Polska i Świat

Styczeń 3, 2020

Księży Młyn w Łodzi

Księży Młyn to jedno z najbardziej oryginalnych i przesiąkniętych historią osiedli Łodzi. Dawny zespół fabryk włókienniczych sukcesywnie zmienia się i rośnie już od niemal trzech wieków. Inwestorzy ze zdumieniem przyglądają się temu zjawisku i co rusz dokładają kolejne cegiełki do rozbudowy rosnącego w dynamicznym tempie, alternatywnego centrum miasta.

Księży Młyn to nie tylko łódzkie osiedle, to największy zabytkowy kompleks fabryczny, obejmujący posiadłości rodziny Scheiblerów oraz Grohmanów. Został zbudowany w XIX wieku przez Karola Scheiblera, najbogatszego łódzkiego przemysłowca. Stanowił on samowystarczalne miasto w mieście, które powstało na wzór angielskich osad przemysłowych. W 1971 roku Księży Młyn został uznany za zabytek architektury przemysłowej, zaś w 2015 nadano mu tytuł pomnika historii. Historyczne znaczenie Księżego Młyna zostało uznane także przez Narodowy Bank Polski, który w 2016 roku w ramach cyklu „Odkryj Polskę” wprowadził do obiegu monetę pięciozłotową z widocznym fragmentem zabytkowych fabryk.

Księży Młyn
Na Księżym Młynie powstaje pierwszy biurowiec klasy A

Otwarcie w 2009 roku Textorial Parku - pierwszego biurowca klasy A w Łodzi – zapoczątkowało dynamiczny rozwój i rewitalizację Księżego Młyna. Na przestrzeni ostatnich lat miasto Łódź wystosowało liczne, nowe plany dotyczące rewitalizacji okolicznych terenów. W ślady miasta poszli prywatni deweloperzy, którzy dostrzegli w zabytkowym osiedlu niedoceniony dotąd potencjał inwestycyjny.

Jednak obecnie nie tylko teren Księżego Młyna obrasta w nowe przedsięwzięcia. Miasto Łódź, zainspirowane rozwojem terenu dawnych fabryk, przyjęło w 2010 roku nową strategię. Władze miasta postawiły na przemysły kreatywne i zaczęły budować przemysłowy wizerunek miasta. Idea centrum przemysłów kreatywnych wywodzi się z Księżego Młyna, a swoje odzwierciedlenie ma w całej Łodzi, która coraz częściej jest wybierana na siedzibę firm.

Obecnie trwa kolejna rewitalizacja Księżego Młyna, obejmująca odnawianie historycznych obiektów. Liczne budynki wielorodzinne oraz gospodarcze są poddawane gruntownym remontom oraz kompleksowym przebudowom. Odbywa się także modernizacja mieszkań oraz terenów zewnętrznych - działania te mają na celu poprawę jakości życia oraz wzbogacenie okolicy o nową zieleń: drzewa, krzewy, pnącza, rabatki kwiatowe i trawniki. Przestrzeń publiczna nabiera estetyki: stopniowo pojawiają się nowe ławki, stojaki na rowery, kosze na odpady i psie nieczystości, a także pompy wodne. W planach jest także zagospodarowanie dróg wewnętrznych, stworzenie kolejnych ciągów pieszo-rowerowych, a także modernizacja i rozbudowa istniejącego oświetlenia. Powstanie nowych punktów monitoringu miejskiego ma zwiększyć poziom bezpieczeństwa w tym rejonie.

Pomysły i plany na nowe zagospodarowanie dawnych fabryk Karola Scheiblera nie gasną. Zarówno władze miasta, jak i prywatni inwestorzy, dostrzegają w Księżym Młynie potencjał. Przekłada się to także na okoliczne tereny i holistyczny wzrost atrakcyjności całej Łodzi. Według planów, w najbliższym czasie ma zostać zmodernizowanych około 8000 mkw. przestrzeni publicznej miasta. Według raportu firmy Savills z września 2019 roku, w Łodzi powstaje obecnie 100 tys. mkw. nowych biur, zaś w przeciągu najbliższych dwóch lat, deweloperzy planują udostępnić nawet 210 tys. mkw. powierzchni. Warto zaznaczyć, że już w tym momencie zabezpieczone są liczne grunty pod kolejne inwestycje.

W najbliższych planach inwestycyjnych pojawiają się takie obiekty jak „Airport Business Park” czy „Akademickie Centrum Sportowo-Dydaktyczne” oraz masa nowych apartamentów. Jednak największą perełką jest z pewnością, planowane na 2024 rok, zielone Expo. Według szacunków, dziennie może odwiedzać ten teren nawet 30 tys. osób. Zielona wystawa odbędzie się pod hasłem „Nature of the City - Natura miasta” i potrwa około pięciu miesięcy. Pawilony wystawiennicze mają pojawić się w Centralnym Parku Miejskim. Łączna powierzchnia terenu przeznaczonego pod zielone Expo ma 77,3 hektara, jednak przestrzenie wystawowe mają powstać również w innych częściach miasta. Budynki wzniesione dla wystawców mają docelowo służyć łodzianom jako kawiarnie i restauracje, zaś atrakcyjne tereny zieleni połączą się ze szlakiem turystycznym.

