Polska i Świat

Kwiecień 19, 2010

Niskoenergetyczne osiedle mieszkaniowe

Kompleks mieszkalny w Wiedniu, projekt firmy Rüdiger Lainer + Partner, fot. Schöck
Kompleks mieszkalny w Wiedniu, projekt firmy Rüdiger Lainer + Partner, fot. Schöck

Projekt firmy Rüdiger Lainer + Partner został wyróżniony prestiżową Złotą Nagrodą 
w konkursie „best architects 10” w 2009 roku. Wyróżnienie to jest przyznawane przez niezależne jury najlepszym architektom z krajów niemieckojęzycznych.

Zaprojektowane przez pracownię osiedle jest przykładem energooszczędnej inwestycji o nietypowej architekturze. Kompleks zlokalizowany jest w prestiżowej dzielnicy mieszkalnej Favoriten w Wiedniu.

Kompleks mieszkalny w Wiedniu, projekt firmy Rüdiger Lainer + Partner, fot. Schöck

Zaskakująca architektura
Wyróżnikiem inwestycji w dzielnicy Favoriten są budynki o zaskakujących kształtach i intensywnych kolorach elewacji zewnętrznych. Bloki różnią się między sobą wysokością oraz odmienną architekturą. Niektóre z nich reprezentują styl klasyczny, inne z kolei styl nowoczesny doprawiony nutką artystycznej swobody.

Kompleks składa się z czterech, przekręconych względem siebie bloków mieszkalnych, które posiadają od 6 do 11 pięter. Na obszarze 10 tys. m2 mieści się łącznie 250 komfortowych mieszkań o powierzchni od 55 do 120 m2. Pod kompleksem znajdują się piwnice oraz 254 miejsca parkingowe. Wszyscy mieszkańcy bloków mają dostęp do terenów rekreacyjnych, placów zabaw dla dzieci czy sauny na dachu. Cały kompleks jest określany mianem domu niskoenergetycznego.

Niebieskie, żółte, pomarańczowe i turkusowe budowle o wysokich bądź nieco niższych segmentach, pomiędzy którymi występują małe i duże przestrzenie oraz alejki do spacerowania, tworzą niezwykły krajobraz architektoniczny w miejscu, gdzie tradycyjna zabudowa przestrzeni mieszkalnej jest niemal regułą. Architekci zaprojektowali także odważne łamańce i uskoki w ścianach, wzbogacając tym samym i tak już nietypową kompozycję. Wychodzące do środka dwupiętrowe oficyny - zwieńczone blankami i uszeregowane jedna obok drugiej - otaczają poszczególne bloki, zapewniając poczucie bezpieczeństwa i intymności mieszkańcom tego osiedla.

Kompleks mieszkalny w Wiedniu, projekt firmy Rüdiger Lainer + Partner, fot. Schöck

Rozwiązania techniczne
W kompleksie mieszkalnym granice między poszczególnymi budynkami tworzą tarasy, wcięcia i wystające werandy. Taka koncepcja, mimo dość gęsto ulokowanej zabudowy, oferuje mieszkańcom dużą swobodę, przestrzeń i nasłonecznienie. Rüdiger Lainer z biura architektonicznego Rüdiger Lainer + Partner wyjaśnia, że budynki zostały zaplanowane w ten sposób, by światło słoneczne dochodziło wszędzie przez co najmniej dwie – trzy godziny w ciągu dnia. Świadomie zrezygnowano z głębokich traktów, które rzucają cień.

Konstrukcja poszczególnych budynków okazała się sporym wyzwaniem. Wszystkie mają bowiem różną wysokość i kształt. Niektóre mieszkania przechodzą przez dwie kondygnacje, inne 
z kolei mają pokoje wyższe niż pozostałe. Jednak jednym 
z największych wyzwań okazała się konstrukcja obszernych balkonów i werand, które mają nawet do 
3 m głębokości i 3 m szerokości.

Aby zrealizować projekt okazałych, a przy tym energooszczędnych i eleganckich balkonów i werand, do ich budowy zostały użyte łączniki termoizolacyjne Schöck Isokorb. Ich działanie polega na termicznym oddzielaniu poszczególnych elementów konstrukcji, przez co następuje redukcja mostków cieplnych (balkon uważany jest za jedno z miejsc o największych stratach ciepła). Ponieważ łącznik jest wbudowany pomiędzy płytę balkonu a ścianę budynku, zapewnia całkowicie niewidoczne, eleganckie ocieplenie w przeciwieństwie do balkonów obłożonych grubą warstwą izolacji. Jednocześnie łączniki te pełnią rolę elementu nośnego budowli, dzięki czemu możliwe było stworzenie tak obszernych, wychodzących daleko na zewnątrz balkonów. Ponadto, zastosowane rozwiązania pozwoliły także na uniknięcie strat takich jak niekontrolowane i nadmierne straty ciepła,zawilgocone i zagrzybione ściany,rysy betonu wynikające ze skurczu i rozszerzalności na połączeniu płyty balkonowej i stropowej.

Tagi: wiedeń osiedle mieszkaniowe architektura ekologia

Domy jednorodzinne

Villa Marie is situated on a south orientated slope in the alpine foothill region of Upper Austri...
Styczeń 12, 2021
DZIAŁKA / LOKALIZACJA BUDYNKU Działka zlokalizowana w miejscowości Puszcza Mariańska w otulinie...
Listopad 23, 2020

Wasze realizacje

Siedziba Arpex to budynek hybrydowy, który łączy w sobie przestrzenie magazynowe i biura administ...
Styczeń 12, 2021
Villa Marie is situated on a south orientated slope in the alpine foothill region of Upper Austri...
Styczeń 12, 2021

Materiały budowlane

Okna w systemie MB-104 Passive ALUPROF
Nowoczesne okna aluminiowe są ciepłe i posiadają świetne parametry techniczne, czego przykładem j...
Styczeń 25, 2021
ALUPROF MB-SR60N – najnowszy system lekkich ścian fasadowych
Odpowiadając na zapytania i sugestie architektów, ALUPROF wprowadza do oferty nowy system fasad...
Listopad 4, 2020

Konkursy

Archstorming is launching a new competition that will look for designs for the future preschools of the NGO Abay Ethiopia, an organization founded in Spain in 2009 that operates in Walmara, Ethiopi...
Styczeń 27, 2021
The aim of the competition is to design a wellness retreat in the picturesque setting of Alps that can incorporate different aspects of wellness under a single roof and create a therapeutic and imm...
Styczeń 25, 2021