Polska i Świat

Listopad 22, 2010

Chata w Trondheim

chata w Trondheim
chata w Trondheim

Projekt realizowany w Oslo to mała, ale perfekcyjnie ukształtowana chata w regionie środkowo-północnym kraju, w której nie zastosowano lokalnych tradycyjnych technik budowlanych, ale poważnie wzięto pod uwagę czynniki lokalne i klimatyczne.

Postępując zgodnie z tradycją można by wybrać miejsce na budowę domu tam gdzie odpoczywają krowy. Przy braku krów sięgnęliśmy do bardziej technicznej i precyzyjnej metody, twórcą, której jest ekspert w zakresie lokalnej klimatologii – wyjaśnia Blakstad Haffer.

Chata, której budowę już zakończono, zlokalizowana na terenie miejscowości Fosen w pobliżu Trondheim zapewnia oszałamiający widok na morze. Głównym zamierzeniem architekta była budowa dużego domu, spełniającego wymagania klienta, bez naruszenia lokalnego krajobrazu oraz z uwzględnieniem szorstkich warunki pogodowych – silnych zimnych wiatrów.

Inspiracją do takiego rozwiązania była chęć pozytywnego wymieszania czynników historycznych, tradycyjnych i współczesnych tak, aby stworzyć schronienie pozostające w zgodzie z krajobrazem.” Oświadczyli architekci.

chata w Trondheim, zdj.: Wallpaper

Dom wykorzystuje swoja bryłę do zmieszania głównego strumienia wiatru i przełamania go na szereg delikatnych strug; test w skali 1: 1 wykonany na miejscu budowy, niezbędny dla uzyskania u władz lokalnych pozwolenia na budowę, przekonał nawet najbardziej sceptycznych sędziów.
Budynek o kształcie wieloboku prawie całkowicie wykonany z drzewa zbudowany został zgodnie z zaleceniami klienta z przeznaczeniem na przytulną ostoję rodzinną, dającą dostęp do różnych zewnętrznych przestrzeni. Zawiera trzy sypialnie, salon i powierzchnię przeznaczoną na jadalnię oraz wiele małych tarasów relaksacyjnych i widokowych dla podziwiania wspaniałego krajobrazu.

Ta prywatna rezydencja wykonana według projektu młodego norweskiego zespołu architektonicznego Fantastic Norway AS jest ich pierwszą tego typu realizacją. (www.fantasticnorway.no)

chata w Trondheim, zdj.: Wallpaper

chata w Trondheim, zdj.: Wallpaper

chata w Trondheim, zdj.: Wallpaper

chata w Trondheim, zdj.: Wallpaper

chata w Trondheim, zdj.: Wallpaper

chata w Trondheim, zdj.: Wallpaper

Źródło: Wallpaper

Autorzy:
tłumaczenie: Andrzej Paluchowski

Tagi: Norwegia architektura domy jednorodzinne domy

Domy jednorodzinne

Projekt domu jednorodzinnego Parterowego PióroArchitekci-18. Ilość pokoi (w tym salon) : 5. Il...
Grudzień 29, 2021
Przykładowe rzuty 3d mieszkania jakie wykonujemy dla deweloperów i inwestorów nieruchomości. Dwu-...
Październik 27, 2021

Wasze realizacje

półki, półki na wymiar, półki bez widocznych wsporników, półki nad biurko
Cellaio - bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki lub dokumenty. Nr pro...
Maj 13, 2022
Trzy kąty w jedmym mieszkaniu. Półki na książki i ścianka telewizyjna w salonie.
Kwiecień 18, 2022

Materiały budowlane

      Kolor odgrywa bardzo ważną rolę w codziennym życiu. Ma ogromny wpływ na nas...
Kwiecień 28, 2022
    Bardzo często pomieszczenia na poddaszu posiadają okna dachowe, przez które wlewa...
Kwiecień 28, 2022

Konkursy

Konkurs „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” adresowany jest do pracowni architektonicznych i samodzielnych architektów, w których projektach wykorzystano systemy firmy Aluprof. Ideą konkursu jest wyr...
Maj 24, 2022
The monumental structure of the Silos, located in Buenos Aires on the Eastern side of Puerto Madero, is one of the few port constructions that persist in the neighbourhood and the only one that has...
Kwiecień 28, 2022