Polska i Świat

Luty 26, 2009

Arkady Wrocławskie

Arkady zlokalizowano w bardzo atrakcyjnym miejscu: blisko centrum, przy zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Swobodnej, na zakończeniu ulicy Świdnickiej, będącej najważniejszą osią urbanistyczną śródmieścia. Ten ogromny handlowo-biurowo-usługowy kompleks mimowolnie stał się pierwszym etapem gigantycznych inwestycji w tej części miasta. Mają one w przyszłości stworzyć jedno z najważniejszych wrocławskich miejsc do mieszkania a także do pracy, handlu i rozrywki.

Swoją ogromną kubaturą Arkady Wrocławskie wypełniają niemalże cały kwartał śródmiejskiej zabudowy. Już same dane liczbowe świadczą o wielkości inwestycji. Na działce o powierzchni 17,5 tys. m2, powstało prawie 100 tys. m2 kompleksu handlowo-biurowo-usługowego z siedmiopoziomowym parkingiem (1100 miejsc) i całą potrzebną infrastrukturą techniczną. 30 tys. m2 to powierzchnia handlowa dla około 130 sklepów, 5 tys. m2 zajmuje zespół 10 sal kinowych, natomiast ponad 9 tys. m2 biurowiec. Ciekawostką części rozrywkowej jest akwarium mieszczące 120 000 litrów wody, w którym pływają m.in. rekiny, a największa szyba zbiornika waży 5 ton.

Architektonicznie Arkady Wrocławskie składają się z trzech brył: wieżowca, cylindra i płaskiego prostopadłościanu rozpościerającego się na pozostałej części działki. O ile wieżowiec to 13 kondygnacji przestrzeni biurowej, tak w pozostałych częściach zlokalizowano centrum handlowe, kino i parking.

Najbardziej imponujący wieżowiec został w całości zaprojektowany przy wykorzystaniu technologii Reynaers. Podwójna elewacja, nadal rzadko spotykana w Polsce, pełni tutaj rolę bufora chroniącego budynek przed nadmiernym nasłonecznieniem (południowa ekspozycja) i hałasem dobiegającym z ulicy. Polskie przepisy przeciwpożarowe uniemożliwiają wykonanie takiej elewacji jako jednego ciągu wentylacyjnego biegnącego przez całą wysokość budynku.

W przypadku Arkad, elewacja została podzielona na kondygnacje, a te z kolei na niezależnie wentylowane prostokąty, szerokie na dwa moduły szkła. Na zewnątrz zastosowano tafle szkła mocowane na wspornikach stalowych na bazie systemu CW 50-SC z podziałem na pół między kondygnacjami. Wewnątrz użyto typowej konstrukcji słupowo-ryglowej systemu CW 50, mocowanej między stropami i wypełnionej co drugi moduł oknami uchylnymi. Pomiędzy dwoma warstwami szkła umieszczono żaluzje systemowe. Dość dużym wyzwaniem dla wykonawcy było pofałdowanie elewacji, które rozwiązano przy pomocy płaskich tafli szkła ułożonych pod różnymi kątami. Dzięki podwójnej elewacji i pofałdowaniu, wieżowiec stojący na ważnym wrocławskim skrzyżowaniu uzyskał specyficzną głębię i interesujący światłocień, stając się w ten sposób rodzajem współczesnej bramy do centrum.

Pozostałe elewacje Arkad Wrocławskich wykorzystują standardowy system słupowo-ryglowy CW 50. Wschodnia elewacja jest ogromną, dwuwymiarową, pozbawioną otwieranych okien taflą szkła ujętego w regularną siatkę wertykalnych i horyzontalnych podziałów. Elewacja części zachodniej składa się z barwionego i urozmaiconego sitodrukiem szkła, kilku podłużnym witryn na pierwszej kondygnacji oraz szklanych żaluzji zamocowanych przed właściwą fasadą. Podobna jest przeszklona część elewacji północnej, która oddziela wielopoziomową przestrzeń kompleksu kinowego od miasta, a w szczególności od torów kolejowych i hałasu przejeżdżających pociągów. Produkty Reynaers zastosowano również w dużej części budynku przeznaczonego na parking. Specjalnie zaprojektowane pionowe żaluzje aluminiowe, o wysokości równej kondygnacji parkingu, wykonane zostały w kilku rodzajach wieloelementowych paneli, które po zainstalowaniu stworzyły wrażenie nieregularnego rytmu o kolorze ciemnego brązu, dopełniającego w ten sposób jednolitą tonację obiektu.

Autor: Architekt: AP Szczepaniak Sp. Z o.o.

Tagi: Arkady Wrocławskie architektura

Zobacz także

Domy jednorodzinne

Wizualizacje gotowego projektu domu jednorodzinnego. Projekt dostępny m.in. na https://www.extrad...
Sierpień 24, 2020
STODOŁA NA PRZESTRZAŁ Projekt domu jednorodzinnego w charakterze współczesnego domu wiejskiego -...
Sierpień 18, 2020

Wasze realizacje

Cellaio - pólki do salonu. Bardzo wytrzymałe (ok. 100 kg/mb) półki na książki bez widocznych wspo...
Maj 19, 2020
Stojąca biblioteczka stworzona na wymiar i wg indywidualnego projektu.
Maj 3, 2020

Materiały budowlane

Firma FAKRO od prawie 30 lat kreuje oraz wdraża innowacyjne rozwiązania stolarki otworowej. Ogrom...
Wrzesień 30, 2020
Firma Aluprof wprowadziła do oferty nowy system moskitiery plisowanej MPH DUAL, która skutecznie...
Marzec 2, 2020

Konkursy

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków ogłasza międzynarodowy, jednoetapowy, realizacyjny konkurs architektoniczno-urbanis...
Październik 13, 2020
W tej edycji Mazda poszukuje młodych projektantów zainteresowanych tematem recyklingu, którzy tworzą w dziedzinach grafiki użytkowej, mody, designu oraz architektury wnętrz. Warunkiem wstępnym udzi...
Październik 6, 2020