Polska i Świat

Kwiecień 8, 2008

Dom Aatrialny

Dom aatrialny, źródło: www.kwkpromes.pl
Dom aatrialny, źródło: www.kwkpromes.pl

 

Opis autorski

 

 

 

Lokalizacja - Dom powstal na otwartym, prawie niezabudowanym terenie, na obrzeżach Opola. Zabudowa w sąsiedztwie to głównie domy – „kostki” z lat 70 i typowe nieciekawe realizacje z ostatniego dziesięciolecia.

 

 

 

Idea - Piękna działka pod lasem, na której zaprojektowano budynek posiada jeden mankament- dojazd od strony południowo-zachodniej. Aby uniknąć oczywistej kolizji funkcjonalnej drogi do budynku z ogrodem, dojazd został zagłębiony w ziemi. Dało to pomysł wjazdu od spodu do środka budynku, bezpośrednio na poziom parteru. Stało się to możliwe dzięki stworzeniu wewnętrznego aatrium z mieszczącym się w nim podjazdem. W efekcie tego posunięcia budynek otwiera się swoimi tarasami na wszystkie strony w nieskrępowany sposób, a przybywający z zewnątrz nie może dostać się do ogrodu inaczej jak tylko przechodząc przez aatrium i dom.

Podjazd (4)

 

 

Dzięki takiemu zabiegowi udało się uzyskać nowy model przestrzenny domu- odwrotność budynku atrialnego. Dom aatrialny zamknięty jest od środka a otwiera się na zewnątrz. Jego struktura to wynik transformacji „kostki”, wskutek czego uzyskano wszystkie ściany, podłogi i stropy włącznie z wewnętrznym aatrium i tarasami.

 

Wygląd zewnętrzny

 

Taki sposób kształtowania struktury budynku zdefiniował od razu powstającą architekturę włącznie z przyporządkowanymi jej materiałami. Przetransformowanej kostce „przypisano” beton, a elementem dodatkowym drewno.

Dane techniczne:

Powierzchnie:

 

- działki- 10057 m2

 

- zabudowy- 414m2

 

-użytkowa-526 m2

 

-całkowita-659m2

 

Kubatura- 2055m2

 

 

 

Kalendarium:

 

- projekt-grudzień 2002-lipiec 2003

 

-rozpoczęcie budowy- sierpień 2003

 

- zakończenie budowy- wrzesień 2006

 

 

 

 

Projekt - KWK Promes architekci

 

Autor - Robert Konieczny

Elewacja

Elewacja (wieczór)

Źródło: www.kwkpromes.pl

Tagi: Robert Konieczny architektura architekt

Podjazd
Widok
Podjazd (2)
Podjazd (3)
Garaż
Podjazd do garażu
Wejście
Wygląd zewnętrzny
Widok od frontu
Widok od frontu - wieczór
Elewacja
Elewacja (2)
Elewacja (wieczór)
Widok w nocy
Podjazd (4)

Komentarze

Aatrialny

Dodano: Czwartek, 21 Marzec 2013, 10:49, Autor: Julia

Chciałabym się ustosunkować do komentarza Jerzego. Mam nadzieję, że autor komentarza nie odbierze tego w sposób negatywny. Jeżeli mój sposób odczytywania idei i nazewnictwa tego projektu jest niepoprawny, to wskaże błędy w mojej interpretacji. W moim odczuciu nazwa domu aatrialnego pochodzi od zanegowania zasady funkcjonowania typowego domu atrialnego, którego życie otwiera się do wnętrza atrium, natomiast w przypadku tego projektu założenie było odwrotne do pierwotnego. Wydaje mi się, że nazwa "dom atrialny odwrócony" ma się odnosić jedynie do funkcji, którą atrium pełni w typowym obiekcie. Tutaj ta funkcja została "wywrócona na lewą stronę" stąd nazewnictwo. Nazwa została porównana w komentarzu do elementów konstrukcyjnych, które tak naprawdę mimo różnic w budowie sprowadzają się do określonych funkcji, które musza spełniać. Tutaj funkcja atrium jest odwrócona co oznacza, że wejście do obiektu zostało umieszczone wewnątrz atrium, a otwarcie zostało ukierunkowane na otoczenie. Nie jestem pewna poprawności wymowy nazwy.Czy przedrostek a- powinien być słyszalny, czy nie. Osobiście skłaniam się ku wyraźnemu zaznaczeniu jego obecności, jak w przypadku słów apolityczny i aspołeczny. Dzięki temu można uniknąć nieporozumień na tle zasady funkcjonowania tego budynku. Mam nadzieję, że tok mojego rozumowania jest w jakimś stopniu poprawny i czytelny, a jeśli nie, to naprowadzenie mnie na właściwe tory byłoby wskazane. Pozdrawiam :)

