Wzornictwo

Kwiecień 18, 2014

Polski design z Pomorza na Milan Design Week 2014

Pomorskie projekty, podczas tygodnia designu w Mediolanie zaprezentowane zostały za pomocą metafory smaku. Wystawa o nazwie „Smak Przedmiotu” prezentowała 15 projektów produkowanych na Pomorzu jednostkowo i na skalę przemysłową.

Idea polskiej wystawy

Każdy z prezentowanych produktów zestawiony został z inną potrawą, zaprojektowaną tak, aby była odzwierciedleniem cech charakterystycznych poszczególnych przedmiotów. Każdy z odwiedzających mógł spróbować potrawy i skonfrontować jej smak i zapach z prezentowanym produktem. To niestandardowe podejście pomogło zachęcić do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami o projektach i jego autorach

Dzięki jednoczesnemu pobudzeniu zmysłu wzroku, smaku i zapachu przebiliśmy się do odbiorców, którzy podczas festiwalu w Mediolanie oglądają setki wystaw i produktów zaprojektowanych przez najlepszych twórców wzornictwa na świecie. Mamy nadzieję, że to zainteresowanie przełoży się na sprzedaż. Już podczas wystawy wiele osób odwiedzających pytało nas o możliwość zakupu i cenę. – powiedziałai Ewa Janczukowicz-Cichosz, kierownik Centrum Designu Gdynia z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. Sama wystawa była również wspaniałą wizytówką Gdyni, która wspiera pomorski sektor kreatywny – dodaje.

Smak Przedmiotów – pomorski design

BAWA - stolik dziecięcy

 • Autor: Interior Records (Klaudia Kuhn)

Metafora smaku: Smażony korzeń pietruszki swoją strukturą przypomina włókna drewna. Drewno natomiast jest materiałem użytym do produkcji zestawu BAWA. Smak pietruszki łączy się z dzieciństwem, gdyż w medycynie ludowej pietruszka służyła do pobudzania laktacji u kobiet karmiących.

BAWA - stolik dziecięcy, autor: Interior Records / Klaudia Kuhn

CHOCOLATE FIXATON

 • Autor: Katarzyna Piętowska

Metafora smaku: Gładka i połyskująca tafla czekolady przypomina powierzchnię ceramicznych lizaków Chocolate Fixation. Zawarte w czekoladzie aminokwasy biorą udział w wytwarzaniu serotoniny w organizmie, czyli hormonu szczęścia.

CHOCOLATE FIXATON, autor: Katarzyna Piętowska

Krzesło DIAGO

 • Autor: Tabanda (Małgorzata Malinowska, Filip Ludka, Tomasz Kempa)

Metafora smaku: Powierzchnia bezy odwzorowuje gładką i z pozoru zimną płaszczyznę aluminiowego siedziska Diago. Po przebiciu się przez bezową skórkę można wygodnie rozsmakować się w miękkiej i pulchnej strukturze. Smak lawendy kojarzy się z odpoczynkiem. W zielarstwie lawenda wykorzystywana jest jako środek uspokajający.

krzesło DIAGO; autor: Tabanda (Małgorzata Malinowska, Filip Ludka, Tomasz Kempa)

Rower ECHO DOPPIO

 • Autor: Creme Cycles

Metafora smaku: Szybki łyk izotonika pozwala na moment poczuć się sportowcem. Napoje izotoniczne wyrównują poziom wody i elektrolitów. Miodowy kawior uzupełni węglowodany spalane podczas wysiłku fizycznego.

Rower ECHO DOPPIO; autor: Creme Cycles

Ocieplacz roślin doniczkowych IGLO

 • Autor: WITAMINA D (Małgorzata Knobloch, Igor Wiktorowicz)

Metafora smaku: Miękki granulat styropianowy zamknięty w wodoodpornej tkaninie zainspirował do stworzenia cynamonowych marshmallows. Tak jak Iglo pozwala roślinie utrzymać właściwą temperaturę w ciągu zimy, tak zawarty w piankach cynamon ogrzewa spragnionych ciepła.

