaną od zewnątrz, która umożliwi dostęp na poziom atrium z kondygnacji +2.
Zespół projektowy:
- FUNKCIONA Architekci Sp.p. Muñoz i Partnerzy Spółka Partnerska (Polska, Warszawa)
- JOAQUIN MAGRAZO FERNANDO USED ARQUITECTOS ASOCIADOS S.L. (Hiszpania, Zaragoza)
Źródło: Funkciona Architekci