Polska i Świat

Listopad 25, 2014

Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr

Teatr Nowy - widok hali po modernizacji
Teatr Nowy - widok hali po modernizacji

W listopadzie 2014 roku rozpoczęła się budowa Międzynarodowego Centrum Kultury Nowy Teatr w Warszawie. Budowa ta jest w istocie modernizacją oraz przystosowaniem zabytkowej hali warsztatowej, części budynku administracyjnego oraz ich otoczenia zabytku do potrzeb realizacji programu kulturalno-edukacyjnego.

Autorem projektu architektonicznego jest pracownia Piotr Fortuna Architekci z Gdyni. Nadrzędną ideą projektu było zachowanie charakteru hali warsztatowej.
(do 2012 roku obsługiwano w niej urządzenia i pojazdy MPO). Najważniejszym elementem inwestycji jest rewitalizacja hali o powierzchni ok. 2800 m2. Forma architektoniczna obiektu pozostanie niezmieniona z uwagi na jego zabytkowy charakter. Przebudowany łącznik pomiędzy halą a budynkiem administracyjnym utworzy całoroczne wejście główne.

 

Teatr Nowy przed modernizacją
Teatr Nowy - widok hali

Wnętrza

Autorami projektów wnętrz są: ze strony Nowego Teatru – scenografka Małgorzata Szczęśniak, autorka przestrzeni we wszystkich spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego oraz Łukasz Kwietniewski.

Wnętrze Centrum będzie wielofunkcyjną przestrzenią, wykorzystywaną do realizacji widowisk i pokazów o różnym charakterze i skali. Dzięki konstelacji haków sufitowych, odpowiedniemu rozmieszczeniu przyłączy technologicznych oraz mobilnej widowni na ok. 400 osób możliwe będzie każdorazowe dostosowanie układu sceny i widowni do potrzeb danego spektaklu lub akcji artystycznej.

Sala teatralna będzie bardziej przypominała studio filmowe niż klasyczne wnętrze teatralne. Oprócz sceny, w hali znajdzie się także sala prób, dwukondygnacyjna część zaplecza artystycznego (garderoby, charakteryzatornia) i technicznego z podręcznym magazynem oraz obszerne foyer.

Elastyczność ustawienia sceny i widowni pozwala na symultaniczne wykorzystywanie przestrzeni – część hali może zająć spektakl, inną część wystawa, gdzie indziej mogą trwać przygotowania do koncertu.

 

Teatr Nowy - widok hali

 

Teatr Nowy - widok hali

Funkcje

Prostota zabudowy fabrycznej stwarza warunki egalitarności. Nowy Teatr to konglomerat pomieszczeń, poziomów, sytuacji i eksperymentów. Celem jest więc stworzenie miejsca odmiennego, kulturotwórczego i jednoczącego. Filozofia miejsca związana jest także z jego przestrzennym rozplanowaniem:

  • hala warsztatowa – przejmie funkcje artystyczne i prezentacyjne;
  • teren otwarty – stanie się miejscem wydarzeń społecznych, rekreacji oraz sezonowych prezentacji artystycznych.

Przejawem tego myślenia jest otwartość programu i struktury przestrzennej, która umożliwi odpowiedź na potrzeby różnych użytkowników. Latem strefa plenerowa da możliwość tworzenia centrum w centrum, dodatkowej przestrzeni artystyczno-życiowej. Strefa zewnętrzna teatru będzie miejscem przeznaczonym na instalacje artystyczne. Zapraszani będą artyści, architekci, projektanci zainteresowani testowaniem nowych sposobów użytkowania przestrzeni miejskiej, np. poprzez realizowanie intrygujących instalacji przestrzennych. Całość terenu pozostanie ogrodzona, niemniej ogrodzenie będzie miało nietypowy charakter – poprzez możliwość otwarcia jego modułów, ażurowość, meandrujący przebieg, wmontowanie weń ławek będzie elementem w większym stopniu łączącym niż dzielącym. Pas obwodowy ma w swoim założeniu przypominać ekoton (tj. ekosystem będący strefą przejściową pomiędzy dwoma ekosystemami), łączący funkcje teatru i otaczającego go miasta. Liczymy, że przenikanie się tych funkcji będzie formować ożywcze dla przestrzeni publicznej miękkie krawędzie.

Działalność, po remoncie hali, będzie w pełni całoroczna. Nowe życie Nowego Teatru to tworzenie kreatywnej oferty aktywizującej mieszkańców Mokotowa i Warszawy, w zgodzie z filozofią tego miejsca, mówiącą, że każdy, kto myśli, jest człowiekiem twórczym. Oficjalne otwarcie Nowego Teatru zaplanowane jest na jesień 2015 roku.

 

O Nowym Teatrze

Nowy Teatr to centrum kultury wspierające działania artystyczne i społeczne, poszukujące nowych sposobów komunikowania. Projekty profilowane są tak, że to, co lokalne, nabiera znaczenia ponadlokalnego, ma szansę konfrontować się z publicznością na poziomie regionalnym i ponadregionalnym.

Nowy Teatr jest producentem spektakli teatralnych (w tym przedstawień dyrektora artystycznego Krzysztofa Warlikowskiego), wydarzeń cyklicznych (programy warsztatowe i akcje interdyscyplinarne), wydarzeń jednorazowych (wystawy, koncerty, interwencje w przestrzeni miejskiej), festiwali o charakterze krajowym i międzynarodowym (festiwal instalacji muzycznych Instalakcje), wydarzeń edukacyjnych (debaty, wykłady, publikacje), zdarzeń społecznych (Nowy Targ). Część realizacji Nowego Teatru odbywa się w ramach koprodukcji krajowych i zagranicznych. Cechą charakterystyczną Nowego Teatru jest interdyscyplinarność, prezentowanie wysokiej sztuki w nieoczywistej przestrzeni czy aranżacji. Działania Nowego Teatru zorientowane są na kreatywną partycypację.

Tagi: budynki

Komentarze

Filiżanka z odzysku

Dodano: Poniedziałek, 26 Styczeń 2015, 16:23, Autor: Fiodor

Sorry, ale to badziewie. Był konkurs i był fajny projekt, a teraz mamy jakieś popłuczyny i dalej udawajmy, że wszystko, ściany, posadzka, sufit elewacja będzie się błyszczało, jakby było odlane z ceramiki.

Domy jednorodzinne

W 2017 powstał wielobranżowy projekt domu dla dwóch rodzin o powierzchni 520m2. Zrealizowany w 20...
Maj 26, 2023
Projekt parterowego domu jednorodzinnego o powierzchni 270m2. Dom jednorodzinny podzielony na...
Maj 26, 2023

Wasze realizacje

Cellaio - biblioteczka / ścianka telewizyjna z półkami na książki i zamykanymi szafkami.
Maj 2, 2023
Narożne półki na książki Cellaio. Bardzo wytrzymałe na obcążenia (ok. 100 kg/mb), bez widocznych...
Maj 1, 2023

Materiały budowlane

    Okna INNOVIEW powstały z połączenia drewna i aluminium. Z kompozycji materiał...
Maj 20, 2023
    Okna INNOVIEW powstały z połączenia drewna i aluminium. Z kompozycji materiał...
Maj 20, 2023

Konkursy

This compendium is developed to highlight the importance of collaboration between architects and local communities in the design process, through the lens of the UN SDG 11 (Sustainable Cities and C...
Maj 30, 2023
The European Green Cities Award encourages successful, ambitious, inspiring and innovative green infrastructures projects.
Maj 29, 2023