Endless Stair, źródło: AHEC

Wzornictwo

Sierpień 21, 2013

Surrealistyczne schody w Londynie

Endless Stair to kolejny innowacyjny projekt stworzony z okazji Festiwalu Designu w Londynie. Schody ozdobią plac przed Katedrą św. Pawła podczas Festiwalu Designu w Londynie we wrześniu 2013 roku.

Pomysłodawcą projektu jest architekt Alex de Rijke, założyciel studio dRMM i dziekan Wydziału Architektury londyńskiej Royal College of Art.

Stolica designu

Jesienią 2013 roku Londyn, zamieni się w stolicę designu. Podczas imprezy trwającej od 14 do 22 września 2013 roku, główną atrakcją będzie konstrukcja Endless Stair, składająca się z połączonych kondygnacji schodów o surrealistycznej formie, wykonanych z drewnianych laminowanych paneli. Instalacja będzie miała wysokość kilku pięter. Będzie można podziwiać z niej widoki na Millenium Bridge i galerię Tate Modern.

Dwa lata temu, podczas festiwalu designu w Londynie świat zachwyciła instalacja Timber Wave, czyli drewniana spirala z kratownicy, która stanęła przed wejściem do Muzeum Wiktorii i Alberta.

Endless Stair, źródło: AHEC
Endless Stair, źródło: AHEC
Endless Stair, źródło: AHEC
Endless Stair, źródło: AHEC

Laminowane drewno jako ekologiczna metoda budowy

Laminowanie drewna to metoda wykorzystująca strukturalne właściwości tego materiału do produkcji paneli, które umożliwiają szybkie i wydajne konstruowanie budynków przyjaznych środowisku. Jest to sprawdzona technologia, a pionierem w jej zastosowaniu było studio architektoniczne dRMM, które wykorzystało laminowane drewno w takich projektach, jak Kingsdale School czy MK40 Tower. Alex de Rijke - założyciel pracowni - określił nawet drewno mianem „nowego betonu” i przewiduje, że będzie ono dominującym materiałem budowlanym XXI wieku.

 Według Alexa de Rijke projekt Endless Stair to trójwymiarowe ćwiczenie z kompozycji, struktury i skali. Dodaje, że ta ambitna instalacja stanie się jednocześnie punktem odniesienia i miejscem spotkań, leżącym na jednej osi z londyńskim Millenium Bridge. Drewno będzie kontrastowało z kamienną fasadą Katedry św. Pawła i szklanymi budynkami biurowymi w okolicy. Z kolei intrygująca geometria instalacji stworzy iluzje optyczne przywołujące na myśl grafiki Eschera.

Źródło: AHEC

Tagi: design wzornictwo schody

Domy jednorodzinne

DZIAŁKA / LOKALIZACJA BUDYNKU Działka zlokalizowana w Mikołowie, u podnóża góry pokrytej gęstym...
Listopad 16, 2019
dzienna wizualizacja 3d budynku mieszkalnego
Wizualizacja 3d budynku mieszkalnego, wielorodzinnego, prezentująca stan obiektu po planowanej pr...
Listopad 13, 2019

Konkursy

For this architecture competition, participants are tasked with creating sustainable designs for lodges that can be replicated throughout the protected areas of Abu Dhabi.
Listopad 19, 2019
„Przestrzeń wspólna jest wartością. Nagroda NIAiU” to konkurs na najlepsze prace magisterskie i dyplomy projektowe, obronione w latach 2017/18 i 2018/19. Celem konkursu jest nie tylko promocja najc...
Listopad 19, 2019

Materiały budowlane

W odpowiedzi na rosnące oczekiwania architektów i inwestorów, którzy poszukują do swoich projektó...
Wrzesień 6, 2019
W odpowiedzi na rosnące oczekiwania architektów i inwestorów, którzy poszukują do swoich projektó...
Lipiec 16, 2019

Polska Świat

Projekt przedszkola w Żorach nagrodzony został wieloma nagrodami, w tym między innymi w konkursie...
Grudzień 2, 2019
Wyzwaniem, przed którym stanęli architekci, było wkomponowanie budynku w otaczający polny krajobr...
Listopad 19, 2019

Wzornictwo

The Whole Elements, Anna Bery, FOSSILS
Projekty Anny Bery przenoszą surowość i nieokreśloność przyrody do wnętrza, są także próbą zmierz...
Kwiecień 10, 2018
Produkty nominowane do TOP DESIGN award 2018
Wyróżniają się formą, są ergonomiczne i dobrze zaprojektowane – takie produkty wybrało jury do dr...
Styczeń 24, 2018