Polska i Świat

Październik 6, 2008

BAR – architektura po holendersku

Pytanie ‘Czy współczesna architektura jest bezużyteczna?’ staje się jedynie pół retoryczne, gdy odpowiedzi na nią udzielają Klaas van der Molen i Joost Glissenaar – założyciele BAR (Bureau voor Architectuur Rotterdam). Mimo że, ku ich rozczarowaniu, pierwszy wspólny nagrodzony projekt czeka ciągle na realizację, duet podczas tworzenia kolejnych projektów zgłębił cel współczesnej architektury, a w szczególności relacje między budynkami a ich użytkownikami.

Holenderska architektura zwraca na siebie uwagę od lat 90-tych XX wieku, kiedy to zaczęto łączyć formę ifunkcję. Obecne wymagania rynku sprawiają, że rozwijające się zespoły architektów nie mają racji bytu. Zespół Klaasa van der Molena i Joosta Glissenaara realizuje się na polu architektury użyteczności publicznej, gdzie uważają się za konkurencję dla dużych korporacji pod względem ceny i elastyczności.

Zespół BAR kładąc nacisk na funkcje użytkowe przyrównuje się do powojennych holenderskich znakomitości, takich jak Herman Hertzberger i Aldo van Eyck, którzy zapoczątkowali humanistyczne podejście do otoczenia budynku. Młody zespól BAR przyciąga uwagę dzięki przekształceniu socjalnej wrażliwości i bezpardonowych form swoich poprzedników.
Jednym z bardziej znanych projektów duetu jest budynek drukarni Roto Smeets przy starym przemysłowym kanale, który prezentuje się przechodniom jako długa szklana ściana pomiędzy drewnianymi kolumnami. Poza ciekawą fasadą, budynek składa się z trzech połączonych prostopadłościanów: od przezroczystego frontowego biura, poprzez drukarnię w środku, aż do działów pakowania, magazynowania i wysyłki. Twórcy twierdzą, że budynek ten jest, jak odpakowywanie prezentu, procesem ukazywania nieznanego wnętrza poprzez efektowną część zewnętrzną.

Kontrast pomiędzy starą skorupą a nowym wnętrzem to kluczowe założenie projektu BAK, współczesnego centrum sztuki, w Utrechcie. Perforowaną siatkę zawierającą schody zestawiono tutaj za fasadą z 1650 roku. Stworzono tym samym pionowe foyer, podkreślające przejście pomiędzy starym a nowym. W rzeczywistości jest to jedna ciągła przestrzeń pomiędzy trzema pomieszczeniami: biblioteką recepcją i miejscem spotkań.

Z pracowni BAR pochodzi również projekt budynku organizacji socjalnej zajmującej się walką z uzależnieniem od narkotyków. Hostel dla narkomanów, Junky Hotel, mieści się na jednej z najbardziej ekskluzywnych ulic historycznego centrum Utrechtu. W budynku z 1910 roku projektanci stworzyli przestrzeń życia dla bezdomnych narkomanów, gdzie jednym z kluczowych elementów projektu są ściany wyłożone laminatem z trójwymiarowym nadrukiem liści bluszczu, mającym sugerować kontakt z naturą.

Bridgehouse, nazywamy przez projektantów ‘Ozdobą na wodzie’ używany sześciokrotnie w ciągu roku, przez resztę czasu pełni funkcję stacji transformatorowej. Gdyby nie został zaprojektowany przez duet BAR, nie stanowiłby idealnego uzupełnienia rzeźby miasta, ale byłby kolejnym nudnym budynkiem technicznym.

Rok założenia: 1999

Zespół: Joost Glissenaar, Klaas van der Molen

Projekty:

Drukarnia Roto Smeets, Utrecht, 2003
Centrum Sztuki współczesnej BAK, Utrecht, 2003
Junky Hotel, Utrecht, 2004
Bridgehouse, Middelburg, 2004
Pawilon Krasińskiego, Warszawa, 2006
Wnętrza Holenderskiego Stowarzyszenia Architektów - BNA, Amsterdam, 2007
Budynek policji KLPD, Assen and Maasbracht, 2008
Music House, Utrecht, 2008;Jednostki mieszkaniowe Glauberweg, Amsterdam, 2008

Źródło: www.fta.pl

Źródło: Fundacja Twórców Architektury

Tagi: Klaas van der Molen Joost Glissenaar architekt architektura

Domy jednorodzinne

Dom jednorodzinny typu kostka
Ten projekt jest przykładem domu jednorodzinnego energooszczędnego z zaprojektowanym inteligentny...
Styczeń 22, 2020
Projekt domu jednorodzinnego z dachem kopertowym
Projekt tego domu jednorodzinnego jest z myślą o inwestorach lubiących klasykę i tradycyjne bryły...
Styczeń 22, 2020

Wasze realizacje

Cellaio - narożne półki na książki - bardzo wytrzymałe na obciążenia, tworzone zawsze na wymiar i...
Styczeń 23, 2020
Bardzo wytrzymałe na obciążenia półki na książki Cellaio - tworzone zawsze na wymiar i wg indywid...
Styczeń 23, 2020

Materiały budowlane

W odpowiedzi na rosnące oczekiwania architektów i inwestorów, którzy poszukują do swoich projektó...
Wrzesień 6, 2019
W odpowiedzi na rosnące oczekiwania architektów i inwestorów, którzy poszukują do swoich projektó...
Lipiec 16, 2019

Konkursy

Arts School, a place with architecture, photography, painting and sculpture laboratory.
Styczeń 3, 2020
The 2020 Architecture at Zero competition challenge is to create a zero net energy library for the San Benito County Free Library in Hollister, CA.
Styczeń 2, 2020