Polska i Świat

Grudzień 11, 2019

Fasada Roku 2019

Jury pod przewodnictwem Andrzeja Poniewierki, występującego z ramienia Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów, wyłoniło 5 zwycięzców. Wszystkie projekty będą reprezentowały Polskę na poziomie międzynarodowym w ramach Baumit Life Challenge w 2020 roku.
Dom jednorodzinny nowy

Fasadą Roku 2019 obwołano dom jednorodzinny w Konopiskach pod Częstochową autorstwa biura FW Anta Studio Architektoniczne Daniel Cieślik. Jury nagrodziło właściwe wpisanie budynku w otoczenie oraz ciekawą kompozycję koloru i struktur na elewacji. Wysoko oceniono połączenie dachu dwuspadowego z płaskim oraz dostosowanie obiektu do kształtu działki.

Dom jednorodzinny w Konopiskach pod Częstochową

 
Zachowanie odpowiedniej skali obiektu, dzięki umiejętnemu rozplanowaniu i rozczłonkowaniu bryły oraz powściągliwe zastosowanie materiałów dające efekt czystej, oszczędnej formy zaprocentowały wyróżnieniem dla domu jednorodzinnego w Częstochowie-Kawodrza również autorstwa biura FW Anta Studio Architektoniczne Daniel Cieślik.

Dom jednorodzinny w Częstochowie-Kawodrza
Budynek wielorodzinny nowy

W najliczniej obsadzonej kategorii, w której mierzyły się nowe budynki wielorodzinne bezkonkurencyjny okazał się Mogilska Tower w Krakowie – projekt architektów z B2 Studio. Inwestycję nagrodzono za dostosowanie do miejsca oraz bardzo dobre wpisanie obiektu w otoczenie, akcentując ciekawą zabawę skalą narożnika z wieżowcami oraz tektonikę elewacji uzyskaną poprzez zmianę proporcji grubości otworów balkonowych.

Budynek wielorodzinny, ul. Mogilska w Krakowie

Poza nagrodą główną jury przyznało również dwa równorzędne wyróżnienia. Pierwsze z nich za współczesne zastosowanie ornamentu i przyjazną w odbiorze formę, pomimo skali obiektu stało się udziałem krakowskiego osiedla #dobrego 3, wybudowanego według projektu UCESS.

Osiedle w Krakowie

Drugie wyróżnienie otrzymała realizacja budynku wielorodzinnego przy ul. Wałbrzyskiej 7 w Poznaniu. Jury doceniło prostotę, strukturę i grę kompozycji okien i balkonów. Projekt opracowany został  przez Easst Architects.

Budynek wielorodzinny w Poznaniu
Budynek po termomodernizacji

Instytut Konfucjusza-Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymał nagrodę za światłocień oraz spójną koncepcję elewacji, podkreślającą większy udział okien, korzystną zmianę charakteru i oszczędne zastosowanie koloru. Autorem projektu jest architekt Ewy Miśków-Janik z FHU Koliber.

Instytut Konfucjusza-Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego

 
Wyróżnienie w kategorii termomodernizacji otrzymała Galeria Handlowa Miodowa w Płocku zarządzana przez Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, a wyremontowana przez EURODOM Dawid Dąbkowski według projektu autorstwa Pracowni Architektonicznej ABRYS Andrzej Marciniak. Oceniający zwrócili uwagę na dodanie współczesnych elementów dekoracyjnych, przy jednoczesnym zachowaniu jego charakteru.

Galeria Handlowa Miodowa w Płocku

Drugie wyróżnienie otrzymało osiedle w Szczecinie, przy ul. Paproci 2-12. Obiekt doceniony został za dobrą termomodernizację projektu architekt Justyny Bernat-Łagody, w tym zachowanie poziomych gzymsów na elewacji i nadzwyczaj oszczędne zastosowanie kolorystyki.  

Osiedle w Szczecinie
Budynek niemieszkalny nowy

Centrum Badawczo-Rozwoje Przedsiębiorstwa Budowlano-Produkcyjnego Łęgprzem w Krakowie uhonorowano nagrodą w kategorii tytułem za uzyskanie maksymalnego efektu przy wykorzystaniu minimalnych środków wyrazu. Jurorzy docenili właściwą dla funkcji formę, wysoko przy tym punktując oryginalne ościeża, które nadają oknom głębi.

