Wzornictwo

Maj 8, 2014

Stoły drewniane

Drewno to surowiec naturalny i tylko z pozoru zwykły. Struktura jego usłojenia odpowiednio wyeksponowana, nadaje meblom indywidualnego, niezwykłego charakteru.

Przyjrzyjmy się tutaj drewnianym stołom, które są jednym z ważniejszych mebli, wokół których toczy się życie prywatne, zawodowe i rozrywkowe. Najczęściej wybieranym surowcem na ten mebel był dąb. Dzisiaj drewno to także jest popularne, ale dołączyły do niego także inne gatunki.
Drewno to surowiec, który idealnie sprawdza się w przypadku produkcji stołów. Dzięki temu, że naturalna barwa poszczególnych gatunków, ich struktura usłojenia czy sposób wykończenia różni się między sobą, każdy stół jest inny. Dlatego wybierając egzemplarz odpowiadający stylowi aranżacji mamy na prawdę duży wybór.

Należy wziąć pod uwagę, że gotowe produkty z drewna różnią się między sobą ceną. Uzależniona jest ona od wielu czynników, takich jak – procesu obróbki drewna, ponieważ niektóre gatunki są znacznie bardziej wymagające. Na cenę ma także wpływ pochodzenie drewna. Gatunki egzotyczne, mniej popularne, i sprowadzane w daleka zawszę będą znacznie droższe.

Rodzaje drewna

Ile gatunków drewna tyle właściwości, przeznaczeń. Różne też są ich właściwości, takie jak barwa, twardość, wytrzymałość, odporność na ścieralność. Przyjrzyjmy się zatem bliżej kilku gatunkom drewna, najczęściej wykorzystywanym w produkcji stołów.

BUK – drewno twarde – łatwo poddaje się obróbką

Buk jest drewnem twardym i szlachetnym. Jego główną zaletą jest to, że łatwo poddaje się wszelkim obróbkom. Bez obawy o utratę naturalnych właściwości, pokrywać można je bejcami w różnych kolorach, lakierami oraz naturalnymi olejami. Meble wykonane z naturalnego drewna bukowego odznaczają się wysoką jakością, którą właściciele bukowych mebli mogą cieszyć się przez długie lata.

Buk
Drewniany stół bukowy, lakierowany na biało

BUK TWARDZIELOWY – drewno o niebanalnym kolorze

Do drewno młodsze i mniej znane od tradycyjnego buku. Zwany jest także rdzeniowym. Podlega on jednak specyficznej obróbce. Podczas niej pozyskiwany i obrabiany jest przede wszystkim tzw. „kolorowy obszar” ze środkowej części pnia. Dzięki temu drewno charakteryzuje się silnym rysunkiem słojów oraz różnorodną barwą: od żółtoczerwonawej po czerwono-brązową.


Drewno bukowe twardzielowe stanowi niemałą konkurencję dla tradycyjnego, czystego buku. Ze względu na niepowtarzalność wykonanych z niego mebli są one równie często wybierane, jak te bukowe.

Buk twardzielowy
Drewniany stół z buku twardzielowego

DĄB – szlachetne i eleganckie

Dąb to drzewo, które zawsze było synonimem potęgi, siły i trwałości. O tym wszystkim świadczy tez fakt, że drewno dębowy wykorzystywane jest do budowy statków. To jeden z najcenniejszych gatunków przemysłowych drewna. Naturalna barwa drewna dębowego czyni z wykonanych z niego mebli wyjątkowe przedmioty, które przez długi czas będą zachwycać nas swym pięknym wyglądem. Obecne tryumf święci dąb sęczny, czyli taki, na powierzchni którego widać niewielkie sęki i swoje, które meblom wykonanym z tego surowca dodają uroku. Takie, nieco surowe, pozornie niewykończone drewno to silny i zauważalny trend.

Dziki dąb
Drewniany stół dębowy

JESION – wyjątkowa barwa

O drewnie z jesionu warto wspomnieć, chociażby ze względu na jego wyjątkową barwę. Naturalnie jasny, słoneczny kolor jesionu oraz delikatne, równomierne usłojenie czynią z niego godny uwagi gatunek drewna. Drewno jesionowe jest bardzo wymagające. Ze względu na swoje właściwości może być tylko pokrywane lakierem. Odpowiednia pielęgnacja drewna pozwoli cieszyć się jego niezmiennym wyglądem przez długi czas.

