Polska i Świat

Marzec 17, 2010

Dom Sudecki

"Dom Sudecki o cechach architektury regionalnej ziemi kłodzkiej", JPP Architekci
"Dom Sudecki o cechach architektury regionalnej ziemi kłodzkiej", JPP Architekci

Projekt "Domu Sudeckiego o cechach architektury regionalnej ziemi kłodzkiej" autorstwa pracowni JPP Architekci zdobył wyróżnienie honorowe w szóstej edycji 20+10+X Architecture Awards.

Opis rozwiązań architektonicznych

Projekt współczesnego domu sudeckiego nawiązuje do rozplanowania, formy i rozwiązań materiałowych typowych dla budynków historycznych. Nawiązanie to jest jednak bardziej próbą współczesnej interpretacji tradycyjnych cech niż odwołaniem się do nich w sposób dosłowny.

Pozornie bryła budynku to prostokąt przykryty dachem dwuspadowym jednak nic bardziej mylnego. W rzeczywistości rzut domu jest bardzo rozczłonkowany. Na rzut składają się poszczególne moduły które zostały porozsuwane w układzie północ-południe. Takie rozwiązanie ma za zadanie rozdzielenie poszczególnych stref domu jak również nadanie większej prywatności potencjalnym mieszkańcom. Dopełnieniem bryły budynku są żaluzje drewniane które chronią mieszkańców przed czynnikami atmosferycznymi oraz ciekawskim okiem przechodnia oraz domykają bryłę tworząc spójność bryły.

„Dom Sudecki o cechach architektury regionalnej ziemi kłodzkiej” JPP Architekci

 

Rozwiązanie ścian szczytowych zaproponowano na wzór domów tradycyjnych w których charakterystyczną cechą była 3 dzielność szczytu w układzie poziomym z deskowaniem pionowym z tą tylko różnicą, że dostosowano je do współczesnych potrzeb. Poprzez wysunięcie połaci dachowych ponad ściany szczytowe uzyskaliśmy dodatkową zadaszoną przestrzeń idealnie nadającą się na tkz. „salon letni”.

Bardzo ważnym elementem kształtującym bryłę są duże przeszklenia których zadaniem jest wpuszczenie jak największej ilości światła do wnętrza jak również zatarcie granicy między wnętrzem a tarasem okalającym cały budynek i ogrodem. Wokół domu zaproponowano taras zewnętrzny na wzór tradycyjnej podmurówki kamiennej.

W zakresie formy budynek nawiązuje ściśle zarówno proporcjami rzutu, ścian szczytowych oraz kątami połaci dachowych do proporcji spotykanych w budynkach historycznych charakterystycznych dla regionu. W bryle projektowanego budynku zostały wydzielone galerie wzdłuż ścian kalenicowych na wzór tych w budynkach tradycyjnych. (Historyczne budynki mieszkalne były czasami rozwiązywane jako obiekt z galerią lub podcieniem biegnącym wzdłuż ściany kalenicowej lub szczytowej ). Galerie te jednak nie zostały powtórzone w sposób dosłowny, zostały one ograniczone do długości pojedynczego modułu funkcjonalnego i nadano im współczesną formę. Budynek został zaprojektowany z myślą o łatwej, elastycznej i nienaruszającej cech charakterystycznych rozbudowie bryły w dalszym układzie liniowym.

 

„Dom Sudecki o cechach architektury regionalnej ziemi kłodzkiej” JPP Architekci

Opis układu funkcjonalnego

Część centralną zajmuje strefa wejściowa z wiatrołapem hallem oraz klatką schodową. Część mieszkalna budynku zaproponowana została jako
otwarta przestrzeń w której swoje miejsce znalazła kuchnia z jadalnią oraz część dzienna o powiększonej wysokości. W dawnej części inwentarskiej zaproponowano WC, gabinet oraz pomieszczenie sypialne dla gości. Na poddaszu użytkowym swoje miejsce znalazły dwie sypialnie z garderobami oraz przestronna łazienka. Budynek został częściowo podpiwniczony w celu wygospodarowania dodatkowych powierzchni gospodarczych takich jak kotłownia, pomieszczenie rekreacyjne, pralnia oraz łazienka.

Jeżeli chodzi o dobudowaną część obiektu jedną z możliwości jest rozbudowa o jednostkę agroturystyczną z niezależnym wejściem. W kondygnacji parteru znalazł się pokój dzienny wraz z aneksem kuchennym. W poddaszu znalazło się miejsce na dwie sypialnie oraz łazienkę.

„Dom Sudecki o cechach architektury regionalnej ziemi kłodzkiej” JPP Architekci; plansza 1

„Dom Sudecki o cechach architektury regionalnej ziemi kłodzkiej” JPP Architekci

 

Opis materiałowy

Dom zaprojektowano w technologii tradycyjnej-murowanej z więźbą dachową w konstrukcji drewnianej. Dach i elewacje w całości pokryte zostały jednolitym materiałem gontem drewnianym. Dodatkowo wszystkie elementy konstrukcyjno dekoracyjne pojawiające się w elewacjach zostały wykonane z drewna. Posadzka tarasu zewnętrznego zaproponowana jest jako częściowo drewniany, częściowo z kostki granitowej. We wnętrzach dominują również naturalne materiały budowlane takie jak drewno i kamień. Na zwrócenie uwagi zasługuję fakt użycia we wnętrzu tej samej kostki granitowej co na tarasie zewnętrznym. Rozwiązanie to dodatkowo potęguje zatarcie granicy pomiędzy zewnętrzem a wnętrzem domu.

