Polska i Świat

Październik 26, 2009

Architektura Finlandii

Portaali Cromo Business Park
Portaali Cromo Business Park

Umiarkowany, chłodny klimat większej części kraju, staje się motorem napędowym do stworzenia indywidualnej, fińskiej kultury życia i kultury pracy, a co za tym idzie - również architektury.

Charakterystyczny dystans i pozorna oschłość, wbrew wątpliwościom ułatwiają rozmowy biznesowe, gwarantując konkretny efekt. Wyniki badań portalu Virtual Finland, prezentują Finów jako spokojniejszych, efektywniejszych i technologicznie znacznie bardziej zaawansowanych od pozostałych europejskich nacji. Sam sposób przywitania - pewny uścisk dłoni, bez zbędnych czułości /dotykania ramienia, czy pocałunku naturalnego w południowej Europie sugeruje charakter kontaktów.

Sauna – naturalny element fińskiej architektury. Przykład - biurowiec Paciuksenkatu w Helsinkach

Chłodny model biznesowych pertraktacji, ulega diametralnej przemianie za pomocą rozluźniającego uwieńczenia. Mowa oczywiście o ikonie fińskości – saunie, która przez ponad sześć wieków znacznie zmieniła swoje oblicze, stając się nieodłącznym elementem nowoczesnego wnętrza. Propozycja wybrania się do tego przybytku relaksu jest naturalną sugestią gospodarza, dążącego do zmiany charakteru relacji na bardziej bezpośrednie.

Paciuksenkatu w Helsinkach

Fakt istnienia dwóch milionów saun w Finlandii, ulokowanych również w miejscach pracy, biurach, sytuuje te obiekty na szczycie piramidy potrzeb każdego mieszkańca tej mroźnej krainy. Miejsce do uczczenia sukcesu pertraktacji, czas na relaks po stresującej konferencji, okazja do lżejszej rozmowy z biznesowym partnerem, ciągle w granicach zawodowego bon-tonu, odświeżenie po treningu lub spotkanie z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia

Paciuksenkatu w Helsinkach

Paciuksenkatu w Helsinkach

W rzeczywistości każda okazja jest dobra do wizyty w saunie... Nie bez znaczenia są również zalety zdrowotne. Sauna to po pierwsze naturalny zabieg higieniczny, po drugie medyczny. Przyspiesza bicie serca, poprawia oddychanie, podnosi temperaturę ciała, przyspiesza zwiększa metabolizm i zmniejsza ciśnienie krwi. Właśnie tutaj spada maska pozornej, fińskiej obojętności i dystansu interpersonalnego. Sauna, co prawda oddzielna dla kobiet i mężczyzn, buduje przeciwległy biegun dla oschłości – zgodę na pewnego rodzaju bezbronność, otwartość przed drugim człowiekiem. Niektóre baseny również nie wydzielają prywatnych przestrzeni do przebierania się, naturalna jest nagość, bez seksualnych intencji. Co więcej, sauna potwierdza fińską miłość do natury. Według badań Virtual Finland z października 10.2005 r., ponad 600 tysięcy saun lokowanych jest nad brzegiem jeziora, morza, w ścisłym kontakcie z przyrodą.

Światło i doświetlenie - przykład Portaali Cromo Business Park

Zarówno klimatyczna konieczność, jak i kulturowe dziedzictwo, powodują budowanie pierścienia wolnej przestrzeni wokół każdego Fina. Wrzesień. Centrum miasta. Skrzyżowanie ruchliwych ulic – przestrzeń wokół pozbawiona zabudowy i elementów małej architektury. Wrażenie pustki, fiński oddech czy urbanistyczna rozrzutność? Z jednej strony faktem jest niewielka gęstość zaludnienia - na kilometr kwadratowy przypada 17 ludzi. Jednakże odpowiedź przynosi obserwacja tego samego obszaru w ciągu roku. Już po dwóch miesiącach, w pozostawionych architektonicznych lukach panoszą się potężne zaspy śniegu, na bieżąco porządkowane, wciąż powracają, budując typowy wielkomiejski obrazek. Fiński oddech odczuwa się również w zabudowie prywatnych domów. Znaczne odległości pomiędzy nimi często pozwalają na rezygnację z przysłowiowego sąsiedzkiego płotka. Na wątpliwości reaguje prawo urbanistyczne, czyniąc każdy kawałek ziemi publicznym, budując zbiorową odpowiedzialność za dziedzictwo natury. Każdy może wkroczyć na teren sąsiada, oczywiście w poszanowaniu granic fińskiej prywatności.

