Polska i Świat

Kwiecień 19, 2010

Niskoenergetyczne osiedle mieszkaniowe

Kompleks mieszkalny w Wiedniu, projekt firmy Rüdiger Lainer + Partner, fot. Schöck
Kompleks mieszkalny w Wiedniu, projekt firmy Rüdiger Lainer + Partner, fot. Schöck

Projekt firmy Rüdiger Lainer + Partner został wyróżniony prestiżową Złotą Nagrodą 
w konkursie „best architects 10” w 2009 roku. Wyróżnienie to jest przyznawane przez niezależne jury najlepszym architektom z krajów niemieckojęzycznych.

Zaprojektowane przez pracownię osiedle jest przykładem energooszczędnej inwestycji o nietypowej architekturze. Kompleks zlokalizowany jest w prestiżowej dzielnicy mieszkalnej Favoriten w Wiedniu.

Kompleks mieszkalny w Wiedniu, projekt firmy Rüdiger Lainer + Partner, fot. Schöck

Zaskakująca architektura
Wyróżnikiem inwestycji w dzielnicy Favoriten są budynki o zaskakujących kształtach i intensywnych kolorach elewacji zewnętrznych. Bloki różnią się między sobą wysokością oraz odmienną architekturą. Niektóre z nich reprezentują styl klasyczny, inne z kolei styl nowoczesny doprawiony nutką artystycznej swobody.

Kompleks składa się z czterech, przekręconych względem siebie bloków mieszkalnych, które posiadają od 6 do 11 pięter. Na obszarze 10 tys. m2 mieści się łącznie 250 komfortowych mieszkań o powierzchni od 55 do 120 m2. Pod kompleksem znajdują się piwnice oraz 254 miejsca parkingowe. Wszyscy mieszkańcy bloków mają dostęp do terenów rekreacyjnych, placów zabaw dla dzieci czy sauny na dachu. Cały kompleks jest określany mianem domu niskoenergetycznego.

Niebieskie, żółte, pomarańczowe i turkusowe budowle o wysokich bądź nieco niższych segmentach, pomiędzy którymi występują małe i duże przestrzenie oraz alejki do spacerowania, tworzą niezwykły krajobraz architektoniczny w miejscu, gdzie tradycyjna zabudowa przestrzeni mieszkalnej jest niemal regułą. Architekci zaprojektowali także odważne łamańce i uskoki w ścianach, wzbogacając tym samym i tak już nietypową kompozycję. Wychodzące do środka dwupiętrowe oficyny - zwieńczone blankami i uszeregowane jedna obok drugiej - otaczają poszczególne bloki, zapewniając poczucie bezpieczeństwa i intymności mieszkańcom tego osiedla.

Kompleks mieszkalny w Wiedniu, projekt firmy Rüdiger Lainer + Partner, fot. Schöck

Rozwiązania techniczne
W kompleksie mieszkalnym granice między poszczególnymi budynkami tworzą tarasy, wcięcia i wystające werandy. Taka koncepcja, mimo dość gęsto ulokowanej zabudowy, oferuje mieszkańcom dużą swobodę, przestrzeń i nasłonecznienie. Rüdiger Lainer z biura architektonicznego Rüdiger Lainer + Partner wyjaśnia, że budynki zostały zaplanowane w ten sposób, by światło słoneczne dochodziło wszędzie przez co najmniej dwie – trzy godziny w ciągu dnia. Świadomie zrezygnowano z głębokich traktów, które rzucają cień.

Konstrukcja poszczególnych budynków okazała się sporym wyzwaniem. Wszystkie mają bowiem różną wysokość i kształt. Niektóre mieszkania przechodzą przez dwie kondygnacje, inne 
z kolei mają pokoje wyższe niż pozostałe. Jednak jednym 
z największych wyzwań okazała się konstrukcja obszernych balkonów i werand, które mają nawet do 
3 m głębokości i 3 m szerokości.

Aby zrealizować projekt okazałych, a przy tym energooszczędnych i eleganckich balkonów i werand, do ich budowy zostały użyte łączniki termoizolacyjne Schöck Isokorb. Ich działanie polega na termicznym oddzielaniu poszczególnych elementów konstrukcji, przez co następuje redukcja mostków cieplnych (balkon uważany jest za jedno z miejsc o największych stratach ciepła). Ponieważ łącznik jest wbudowany pomiędzy płytę balkonu a ścianę budynku, zapewnia całkowicie niewidoczne, eleganckie ocieplenie w przeciwieństwie do balkonów obłożonych grubą warstwą izolacji. Jednocześnie łączniki te pełnią rolę elementu nośnego budowli, dzięki czemu możliwe było stworzenie tak obszernych, wychodzących daleko na zewnątrz balkonów. Ponadto, zastosowane rozwiązania pozwoliły także na uniknięcie strat takich jak niekontrolowane i nadmierne straty ciepła,zawilgocone i zagrzybione ściany,rysy betonu wynikające ze skurczu i rozszerzalności na połączeniu płyty balkonowej i stropowej.

Tagi: wiedeń osiedle mieszkaniowe architektura ekologia

Domy jednorodzinne

Projekt domu jednorodzinnego Parterowego PióroArchitekci-18. Ilość pokoi (w tym salon) : 5. Il...
Grudzień 29, 2021
Przykładowe rzuty 3d mieszkania jakie wykonujemy dla deweloperów i inwestorów nieruchomości. Dwu-...
Październik 27, 2021

Wasze realizacje

Żywica epoxydowa / jesion / diody LED
Kontrowersyjna realizacja schodów przez umieszczenie ich w pomieszczeniu o mnogości wzorów, tekst...
Czerwiec 24, 2021
Półki na książki stworzonene wymiar i wg indywidualnego projektu.
Czerwiec 12, 2021

Materiały budowlane

             Świetlik dachowy to nowy produkt firmy VELUX w s...
Grudzień 13, 2021
Przedszkole w Kiełczowie
Wielkoformatowe płyty z możliwością niemal dowolnego nadruku stanowią doskonałe rozwiązanie dla f...
Listopad 15, 2021

Konkursy

The International Union of Architects (UIA) and Rehabilitation International (RI) are jointly inviting submissions for a twenty-first century symbol of accessibility to represent their core values...
Styczeń 18, 2022
We invite you to design a small scaled HOME for 2 working individuals of any age group optimized for spatialeciency to fulfill all the needs of its users.
Styczeń 10, 2022