Wzornictwo

Kwiecień 18, 2012

Design for Poznań - meble miejskie dla Poznania

Półsiedzisko miejskie "Hubek" Wojciecha Janickiego (Student II roku wzornictwa na UAP) nagrodzone w konkursie Design for Poznań - meble miejskie dla Poznania
Półsiedzisko miejskie "Hubek" Wojciecha Janickiego (Student II roku wzornictwa na UAP) nagrodzone w konkursie Design for Poznań - meble miejskie dla Poznania

Projekty małej architektury dla Poznania, które wygrały w konkursie Design for Poznań. Przedmiotem konkursu było opracowanie koncepcji obiektu lub grupy obiektów, które w przyszłości mogłyby stać się designerską wizytówką miasta Poznania.

Celem konkursu było zaś nadanie tonu twórczej dyskusji dotyczącej dzisiejszych zjawisk kształtujących substancję miejską a zwłaszcza potrzeb obywateli, którzy w przestrzeniach ogólnodostępnych nie stanowiących obszarów o nastawieniu komercyjnym spędzają znaczną część czasu.

Zwycięskie prace uhonorowane w konkursie Designed for Poznań - meble miejskie dla Poznania zostały wykonane w formie prototypów. Wszystkie zostały zaprezentowane na wystawie PERSPECTIVE_S na Temporary Museum for New Design w Mediolanie.

Dobra perspektywa dla przestrzeni publicznej oznacza nie tylko przyjemny widok z każdej strony. To przede wszystkim organizacja urbanistyczna, która w każdym detalu zwraca uwagę na korzystającego z tej przestrzeni mieszkańca. "Mała architektura" w mieście powinna stanowić obiekt szczególnej troski i przemyśleń podmiotów odpowiedzialnych za jej kształt. Od tego, jak zostanie zaprojektowana i wykonana, zależy nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo jej użytkowników. Wystawa "PERSPECTIVE_S", do obejrzenia której serdecznie zapraszam, stanowi głos w globalnej dyskusji dotyczącej tego zagadnienia. - Ryszard Grobelny - Prezydent Miasta Poznania

Nagrodzone projekty

  • Półsiedzisko miejskie "Hubek" Wojciecha Janickiego (Student II roku wzornictwa na UAP)

Hubek to półsiedzisko miejskie, przeznaczone dla ludzi chcących na chwilę przysiąść i poczytać gazetę, zapalić papierosa lub poczekać na tramwaj. Swoją formą nawiązuje do huby, lecz zamiast drzew wykorzystuje powierzchnie ścian i ogrodzeń. Może być sytuowany w miejscach gdzie nie ma miejsca na tradycyjne ławki, np. przy chodnikach, korytarzach itp. Jego kształt jest dopasowany do ludzkiego ciała i jednocześnie ułatwia ociekanie wody deszczowej.

Półsiedzisko miejskie "Hubek" Wojciecha Janickiego
Półsiedzisko miejskie "Hubek" Wojciecha Janickiego
  • Ławka solarna "Electricity" projektantów Magdaleny Czapiewskiej, Karola Murlaka i Zuzanny Lemieszek

Ławka electricity to interaktywna, miejska elektrownia słoneczna. Wytwarzana przez mebel energia służy do ogrzania i suszenia siedziska w chłodne, wilgotne dni oraz zasila interaktywny panel. Wbudowany w oparcie moduł zawiera port usb, który umożliwia doładowanie telefonu lub laptopa, nadajnik Internetu bezprzewodowego oraz głośnik, pozwalający dzielić się ulubioną muzyką ze znajomymi. Nadmiar wytwarzanej energii elektrycznej przekazywany jest do sieci miejskiej.

Ławka solarna "Electricity" projektantów Magdaleny Czapiewskiej, Karola Murlaka i Zuzanny Lemieszek
Ławka solarna "Electricity" projektantów Magdaleny Czapiewskiej, Karola Murlaka i Zuzanny Lemieszek
  • Ławka o ekstrawaganckiej formie "City Ray" Pauliny Ostasz (przedpremierowy pokaz uświetnił tegoroczną Arena Design)

Przy pracy nad projektem „mebla miejskiego” naturalna była dla mnie myśl o stworzeniu siedziska, które dawałoby możliwość tworzenia struktur, kompozycji i byłoby znakiem rozpoznawalnym Poznania. Zaproponowałam modułowe siedziska, o lekkiej, bionicznej formie „fal”, które wpisują się zarówno w architekturę miasta, jak i tereny zielone. Moduły można łączyć w dowolny sposób uzyskując ciekawe konfiguracje, poprzez dołączanie kolejnych obiektów z zachowaniem ok. 2 cm dystansu, umożliwiającego odpływ wody.

