Wzornictwo

Luty 2, 2021

Mazda Design Experience 2020/21

Kolekcja lamp i luster „TRN” - Magda Jurek
Kolekcja lamp i luster „TRN” - Magda Jurek

W ostatnich dniach 2020 roku poznaliśmy wyniki pierwszego etapu konkursu Mazda Design Experience 2020/21. Podczas wirtualnej gali jurorzy zaprezentowali pięcioro projektantów, którzy w 2021 roku stworzą projekty zgodne  z hasłem reKREACJA oraz inspiracją konkursową – elektryczną Mazdą MX-30. Zwycięzca całego konkursu otrzyma nagrodę o wysokości 20 tys. zł oraz możliwość realizacji swojego projektu. Na gali została ogłoszona także laureatka nagrody specjalnej Mazda Design Award za rok 2020.

Martyna Piątek, Aleksander Rokosz, Wojciech Błaszczyk, Karolina Gardzilewicz oraz Anna Eliza Gwiazda - to nazwiska młodych (wszyscy nie ukończyli 30 lat), ale niezwykle utalentowanych designerów, na których warto będzie zwrócić uwagę w nadchodzącym roku. Cała piątka znalazła się bowiem w gronie finalistów pierwszego etapu konkursu Mazda Design Experience 2020/21.

Ceniony od dekady konkurs projektowy Mazdy w tym roku zmienił formułę. Od teraz organizowany jest w cyklu dwuletnim i podzielony na dwa etapy. Ma to na celu lepsze poznanie uczestników, głębszą integrację z wybraną grupą projektantów oraz znacznie większe możliwości prezentacji ich prac i wymiany doświadczeń.

Hasłem jedenastej edycji konkursu została „reKREACJA”, a główną inspiracją pierwszy w pełni elektryczny model – Mazda MX-30. W tym roku, aby wziąć udział w konkursie, wystarczyło wysłać portfolio swoich dotychczasowych projektów.

Ostatecznie nadesłano ponad 150 zgłoszeń, w większości o bardzo wysokim poziomie, z wielu różnych dziedzin – wzornictwa, architektury, projektowania graficznego, mody, a nawet sztuki performance’u.

Wyboru uczestników, którzy wezmą udział w drugim etapie konkursu dokonało jury w składzie: Jo Stenuit – dyrektor designu Mazda Motor Europe, Tomek Rygalik – jeden z najbardziej uznanych polskich designerów, Anna Grużewska – redaktor naczelna magazynu „Czas na Wnętrze”, Alicja Patanowska i Agnieszka Bar – laureatki nagrody Mazda Design Award w 2018 i 2019 roku.

Wśród finalistów, którzy wezmą udział w drugim etapie konkursu znaleźli się:

Martyna Piątek - swoje projektowanie opiera na sześciu filarach, takich jak: Emocje, Funkcja, Materiał, Natura, Rzemiosło oraz Lokalność. Dobrym przykładem takiego podejścia jest jej dyplomowy projekt „Pamięć”, który powstał jako manifest przeciwko nieodpowiedzialnej produkcji zniczy z tworzyw sztucznych oraz jako niezgoda na spłycanie sensu podtrzymywania pamięci o bliskich zmarłych. Projektantka uważa, że podstawą dobrego designu są ludzkie emocje, a najlepszą inspirację stanowi natura. Stworzyła między innymi: „Projekt Pamiętam” oraz „Lampa Gala 360”.

Pamiętam - Martyna Piątek

Aleksander Rokosz – architekt, który w swoim pracach łączy architekturę i sztukę z analizą zjawisk i procesów społecznych, naukowych, historycznych i popkulturowych. Stworzone przez niego obiekty są głęboko przemyślane, wieloznaczne, a zarazem bardzo poetyckie i efektowne. Znany z takich realizacji i projektów jak: „Kapsuła Czasu” (2019-2020) oraz „Wierszownik” (2017).

Wierszownik - Aleksander Rokos

Wojciech Błaszczyk – jego projekty cechuje prosta, ale niezwykle estetyczna forma, która wynika z obserwacji przyrody i zjawisk fizycznych. W pracach często nawiązuje do tradycyjnego japońskiego rzemiosła – wykorzystując naturalne, lokalne materiały i korzystając z tradycyjnych technik obróbki drewna. Współautor projektu „Loop Chair” (2020) oraz autor projektu „Sonda. Graduation Project” (2017).

