Wzornictwo

Kwiecień 18, 2014

Polski design z Pomorza na Milan Design Week 2014

Pomorskie projekty, podczas tygodnia designu w Mediolanie zaprezentowane zostały za pomocą metafory smaku. Wystawa o nazwie „Smak Przedmiotu” prezentowała 15 projektów produkowanych na Pomorzu jednostkowo i na skalę przemysłową.

Idea polskiej wystawy

Każdy z prezentowanych produktów zestawiony został z inną potrawą, zaprojektowaną tak, aby była odzwierciedleniem cech charakterystycznych poszczególnych przedmiotów. Każdy z odwiedzających mógł spróbować potrawy i skonfrontować jej smak i zapach z prezentowanym produktem. To niestandardowe podejście pomogło zachęcić do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami o projektach i jego autorach

Dzięki jednoczesnemu pobudzeniu zmysłu wzroku, smaku i zapachu przebiliśmy się do odbiorców, którzy podczas festiwalu w Mediolanie oglądają setki wystaw i produktów zaprojektowanych przez najlepszych twórców wzornictwa na świecie. Mamy nadzieję, że to zainteresowanie przełoży się na sprzedaż. Już podczas wystawy wiele osób odwiedzających pytało nas o możliwość zakupu i cenę. – powiedziałai Ewa Janczukowicz-Cichosz, kierownik Centrum Designu Gdynia z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. Sama wystawa była również wspaniałą wizytówką Gdyni, która wspiera pomorski sektor kreatywny – dodaje.

Smak Przedmiotów – pomorski design

BAWA - stolik dziecięcy

 • Autor: Interior Records (Klaudia Kuhn)

Metafora smaku: Smażony korzeń pietruszki swoją strukturą przypomina włókna drewna. Drewno natomiast jest materiałem użytym do produkcji zestawu BAWA. Smak pietruszki łączy się z dzieciństwem, gdyż w medycynie ludowej pietruszka służyła do pobudzania laktacji u kobiet karmiących.

BAWA - stolik dziecięcy, autor: Interior Records / Klaudia Kuhn

CHOCOLATE FIXATON

 • Autor: Katarzyna Piętowska

Metafora smaku: Gładka i połyskująca tafla czekolady przypomina powierzchnię ceramicznych lizaków Chocolate Fixation. Zawarte w czekoladzie aminokwasy biorą udział w wytwarzaniu serotoniny w organizmie, czyli hormonu szczęścia.

CHOCOLATE FIXATON, autor: Katarzyna Piętowska

Krzesło DIAGO

 • Autor: Tabanda (Małgorzata Malinowska, Filip Ludka, Tomasz Kempa)

Metafora smaku: Powierzchnia bezy odwzorowuje gładką i z pozoru zimną płaszczyznę aluminiowego siedziska Diago. Po przebiciu się przez bezową skórkę można wygodnie rozsmakować się w miękkiej i pulchnej strukturze. Smak lawendy kojarzy się z odpoczynkiem. W zielarstwie lawenda wykorzystywana jest jako środek uspokajający.

krzesło DIAGO; autor: Tabanda (Małgorzata Malinowska, Filip Ludka, Tomasz Kempa)

Rower ECHO DOPPIO

 • Autor: Creme Cycles

Metafora smaku: Szybki łyk izotonika pozwala na moment poczuć się sportowcem. Napoje izotoniczne wyrównują poziom wody i elektrolitów. Miodowy kawior uzupełni węglowodany spalane podczas wysiłku fizycznego.

Rower ECHO DOPPIO; autor: Creme Cycles

Ocieplacz roślin doniczkowych IGLO

 • Autor: WITAMINA D (Małgorzata Knobloch, Igor Wiktorowicz)

Metafora smaku: Miękki granulat styropianowy zamknięty w wodoodpornej tkaninie zainspirował do stworzenia cynamonowych marshmallows. Tak jak Iglo pozwala roślinie utrzymać właściwą temperaturę w ciągu zimy, tak zawarty w piankach cynamon ogrzewa spragnionych ciepła.