Księży Młyn
Księży Młyn
Księży Młyn
Księży Młyn
Księży Młyn

Textorial II

Już wkrótce rozpocznie się budowa drugiego etapu kompleksu Textorial Park, który stanie na terenie Księżego Młyna. Całkowita powierzchnia tego czteropiętrowego budynku biurowego sięgnie blisko 39 tys. mkw. Poza nowym obiektem i odnowionymi magazynami przeznaczonymi pod usługi, łodzianie będą mieli do dyspozycji również 9 tys. mkw. przestrzeni publicznej z zielonymi wyspami. Obiekt ma być mocno związany z ruchem "slow" – stylem życia bez pośpiechu, opartym na prostych przyjemnościach. Wzmagać ten trend będą sezonowe atrakcje, ogródki, miejsca do siedzenia, leżaki i huśtawki oraz place zabaw dla dzieci. Przewidziana jest także publiczna biblioteka i biura coworkingowe.

Autorzy:
dorota

Tagi: architektura przemysłowa urbanistyka Łódź

Komentarze

Yaina

Dodano: Środa, 29 Styczeń 2020, 12:08, Autor: yaina

I am trusting in a relative the best work from you later on other than. http://www.yaina.in/mumbai-call-girls-whatsapp-number.html This is a to a striking degree animal post for me. This will all around go to help me in my breeze.

hej

Dodano: Poniedziałek, 20 Styczeń 2020, 21:04, Autor: stoper

W ten piękny dzień miło do Was dolączyć

khalsa store

Dodano: Poniedziałek, 20 Styczeń 2020, 08:57, Autor: Sikh accessorios

What an incredible work! Not only it was informative but also nicely written. To the point.Would like to read more from this space.
<a href="http://www.khalsastore.com"> punjabi website </a>
<a href="http://www.khalsastore.com </a>
<a href="http://www.khalsastore.com"> sikh accessories </a>
<a href="http://www.khalsastore.com"> sikh clothes </a>
<a href="http://www.khalsastore.com"> sikh merchandise </a>
<a href="http://www.khalsastore.com"> punjabi clothing store near me </a>
<a href="http://www.khalsastore.com"> kurta pajama Brampton </a>
<a href="http://www.khalsastore.com"> flag shops in pune </a>
<a href="http://www.khalsastore.com"> punjabi store near me </a>
<a href="http://www.khalsastore.com"> kurta pajama shops in mohali </a>
<a href="http://www.khalsastore.com"> 5 kakkars </a>
<a href="http://www.khalsastore.com"> 99 rs online shopping </a>
<a href="http://www.khalsastore.com"> sikh websites </a>
<a href="http://www.khalsastore.com"> punjabi chura shop near me </a>
<a href="http://www.khalsastore.com"> sikh female dress </a>
<a href="http://www.khalsastore.com"> khalsa flag </a>
<a href="http://www.khalsastore.com"> punjabi chura shop in Kolkata </a>
<a href="http://www.khalsastore.com"> amritsar online shopping </a>
<a href="http://www.khalsastore.com"> kara clothes store </a>
<a href="http://www.khalsastore.com"> kacha sikh </a>
<a href="http://www.khalsastore.com"> punjab online shopping </a>
<a href="http://www.khalsastore.com"> punjabi shopping </a>
<a href="http://www.khalsastore.com"> punjabi clothes online </a>
<a href="http://www.khalsastore.com"> khalsa clothing </a>
<a href="http://www.khalsastore.com"> 1984 </a>
<a href="http://www.khalsastore.com"> turbans </a>
<a href="http://www.khalsastore.com"> turban </a>
<a href="http://www.khalsastore.com"> kirpan </a>


Domy jednorodzinne

Villa Marie is situated on a south orientated slope in the alpine foothill region of Upper Austri...
Styczeń 12, 2021
DZIAŁKA / LOKALIZACJA BUDYNKU Działka zlokalizowana w miejscowości Puszcza Mariańska w otulinie...
Listopad 23, 2020

Wasze realizacje

Siedziba Arpex to budynek hybrydowy, który łączy w sobie przestrzenie magazynowe i biura administ...
Styczeń 12, 2021
Villa Marie is situated on a south orientated slope in the alpine foothill region of Upper Austri...
Styczeń 12, 2021

Materiały budowlane

ALUPROF MB-SR60N – najnowszy system lekkich ścian fasadowych
Odpowiadając na zapytania i sugestie architektów, ALUPROF wprowadza do oferty nowy system fasad...
Listopad 4, 2020
Firma FAKRO od prawie 30 lat kreuje oraz wdraża innowacyjne rozwiązania stolarki otworowej. Ogrom...
Wrzesień 30, 2020

Konkursy

Startfortalents.net, platform for recearch of architecture propose #BrusselsCall, a contest aimed at the design of a Cultural Center in the ancient heart of the Belgian capital.
Styczeń 14, 2021
Związek Polskie Okna i Drzwi ogłasza POiD Building Awards 2021 - pierwszy w branży konkurs, poszukujący i prezentujący najlepsze rozwiązania stolarki budowlanej oraz automatyki budynkowej, w kontek...
Styczeń 14, 2021