dom "atrialny"

Dodano: Sobota, 09 Luty 2013, 22:03, Autor: Jerzy

Witam moich przedmówców, chociaż właściwszym zwrotem byłoby określenie "moich autorów komentarzy" z tym że użyte słowo "moich" nie oznacz zawłaszczenia sobie szanownych autorów komentarzy. Otóż, po pierwsze wyczytałem z innych publikacji że jest to "dom atrialny odwrócony" i tak samo wypowiada się o tym projekcie jego autor. Termin "odwrócony" pojawia się dość często w temacie współczesnej architektury i budownictwa i najczęściej ma on zastosowanie przy omawianiu albo opisie dotyczącym zadaszeń, stropodachów , dachów zielonych.
Proszę jednak pamiętać że mimo pewnego odwrócenia roli elementów składowych to i tak podstawowa funkcja nie ulega zmianie (dach, stropodach dach odwrócony, dach zielony),- mianowicie uchwycenie wody opadowej i odprowadzenie jej.
Dom rzeczywiście jest ładny i nowoczesny, bardzo dobre materiały, poprawne wykonanie a do tego dużo przestrzeni i światła. Nasuwa się skojarzenie z architekturą Ludwiga Mies van der Rohe(Niemiecki pawilon w Barcelonie), z Le Corbusier (Villa Savoye). Zacni to mistrzowie architektury i dobrze że autor projektu tworzy coś, co jest w zgodzie z przyjętymi zasadami i podąża za mistrzami tej sztuki bo architektura to przecież sztuka.
Zastanawiam się jednak, czy autor zbyt daleko nie odszedł od założeń "domu atrialnego", bo ATRIUM w swym założeniu ma ściśle określoną funkcję i rolę do spełnienia, podobnie jak Rynek w mieście, jak FORUM i AGORA kiedyś, podobnie jak scena w operze gdzie w każdym z tych przykładów wskazane miejsce powoduje pewną spójność. To co dzieje się w środku, powinno byś tą wartością niejako spajającą całość życia, tam powinna byś ta "dusza" , czuje się wtedy jej wielkość i znaczenie. Trudno jest mi znaleźć to ATRIUM, bo nawet bardzo dobre wykonanie, użycie bogatych materiałów w tymże ATRIUM nie zastąpią pustki. Pojawienie się w tym "atrium" od czasu do czasu samochodu jadącego do lub z garażu to według mnie trochę za mało aby nadać obiektowi miano ATRIALNY.
Pozdrawiam czytelników internautów: JB

Poprosu sliczny

Dodano: Czwartek, 04 Luty 2010, 17:34, Autor: Agata

Sliczny jest ten dom wlasnie o czym takim marze

ŚWIETNY

Dodano: Czwartek, 27 Sierpień 2009, 13:13, Autor: Mardock7

Świetny projekt, doskonałe wykonanie i wykończenie, dla mnie otciera się o ideał. Gratulacje.

