Polska i Świat

Wrzesień 18, 2012

Architektura Stevena Holla

MIT Simmons Hall w Cambridge. Fot.: Iwan Baan
MIT Simmons Hall w Cambridge. Fot.: Iwan Baan

Steven Holl uważany jest za jednego z czołowych amerykańskich architektów. Doceniony został przede wszystkim za umiejętne łączenie przestrzeni i światła oraz integracji realizowanych projektów w kontekstach kulturowych i historycznych.

Studiował architekturę w Washingtonie i w Rzymie. Od 1976 roku prowadzi własną pracownię architektoniczną Steven Holl Architects w Nowym Jorku. Jest laureatem wielu nagród amerykańskich i międzynarodowych. W ostatnich latach został wyróżniony przez prestiżowe instytucje architektoniczne; w 2012 roku odznaczony został Złotym Medalem Amerykańskiego Instytutu Architektury (2012 AIA Gold Medal), a w 2010 nagrodzony przez Królewski Instytut Architektury Brytyjskiej (RIBA). Jest mianowanym profesorem Uniwersytetu Columbia na Wydziale Architektury i Planowania przestrzennego.

Obecnie projekty Steven Holl Architects realizowane są przede wszystkim w Chinach i USA ale również w Europie. A oto przykłady projektów:

The Nelson Atkins Museum Bloch Building w Kansas (USA)

Rozbudowa muzeum sztuki. Połączone podziemnymi przejściami proste i przezroczyste bloki muzeum. Celem było tutaj wykorzystanie światła, które "zmaterializowało" bryłę na wzór wielkich bloków lodu.

The Nelson Atkins Museum Bloch Building w Kansas (USA), fot.: Andy Ryan

MIT Simmons Hall w Cambridge, Massachusetts (USA)

Tutaj Holl wykorzystał akademik uczelni do rozwinięcia pomysłów na temat miejskiej porowatości, które później wykorzystał w swoich chińskich projektach. Oparty na koncepcji inspirowanej gąbką, budynek posiada nieregularne szczeliny i otwory mające funkcję doświetlającą i kominów powietrznych.

MIT Simmons Hall w Cambridge, Massachusetts, fot.: Iwan Baan

Knut Hamsun Center w Norwegii

Jest to muzeum historyczne zbudowane na cześć norweskiego pisarza Knuta Hamsuna. Inspiracją były tutaj dokonania pisarza, celem - stworzenie na zalesionym terenie bryły o drewnianej fasadzie ze szklanym obserwatorium na dachu, która byłby bogata w literackie symbole.

Knut Hamsun Center w Norwegii. Fot.: Iwan Baan

 

Zakład Filozofii w Nowym Jorku.

Projekt polegał na przeprojektowaniu historycznego budynku i wstawienia otwartego sześciopiętrowego lekkiego szybu. Kompleks został również zintegrowany łącznikami. Koncepcja zaczerpnięta została z wytycznych z pracy filozofa Ludwiga Wittgensteina.

Zakład Filozofii w Nowym Jorku. Fot.: Iwan Baan

 

Pratt Institute Higgins Hall Insertion

Jest to rozbudowa szkoły architektury Pratt w Nowym Jorku. Polegała na połączeniu dwóch budynków z czerwonej cegły przezroczystym łącznikiem.

Pratt Institute Higgins Hall w Nowym Jorku. Fot.: Steven Holl Architects

Tagi: Steven Holl architektura architekt USA

Domy jednorodzinne

Projekt domu jednorodzinnego Parterowego PióroArchitekci-18. Ilość pokoi (w tym salon) : 5. Il...
Grudzień 29, 2021
Przykładowe rzuty 3d mieszkania jakie wykonujemy dla deweloperów i inwestorów nieruchomości. Dwu-...
Październik 27, 2021

Wasze realizacje

Żywica epoxydowa / jesion / diody LED
Kontrowersyjna realizacja schodów przez umieszczenie ich w pomieszczeniu o mnogości wzorów, tekst...
Czerwiec 24, 2021
Półki na książki stworzonene wymiar i wg indywidualnego projektu.
Czerwiec 12, 2021

Materiały budowlane

             Świetlik dachowy to nowy produkt firmy VELUX w s...
Grudzień 13, 2021
Przedszkole w Kiełczowie
Wielkoformatowe płyty z możliwością niemal dowolnego nadruku stanowią doskonałe rozwiązanie dla f...
Listopad 15, 2021

Konkursy

The International Union of Architects (UIA) and Rehabilitation International (RI) are jointly inviting submissions for a twenty-first century symbol of accessibility to represent their core values...
Styczeń 18, 2022
We invite you to design a small scaled HOME for 2 working individuals of any age group optimized for spatialeciency to fulfill all the needs of its users.
Styczeń 10, 2022