Ławka o ekstrawaganckiej formie "City Ray" Pauliny Ostasz
Ławka o ekstrawaganckiej formie "City Ray" Pauliny Ostasz
  • "Rozgrzej rączki" Piotra Wisniewskiego

Zimno? Zimą użytkownicy komunikacji miejskiej wystawieni są na działanie niskiej temperatury. Jak można umilić im czas spędzony na zewnątrz? Co zrobić, by czuli się lepiej? Zaproponowane ogrzewacze do rąk doskonale spełniają to zadanie. Oprócz praktycznego aspektu, zadbano także o ich efekt wizualny. Dzięki prostej, lecz wyrazistej formie stają się rozpoznawalnym elementem Poznania. Dzięki systemowi LED dłonie będą widoczne także w nocy. Kolor niebieski kojarzony jest nie tylko ze spokojem, lecz także z identyfikacją wizualną Poznania. A co latem? Demontując panele grzewcze na okres letni, mamy do dyspozycji energię wytworzoną przez panele fotowoltaiczne. Może być ona wykorzystywana do oświetlenia wiaty przystankowej lub oddana jego użytkownikom (np. ładowanie laptopa).

"Rozgrzej rączki" Piotra Wisniewskiego
"Rozgrzej rączki" Piotra Wisniewskiego
  • "Blue Blok" Katarzyny Toczyńskiej i Agaty Superczyńskiej

Obiekt, poprzez powielenie tworzy strefy siedzenia i struktury wizualne w przestrze-ni miejskiej. Projekt podejmuje temat pustych przestrzeni publicznych i dzieli je na dwie strefy: komunikacji i siedzenia. Układy Bluebloków zatrzymują ludzi, ożywiają tkankę miejską, tworzą miejsca spotkań i przyczyniają się do budowania wizualnej i społecznej tożsamości miasta. Wykonane są z betonu i gumy, są trwałe, chronią przed zimnem, wilgocią, cechuje je łatwość przechowywania i transportu.
Katarzyna Toczyńska i Agata Superczyńska - studentki Architektury i Urbanistyki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

"Blue Blok" Katarzyny Toczyńskiej i Agaty Superczyńskiej
"Blue Blok" Katarzyny Toczyńskiej i Agaty Superczyńskiej
  • Poznańskie Lustra grupy Modelarnia

Lustra to nowoczesny mebel miejski zwracający uwagę przechodniów na majstersztyki architektoniczne. Secesja w architekturze Jeżyc - dzielnicy Poznania, kiełkuje roślinnymi detalami, jej ziarno rozsypane jest po całej dzielnicy. „Projekt Lustra- Ścieżka Wrażeniowa” jest niczym dobry ogrodnik. Przywraca zapomnianym skarbom miasta ich dawny blask. Lustra- drogowskazy prowadzą widza przez gąszcz miasta.
Modelarnia powstała jako efekt pasji do realizacji makiet architektonicznych. Za dnia jesteśmy architektami, a gdy słońce chyli się ku zachodowi, tworzymy modele przy wykorzystaniu zaawansowanych technologii oraz warsztatowych zdolności manualnych.

Poznańskie Lustra grupy Modelarnia
Poznańskie Lustra grupy Modelarnia
  • Lampa uliczna Natalii Zakrzewskiej

Projekt nowoczesnej lampy ulicznej z polami świetlnymi na 5 poziomach. Założeniem projektu jest dostosowanie ilości świecącej powierzchni do zapotrzebowania w zależności od pory dnia i miejsca w którym ma się znajdować. Wyposażona w czujniki zapalające i wygaszające kolejne poziomy.
Natalia Zakrzewska, urodzona w 1990 roku, studentka II roku Architektury Wnętrz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Stara się rozwijać także w kierunku wzornictwa, fotografii i projektowania ubioru. Swoją przyszłość wiąże z projektowaniem.

Lampa uliczna Natalii Zakrzewskiej

O konkursie

Organizatorem Konkursu DESIGNED FOR POZNAŃ – MEBLE MIEJSKIE DLA POZNANIA jest Miasto Poznań. Przedmiotem konkursu było opracowanie koncepcji obiektu lub grupy obiektów, które w przyszłości mogłyby stać się designerską wizytówką miasta Poznania stanowiąc rozwiązanie sprzyjające lepszej organizacji przestrzennej obszarów ogólnodostępnych w mieście. Zwycięskie projekty koncepcyjne zostały na koszt miasta wykonane w formie prototypów celem prezentacji w ramach działań przewidzianych w projekcie „Design z Wielkopolski – promocja kultury regionu”.

