Polska i Świat

Marzec 27, 2022

Budynki tymczasowe wg projektów Francis Kéré

Sarbalé Ke według projektu Francis Kéré - laureata Nagrody Pritzkera 2022
Sarbalé Ke według projektu Francis Kéré - laureata Nagrody Pritzkera 2022

Prace Francis Kéré wykraczają poza budynki szkolne w krajach afrykańskich i obejmuje między innymi tymczasowe i stałe konstrukcje w Danii, Niemczech, Włoszech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Projekty Kéré są przepełnione symboliką, a na jego twórczość poza Afryką ma wpływ wychowanie i doświadczenia zdobyte w Gando. Zachodnioafrykańska tradycja spotykania się pod świętym drzewem w celu wymiany myśli, opowiadania historii, świętowania i gromadzenia się, jest stale obecna.

Sarbalé Ke (2019, Kalifornia, Stany Zjednoczone)

Sarbalé Ke, pierwotnie zaprojektowany dla Coachella Valley Music and Arts Festival, w ojczystym języku Bissa Kérégo oznacza "Dom świętowania" i nawiązuje do kształtu wydrążonego drzewa baobabu, czczonego w jego ojczyźnie ze względu na właściwości lecznicze. Trzy duże centralne wieże z baobabu, zbudowane ze stali i kolorowych drewnianych trójkątnych paneli, służą jako punkt centralny i miejsce większych zgromadzeń, podczas gdy mniejsze wieże pozwalają na kameralne spotkania. Różowe, pomarańczowe i niebieskie elementy zewnętrzne nawiązują do wschodów i zachodów słońca, które spływają kaskadami po okolicznych górach, a przefiltrowane światło zapewnia wnętrzom zacienione wytchnienie w ciągu dnia i iluminację wieczorem.

Sarbalé Ke, fot.: Iwan Baan
Sarbalé Ke, fot.: Iwan Baan
Pawilon Serpentine (2017, Londyn, Wielka Brytania)

Pawilon Serpentine zainspirowany został formą drzewa. Jego rozłączne, lecz zakrzywione ściany tworzą trójkątne moduły w kolorze indygo, utożsamiające się z kolorem symbolizującym siłę w  kulturze Francisa Kéré, a bardziej osobiście - z niebieską szatą boubou noszoną przez architekta w dzieciństwie. Oddzielony dach nawiązuje do dachów jego budynków w Afryce, ale wewnątrz pawilonu woda deszczowa wlewa się do środka struktury, nawadniając glebę, podkreślając niedobór wody, który jest odczuwalny na całym świecie.

Serpentine Pavilion, fot.: Iwan Baan
Serpentine Pavilion, fot.: Francis Kéré
Serpentine Pavilion, fot.: Iwan Baan
Serpentine Pavilion, fot.: Francis Kéré
Centrum Artystyczne Xylem w Tippet Rise (2019, Montana, Stany Zjednoczone)

Centrum Artystyczne Xylem w Tippet Rise zainspirowane tuguną, świętym drewnem i słomianym miejscem spotkań społeczności, znajdującym się w wielu małych wioskach Burkenabè, jest zbudowany niemal w całości z surowego, lokalnego, zrównoważonego drewna sosnowego. Kłody są jakby zawieszone nad głową, zgrupowane w okrągłych wiązkach w modułowej sześciokątnej strukturze ze stali kortenowskiej, wspartej na siedmiu stalowych kolumnach. Do wnętrza pawilonu wpadają subtelne promienie światła, a krzywoliniowe siedziska o różnej wysokości oferują miejsca do stania, leżenia i leżenia, dzięki czemu użytkownicy mogą podziwiać rozległe widoki z różnych punktów widokowych. Odwiedzający mogą rozmawiać, medytować lub kontemplować w schronieniu, zanurzając się w naturalnym środowisku tego centrum sztuki, położonego na ranczu dla bydła o powierzchni 12 000 akrów, na tle gór Beartooth.

Xylem,fot.: Iwan Baan
Xylem, fot.: Francis Kéré
Xylem,fot.: Iwan Baan

Tagi: budynki tymczasowe Francis Kéré Pritzker Prize 2022

Domy jednorodzinne

Projekt domu jednorodzinnego Parterowego PióroArchitekci-18. Ilość pokoi (w tym salon) : 5. Il...
Grudzień 29, 2021
Przykładowe rzuty 3d mieszkania jakie wykonujemy dla deweloperów i inwestorów nieruchomości. Dwu-...
Październik 27, 2021

Wasze realizacje

Trzy kąty w jedmym mieszkaniu. Półki na książki i ścianka telewizyjna w salonie.
Kwiecień 18, 2022
Odbudowa historycznej altany powstałej na początku XX wieku z inicjatywy łódzkiego fabrykanta, Ed...
Kwiecień 6, 2022

Materiały budowlane

      Kolor odgrywa bardzo ważną rolę w codziennym życiu. Ma ogromny wpływ na nas...
Kwiecień 28, 2022
    Bardzo często pomieszczenia na poddaszu posiadają okna dachowe, przez które wlewa...
Kwiecień 28, 2022

Konkursy

The monumental structure of the Silos, located in Buenos Aires on the Eastern side of Puerto Madero, is one of the few port constructions that persist in the neighbourhood and the only one that has...
Kwiecień 28, 2022
This competition encourages designers to review and redesign these promising abandoned sites through a regenerative lens. The proposed design should consider the speed of changes and development th...
Kwiecień 25, 2022