Polska i Świat

Lipiec 20, 2009

Frank Lloyd Wright’a na Uczelni Południowej Florydy

Kolekcja prac Franka Lloyd Wright’a, znana powszechnie pod nazwą „Dziecko Słońca” to kolekcja 12 struktur budowlanych. Została ona wyeksponowana na wystawie w Muzeum Salomona R.Guggenheim.

Wystawa „Frank Lloyd - Z Wnętrza na Zewnątrz” (trwa od 15 maja do 23 sierpnia 2009), pokazuje fotogramy i rysunki. Znajduje się tam również jedyny w swoim rodzaju generalny plan zagospodarowania przestrzennego kampusu Uczelni Południowej Florydy opracowany przez Wright’a. W przypadkowej zbieżności prowadzone są ambitne prace rehabilitacyjne tego obiektu.

FSC

Projekt wystawy obejmuje 21 letni okres pracy twórczej Wright’a czyli okres od 1938 roku do 1959 roku. Okres ten zapoczątkowany został zwykłym telegramem wysłanym do Wright’a przez ówczesnego prezydenta Dr.Ludd Spivey’a. W telegramie czytamy: „Pragnę spotkać się z Panem, aby omówić projekt budowy wielkiej świątyni naukowej na Florydzie”. Powodowany swoim marzeniem wykonania koncepcji urbanistycznej całego miasta, Wright zaprojektował dla Spivey’a 18 obiektów budowlanych; 12 obiektów zostało zrealizowanych. Dla zaoszczędzenia funduszy 5 budynków zostało wybudowanych przez studentów, w zamian za należne czesne.

Fontanna

Najważniejszy obiekt Wrigth’a to masywna o średnicy 160 stóp fontanna z 74 dyszami wodnymi nazwana „Wodną Kopułą”. Była ona zbyt technicznie zaawansowana na tamtejsze czasy. Projekt został ostatecznie zakończony w 2007 roku. To pierwszy projekt Wright’a, który miał być wybudowany dla pierwotnego klienta, na wyznaczonej w 1966 roku lokalizacji. Inne budynki w tym kryta esplanada o długości 1,5 mili - którą Wright zaprojektował w nawiązaniu do miejsca zajętego poprzednio przez gaj drzew pomarańczowych - zostały znacznie zdegradowane. Zmieniono pierwotny kształt ścian, wykonanych z lokalnej gleby, które popękały i podmokły. Grant pochodzący od Stanu Florydy uratował chodniki. Granty pochodzące od Narodowego Funduszu Ochrony Przyrody, Programu Ochrony Bogactw Amerykańskich (350 tys $), Fundacji Getty (195 tyś $), dochody pochodzące ze spotu Narodowego Rejestru Miejsc Historycznych, Światowy Watch: lista „100 Najbardziej Zagrożonych Miejsc” - wszystkie te źródła finansowania pomagają w zwiększeniu świadomości i przyczyniają się do przywrócenia kampusowi jego dawnej świetności.

FSC Waterdome; Photo by Robin Hill

Ponad 1,5 miliona dolarów pochodzące od federalnych, stanowych i prywatnych grantów jak również działania architekta Jeff Baker z zespołu Mesick-Cohen-Wilson-Baker z Nowego Yorku pomagają w transformacji kampusu uczelni do oryginalnego kształtu określonego w planie zagospodarowania przestrzeni opracowanego przez Wright’a. Renowacji ma być poddane Planetarium i „Teatr w Okręgu”. Ten ostatni zlokalizowany w budynku Lucius Pond był jednym z najbardziej ulubionych przez Wright’a obiektów. Naśladował on naświetlone wnętrza jego własnej szkoły w Taliesin Zachodni w Arizonie. Kaplica Wiliama H.Danforth o przywróconym blasku z witrażowych okien – to główny element architektoniczny kampusu poważnie uszkodzony przez niekorzystne warunki atmosferyczne i przez złodziei na przestrzeni ostatnich wielu lat.

Ważnym akcentem kampusu jest Kaplica Annie Pfeiffer pochodząca z 1941 roku; jest to pierwszy obiekt tego zespołu który ma być odrestaurowany. Światło przenika do środka kaplicy poprzez kolorową szklana mozaikę oprawioną w ręcznie odlewane i formowane cegły. Wieża kaplicy jak stos słynnych łuków Wright’a wyrasta z dachu. Baker zastosuje oryginalną formułę Wright’a do przygotowania bloków dla fasady i renowacji części zardzewiałej stalowej konstrukcji wieży - nazwanej przez studentów „rowerowa rama na niebie”. Planowany termin zakończenia prac to 2010 rok.

Pfeiffer Chapel Florida Southern College Architect Frank Lloyd Wright 1938-41; photo by Robin Hill

Architekt i Dziekan Szkoły Architektury w Yale Robert A.M. Stern pracuje aktualnie nad dwoma nowymi budynkami holami rezydencyjnymi i salą wykładową kierunku humanistycznego na uczelni Południowej Florydy. Budynki mają stosować rozwiązania Wright’a: podwieszone dachy i nawiązanie do krajobrazu. Drugi budynek mieszczący hol rezydencyjny wraz z budynkiem wydziału nauk humanistycznych ukończony zostanie w 2010 roku. Stern, od dawna admirator tej lokalizacji którą nazywa „najbardziej wyrafinowany architektonicznie kampus”, prowadził wykład na temat znaczenia miejsca (Południowej Florydy) w historii architektury jako najważniejszego przykładu prac Wright’a . Wykład ten miał miejsce 26 czerwca 2009 podczas obiadu wydanego przez Kolegium Muzeum Guggenheim’a.

FSC

Autorzy:
tłum.: A. Paluchowski

Tagi: Frank Lloyd Wright’a kampus uczelnia architektura

Domy jednorodzinne

Przykładowe rzuty 3d mieszkania jakie wykonujemy dla deweloperów i inwestorów nieruchomości. Dwu-...
Październik 27, 2021
Koncepcja projektu powstała w zasadzie poprzez zderzenie potrzeb klienta z uwarunkowaniami działk...
Październik 17, 2021

Wasze realizacje

Żywica epoxydowa / jesion / diody LED
Kontrowersyjna realizacja schodów przez umieszczenie ich w pomieszczeniu o mnogości wzorów, tekst...
Czerwiec 24, 2021
Półki na książki stworzonene wymiar i wg indywidualnego projektu.
Czerwiec 12, 2021

Materiały budowlane

Przedszkole w Kiełczowie
Wielkoformatowe płyty z możliwością niemal dowolnego nadruku stanowią doskonałe rozwiązanie dla f...
Listopad 15, 2021
Poradnik zawierający najważniejsze informacje na temat projektowania przestrzeni na poddaszu. Po...
Październik 25, 2021

Konkursy

The Museum invites architects to submit their candidatures until January 28, 2022 to a competition that calls on them to creatively address the importance of Holocaust remembrance sites, and the ed...
Grudzień 6, 2021
This international one-stage architecture ideas competition invites all architecture students, young architects and young professionals with a degree in architecture studies (≤ 40 years old) to dev...
Grudzień 6, 2021