Loop Chair - Wojciech Błaszczyk

Karolina Gardzilewicz – projektantka, która w śmiały sposób łączy garncarstwo z rzeźbą i architekturą. W twórczości aktualizuje wartości duchowe wspólne ceramice i architekturze, powołując się na kulturę, sztukę i religię. Naczynie ma dla niej wartość nie tylko użytkową, lecz także rzeźbiarską, a nawet filozoficzną. Stworzyła między innymi takie projekty jak „Umywalnia. Obiekt użytkowy” (2019) czy „Poles”.

Umywalnia - Karolina Gardzilewicz

Anna Eliza Gwiazda – W projektowaniu na pierwszym miejscu stawia użytkownika, dlatego wysoko ceni współpracę z psychologami, którzy zwracają uwagę na emocjonalne potrzeby człowieka. Fascynuje się projektowaniem dla dzieci i tym, w jaki sposób można wychowywać poprzez obcowanie z dobrym i odpowiedzialnym designem. Autorka „Zestawu wspomagającego terapię traumy EMDR” (2020) oraz obiektu „Multi – zabawek kreujących empatię”

„Zestaw wspomagający terapię traumy EMDR” - Anna Eliza Gwiazda

Mazda Design Award 2020

Podczas wirtualnej gali jurorka Agnieszka Bar ogłosiła także nazwisko laureata Mazda Design Award 2020. Specjalną nagrodę w wysokości 50 tys. zł i statuetkę KODO za najciekawszy polski projekt zrealizowany w ciągu ostatnich trzech lat otrzymała Magda Jurek. Jury zdecydowało się nagrodzić jej kolekcję lamp i luster „TRN” za łamiący konwencje i niezwykle oryginalny design, który w zaskakujący sposób łączy sztukę nowoczesną z wysoką funkcjonalnością. Nagroda została przyznana za oryginalne przeniesienie fascynacji malarstwem Jana Tarasina na świat przedmiotów, w formie prostej ale niezwykle efektownej przestrzennej kaligrafii. Projektowane przez Magdę Jurek przedmioty właściciel może dowolnie udoskonalać, aranżować, a czasem nawet samodzielnie tworzyć. I co niezwykle ważne jej obiekty są pełne życia i humoru, który nie jest częstą cechą tak szlachetnego designu.

Kolekcja lamp i luster „TRN” - Magda Jurek
Kolekcja lamp i luster „TRN” - Magda Jurek

Tagi: Mazda Design design wzornictwo

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Konkursy

IARP ogłasza trzecią edycję konkursu na najlepsze prace i publikacje naukowe mające znaczenie dla wykonywania zawodu architekta.
Listopad 25, 2024
W końcowym opracowaniu, na bazie wybranej w konkursie pracy Zamawiający oczekuje wykonania projektu budowlanego oraz uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, a także wykonania kompletnej dokumenta...
Listopad 19, 2024

Materiały budowlane

GRANO OD RK PIVOT DOORS
W edycji 2024 model drzwi GRANO od RK Pivot Doors, zdobył Archiproducts Design Awards (ADA)...
Listopad 28, 2024
Czas pełen radości, śmiechu i wspólnie spędzonych chwil - tak w skrócie można opisać Boże Narodz...
Listopad 28, 2024

Polska Świat

Dworzec Metropolitalny w Lublinie projekt Tremend_fot. Rafał Chojnacki
Oceniając budynki ukończone jury zwracało uwagę na takie cechy projektów jak „innowacyjne rozwiąz...
Grudzień 2, 2024
Przez Browary Wrocławskie można przejśc do nabrzeża kanału żeglugowego Odry
Rewitalizacja Browarów Wrocławskich rozpoczęła się w 2016 roku, gdy teren zyskał nowego inwestora...
Listopad 27, 2024

Wzornictwo

Pierwsza nagroda w konkursie Roca One Day Design Challenge 2022: „SAFESPACE” – Dzianis Pilipuk
Zadaniem było zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w ciągu kilku godzin, na podst...
Listopad 27, 2022
Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021