Polska i Świat

Wrzesień 18, 2012

Architektura Stevena Holla

MIT Simmons Hall w Cambridge. Fot.: Iwan Baan
MIT Simmons Hall w Cambridge. Fot.: Iwan Baan

Steven Holl uważany jest za jednego z czołowych amerykańskich architektów. Doceniony został przede wszystkim za umiejętne łączenie przestrzeni i światła oraz integracji realizowanych projektów w kontekstach kulturowych i historycznych.

Studiował architekturę w Washingtonie i w Rzymie. Od 1976 roku prowadzi własną pracownię architektoniczną Steven Holl Architects w Nowym Jorku. Jest laureatem wielu nagród amerykańskich i międzynarodowych. W ostatnich latach został wyróżniony przez prestiżowe instytucje architektoniczne; w 2012 roku odznaczony został Złotym Medalem Amerykańskiego Instytutu Architektury (2012 AIA Gold Medal), a w 2010 nagrodzony przez Królewski Instytut Architektury Brytyjskiej (RIBA). Jest mianowanym profesorem Uniwersytetu Columbia na Wydziale Architektury i Planowania przestrzennego.

Obecnie projekty Steven Holl Architects realizowane są przede wszystkim w Chinach i USA ale również w Europie. A oto przykłady projektów:

The Nelson Atkins Museum Bloch Building w Kansas (USA)

Rozbudowa muzeum sztuki. Połączone podziemnymi przejściami proste i przezroczyste bloki muzeum. Celem było tutaj wykorzystanie światła, które "zmaterializowało" bryłę na wzór wielkich bloków lodu.

The Nelson Atkins Museum Bloch Building w Kansas (USA), fot.: Andy Ryan

MIT Simmons Hall w Cambridge, Massachusetts (USA)

Tutaj Holl wykorzystał akademik uczelni do rozwinięcia pomysłów na temat miejskiej porowatości, które później wykorzystał w swoich chińskich projektach. Oparty na koncepcji inspirowanej gąbką, budynek posiada nieregularne szczeliny i otwory mające funkcję doświetlającą i kominów powietrznych.

MIT Simmons Hall w Cambridge, Massachusetts, fot.: Iwan Baan

Knut Hamsun Center w Norwegii

Jest to muzeum historyczne zbudowane na cześć norweskiego pisarza Knuta Hamsuna. Inspiracją były tutaj dokonania pisarza, celem - stworzenie na zalesionym terenie bryły o drewnianej fasadzie ze szklanym obserwatorium na dachu, która byłby bogata w literackie symbole.

Knut Hamsun Center w Norwegii. Fot.: Iwan Baan

 

Zakład Filozofii w Nowym Jorku.

Projekt polegał na przeprojektowaniu historycznego budynku i wstawienia otwartego sześciopiętrowego lekkiego szybu. Kompleks został również zintegrowany łącznikami. Koncepcja zaczerpnięta została z wytycznych z pracy filozofa Ludwiga Wittgensteina.

Zakład Filozofii w Nowym Jorku. Fot.: Iwan Baan

 

Pratt Institute Higgins Hall Insertion

Jest to rozbudowa szkoły architektury Pratt w Nowym Jorku. Polegała na połączeniu dwóch budynków z czerwonej cegły przezroczystym łącznikiem.

Pratt Institute Higgins Hall w Nowym Jorku. Fot.: Steven Holl Architects

Tagi: Steven Holl architektura architekt USA

Domy jednorodzinne

Total area: 89 sq.m Location: Ukraine, Sumy Year: 2024 Modern and stylish guest house with a...
Lipiec 12, 2024
Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na książki. Tworzone są zawsze n...
Lipiec 15, 2024
The design project for the layout of the apartment with an area of ​​51 sq.m includes rational us...
Lipiec 15, 2024

Materiały budowlane

Źródło: pixabay.com | licencja: https://pixabay.com/pl/service/license
Łóżko jest jednym z najważniejszych mebli w każdym domu, ponieważ to właśnie w nim spędzamy jedn...
Lipiec 4, 2024
Współcześnie praca z dokumentami cyfrowymi jest nieodłącznym elementem działalności w wielu bran...
Czerwiec 28, 2024

Konkursy

L A M P is a small organization that devotes itself to promoting and connecting emerging talents to new markets in lighting design. This is an opportunity to showcase your work outside of the costl...
Lipiec 15, 2024
As part of Barcelona’s nomination as the World Capital of Architecture 2026 by UNESCO-UIA, Fundació Mies van der Rohe – Barcelona City Council have launched this international competition of ideas...
Lipiec 10, 2024