Polska i Świat

Listopad 23, 2011

Dom-niespodzianka: dom jednorodzinny pod Wrocławiem

Dom niespodzianka - Projekt polskiej pracowni KMA Kabarowski Misiura Architekci, który zdobył nagrodę główną podczas IV Międzynarodowego Biennale Młodych Architektów „Leonardo 2011” w Mińsku w kategorii Dom jednorodzinny-realizacja.
Dom niespodzianka - Projekt polskiej pracowni KMA Kabarowski Misiura Architekci, który zdobył nagrodę główną podczas IV Międzynarodowego Biennale Młodych Architektów „Leonardo 2011” w Mińsku w kategorii Dom jednorodzinny-realizacja.

Projekt polskiej pracowni KMA Kabarowski Misiura Architekci, który zdobył nagrodę główną podczas IV Międzynarodowego Biennale Młodych Architektów Leonardo 2011 w Mińsku w kategorii Dom jednorodzinny-realizacja.

Idea projektu

Po północnej, zacienionej stronie panuje milczenie – bezokienne, idealnie białe ściany stanowią wyraźną, dobitną granicę między otoczeniem a wewnętrznym, prywatnym światem. Precyzyjnym konturem odcina się na tle nieba część budynku nakryta dwuspadowym dachem, przypominająca idealny dom z dziecięcych obrazków, pozbawiony jednak wrysowywanych zazwyczaj w taki kontur okien i drzwi. Z frontową ścianą niższej, szerszej części zlicowano drzwi wjazdowe do garażu, o których obecności świadczy jedynie wąska, ciemna linia. Jednak milczenie tego domu nie jest ani chłodne, ani nieżyczliwe – między dwoma białymi ścianami otwiera się gościnne wejście, szeroki korytarz, który zamiast sufitu ma liście brzozy, stojącej tuż przed szklanymi drzwiami prowadzącymi do wnętrza.

Dom niespodzianka. Autor: KMA Kabarowski Misiura Architekci.
Dom niespodzianka. Autor: KMA Kabarowski Misiura Architekci.

Założenia projektowe i funcja obiektu

Dom-niespodzianka to jednorodzinny dom w podwrocławskiej miejscowości (będzie ukończony na przełomie roku 2011 i 2012). W tym projekcie należało połączyć potrzeby inwestora, który chciał mieć po prostu dom jednorodzinny pod miastem (a nie rezydencję) - stąd standardowa powierzchnia (w sumie 220 m kw) i normalna, skromna skala. Z drugiej strony - chciał, żeby był to dom inny niż zwykłe katalogowce, nowoczesny, ale nie ostentacyjnie nowoczesny.


Dodatkowym wyzwaniem były wytyczne z urzędu gminy, gdzie zastrzeżono, że domy w tej okolicy powinny mieć spadziste dachy. Na projekcie zaważył też fakt bliskości drogi, od której postanowiono się odizolować (stąd bezokienna fasada).

Dom niespodzianka. Autor: KMA Kabarowski Misiura Architekci.

Układ pomieszczeń

Na parterze znajduje się garaż, pomieszczenie gospodarcze, 2 pokoje dla dzieci i gabinet, mała łazienka dla gości, sypialnia z garderobą i łazienką oraz duży salon z kuchnią i jadalnią (ok. 50 m kw). Dom otwiera się na 3 strony świata - z okien jest widok na ogród i pola, a także na nieckę z wodą. Wejście po schodach prowadzi na strych i jedno duże pomieszczenie, które można przeznaczyć na pokój. Z poddasza jest wyjście na taras na dachu (nad garażem).

Powstał dom łączący tradycję z nowoczesnością (klasyczny, spadzisty dach i czysta, graficzna forma), alternatywa dla kolorowych pseudodworków, budowanych obecnie na przedmieściach. Dom odizolowany od drogi i przechodniów, otwierający się na ogród dużymi przeszkleniami (panoramiczne okna można rozsunąć i zintegrować wnętrze z ogrodem), skromny, prosty i elegancki.

Dom-niespodzianka za milczącą fasadą kryje świetliste, otwarte na zieleń wnętrza. Jest dowodem na to, że wciąż można na nowo interpretować tradycyjne budownictwo, unikając przy tym dosłowności i ostentacji.

Dom niespodzianka. Autor: KMA Kabarowski Misiura Architekci.

Zespół autorski

  • Łukasz Kabarowski,
  • Anna Misiura,
  • współpraca Elżbieta Komarzyńska.

Projekt: 2009, realizacja: 2011
Powierzchnia użytkowa: 220 m ²

Autorzy:
KMA Kabarowski Misiura Architekci

Tagi: domy jednorodzinne architektura domy

Komentarze

niespodzianka

Dodano: Środa, 07 Grudzień 2011, 13:49, Autor: Waldek

Nazwa jednoznacznie kojarzyła mi się z jajkiem. Nie kryję rozczarowania.

dom niespodzianka

Dodano: Piątek, 02 Grudzień 2011, 14:27, Autor: Sebastian

Świetna nazwa. Robi wrażenie na renderach i widziałem go na żywo. Jeszcze nie wygląda jak na projekcie ale idzie do przodu. We wrześniu brakowało jeszcze brzozy.

Domy jednorodzinne

Projekt domu jednorodzinnego Parterowego PióroArchitekci-18. Ilość pokoi (w tym salon) : 5. Il...
Grudzień 29, 2021
Przykładowe rzuty 3d mieszkania jakie wykonujemy dla deweloperów i inwestorów nieruchomości. Dwu-...
Październik 27, 2021

Wasze realizacje

półki, półki na wymiar, półki bez widocznych wsporników, półki nad biurko
Cellaio - bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki lub dokumenty. Nr pro...
Maj 13, 2022
Trzy kąty w jedmym mieszkaniu. Półki na książki i ścianka telewizyjna w salonie.
Kwiecień 18, 2022

Materiały budowlane

      Kolor odgrywa bardzo ważną rolę w codziennym życiu. Ma ogromny wpływ na nas...
Kwiecień 28, 2022
    Bardzo często pomieszczenia na poddaszu posiadają okna dachowe, przez które wlewa...
Kwiecień 28, 2022

Konkursy

Konkurs „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” adresowany jest do pracowni architektonicznych i samodzielnych architektów, w których projektach wykorzystano systemy firmy Aluprof. Ideą konkursu jest wyr...
Maj 24, 2022
The monumental structure of the Silos, located in Buenos Aires on the Eastern side of Puerto Madero, is one of the few port constructions that persist in the neighbourhood and the only one that has...
Kwiecień 28, 2022