Jesion
Drewniany stół z jesionu

ORZECH AMERYKAŃSKI - w Europie to drewno egzotyczne i ekskluzywne

Orzech amerykański ze względu na swoją charakterystyczną, ciemną barwę, ciekawe usłojenie i świetne parametry jest niezmiernie cenionym gatunkiem drewna użytkowego. Meble wykonane z orzecha amerykańskiego, ze względu na właściwości drewna pokrywane są olejem naturalnym. Przedmioty z tego surowca należy uznać za ekskluzywne, głównie ze względu na barwę, która dodaje im wyjątkowego stylu. W parze z ekskluzywnością idzie także cena. Meble wykonane z orzecha amerykańskiego są kilka razy droższe od tych bukowych czy dębowych.

Orzech
Drewniany stół z drzewa orzechowego

Rodzaje stołów drewnianych

W zależności od potrzeb możemy dobrać stoły o różnych cechach i dodatkowych funkcjach.

Stoły nierozkładane – o stałej powierzchni użytkowej.

Wykonane z litego drewna są piękne w swojej prostocie. Na ich konstrukcję składa się blat i cztery nogi. Całość dobrze wykonana gwarantuje stabilność oraz trwałość mebla.

Stół nierozkładany

Stoły z rozsuwanym blatem – kiedy potrzebny większy blat

Nowoczesne stoły rozsuwane posiadają prowadnice synchroniczne. Rozsuwanie jednej ze stron powoduje także rozsunięcie drugiej. Podobnie rzecz ma się w przypadku składania. Do obu tych czynności nie potrzeba siły. Korzystanie z możliwości rozsuwania jest proste i bezpieczne. 
Stoły z rozsuwanym blatem posiadają stałą oskrzynię, w której konstrukcji chowane są dostawki umożliwiające zwiększanie jego powierzchni.

Stół z rozsuwanym blatem

Stoły rozkładane - meble o zmiennej powierzchni użytkowej.

Dzięki konstrukcji tych stołów możliwe jest otrzymanie mebli o dużych rozmiarach. Blaty stołów posiadają prowadnice rozsuwane niesynchronicznie, dzięki czemu można je dowolnie rozsuwać, na obie strony, a co za tym idzie otrzymywać wymaganą długość mebla. Producenci zapewniają, że przy stołach tego typu usiądzie ponad 20 osób. Wszystko dzięki dostawkom, które umożliwiają rozkładanie stołu do dużych rozmiarów.

Stół rozkładany

Artykuł powstał we współpracy z TABLES.pl

Tagi: meble

Domy jednorodzinne

Tradycyjny dom w Rosanowie
Zakresem prac dla tego budynku mieszkalnego jednorodzinnego położonego w Rosanowie pod Łodzią był...
Styczeń 20, 2019
Ten bardzo nowoczesny budynek mieszkalny położony na warszawskim Wilanowie w dzielnicy willowej i...
Styczeń 15, 2019

Konkursy

The objective of this competition, Amsterdam Spring Pavilion, is to create a multi-usage pavilion in the emblematic Vondelpark that can connect people, nature and architecture. The pavilion should...
Luty 20, 2019
The main objective of the award is to recognize projects (both proposed and realised) that exemplify excellent design practices and responsible planning, design and development for tourism in place...
Luty 14, 2019

Materiały budowlane

Ultramatowe wykończenie powierzchni profili z PVC. Idealnie matowe powierzchnie profili są aksami...
Luty 14, 2019
Do oferty marki Röben dołączyły niedawno cegły renowacyjne Melbourne i Canberra, stworzone z myśl...
Wrzesień 6, 2018

Polska Świat

Świętokrzyska Izba Lekarska. Autor projektu: URBA Architects
W Kielcach zakończono budowę nowej siedziby Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej. Autorem projektu bud...
Grudzień 21, 2018
Szucha Premium Offices, zdj.: Piotr Krajewski
Poznaliśmy laureatów 4. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Niezaprzeczal...
Październik 24, 2018

Wzornictwo

The Whole Elements, Anna Bery, FOSSILS
Projekty Anny Bery przenoszą surowość i nieokreśloność przyrody do wnętrza, są także próbą zmierz...
Kwiecień 10, 2018
Produkty nominowane do TOP DESIGN award 2018
Wyróżniają się formą, są ergonomiczne i dobrze zaprojektowane – takie produkty wybrało jury do dr...
Styczeń 24, 2018