Polska i Świat

Marzec 24, 2016

Centrum handlowe wg Daniela Libeskinda

Centrum handlowe w hitrorycznym centrum Düsseldorfu, według projektu Daniela Libeskinda
Centrum handlowe w hitrorycznym centrum Düsseldorfu, według projektu Daniela Libeskinda

Aleja Królewska w Düsseldorfie uważana jest za jedną z najpiękniejszych niemieckich ulic. Miejsce to od zawsze słynęło z luksusowych domów mody i zjawiskowego kanału płynącego wzdłuż deptaka. Od niedawna, stałym punktem wycieczek po stolicy Nadrenii-Westfalii jest także Kö-Bogen, centrum handlowe zaprojektowane przez Daniela Libeskinda.

Bulwar, przy którym znajduje się Kö-Bogen, leży w centrum Düsseldorfu. Zastąpił on, w początkach XIX wieku znajdujące się w tym miejscu fortyfikacje. Z czasem, do płynącej wzdłuż niego fosy skierowano wodę z rzeki Düssel, a deptak obsadzono kasztanowcami. Przez ponad dwieście lat punkt ten stanowił turystyczne serce miasta.

Centrum handlowe Kö-Bogen

Obiekt zlokalizowany na północnym krańcu słynnego bulwaru i składa się z dwóch budynków. Ich fasady stanowią połączenie lśniących przeszkleń z matowymi blokami białego kamienia. Dodatkowy kontrast uzyskano urozmaicając, surową w kształcie bryłę, fantazyjnymi, skośnymi wycięciami. Wewnątrz, na powierzchni 9 000 metrów kwadratowych, mieszczą się prestiżowe biura, restauracje i sklepy.

fot.: Trilux

 

Architekci krajobrazu (pracownia FSWLA GmbH) wraz z miejskimi urbanistami zadbali również o to, by do maksimum wykorzystać potencjał okolicy i wkomponować konstrukcję w pełne zieleni otoczenie kanału. Jednym z ciekawszych środków zastosowanych w tym celu, było umieszczenie we wcięciach w bryle budynków wiszących ogrodów, korespondujących z okalającym budynek drzewami. Niezwykle atrakcyjny rezultat uzyskano także dzięki wykorzystanemu oświetleniu zewnętrznemu. – Projektując iluminację ścieżek przy Kö-Bogen, wybrano minimalistyczne i dyskretne słupy oświetleniowe doskonale współgrające z kompozycją nowoczesności i natury marki Trilux – mówi projektant oświetlenia Maciej Gronert. – Po zmroku ich światło tworzy niezwykłą atmosferę miejsca, odbijając się w powierzchni wody. Dzięki wykorzystaniu technologii wielosoczewkowej, oprawy dają jednorodne, wolne od olśnień światło, przy poborach energetycznych o 40% mniejszych niż w przypadku rozwiązań konwencjonalnych .

Chcący dostać się na drugą stronę oświetlonego kolumnadą opraw kanału przechodnie mogą skorzystać z ażurowego mostu Landskronenbrücke, w balustrady którego wkomponowano emitujące światło diody. Szczególnie po zmroku kładka jawi się jako dyskretne, ale efektowne przejście pomiędzy architektoniczną nowoczesnością Kö-Bogen a naturalną zielenią ogrodu Hofgarten. – Zręcznie łącząc główny park miejski ze starówką oraz poszerzając przestrzeń publiczną dzięki wpleceniu w bryłę budynku elementów krajobrazu, stworzono multifunkcjonalny obiekt komercyjny, który stał się dynamiczną atrakcją w sercu Düsseldorfu – czytamy na stronie Studia Libeskind.

fot.: Trilux

 

Centrum Kö-Bogen zostało uznane za najlepszy projekt w kategorii Regeneracji Tkanki Miejskiej (Best Urban Regeneration Project) konkursu MIPIM 2014, organizowanego w ramach prestiżowych targów inwestycyjnych, których tegoroczna edycja odbędzie się w Cannes.

Tagi: budynki Daniel Libeskind

Domy jednorodzinne

Przykładowe rzuty 3d mieszkania jakie wykonujemy dla deweloperów i inwestorów nieruchomości. Dwu-...
Październik 27, 2021
Koncepcja projektu powstała w zasadzie poprzez zderzenie potrzeb klienta z uwarunkowaniami działk...
Październik 17, 2021

Wasze realizacje

Żywica epoxydowa / jesion / diody LED
Kontrowersyjna realizacja schodów przez umieszczenie ich w pomieszczeniu o mnogości wzorów, tekst...
Czerwiec 24, 2021
Półki na książki stworzonene wymiar i wg indywidualnego projektu.
Czerwiec 12, 2021

Materiały budowlane

Poradnik zawierający najważniejsze informacje na temat projektowania przestrzeni na poddaszu. Po...
Październik 25, 2021
Poradnik zawierający najważniejsze informacje na temat projektowania przestrzeni na poddaszu. Po...
Październik 25, 2021

Konkursy

The UIA, in partnership with UN-Habitat, today launches the UIA 2030 Award to promote the work of architects contributing to delivery of the UN 2030 Agenda for Sustainable Development together with...
Październik 26, 2021
Endorsed by the International Union of Architects (UIA), these Awards seek proposals that exhibit original interpretations of Turkish architect Turgut Cansever's design principles. These principles...
Październik 25, 2021