Polska i Świat

Listopad 22, 2010

Chata w Trondheim

chata w Trondheim
chata w Trondheim

Projekt realizowany w Oslo to mała, ale perfekcyjnie ukształtowana chata w regionie środkowo-północnym kraju, w której nie zastosowano lokalnych tradycyjnych technik budowlanych, ale poważnie wzięto pod uwagę czynniki lokalne i klimatyczne.

Postępując zgodnie z tradycją można by wybrać miejsce na budowę domu tam gdzie odpoczywają krowy. Przy braku krów sięgnęliśmy do bardziej technicznej i precyzyjnej metody, twórcą, której jest ekspert w zakresie lokalnej klimatologii – wyjaśnia Blakstad Haffer.

Chata, której budowę już zakończono, zlokalizowana na terenie miejscowości Fosen w pobliżu Trondheim zapewnia oszałamiający widok na morze. Głównym zamierzeniem architekta była budowa dużego domu, spełniającego wymagania klienta, bez naruszenia lokalnego krajobrazu oraz z uwzględnieniem szorstkich warunki pogodowych – silnych zimnych wiatrów.

Inspiracją do takiego rozwiązania była chęć pozytywnego wymieszania czynników historycznych, tradycyjnych i współczesnych tak, aby stworzyć schronienie pozostające w zgodzie z krajobrazem.” Oświadczyli architekci.

chata w Trondheim, zdj.: Wallpaper

Dom wykorzystuje swoja bryłę do zmieszania głównego strumienia wiatru i przełamania go na szereg delikatnych strug; test w skali 1: 1 wykonany na miejscu budowy, niezbędny dla uzyskania u władz lokalnych pozwolenia na budowę, przekonał nawet najbardziej sceptycznych sędziów.
Budynek o kształcie wieloboku prawie całkowicie wykonany z drzewa zbudowany został zgodnie z zaleceniami klienta z przeznaczeniem na przytulną ostoję rodzinną, dającą dostęp do różnych zewnętrznych przestrzeni. Zawiera trzy sypialnie, salon i powierzchnię przeznaczoną na jadalnię oraz wiele małych tarasów relaksacyjnych i widokowych dla podziwiania wspaniałego krajobrazu.

Ta prywatna rezydencja wykonana według projektu młodego norweskiego zespołu architektonicznego Fantastic Norway AS jest ich pierwszą tego typu realizacją. (www.fantasticnorway.no)

chata w Trondheim, zdj.: Wallpaper

chata w Trondheim, zdj.: Wallpaper

chata w Trondheim, zdj.: Wallpaper

chata w Trondheim, zdj.: Wallpaper

chata w Trondheim, zdj.: Wallpaper

chata w Trondheim, zdj.: Wallpaper

Źródło: Wallpaper

Autorzy:
tłumaczenie: Andrzej Paluchowski

Tagi: Norwegia architektura domy jednorodzinne domy

Domy jednorodzinne

Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024
Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024

Wasze realizacje

Ścianka telewizyjna stworzona na wymiar i wg indywidualnego projetu www.facebook.com/cellaio
Kwiecień 11, 2024
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok.100kg/mb półki na książki tworzone na wymiar i wg indywidualn...
Kwiecień 11, 2024

Materiały budowlane

Naturalne światło jest niezbędne dla naszego zdrowia. Dzięki oknom do dachów płaskich można dośw...
Kwiecień 29, 2024
Okna INNOVIEW powstały z połączenia drewna i aluminium. Z kompozycji materiałów, która tworzy wy...
Kwiecień 29, 2024

Konkursy

Celem studialnego konkursu urbanistyczno-architektonicznego jest uzyskanie wysokiej jakości koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla zagospodarowania terenu przeznaczonego pod realizację centr...
Maj 15, 2024
Europe 40 Under 40® is an annual awards program that celebrates the next new talented generation of European architects and designers. The program is directed to support new and emerging design tal...
Maj 8, 2024