dom atrialny

Dodano: Wtorek, 03 Luty 2009, 15:16, Autor: opolanka

w tym pieknym domu mieszka dosc bogaty ale normalny czlowiek...z zona i z synem.....
wnetrze powala na kolana... najdrozsze materialy i najwyzsza klasa......piekny dom troche malo przytulny ale piekny

dom

Dodano: Piątek, 22 Sierpień 2008, 18:08, Autor: r

kawalek dobrej architektury. owszem pewnie gryzie sie z otoczeniem ale tak samo gryzie sie z komentarzami zazdrosnych internautow:)
gratuluje fajnej realizacji:)

Światowa architektura już w Polsce

Dodano: Środa, 20 Sierpień 2008, 14:40, Autor: Michał

Piękny projekt, podziwiam artyzm projektu i wykonania!

Toszkę psuje całość szara polska rzeczywistość pod postacią nijakiego tła dla TAKIEGO domu, ale tak już niestety u nas jest.
Może gdyby ten projekt wykonano na Podhalu np. gdzieś w okolicach Nowego Targu, Rabki lub co lepsze koło czy w Zakopanem to sceneria by jeszcze dodała znacznie!

Duża przestrzeń i brak dodatków i detali nadaje całości bardzo surowy wygląd. Brak tu ciepła i wrażenia domowego ogniska, jest tylko zimny elegancki i luksusowy dom. I te przestrzenie - ciekawe jak często ktoś obchodzi cały dom by wejść po schodach przy garażach? Do basenu to przecież ze 200m!

Tylko trapi mnie jedno pytanie: Kto tam mieszka?
Nie z samej ciekawości tylko, że stać na niego pewnie niewielu jakiś biznesmen, aktor, piosenkarz, restaurator - tacy cenią sobie intymność a tu gołe szklane ściany, zero zasłon i rolet - słowem życie jak na ulicy, żadnej prywatności!
No i to marnotrawstwo miejsca w postaci wjazdu-podjazdu, ale to już się chyba czepiam :-)

Bardzo ładny, pozdrawiam.

Wizje

Dodano: Czwartek, 17 Kwiecień 2008, 10:44, Autor: Maja

Dzieki temu guru architektury mieszkaniowej jednorodzinnje w Polsce wypłynął na scene międzynarodową. Chociaż przez "branżowców" był juz znany dużo wcześniej. Dzięki temu kto wydał swoje pieniądze żeby zrealizować wizje Roberta. Gratuluje.

Piękny dom...

Dodano: Wtorek, 08 Kwiecień 2008, 15:14, Autor: Drapek

...piękny. Ciekawe jaki był koszt jego wybudowania i wyposażenia. No i działka super tylko szkoda, że bez drzew

Domy jednorodzinne

Wizualizacje gotowego projektu domu jednorodzinnego. Projekt dostępny m.in. na https://www.extrad...
Sierpień 24, 2020
STODOŁA NA PRZESTRZAŁ Projekt domu jednorodzinnego w charakterze współczesnego domu wiejskiego -...
Sierpień 18, 2020

Wasze realizacje

Cellaio - pólki do salonu. Bardzo wytrzymałe (ok. 100 kg/mb) półki na książki bez widocznych wspo...
Maj 19, 2020
Stojąca biblioteczka stworzona na wymiar i wg indywidualnego projektu.
Maj 3, 2020

Materiały budowlane

ALUPROF MB-SR60N – najnowszy system lekkich ścian fasadowych
Odpowiadając na zapytania i sugestie architektów, ALUPROF wprowadza do oferty nowy system fasad...
Listopad 4, 2020
Firma FAKRO od prawie 30 lat kreuje oraz wdraża innowacyjne rozwiązania stolarki otworowej. Ogrom...
Wrzesień 30, 2020

Konkursy

The homes can be designed to re-imagine sustainability through the innovation of maximum usable space in minimum footprint.
Listopad 5, 2020
THE URBAN ADAPTATION COMPETITION challenges architects and students from around the world to find a way to create multi-use buildings which can adapt to the changing needs of the urban community.
Listopad 5, 2020