Polska i Świat

Luty 27, 2012

Nowa fasada Uniwersytetu Sztuki Stosowanej w Wiedniu

Konkursowy, zwycięski projekt architektoniczny na powiększenie siedziby Uniwersytetu Sztuki Stosowanej w Wiedniu; autor projektu: Wolfgang Tschapeller
Konkursowy, zwycięski projekt architektoniczny na powiększenie siedziby Uniwersytetu Sztuki Stosowanej w Wiedniu; autor projektu: Wolfgang Tschapeller

W 2017 roku wiedeński Uniwersytet Sztuki Stosowanej (Universität für Angewandte Kunst) będzie świętował swoje 150. urodziny. Z tej okazji władze uczelni zdecydowały się na powiększenie jej siedziby i w tym celu ogłosiły międzynarodowy konkurs architektoniczny. Zwycięzcą został mieszkający w Wiedniu projektant Wolfgang Tschapeller, który zachwycił jury ekspresyjnym pomysłem, odchodzącym całkowicie od otaczającej historycznej zabudowy.

Ponieważ obszar konkursowy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, rozbudowa uniwersytetu podlegała ścisłym regulacjom konserwatora zabytków i każdy projekt musiał zmieścić się w określonych ramach, jakie wynikały z ochrony obszaru zabytkowego.

Zwycięski projekt konkursowy na powiększenie siedziby Uniwersytetu Sztuki Stosowanej w Wiedniu; autor projektu: Wolfgang Tschapeller

Opis projektu

Tschapeller spełnił powyższe wymagania, kierując dobudowę na dziedziniec, na którym obecnie znajduje się połączenie pomiędzy dwoma budynkami uniwersyteckimi. Projekt zakłada usunięcie tego połączenia i otwarcie dziedzińca, który dzięki temu stanie się dostępny z zewnątrz, a poprzez to dobudowana część z charakterystyczną fasadą będzie widoczna dla przechodniów i wkomponuje się w otaczającą architekturę. Od strony dziedzińca powstanie wąska dobudówka na prawie całej długości i wysokości obecnej ściany zewnętrznej uniwersytetu, tak jakby nałożono kolejną warstwę na już istniejący budynek. Warstwa ta będzie zbudowana w lekkich materiałów oraz opatrzona wymyślną fasadą, która nada jej właściwego charakteru.
Poprzez prostokątne, stożkowate i koliste wykusze Tschapeller pragnął odciąć się od otaczającej uniwersytet historycznej zabudowy oraz podkreślić nowoczesny profil tego miejsca. Wewnątrz budynku będą przebiegać skośnie szerokie schody. Całość ma mieć 7 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Wejście główne do uniwersytetu zostanie przełożone na drugą stronę budynku od ulicy Stubenring, a budynki, które łączy obecnie zamykająca dziedziniec zabudowa, zostaną po jej zburzeniu połączone podziemnie.

Zwycięski projekt konkursowy na powiększenie siedziby Uniwersytetu Sztuki Stosowanej w Wiedniu (foyer); autor projektu: Wolfgang Tschapeller

Koszty rozbudowy uniwersytetu mają wynieść ok. 46 mln euro. Prace mają ruszyć w drugiej połowie 2013 roku, a – gdy wszytko pójdzie zgodnie z planem – w 2017 roku uniwersytet będzie świętował swój jubileusz już w nowym budynku.

Wizja Tschapellera pokonała ponad 100 innych projektów, jakie napłynęły do Wiednia z całego świata. Zwycięski projekt oraz 14 pozostałych prac, które przeszły do drugiego etapu konkursu będzie można obejrzeć w dniach 8-25 marca w Museum Sztuki Stosowanej (MAK) w Wiedniu.

Źródło: dieangewandte.at

Tagi: konkurs architektura fasada rozbudowa

Domy jednorodzinne

DZIAŁKA / LOKALIZACJA BUDYNKU Działka zlokalizowana w miejscowości Puszcza Mariańska w otulinie...
Listopad 23, 2020
Wizualizacje gotowego projektu domu jednorodzinnego. Projekt dostępny m.in. na https://www.extrad...
Sierpień 24, 2020

Wasze realizacje

Cellaio - pólki do salonu. Bardzo wytrzymałe (ok. 100 kg/mb) półki na książki bez widocznych wspo...
Maj 19, 2020
Stojąca biblioteczka stworzona na wymiar i wg indywidualnego projektu.
Maj 3, 2020

Materiały budowlane

ALUPROF MB-SR60N – najnowszy system lekkich ścian fasadowych
Odpowiadając na zapytania i sugestie architektów, ALUPROF wprowadza do oferty nowy system fasad...
Listopad 4, 2020
Firma FAKRO od prawie 30 lat kreuje oraz wdraża innowacyjne rozwiązania stolarki otworowej. Ogrom...
Wrzesień 30, 2020

Konkursy

Zimna stal i ciepłe drewno? Przełam schemat! Stwórz oryginalny projekt, weź udział w konkursie i wygraj nagrodę pieniężną.
Listopad 25, 2020
The UIA has endorsed the competition, which is part of UNESCO’s initiative called “Revive the Spirit of Mosul”, a call for the restoration of one of Iraq’s iconic cities.
Listopad 23, 2020