Mapa serwisu
Nie jesteś zalogowany
Zaloguj się
Zarejestruj się

Polska i Świat

Alejandro Aravena - laureat nagrody Pritzkera 2016

Alejandro Aravena (photo by Cristobal Palma)

Alejandro Aravena (photo by Cristobal Palma)

Alejandro Aravena, architekt z Chile został 41. laureatem Nagrody Pritzkera. Informacja została ogłoszona 13.01.2016 roku przez Toma Pritzkera, Prezesa Fundacji Hyatt, sponsora nagrody.

Jest to pierwsza Nagroda przyznana architektowi, pochodzącemu z Chile, a tym samym czwartemu z Ameryki Łacińskiej. Jego poprzednikami z tego regionu byli: Luis Barragán (1980), Oscar Niemeyer (1988), and Paulo Mendes da Rocha (2006).

Tom Pritzker, ogłaszając imię laureata, powiedział: Jury w roku 2016 przyznało nagrodę architektowi, który pogłębia nasze postrzeganie tego, co naprawdę jest dobrym projektem. Alejandro Aravena jest jest pionierem w łączeniu praktyk, w wyniku których powstają dzieła architektury pełne siły, które również są wstanie sprostać wyzwaniom XXI. wieku. Jego prace są dedykowane także społecznościom mniej zamożnym, regionom, które nawiedziły katastrofy naturalne, ukierunkowane na optymalizację zużycia energii i tworzenia przyjaznych przestrzeni publicznych. Jego architektura jest innowacyjna i inspirująca, pokazuje jak bardzo może polepszyć ludzkie życie.

Alejandro Aravena – realizacje w Chile

48-letni Alejandro Aravena mieszka i pracuje w Santiago, stolicy Chile. Tam też realizuje większość swoich prac. Zrealizował takie rozpoznawalne budynki jak:

Uwagę zwraca również Wieża Siamese (Siamese Towers; 2005),

Wszystkie te budynki są efektywne energetycznie i są przystosowane do lokalnego klimatu. Charakteryzują się innowacyjnymi, efektywnymi fasadami i funkcjonalnością pomieszczeń, do których dociera dużo naturalnego światła. Kreuje także przyjazne, publiczne przestrzenie do spotkań i organizacji wydarzeń.

Projekty Araveny za granicą

Obecnie, w Szanghaju (Chiny), według projektu Araveny, realizowany jest budynek biurowy dla dużej firmy medycznej. Przewidziano w nim przestrzenie o różnych funkcjach: pracy zbiorowej pracy indywidualnej, do spotkań oficjalnych i i mniej formalnych. Z kolei, w Teksasie, w Austin (USA) wybudowany został Uniwersytet św. Edwarda.

Pracownia ELEMENTAL

Od 2001 roku Aravena jest dyrektorem wykonawczym pracowni ELEMENTAL, mieszczącej się w Santiago, której ideą przewodnią jest „Do Tank” stworzonej w opozycji do popularnej idei „Think Tank”. Partnerami Araveny są architekci: Gonzalo Arteaga, Juan Cerda, Victor Oddó i Diego Torres.

ELEMENTAL, 2013, Santiago, Chile; (photo by ELEMENTAL)

ELEMENTAL, 2013, Santiago, Chile; (photo by ELEMENTAL)

Projekty socjalne

ELEMENTAL skupiony jest na projektowaniu obiektów tworzonych w interesie publicznym i dla rozwoju społecznego, w tym: osiedla mieszkaniowe, przestrzenie publiczne, infrastruktura i węzły komunikacyjne. ELEMENTAL zaprojektował ponad 2500 tanich mieszkań komunalnych. Cechą charakterystyczną firmy jest partycypacyjny proces projektowania, w którym architekci ściśle współpracują z przedstawicielami władz publicznych i użytkownikiem końcowym. ELEMENTAL jest również znany jako pracownia projektująca domy komunalne pod hasłem: „Połowa dobrego domu”, zgodnie z którym projektanci pozostawiają „niedoprojektowaną” przestrzeń domu mieszkańcom, tak aby oni sami dokończyli sobie domy według własnego uznania. Celem jest podniesienie poczucia własnej wartości gospodarzy domu i podniesienie ich pozycji społecznej do statusu klasy średniej. To innowacyjne podejście zwane „przyrostowe mieszkania” pozwala na budowę domów komunalnych na droższych działkach, które są położone bliżej możliwości, czyli centrum miasta a tym samym dają większe szanse na rozwój ekonomiczny i dają mieszkańcom poczucie spełnienia i inwestycji w siebie.