IGLO - ocieplacz roślin doniczkowych; autor: WITAMINA D (Małgorzata Knobloch, Igor Wiktorowicz)

Zabawka edukacyjna KIEREC

 • Autor: SUDIO 1:1 (Jarosław Szymański - idea, Karolina Kulesza - realizacja)

Metafora smaku: Polskie jabłko to symbol zdrowia, zawierający wiele witamin i składników mineralnych. Powinien być nieodłącznym składnikiem diety każdego dziecka, aby wspomagać jego rozwój. Kierec, natomiast, jest zabawką edukacyjną wspomagającą rozwój widzenia przestrzennego.

KIEREC - zabawka edukacyjna; autor: SUDIO 1:1 (Jarosław Szymański - idea, Karolina Kulesza - realizacja)

Ledowa lampa uliczna LAMPART

 • Autor: Line Design Studio dla SILED Sp. z o.o. (Marek Średniawa, Tomasz Kwiatkowski)

Metafora smaku: Niezwykle kruche i cienkie ciasto brandy snap o smaku kawy działa równie pobudzająco co światło pochodzące z oprawy LampArt.

LAMPART - ledowa lampa uliczna; autor: Line Design Studio dla SILED Sp. z o.o. (Marek Średniawa, Tomasz Kwiatkowski)

Bezkanałowa wentylacja z odzyskiem ciepła OXEN

 • Autor: FLOWAIR zespół projektowy w Dziale R&D FLOWAIR + RDD Rafał Dętkoś

Metafora smaku: Przekrojony biszkopt przypomina swoją strukturą obudowę urządzenia wykonaną ze spienionego polipropylenu. Jednostka odzysku ciepła Oxen ogrzewa wnętrze, natomiast chili zawarte w biszkopcie rozgrzeje każde podniebienie.

OXEN - bezkanałowa wentylacja z odzyskiem ciepła; autor: FLOWAIR (zespół projektowy w Dziale R&D FLOWAIR + RDD Rafał Dętkoś)

Grzejnik PILLOU

 • Autor: None Grupa dla Terma Sp. z o.o. (Marta Szaban, Antoni Krzempek)

Metafora smaku: Chłodne odlewane aluminium stanowi obudowę dla gorącej wody wypełniającej grzejnik. Z pozoru zimny, twardy lizak po spróbowaniu okazuje się mieć smak ciepłej herbaty z cytryną, nieodłącznym napojem chłodnych dni.

Grzejnik PILLOU; autor: None Grupa dla Terma Sp. z o.o. (Marta Szaban, Antoni Krzempek)

Grzejnik PLC

 • Autor: Grupa Projektowa RAZY2 dla Terma Sp. z o.o. (Jacek Ryń)

Metafora smaku: Połyskujące paluszki odzwierciedlają profile, z których wykonany jest grzejnik. Imbir dzięki zawartości dużej ilości olejków eterycznych takich jak gingerol, zingeron i szogaol posiada działanie rozgrzewające.

Grzejnik PLC; autor: Grupa Projektowa RAZY2 dla Terma Sp. z o.o. (Jacek Ryń)

Urna kremacyjna TEAR DROP

 • Autor: Aeon Form (Aleksander Bielawski, Robert Kowalczyk, Dominik Sędzicki)

Metafora smaku: Czerwone wino często jest wykorzystywane w podniosłych i szczególnych momentach życia. To jest oczywisty kontekst kulturowy. Wino ma również właściwości wpływające na utrzymanie pamięci w dobrej kondycji. Wino zamknięte jest w, nawiązującej do polerowanej powierzchni aluminium Tear Drop, galaretce.

Urna kremacyjna - TEAR DROP; autor: Aeon Form (Aleksander Bielawski, Robert Kowalczyk, Dominik Sędzicki)

Fotel WEŁNA & POWIETRZE

 • Autor: MALAFOR (Agata Kulik-Pomorska, Paweł Pomorski)

Metafora smaku: Tak jak można się rozsiąść w wygodnym fotelu kolekcji „Wełna i powietrze”, tak też można rozkoszować się pulchnym pełnym czekolady biszkoptem. Kojące właściwości czekolady pozwalają się odprężyć po ciężkim, pracowitym dniu.