Refleksje pokonkursowe

Bogaty w przykłady ciekawego designu w przestrzeni publicznej na świecie moodboard, jaki przesyłany był do każdego zarejestrowanego uczestnika konkursu, pozwalał oczekiwać nieco więcej rozwiązań dotykających rzeczywistych trosk miasta. Zdarzały się problemy niebanalne i wynikające z poważnych obserwacji dotyczące np.: kształtu krawężników albo rekreacji na wolnym powietrzu, jednak żaden z nich
pomimo liczby ponad siedemdziesięciu dopuszczonych do konkursu prac nie uzyskał na tyle profesjonalnej obróbki, by można go było traktować poważnie w rywalizacji. Zadanie Komisji Konkursowej było o tyle trudne, iż należało przewidzieć nie tylko potencjał realizacyjny danej pracy ale również rzeczywisty koszt wykonania prototypu. Zakwalifikowanych do udziału w wystawie, a co za tym idzie do realizacji zostało siedem wyróżnionych równolegle prac, które zaprezentowanymi argumentami merytorycznymi i jakością wizualną pozwalały przypuszczać, iż nie tylko w pozytywny sposób urozmaicą krajobraz Miasta Poznania, ale również staną się interesującym punktem na drodze zwiedzających poszczególne wystawy pokonkursowe.

Niezależnie od szerokości kręgów, jakie zataczała podejmowana przez uczestników problematyka, najwięcej pomysłów koncentrowało się wokół różnego rodzaju ławek, wśród których znaleźć można było poza typowymi siedziskami miejskimi hamaki parkowe, interaktywne systemy reagujące na pogodę, ławki zintegrowane z oświetleniem a także dość znaczną liczbę różnego rodzaju "przysiadków", jak chociażby wyróżniony "Hubek" Wojciecha Janickiego. Każde zresztą z trzech pozostałych siedzisk, które doczekały się zakwalifikowania do realizacji, prezentowało zupełnie inny pomysł na rozwiązanie tego zagadnienia - City Ray rzeźbiarskie i raczej umowne ergonomiczne, Electricity dbające o równowagę energetyczną i współczesne potrzeby mieszkańców, Blue Blok interaktywne i modułowe.

Zdarzały się też projekty zakładające kompleksową i wieloletnią strategię dla wypełniania przestrzeni miejskiej rozbudowanym systemem elementów wywodzących się ze wspólnego rdzenia stylistycznego. Osobiście bardzo doceniam postawę globalnego ogarniania problemu. Jednak prezentowane rozwiązania konkursowe dobitnie wykazują, że skala opracowania wykracza w takim przypadku daleko poza realia, jakimi rządzą się tego typu konkursy.

Pojawiło się w pewnym momencie pytanie, czy tak duża dowolność w wyborze zagadnienia projektowego nie "rozmieniła na drobne" wartości merytorycznych poruszanych przez poszczególnych uczestników konkursu. Na przykład trzy projekty dotykające problemu pisuarów miejskich rozwiązywały go na trzy mocno zróżnicowane sposoby, z których jeden wywołał nawet dość ostrą dyskusję na gruncie obyczajowym.

Tagi: design architektura urbanistyka przestrzeń publiczna Poznań mała architektura

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Konkursy

IARP ogłasza trzecią edycję konkursu na najlepsze prace i publikacje naukowe mające znaczenie dla wykonywania zawodu architekta.
Listopad 25, 2024
W końcowym opracowaniu, na bazie wybranej w konkursie pracy Zamawiający oczekuje wykonania projektu budowlanego oraz uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, a także wykonania kompletnej dokumenta...
Listopad 19, 2024

Materiały budowlane

GRANO OD RK PIVOT DOORS
W edycji 2024 model drzwi GRANO od RK Pivot Doors, zdobył Archiproducts Design Awards (ADA)...
Listopad 28, 2024
Czas pełen radości, śmiechu i wspólnie spędzonych chwil - tak w skrócie można opisać Boże Narodz...
Listopad 28, 2024

Polska Świat

Dworzec Metropolitalny w Lublinie projekt Tremend_fot. Rafał Chojnacki
Oceniając budynki ukończone jury zwracało uwagę na takie cechy projektów jak „innowacyjne rozwiąz...
Grudzień 2, 2024
Przez Browary Wrocławskie można przejśc do nabrzeża kanału żeglugowego Odry
Rewitalizacja Browarów Wrocławskich rozpoczęła się w 2016 roku, gdy teren zyskał nowego inwestora...
Listopad 27, 2024

Wzornictwo

Pierwsza nagroda w konkursie Roca One Day Design Challenge 2022: „SAFESPACE” – Dzianis Pilipuk
Zadaniem było zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w ciągu kilku godzin, na podst...
Listopad 27, 2022
Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021