Polska i Świat

Luty 21, 2024

7 finalistów w konkursie o Nagrodę Unii Europejskiej w roku 2024 im. Miesa van der Rohe

Europejska Komisja i Fundacja im. Miesa van der Rohe ogłosiły 7 finalistów, którzy wezmą udział w finale konkursu o Nagrodę Unii Europejskiej architektury współczesnej w roku 2024 – Nagrody im. Miesa van der Rohe. Nominowanych zostało 5 projektów w kategorii Architektura oraz 2 w kategorii Wschodzący artysta.

Zdaniem jury, tych 7 prac stanowi punkt odniesienia dla samorządów miejskich ponieważ wszystkie tworzą inkluzyjne środowisko do życia wysokiej jakości. Większość z nich przekształca i polepsza warunki życia mniejszych społeczności w miejscach, w których nastąpiły różnorakie procesy degradacji, czyli na przykład w byłych obszarach przemysłowych, niewielkich miejscowościach wiejskich i na peryferiach miast. Jeśli chodzi o większe miasta, te dzieła znajdują się raczej w obszarach peryferyjnych, co pozwala na tworzenie silnych więzi z mieszkańcami tych dzielnic. Te siedem prac wykracza poza paradygmat zrównoważonego rozwoju i udoskonala codzienną architekturę, miejsca, w których mieszkamy i uczymy się, gdzie się spotykamy, rozmawiamy i miło spędzamy czas.

Wciąż uważam, że społeczeństwo w pewien sposób nie docenia tego, co dobra i mądra architektura może zrobić na wiele różnych sposobów. Wciąż uważam, że ważną częścią komunikacji, jeśli chodzi o architekturę, jest promowanie tej kwestii oraz pokazywanie różnych twarzy architektury i sposobów, w jakie może ona rozwiązywać wiele skomplikowanych spraw. Wybór finalistów potwierdza ten fakt. - podsumował członek jury - Martin Braathen, architekt i starszy kurator ds. architektury w Muzeum Narodowym w Oslo.

W marcu członkowie jury odwiedzą pięć dzieł z kategorii architektury w celu wyłonienia Zwycięzcy. Ogłoszenie Zwycięzcy głównej nagrody i zwycięzcy w kategorii Wschodzący artysta jest zaplanowane na kwiecień. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 14 maja 2024 r. w Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie. Zachęcamy do zapisania dat wykładów, debat, otwarcia ekspozycji i innych wydarzeń, w których będą uczestniczyć członkowie jury, zwycięzcy, finaliści, klienci i inni goście.

5 prac finalistów Kategorii Architektura

Galeria Sztuki Współczesnej Plato w Ostrawie (Kraj morawskośląski, Czechy), którego twórcą jest KWK Promes (Katowice, Polska)

Galeria Sztuki Współczesnej Plato - finalista Nagrody im. Miesa van der Rohe 2024 | fot.: Jakub Certowicz

Pawilon dydaktyczny na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku (Dolna Saksonia,  Niemcy), którego twórcą jest Gustav Düsing & Max Hacke (Berlin, Niemcy)

Szkoła Reggio w Madrycie, (Wspólnota Madrytu, Hiszpania) którego twórcą jest ANDRES JAQUE / OFFICE FOR POLITICAL INNOVATION (Madryt, Hiszpania)

Szkoła Reggio - projekt nominowany do Nagrody im. Miesa van der Rohe 2024 | fot.: José Hevia

Dobudówka do Klasztoru św. Franciszka w Sainte-Lucie-de-Tallano / Santa Lucia de Tallà (Korsyka, Francja), której twórcą jest Amelia Tavella Architectes (Aix en Provence, Francja)

Dobudówka do Klasztoru św. Franciszka - nominacja do Nagrody im. Misa van der Rohe 2024 | fot.: Thibaut Dini

Häge w Lund (Prowincja Skania County, Szwecja), którego twórcą jest Brendeland & Kristoffersen architects (Oslo, Norwegia)

Hage - projekt nominowany do nagrody im. Mies vander Rohe 2024 | fot.: Peter Westrup

2 finalistów w kategorii Wschodzący artysta

Biblioteka Gabriela García Márqueza w Barcelonie (Katalonia, Hiszpania), której twórcą jest SUMA arquitectura (Madryt, Hiszpania)

Biblioteka im. Gabriela García Márqueza - nominacja w kategorii Wschodzący artysta (Mies van der Rohe 2024) | fot.: Jesús Granada

Plac i Biuro informacji turystycznej w Piódão (Centralna Portugalia, Portugalia), których twórcą jest Branco del Rio (Coimbra, Portugalia)

Plac i Biuro informacji turystycznej nominowany w kategorii "Wschodzący artysta" (Nagroda Mies van der Rohe 2024) | fot.: do mal o menos

Tagi: Nagroda Unii Europejskiej 2024 finaliści architektura Nagroda im. Miesa van der Rohe

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Projekt elewacji, PZT.
Styczeń 23, 2025
sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025

Materiały budowlane

Deski podłogowe to materiał, który budzi w nas najlepsze skojarzenia. Przywodzi na myśl letnie p...
Kwiecień 22, 2025
Źródło: pixabay.com
Brodziki prysznicowe to elementy wyposażenia kabin prysznicowych, bez których trudno wyobrazić s...
Kwiecień 22, 2025

Konkursy

The competition is anonymous, multidisciplinary and internationally open to all university students, particularly in the fields of design, architecture and landscape architecture. This competition...
Maj 12, 2025
fot. Michał Łuczak
Do udziału w nim zachęcamy grupy działające w polu architektury wnętrz w konsorcjum z osobami artystycznymi. Jeśli wasz zespół specjalizuje się w architekturze wnętrz, zaproście do współpracy artys...
Kwiecień 28, 2025
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×