Fotel WEŁNA & POWIETRZE; autor: MALAFOR (Agata Kulik-Pomorska, Paweł Pomorski)

Gościenne projekty

Gościnnie na wystawie prezentowane były również:

Komoda DIAMOND

 • Autor: Studio LOKO + andervision

Proste materiały: beton i dąb, tworzą komodę w kształcie diamentu. Beton architektoniczny, wykonany we współpracy z firmą andervision, jest już znany w architekturze, jednak jego biała wersja i technika jego wylewania odkryli tylko niektórzy. Każdy element konstrukcji betonowej został oddzielnie odlany i zamontowany na dębowy korpus mebla. To hołd dla rzemiosła stolarskiego połączony z najnowszą technologią odlewania cienkich form betonowych. ‘The new meets the old’ najlepiej podkreśla filozofię kolekcji Diamond by LOKO.

Komoda DIAMOND; Autor: Studio LOKO + andervision

STOŁEK ½

 • Autor: WITAMINA D (Małgorzata Knobloch, Igor Wiktorowicz)

Unikatowy charakter drewna kontrastuje z technicznym, laserowo wycinanym elementem metalowym. Stołek jest bardzo stabilny i trwały. Dzięki odpowiedniemu wykończeniu drewna i metalu stołek może zamieszkać w ogrodzie lub na tarasie. Zarówno na zewnątrz, jak i w mieszkaniu może pełnić funkcję siedziska, ale również służyć jako podręczny stolik.

Stołek 1/2, autor: Witamina D

STOJAK NA ROWER

 • Autor: andervision

Zanieczyszczenie powietrza spalinami to jeden z największych problemów ekologicznych współczesnego świata. Stojak na rower wykonany z białego betonu z dodatkiem nanokrystalicznego dwutlenku tytanu ma właściwości samoczyszczące i dodatkowo redukujące zanieczyszczenia obecne w powietrzu (spaliny, tłuszcze, oleje, bakterie i itp.). Obniżeniu ulega ilość tlenków azotu i siarki zawartych w otoczeniu, emitowanych przez silniki pojazdów.


Stojak na rower; autor: andervision

 

Kuratorami wystawy byli: Paulina i Jacek Ryń z Grupy Projektowej Razy2. Projekty dań wymyślił i zrealizował szef kuchni gdyńskiej restauracji Sztuczka Rafał Wałęsa.
Wystawę udało się zrealizować dzięki finansowemu wsparciu Miasta Gdyni oraz ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Tagi: design wzornictwo

Domy jednorodzinne

Dom jednorodzinny typu kostka
Ten projekt jest przykładem domu jednorodzinnego energooszczędnego z zaprojektowanym inteligentny...
Styczeń 22, 2020
Projekt domu jednorodzinnego z dachem kopertowym
Projekt tego domu jednorodzinnego jest z myślą o inwestorach lubiących klasykę i tradycyjne bryły...
Styczeń 22, 2020

Konkursy

Arts School, a place with architecture, photography, painting and sculpture laboratory.
Styczeń 3, 2020
The 2020 Architecture at Zero competition challenge is to create a zero net energy library for the San Benito County Free Library in Hollister, CA.
Styczeń 2, 2020

Materiały budowlane

W odpowiedzi na rosnące oczekiwania architektów i inwestorów, którzy poszukują do swoich projektó...
Wrzesień 6, 2019
W odpowiedzi na rosnące oczekiwania architektów i inwestorów, którzy poszukują do swoich projektó...
Lipiec 16, 2019

Polska Świat

W ciągu trzech lat odtworzono charakterystyczną bryłę i dobudowano zupełnie nową część biurową, h...
Styczeń 27, 2020
Dawny zespół fabryk włókienniczych sukcesywnie zmienia się i rośnie już od niemal trzech wieków.
Styczeń 3, 2020

Wzornictwo

The Whole Elements, Anna Bery, FOSSILS
Projekty Anny Bery przenoszą surowość i nieokreśloność przyrody do wnętrza, są także próbą zmierz...
Kwiecień 10, 2018
Produkty nominowane do TOP DESIGN award 2018
Wyróżniają się formą, są ergonomiczne i dobrze zaprojektowane – takie produkty wybrało jury do dr...
Styczeń 24, 2018