„Dom Sudecki o cechach architektury regionalnej ziemi kłodzkiej” JPP Architekci; plansza 1

„Dom Sudecki o cechach architektury regionalnej ziemi kłodzkiej” JPP Architekci; plansza 2

„Dom Sudecki o cechach architektury regionalnej ziemi kłodzkiej” JPP Architekci; plansza 3

„Dom Sudecki o cechach architektury regionalnej ziemi kłodzkiej” JPP Architekci

„Dom Sudecki o cechach architektury regionalnej ziemi kłodzkiej” JPP Architekci

 

Bilans powierzchni budynku

Powierzchnia netto budynku (część mieszkalna):

 • piwnica - 49,6 m2
 • parter - 114,6 m2
 • piętro (poddasze) - 53,6 m2
 • suma: 217,8 m2


Powierzchnia netto budynku (część dobudowana):

 • parter - 48,1 m2
 • piętro (poddasze) - 33,8 m2
 • suma: 81,9 m2

Autorzy:
JPP ARCHITEKCI (Gdynia) - www.jpp-architekci.pl

 • arch. Paweł Świątkiewicz
 • arch. Jerzy Świątkiewicz
 • arch. Marek Panowski

Współpraca

 • stud. arch. Tomasz Smoliński

Zobacz wyróżnione projekty z innych krajów na www.worldarchitecture.org/

Źródło: JPP ARCHITEKCI

Tagi: dom Sudecki architektura domy domy jednorodzinne

Komentarze

dom studencki

Dodano: Czwartek, 24 Luty 2011, 11:06, Autor: BigBOB

Eee tam ogólnie bryla fajna, oś została zlamana, architektonicznie ciekawe, nowoczesne., ale jesli chodzi o nasz klimat to lipa za duza kubatura i okna przy tym, wyobrazacie sobie to grzac przy -20 stopniach w nocy ?:O sama instalacja kasy by duzo wchlonela a co do tego grzanie ;/ ale w takich konkursach to ssie nie liczy, wazne jest bryla i nowoczesnosc

Dom Sudecki

Dodano: Wtorek, 31 Sierpień 2010, 19:30, Autor: nowoczesny

Projekt SUPER. Nowoczesna bryla i doskonale rodzielenie czesci dziennej/nocnej a takze "biznesowej". wreszcie cos innego niz te beznadziejne "dworki" ktore nie maja zadnego stylu. Gratuluje odwagi i wyobrazni projektantom. Wiecej takich projektow - i Polska zacznie wreszcie wygladac jak kraj Europejski. Ludzie, obudzcie sie! Mamy wiek 21 a nie 19!

sudecki???

Dodano: Poniedziałek, 03 Maj 2010, 14:27, Autor: adalbert

Szczerze mówiąc to nie widze nic sudeckiego, a więcej z projektów jak budynek Muzeum Ziemi Opolskiej w Bierkowicach czy pewnego projektu zagranicznego uważanego za pierwowzór takiej architektury...
A swoją droga to ciekawe jak "sprawdziłby" się ten projekt w ostatnią zimę tak w okolicach Lądka albo Kudowy (to na Ziemi Kłodzkiej...) :0

Domy jednorodzinne

Dom wśród drzew zlokalizowany na działce porośniętej sosnami, okolice Warszawy. Naszym zadaniem b...
Sierpień 17, 2022
Na obrzeżach Wrocławia, w spokojnej dzielnicy i otoczeniu zabudowy jednorodzinnej powstanie minim...
Sierpień 1, 2022

Wasze realizacje

Widok od strony ulicy Sienkiewicza
Większość osób kojarzy nas przede wszystkim z projektów nowoczesnych, minimalistycznych budynków...
Wrzesień 2, 2022
półki, półki na wymiar, półki bez widocznych wsporników, półki nad biurko
Cellaio - bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki lub dokumenty. Nr pro...
Maj 13, 2022

Materiały budowlane

Poznaj narzędzie, które organizuje pracę od A do Z w najlepszych biurach projektowych.Organizacj...
Październik 3, 2022
Urządzając swoją sypialnię, warto postawić na ponadczasowe i eleganckie wzornictwo, jak również...
Czerwiec 15, 2022

Konkursy

Województwo Małopolskie we współpracy z SARP Oddział Kraków zaprasza do udziału w 11. edycji organizowanego od 2003 roku konkursu o Nagrodę im. Stanisława Witkiewicza. Celem konkursu jest wybór naj...
Październik 3, 2022
Celem konkursu jest wybranie spośród zgłoszonych prac estetycznej, atrakcyjnej i funkcjonalnej koncepcji aranżacji plastycznej wystawy stałej w Muzeum – Miejscu Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemi...
Wrzesień 9, 2022