IGLO - ocieplacz roślin doniczkowych; autor: WITAMINA D (Małgorzata Knobloch, Igor Wiktorowicz)

Zabawka edukacyjna KIEREC

 • Autor: SUDIO 1:1 (Jarosław Szymański - idea, Karolina Kulesza - realizacja)

Metafora smaku: Polskie jabłko to symbol zdrowia, zawierający wiele witamin i składników mineralnych. Powinien być nieodłącznym składnikiem diety każdego dziecka, aby wspomagać jego rozwój. Kierec, natomiast, jest zabawką edukacyjną wspomagającą rozwój widzenia przestrzennego.

KIEREC - zabawka edukacyjna; autor: SUDIO 1:1 (Jarosław Szymański - idea, Karolina Kulesza - realizacja)

Ledowa lampa uliczna LAMPART

 • Autor: Line Design Studio dla SILED Sp. z o.o. (Marek Średniawa, Tomasz Kwiatkowski)

Metafora smaku: Niezwykle kruche i cienkie ciasto brandy snap o smaku kawy działa równie pobudzająco co światło pochodzące z oprawy LampArt.

LAMPART - ledowa lampa uliczna; autor: Line Design Studio dla SILED Sp. z o.o. (Marek Średniawa, Tomasz Kwiatkowski)

Bezkanałowa wentylacja z odzyskiem ciepła OXEN

 • Autor: FLOWAIR zespół projektowy w Dziale R&D FLOWAIR + RDD Rafał Dętkoś

Metafora smaku: Przekrojony biszkopt przypomina swoją strukturą obudowę urządzenia wykonaną ze spienionego polipropylenu. Jednostka odzysku ciepła Oxen ogrzewa wnętrze, natomiast chili zawarte w biszkopcie rozgrzeje każde podniebienie.

OXEN - bezkanałowa wentylacja z odzyskiem ciepła; autor: FLOWAIR (zespół projektowy w Dziale R&D FLOWAIR + RDD Rafał Dętkoś)

Grzejnik PILLOU

 • Autor: None Grupa dla Terma Sp. z o.o. (Marta Szaban, Antoni Krzempek)

Metafora smaku: Chłodne odlewane aluminium stanowi obudowę dla gorącej wody wypełniającej grzejnik. Z pozoru zimny, twardy lizak po spróbowaniu okazuje się mieć smak ciepłej herbaty z cytryną, nieodłącznym napojem chłodnych dni.

Grzejnik PILLOU; autor: None Grupa dla Terma Sp. z o.o. (Marta Szaban, Antoni Krzempek)

Grzejnik PLC

 • Autor: Grupa Projektowa RAZY2 dla Terma Sp. z o.o. (Jacek Ryń)

Metafora smaku: Połyskujące paluszki odzwierciedlają profile, z których wykonany jest grzejnik. Imbir dzięki zawartości dużej ilości olejków eterycznych takich jak gingerol, zingeron i szogaol posiada działanie rozgrzewające.

Grzejnik PLC; autor: Grupa Projektowa RAZY2 dla Terma Sp. z o.o. (Jacek Ryń)

Urna kremacyjna TEAR DROP

 • Autor: Aeon Form (Aleksander Bielawski, Robert Kowalczyk, Dominik Sędzicki)

Metafora smaku: Czerwone wino często jest wykorzystywane w podniosłych i szczególnych momentach życia. To jest oczywisty kontekst kulturowy. Wino ma również właściwości wpływające na utrzymanie pamięci w dobrej kondycji. Wino zamknięte jest w, nawiązującej do polerowanej powierzchni aluminium Tear Drop, galaretce.

Urna kremacyjna - TEAR DROP; autor: Aeon Form (Aleksander Bielawski, Robert Kowalczyk, Dominik Sędzicki)

Fotel WEŁNA & POWIETRZE

 • Autor: MALAFOR (Agata Kulik-Pomorska, Paweł Pomorski)

Metafora smaku: Tak jak można się rozsiąść w wygodnym fotelu kolekcji „Wełna i powietrze”, tak też można rozkoszować się pulchnym pełnym czekolady biszkoptem. Kojące właściwości czekolady pozwalają się odprężyć po ciężkim, pracowitym dniu.