ELEMENTAL, 2013, Santiago, Chile; (photo by ELEMENTAL)

Aravena wraz z pracownią ELEMENTAL zaprojektowali także:

  • Promenadę miejską (Metropolitan Promenade1997 – w trakcie budowy)
  • Park 200-lecia Dzieci (2012), razem z miastem Santiago
  • Po trzęsieniu ziemi i tsunami w roku 2010, które zrujnowało Chile, pracowni ELEMENTAL zlecono rekonstrukcję miasta Consttucion; praca obejmowała doraźną pomoc, generalny plan urbanistyczny(w tym przyrostowe domy; 2013) i Centrum Kulturalne - Constitución Cultural Center (2014).

Wśród innych prac należy wymienić:

  • Szkołę Montessori (2001) w Santiago, Chile;
  • projekty z zakresu designu jak mebel “Chairless” furniture (2010) dla Vitra e Weil am Rhein, (Niemcy).
  • w zakresie domów mieszkalnych wyróżnia się dom wielorodzinny Monterrey (budowany zgodnie z ideą mieszkań przyrostowych, 2010) w Monterrey, Meksyku;
  • Las Cruces Pilgrim Lookout Point (2010) in Jalisco, Mexico;
  • Calama PLUS – plan urbanistyczny (2012 – w trakcie realizacji) w miejscowości Calama, Chile;
  • Pokój pracy dla pisarzy dla Fundacji Jana Michalskiego (Jan Michalski Foundation (2015) w Montricher, Szwajcaria;
  • Szkoła Ayelén (2015) w miejscowości Rancagua, Chile

W odpowiedzi na informację o Nagrodzie Aravana napisał: Patrząc wstecz, jesteśmy głęboko wdzięczni. Żadne z osiągnięć nie jest indywidualne. Architektura jest dyscypliną zespołową. Dlatego myślimy, że podziękowania należy się wszystkim ludziom, którzy przyczynili się do nadania formy tej ogromnej różnorodności. Patrząc w przyszłość oczekujemy wolności. Prestiż i zasięg nagrody jest tak ogromny, że mamy nadzieję wykorzystać to jako impuls do odkrywania nowych terytoriów, podejmowania nowych wyzwań i podejmować aktywności na innych obszarach. Po osiągnięciu takiego szczytu, dalsza ścieżka jest nieznana. Więc naszym planem jest nie mieć planu i być otwartym na nieoczekiwane. W końcu, patrząc na teraźniejszość, jesteśmy przytłoczeni sukcesem, podekscytowani i szczęśliwi. To czas, aby świętować i dzielić naszą radość z tak wieloma ludźmi jak to możliwe.

Alejandro Aravera obecnie pełni także funkcję dyrektora Biennale Architektury w Weneci w 2016 roki, zatytułowaną: „Raporty z frontu”, której otwarcie planowane jest na maj 2016 roku.
Ceremonia wręczenie nagrody tegorocznemu laureatowi planowana jest na 04.04.2016 w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, która zaprojektowana została przez Oscara Niemeyera, laureata nagrody Pritzkera w 1988 roku.

Dodano: 17/01/2016, Zmodyfikowano: 05/02/2016
Powrót do kategorii: Polska i Świat

Newsletter

facebook

Aktualności

Wykonanie wystawy stałej i zakup wyposażenia na potrzeby Muzeum Pamięci Sybiru

[14/01/2019]

Przedmiotem konkursu jest autorskie, twórcze opracowanie koncepcji projektowej instalacji artystycznej "Ludzie z lodu" w ramach wystawy stałej Muzeum Pamięci Sybiru. Wystawa zlokalizowana zostanie... więcej

Moc piękna architektury Europy Środkowo-Wschodniej. Weź udział w międzynarodowym konkursie!

[24/12/2018]

„Moc piękna architektury” – to hasło konkursu „Zmień wizję w projekt”, do którego zapraszamy architektów i pracownie architektoniczne z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Łączna pula nagród to 16 0... więcej

Re: Inteligentny dom -...

[17/01/2019]

Dzisiaj jest naprawdę wiele ciekawych rozwiązań. Dlatego trzeba wszystko sobie dobrze przemyśleć. Przykładowo coraz więcej ludzi decyduje się korzystać z energii słońca do oświetlania domu itd. Pan... więcej

Re: Aranżacja wnętrz

[17/01/2019]

Od dłuższego czasu planuje remont kuchnii i szukam ciekawych ofert na internecie. Moja siostra poleciła mi strone https://duka.com/pl/agd/nawilzacze-powietrza, poniewaz uważa iż mają oni najlepsza... więcej

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×