Portaali Cromo Business Park

Na tym pozornym polu sprzeczności rodzi się biuro, które dzięki wysokiemu poziomowi technologii, burząc tradycyjny model. Architekt Panu Lehtovuori zaznacza, iż różnica pomiędzy instytutem technologicznym z ośrodkiem badań i laboratorium a obiektem administracji państwowej, jest czasem trudna do zdefiniowania. Z pewnością jednak fińskie biuro to narzędzie w walce umysłów, punkt strategiczny i bodziec napędzający rozrost miasta.

Portaali Cromo Business Park

Sam system biurowy bazuje na pracy od 8:00 do 17:00, połączonej z jedno - lub dwugodzinnym lunchem, rozpoczynającym się o 12:00. Teoretycznie, zbliżone do południowej części Europy, zasady, generują analogiczny sposób pracy. Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż w grudniu jasno robi się dopiero po 10:00, a ciemność nastaje niedługo potem, idea działania biura ulega niejako zmianie. Niektórzy Finowie kochają ciemność i mróz, inni w ciemności chorują, łapczywie wykorzystując każdą słoneczną minutę. W szkołach, na uczelniach, wręcz obowiązkowo przerwa południowa odbywa się na zewnątrz, w bliskim kontakcie z naturą, słońcem, powietrzem. Przez dużą większą część roku jest to bowiem jedyna godzina, w której można dotknąć choćby skrawka słońca. Jednocześnie taki stan i potrzeba wywołana przez klimat, czynią Finów mistrzami w projektowaniu odpowiedniego doświetlenia, i sprawiają, iż w każdym miejscu pracy czy nauki system oświetlenia jest na wysokim poziomie, pojawiają się najwyższej jakości lampy.

Portaali Cromo Business Park

Najważniejszym, naturalnym źródłem wszystkiego jest światło. Zimą, jest produktem deficytowym, latem – nadmiernym, ale nawet wtedy ze względu na swoją naturę, jest inne od światła na południu, pada pod ostrzejszym kątem, definiując budynek i jego detale poprzez krótki, wyraźny cień. Na północy cień jest długi i jasny, delikatniejszy, rozświetlony i mglisty. Światło ma fundamentalny wpływ na kreowanie kształtu przestrzeni, tekstury powierzchni fasady, odbiór koloru i atmosfery wnętrza. Z tego powodu interakcja pomiędzy światłem i przestrzenią, jest kluczowym elementem architektury. - mówi arch. Marja-Riitta Norri.

Portaali Cromo Business Park

Oszczędność energii i zrównoważony rozwój - przykład - Centrum High Tech w Helsinkachoraz budynki Nokii projektu Helin&Co Architect

Siła technologii w Finlandii tkwi w prawnie uregulowanym rozwoju budownictwa, oszczędzającym energię i wykorzystującym naturalne, odnawialne materiały. Obowiązkiem są potrójnie szklone okna oraz, dofinansowane użycie paneli słonecznych. Fińska kompania Kuusakoski Recycling, jest wiodącym przemysłowym serwisem recyklingu w północnej Europie i jednym z największych światowych dostawców metalu wtórnie stosowanego. Legislacyjna kontrola zużycia odpadów, odpowiednie ustawy, stopniowo umożliwiają zmianę codziennych nawyków.

Centrum High Tech w Helsinkach

Technologiczny poziom zaawansowania fińskich obiektów, rodzi się z potrzeby walki z ciężkim klimatem. Równocześnie szacunek dla zrównoważonego rozwoju, owocuje 'inteligentnymi' budynkami. Rozpowszechniane są zalecenia redukcji energii przy korzystaniu z ładowarek telefonicznych., Kirsi Sormunen, wiceprezydent od spraw środowiskowych Nokii zaznacza: „Nasze telefony są coraz bardziej wydajne, - ze zużycia 0,5 W w 2000 r., do 0,3 W dzisiaj, zamierzamy zredukować zużycie do 2010 r.” /niewielka miejscowość Nokia leży nad dwoma jeziorami, Näsijärvi i Pyhäjärvi, i to właśnie w tym romantycznym, wrosłym w przyrodę miasteczku, narodziła się bilionowa korporacja, zatrudniająca obecnie 50 000 ludzi w 120 krajach. Inna kompania - Metso Automation - posiada stały program badań, w celu zwiększenia wydajności i redukcji energii przy produkcji papieru. Kolejny moloch technologiczny – Technopolis – powstały około 20 lat temu w Oulu, skupia laboratoria, centra badawcze i biura, obecnie już w całej Finlandii.