Fotel WEŁNA & POWIETRZE; autor: MALAFOR (Agata Kulik-Pomorska, Paweł Pomorski)

Gościenne projekty

Gościnnie na wystawie prezentowane były również:

Komoda DIAMOND

 • Autor: Studio LOKO + andervision

Proste materiały: beton i dąb, tworzą komodę w kształcie diamentu. Beton architektoniczny, wykonany we współpracy z firmą andervision, jest już znany w architekturze, jednak jego biała wersja i technika jego wylewania odkryli tylko niektórzy. Każdy element konstrukcji betonowej został oddzielnie odlany i zamontowany na dębowy korpus mebla. To hołd dla rzemiosła stolarskiego połączony z najnowszą technologią odlewania cienkich form betonowych. ‘The new meets the old’ najlepiej podkreśla filozofię kolekcji Diamond by LOKO.

Komoda DIAMOND; Autor: Studio LOKO + andervision

STOŁEK ½

 • Autor: WITAMINA D (Małgorzata Knobloch, Igor Wiktorowicz)

Unikatowy charakter drewna kontrastuje z technicznym, laserowo wycinanym elementem metalowym. Stołek jest bardzo stabilny i trwały. Dzięki odpowiedniemu wykończeniu drewna i metalu stołek może zamieszkać w ogrodzie lub na tarasie. Zarówno na zewnątrz, jak i w mieszkaniu może pełnić funkcję siedziska, ale również służyć jako podręczny stolik.

Stołek 1/2, autor: Witamina D

STOJAK NA ROWER

 • Autor: andervision

Zanieczyszczenie powietrza spalinami to jeden z największych problemów ekologicznych współczesnego świata. Stojak na rower wykonany z białego betonu z dodatkiem nanokrystalicznego dwutlenku tytanu ma właściwości samoczyszczące i dodatkowo redukujące zanieczyszczenia obecne w powietrzu (spaliny, tłuszcze, oleje, bakterie i itp.). Obniżeniu ulega ilość tlenków azotu i siarki zawartych w otoczeniu, emitowanych przez silniki pojazdów.


Stojak na rower; autor: andervision

 

Kuratorami wystawy byli: Paulina i Jacek Ryń z Grupy Projektowej Razy2. Projekty dań wymyślił i zrealizował szef kuchni gdyńskiej restauracji Sztuczka Rafał Wałęsa.
Wystawę udało się zrealizować dzięki finansowemu wsparciu Miasta Gdyni oraz ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Tagi: design wzornictwo

Domy jednorodzinne

Wizualizacje gotowego projektu domu jednorodzinnego. Projekt dostępny m.in. na https://www.extrad...
Sierpień 24, 2020
STODOŁA NA PRZESTRZAŁ Projekt domu jednorodzinnego w charakterze współczesnego domu wiejskiego -...
Sierpień 18, 2020

Konkursy

Weź udział w międzynarodowym konkursie dla architektów: Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020. Projektowanie Domu Przyszłości z dachem solarnym SunRoof przy użyciu BIMobject.
Wrzesień 18, 2020
Ministerstwo Klimatu wspiera ekologiczne i proklimatyczne inwestycje. Chcąc docenić starania projektantów, inwestorów i wykonawców z całej Polski nagrodzimy najlepszą zrealizowaną inwestycję, która...
Wrzesień 17, 2020

Materiały budowlane

Firma Aluprof wprowadziła do oferty nowy system moskitiery plisowanej MPH DUAL, która skutecznie...
Marzec 2, 2020
Duże przeszklenia na dobre wpisały się w nowoczesny wygląd elewacji nie tylko biurowców czy hotel...
Marzec 2, 2020

Polska Świat

Łódzki Monopolis najlepszym projektem „mixed-use” na świecie.Autorem projektu jest pracownia Grupa 5 Architekci
Łódzki kompleks został zdobywcą prestiżowej nagrody w międzynarodowym konkursie MIPIM Awards 2020.
Wrzesień 18, 2020
Budynek modułowy - CitizenM Shoreditch Londyn
Do kluczowych zalet budownictwa modułowego należą terminowość, wysoka kontrola jakości wykonania...
Wrzesień 1, 2020

Wzornictwo

Kolekcja Modernizm nagrodzona Bronze A' Design Award w kategorii materiały budowlane i elementy konstrukcyjne
Zaprojektowana przez Maję Ganszyniec kolekcja Ceramiki Paradyż - Modernizm zdobyła nagrodę Bronze...
Maj 13, 2020
The Whole Elements, Anna Bery, FOSSILS
Projekty Anny Bery przenoszą surowość i nieokreśloność przyrody do wnętrza, są także próbą zmierz...
Kwiecień 10, 2018