Polska i Świat

Marzec 9, 2011

Ekologiczna ściana

Stanisław Młyński - student wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Poznańskiej zdobył trzecie miejsce w międzynarodowym konkursie na zaprojektowanie ekologicznej ściany.
Stanisław Młyński - student wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Poznańskiej zdobył trzecie miejsce w międzynarodowym konkursie na zaprojektowanie ekologicznej ściany.

Stanisław Młyński - student wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Poznańskiej zdobył trzecie miejsce w międzynarodowym konkursie na zaprojektowanie ekologicznej ściany. Konkurs zorganizowany został przez National Taipei University of Technology (NTUT) School of Architecture.

Młyński zaproponował strukturalną ścianę utworzoną z kontenerówna bioodpady. Układ elementów jak również ich kształt ma dodatkowo tworzyć miejsca schronienia dla zwierząt, gromadzić wodę, redukować CO2 a układ kolektorów słonecznych ma zaopatrywać budynek w energię elektryczną.

III mejsce w międzynarodowym konkursie ECOLOGICAL WALL - Stanisław Młyński
III mejsce w międzynarodowym konkursie ECOLOGICAL WALL - Stanisław Młyński

Autorski opis projektu

Projekt został wykonany na międzynarodowy konkurs organizowany przez National Taipei University of Technology (NTUT) School of Architecture, w którym organizatorzy wzywali do zaprojektowania ekologicznej ściany.

III mejsce w międzynarodowym konkursie ECOLOGICAL WALL - Stanisław Młyński

Pod uwagę wziąłem wszystkie bezużyteczne, brudne istniejące lub mające powstać miejskie ściany. Tak jak w naturze, każdy organizm składa się z olbrzymiej ilości komórek co ma zapewnić niezawodność układu. Chciałem również zaproponować uniwersalną strukturę zbudowaną z modułów, dzięki której będziemy mogli stare przemysłowe budynki, szare osiedla czy betonowe biurowce zamienić w zielone ekosystemy. Podczas całego procesu projektowego istotne dla mnie było poszukiwanie inspiracji w naturze, która jest ideałem optymalizacji.

Odpady organiczne stanowią blisko 40% naszych koszów na śmieci a samo kompostowanie jest jednym z najtańszych i najprostszych sposobów recyklingu. Proponuję zatem system gromadzenia odpadów takich jak ścięta trawa, torebki po herbacie, kartony, papier i wiele innych, polegający na dostarczaniu pustych "komórek" (pojemników ) i odbieraniu pełnych, które po okresie zamiany nieczystości w glebę będą tworzyły ekologiczne struktury. Kształt każdej "komórki" jest wypadkową dwóch funkcji: pojemnika na odpady oraz konstrukcyjnego elementu budynku. Utworzone ściany mogą stać się gruntem dla roślin, które będą redukowały ilość CO2 jak również pozytywnie wpływać na mikroklimat. Dobranie tektoniki układu ma za zadanie gromadzić jak największą możliwą ilość wody opadowej, jak również stanowić schronienie dla lokalnej fauny. Dodatkowo proponuje system paneli solarnych, który ma uwzględniać potrzeby pracowników (światło dzienne) oraz wyłapywać możliwe dużo promieni słonecznych. Budowa kolektorów
zainspirowana została składaniem kwiatu.

Pragnąłem stworzyć uniwersalne rozwiązanie, które swoim kształtem i formą ma możliwość dopasowania się do otaczającego środowiska, z którego powinno czerpać naturalne surowce. Chciałem, aby każdy mógł w prosty sposób dokładając swoją 'komórkę" tworzyć nasze miasta bardziej zielonymi.

Autorzy:
dorota

Tagi: architektura konkurs ekologia

Domy jednorodzinne

Karbonado House – architektoniczny diament polikrystaliczny Wszechświat skrywa w sobie wiele t...
Maj 18, 2023
DOM NAD WZGÓRZEM Bryła Domu nad Wzgórzem wyłania się w postaci jasnych geometrycznych pasów na...
Kwiecień 26, 2023

Wasze realizacje

Cellaio - biblioteczka / ścianka telewizyjna z półkami na książki i zamykanymi szafkami.
Maj 2, 2023
Narożne półki na książki Cellaio. Bardzo wytrzymałe na obcążenia (ok. 100 kg/mb), bez widocznych...
Maj 1, 2023

Materiały budowlane

    Okna INNOVIEW powstały z połączenia drewna i aluminium. Z kompozycji materiał...
Maj 20, 2023
    Okna INNOVIEW powstały z połączenia drewna i aluminium. Z kompozycji materiał...
Maj 20, 2023

Konkursy

Celem Konkursu jest uzyskanie najlepszej, pod względem urbanistycznym, architektonicznym, przestrzennym i funkcjonalno-użytkowym, koncepcji dla inwestycji „Budowa budynku Sądu Rejonowego i Prokurat...
Maj 23, 2023
Propozycja powinna uwzględniać uwarunkowania przyrodnicze i krajobrazowe, ale też, jak piszą organizatorzy, wzbogacić istniejący teren o nowe, nieinwazyjne i wkomponowane w obecny charakter terenu...
Maj 23, 2023