Centrum High Tech w Helsinkach

Centrum High Tech w Helsinkach

budynki Nokia projektu Helin&Co Architect

Budynki Nokia projektu Helin&Co Architect

Drewno w architekturze - przykład - obiekt Finnforest

W opozycji do high-techu króluje kolejny fiński atrybut, zrodzony z tradycji, klimatu i kreujący indywidualną kulturę życia – atrybut drewna. Ze względu na odnawialność, łatwiejsze użycie niż kamień, parametry redukcji zużycia ciepła i personalną relację, jest on podstawowym budulcem obiektów. Aż do II Wojny Światowej, z powodu sterylnych warunków i dostępności gorącej wody, większość dzieci rodziło się w saunie. Pierwszym bodźcem, oddziałującym na małego Fina był więc zapach drewna. Głównie czynniki pożarowe uniemożliwiają jednak, wykorzystanie tego materiału w całym obiekcie. Krajobraz fiński zdominowany jest jednak przez architekturę małego formatu, a duże miasta kładą nacisk na kontakt z naturą (pełne urbanistycznego oddechu Helsinki). W budynkach wysokich, technologia i drewno używane jest co najmniej w wyposażeniu wnętrz, meblach, elementach elewacji. Na Wydziale Architektury w Helsinkach, organizowany jest specjalny roczny kurs, dla studentów co najmniej czwartego roku i architektów, zatytułowany „The Wood Program”. Skupiający się on na architekturze drewnianej, i możliwościach ekologicznych oraz technologicznych, nowoczesnego wykorzystania tego materiału.

Obiekt Finnforest

Obiekt Finnforest

Biuro Finlandii
(…) Fińskie biuro łączy dwa elementy – domową przytulność i nowoczesną technologię, która zmienia miejsce pracy w innowacyjną przygodę. Budynek stanowi przede wszystkim logo konkretnej firmy, nie tylko w wyrazie graficznym, ale przede wszystkim w postaci skrupulatnego ekologicznego i technologicznie zaawansowanego projektu. Wpisując się w krajobraz, ściśle wiążąc się z naturą, a jednocześnie wiodąc prym na rynku nowoczesnych rozwiązań, staje się europejskim paradoksem. Bardzo spokojny i zrównoważony skyline, bez wulgarnie przecinających niebo wieżowców, w całkiem inny, dyskretny sposób, buduje tradycję nowoczesnego biura.

Źródło: Magazyn Office&Facility

Autorzy:
Portaali Cromo Business Park,

Tagi: achitektura Finlandia architektura na świecie

Domy jednorodzinne

Villa Marie is situated on a south orientated slope in the alpine foothill region of Upper Austri...
Styczeń 12, 2021
DZIAŁKA / LOKALIZACJA BUDYNKU Działka zlokalizowana w miejscowości Puszcza Mariańska w otulinie...
Listopad 23, 2020

Wasze realizacje

Siedziba Arpex to budynek hybrydowy, który łączy w sobie przestrzenie magazynowe i biura administ...
Styczeń 12, 2021
Villa Marie is situated on a south orientated slope in the alpine foothill region of Upper Austri...
Styczeń 12, 2021

Materiały budowlane

Okna w systemie MB-104 Passive ALUPROF
Nowoczesne okna aluminiowe są ciepłe i posiadają świetne parametry techniczne, czego przykładem j...
Styczeń 25, 2021
ALUPROF MB-SR60N – najnowszy system lekkich ścian fasadowych
Odpowiadając na zapytania i sugestie architektów, ALUPROF wprowadza do oferty nowy system fasad...
Listopad 4, 2020

Konkursy

Archstorming is launching a new competition that will look for designs for the future preschools of the NGO Abay Ethiopia, an organization founded in Spain in 2009 that operates in Walmara, Ethiopi...
Styczeń 27, 2021
The aim of the competition is to design a wellness retreat in the picturesque setting of Alps that can incorporate different aspects of wellness under a single roof and create a therapeutic and imm...
Styczeń 25, 2021