Polska i Świat

Listopad 14, 2014

Dom jednorodzinny Korona

Korona, autor projektu: 81.WAW.PL
Korona, autor projektu: 81.WAW.PL

Projekt domu jednorodzinnego autorstwa polskich architektów z pracowni 81.WAW.PL został wyróżniony w 16. edycji międzynarodowego konkursu World Architecture Award – 20+10+X World Architecture Community Awards.

Powierzchnia domu wynosi ok. 180 mkw. Na parterze znajduje się hol z bezpośrednim dostępem do garażu na jeden samochód, kotłownia, kuchnia z jadalnią oraz salon. Z części dziennej rozpościera się widok na taflę jeziora. Na piętrze zaś zlokalizowano trzy sypialnie. Główna, przeznaczona dla właścicieli, ma własną garderobę oraz niezależną łazienkę.

Architekturę budynku zdeterminowało górzyste otoczenie, które stało się dla projektantów ideą wyjściową. Architekci postanowili wkomponować dom w krajobraz poprzez niekonwencjonalne podejście do dachu. Dzięki zastosowaniu różnych wcięć w bryle budynku wszystkie pomieszczenia są doświetlone światłem naturalnym.

W architekturze elewacji zewnętrznej od strony północnej nie ma żadnego okna, aby zapobiec utracie energii. Z kolei wejście do bryły domu znajduje się w trójkątnym wcięciu od strony wschodniej. Dzięki takiemu ulokowaniu głównego wejścia automatycznie z bryły domu wytworzyło się zadaszenie.

Architektura domu od strony jeziora zupełnie się zmienia: zamiast białej, prostej elewacji architekci zaprojektowali czarną, nieregularną powierzchnię. Dzięki charakterystycznym cięciom w bryle dachu wytworzył się przed salonem zadaszony taras.

Korona, autor projektu: 81.WAW.PL
Korona, autor projektu: 81.WAW.PL
Korona, autor projektu: 81.WAW.PL
Korona, autor projektu: 81.WAW.PL

O konkursie

20+10+X World Architecture Community Awards to nagrody przyznawane przez osoby związane ze środowiskiem architektonicznym: architektów, uznanych krytyków architektury, pracowników akademickich i teoretyków, redaktorów czasopism architektonicznych oraz ekspertów z różnych instytucji zainteresowanych zagadnieniami architektonicznymi. W tym roku konkurs odbył się już po raz 16. W każdym z cykli spośród zgłoszonych prac nagradzanych jest 20 projektów wybranych przez członków honorowych; kolejnych 10 projektów wskazywanych jest przez wszystkich zarejestrowanych użytkowników serwisu konkursowego.

Tagi: domy domy jednorodzinne konkurs

Komentarze

KRYTYKA

Dodano: Niedziela, 16 Listopad 2014, 13:01, Autor: ARCHITEKT

MA NAŚLADOWAĆ KRAJOBRAZ OTOCZENIA - POMYŁKA

Domy jednorodzinne

Inwestor marzył o domu zgodnym z zasadami Feng Shui. Dom miał być również harmonijny oraz ekologi...
Czerwiec 2, 2022
Projekt domu jednorodzinnego Parterowego PióroArchitekci-18. Ilość pokoi (w tym salon) : 5. Il...
Grudzień 29, 2021

Wasze realizacje

półki, półki na wymiar, półki bez widocznych wsporników, półki nad biurko
Cellaio - bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki lub dokumenty. Nr pro...
Maj 13, 2022
Trzy kąty w jedmym mieszkaniu. Półki na książki i ścianka telewizyjna w salonie.
Kwiecień 18, 2022

Materiały budowlane

      Kolor odgrywa bardzo ważną rolę w codziennym życiu. Ma ogromny wpływ na nas...
Kwiecień 28, 2022
    Bardzo często pomieszczenia na poddaszu posiadają okna dachowe, przez które wlewa...
Kwiecień 28, 2022

Konkursy

How to interpret the “STORM HOUSE” is up to each person.
Czerwiec 20, 2022
Volume Zero invites you to imagine a way of living in the lap of nature. Participants are to design a House for 4 people that would provide a comfortable living accommodation that is a unique way o...
Czerwiec 13, 2022