Centrum Badawczo-Rozwoje Przedsiębiorstwa Budowlano-Produkcyjnego Łęgprzem w Krakowie

Wyróżnieniem nagrodzono biurowiec w Częstochowie, zaprojektowany przez FW Anta Studio Architektoniczne Daniel Cieślik. Wyróżnienie przyznano za umiejętne wpisanie obiektu w narożnik kwartału ulicznego oraz trafne zastosowanie gradacji ciemnego i jasnego koloru dla podkreślenia tektoniki bryły.

Biurowiec w Częstochowie

Wyróżniony został także Hilton Świnoujście Resort & Spa za czystą formę nawiązującą do klimatu morskiego oraz konsekwencją w realizacji pomysłu. Jurom nie umknęło również umiejętne zastosowanie tynków na obłych elementach elewacji, dobranych właściwie pod kątem warunków klimatycznych. Za projekt odpowiedzialna jest pracownia PPA Płaskowicki Partnerzy Architekci.

Hilton Świnoujście Resort & Spa
Budynek historyczny po renowacji

Nagrodę główną w kategorii budynków historycznych po renowacji przyznano bowiem za remont Muzeum Regionalnego w Kozienicach, przeprowadzony przez Korporację Budowlaną DARCO Dariusz Żak. Projekt autorstwa Archibud Anna Kuran został nagrodzony za kompleksowy zakres prac oraz precyzyjne odwzorowanie detali.

Muzeum Regionalnego w Kozienicach

Również w tej kategorii Kapituła przyznała wyróżnienie za rekonstrukcję tynku barokowej elewacji z ekspozycją kamiennych elementów historycznej kamienicy w Kamiennej Górze, przy ul. Wolności 16, pełniącą funkcję mieszkalno-usługową. Prace remontowe wg projektu opracowanego przez Zakład Budowlany Ireneusz Ciejak przeprowadziła spółka TWS GB.

Kamienica w Kamiennej Górze

Jurorów urzekła także udana i spójna renowacja budynku biurowego zlokalizowanego przy ul. Gajowickiej 195 we Wrocławiu. Projekt opracowany przez arch_it Piotr Zybura otrzymał wyróżnienie za odważną kreację nowej rozbudowy.

Budynek biurowy we Wrocławiu

Tagi: nagroda fasada roku

Komentarze

Hej

Dodano: Czwartek, 06 Luty 2020, 11:08, Autor: Juergen

Witam wszystkich bardzo ciepło

witam

Dodano: Piątek, 20 Grudzień 2019, 17:36, Autor: hhh1

Fajnie stać się użytkownikiem tego forum. Pozdrawiam

witam

Dodano: Poniedziałek, 16 Grudzień 2019, 12:42, Autor: honda93

Cześć wszystkim użytkownikom tego forum.

Domy jednorodzinne

Dwupoziomowy budynek z lotu ptaka przejmuje kształt litery U zwróconej ramionami na południe i ot...
Listopad 18, 2022
Dom wśród drzew zlokalizowany na działce porośniętej sosnami, okolice Warszawy. Naszym zadaniem b...
Sierpień 17, 2022

Wasze realizacje

LETNIE APARTAMENTY, HOHWACHT, NIEMCY
Październik 28, 2022
IBIS STYLES, RESTAURACJA, DREZNO, NIEMCY
Październik 28, 2022

Materiały budowlane

W obliczu zmiany klimatu i coraz większej degradacji środowiska naturalnego, należy uważnie przy...
Październik 12, 2022
Nowoczesny materiały do wykonywania pokryć dachowychJeszcze do niedawna jedynym materiałem używa...
Październik 11, 2022

Konkursy

Propozycja projektowa powinna optymalnie wykorzystać potencjał i uwarunkowania obszaru opracowania oraz spełniać zarówno oczekiwania lokalnej społeczności, jak i wpisywać się we współczesne trendy...
Listopad 18, 2022
Konkurs architektoniczny na projekt pawilonu Polski na EXPO 2025 w Osace przeprowadzony będzie w tzw. formule flamandzkie. Oznacza to, że nie jest konkursem o charakterze anonimowym, a uczestnicy...
Listopad 17, 2022