Polska i Świat

Wrzesień 5, 2023

Okrągła platforma widokowa we wschodnich fiordach Islandii

Okrągła platforma widokowa we wschodnich fiordach Islandii | rendering: Alex Cetea & Andrei Ducu Predescu
Okrągła platforma widokowa we wschodnich fiordach Islandii | rendering: Alex Cetea & Andrei Ducu Predescu

Autorem projektu architektonicznego Ring of Bjólfur - platformy widokowej w kształcie pierścienia, zlokalizowanej na zboczach góry Bjólfur we wschodnie Islandii, 650 m nad poziomem morza są pracownie Esja Architecture & Arkibygg Arkitektar

Ring of Bjólfur był zwycięską propozycją w prekwalifikowanym konkursie ogłoszonym przez gminę Múlaþing w 2021 roku. Projekt jest realizowany w ramach interdyscyplinarnej współpracy między architektami, architektami krajobrazu i inżynierami budowlanymi, od koncepcji po budowę.

Z platformy będzie roztaczać się widok na Seydisfjordur - wąski fiord ze stromymi górami, znany z tętniącej życiem sceny artystycznej, kultury kulinarnej i corocznego festiwalu sztuki i muzyki, a także z jedynego połączenia promowego z Islandii do Europy kontynentalnej. Prosta betonowa konstrukcja będzie znajdować się na szczycie surowego krajobrazu i unosić się nad krawędzią, zapewniając spektakularne widoki na fiord i Ocean Atlantycki.

Widok z lotu ptaka na Seydisfjordur i Ocean Atlantycki w tle Kredyt fotograficzny | rendering: Alex Cetea & Andrei Ducu Predescu
Ring of Bjólfu | rendering: Alex Cetea & Andrei Ducu Predescu
Doświadczenie 360

Pierścień będzie miał średnicę 32 metrów, z chodnikiem i ławką rozciągającą się na całym 100-metrowym obwodzie. Doświadczenie 360° zaprosi odwiedzających do odkrywania widoków na okoliczne góry, miasto, dolinę i szczyt górski powyżej. Lekko nachylona struktura pierścienia będzie również dostępna dla wózków inwalidzkich. 

Ilustracja: Zespół projektowy
Srebrna paleta kolorów

Pierścień jest wykonany z betonu, z wewnętrzną balustradą z lokalnego modrzewia i zewnętrzną balustradą ze smukłych słupków ze stali nierdzewnej. Te trzy materiały prezentują gamę srebrno-szarych odcieni, ze srebrną patyną modrzewia, błyszczącym odbiciem stali i odsłoniętymi odcieniami betonu zmieniającymi się wraz z pogodą. Zapewnienie solidności było ważnym czynnikiem przy wyborze materiałów, a także minimalnej konserwacji ze względu na trudne warunki pogodowe i odległą lokalizację. Ostra srebrna paleta kolorów ładnie kontrastuje z brązowymi odcieniami skalistego krajobrazu, na którym będzie się znajdować.

Ilustracja: Zespół projektowy
Ilustracja: Zespół projektowy
Inspiracją pierścień wikingów

Góra Bjólfur została nazwana na cześć wikinga Bjólfura, który jako pierwszy osiedlił się w Seydisfjordur i uważa się, że został pochowany wysoko na górze. Tradycją wikingów jest pochówek z najcenniejszymi rzeczami, w tym biżuterią i bronią. W związku z tym Pierścień Bjólfura symbolizuje cenny srebrny pierścień należący do Bjólfura, przodka mieszkańców fiordu.

Konstrukcja wspornikowa

Konstrukcja znajduje się na szczycie krajobrazu w dwóch miejscach i przechyla się nad krawędzią góry. Nośność zamkniętego okręgu jest bardzo wydajna, dlatego wymaga tylko czterech punktów kotwiczenia. 

Budowa

Budowa pierścienia rozpocznie się jesienią 2023 roku i ma zostać ukończona jesienią 2024 roku. Wzniesienie placu budowy stanowi wyzwanie, z nieprzewidywalnymi warunkami pogodowymi i stromymi przejazdami drogowymi. Dlatego też każdy szczegół procesu budowy został zaplanowany z wyprzedzeniem.

Ilustracja: Zespół projektowy
Przekrój przez Fordy | Ilustracja: Zespół projektowy
Ilustracja: Zespół projektowy
Ilustracja: Zespół projektowy
Karta techniczna projektu
  • Oficjalna nazwa projektu: Ring of Bjólfur
  • Lokalizacja: Seydisfjordur, Islandia
  • Klient: Gmina Múlaþing
  • Budowa: 2023-2024
  • Budżet: 190 mln ISK
Zespół projektowy
  • Architekci: Esja Architecture & Arkibygg Arkitektar
  • Architekci krajobrazu: ANNA Landslagsarkitekt & Kjartan Mogensen
  • Inżynierowie: AXA Nordic

Tagi: platforma widokowa inżynieria budowlana architektura

Domy jednorodzinne

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Materiały budowlane

Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024
Źródło www.in360.pl
Umywalka wisząca to kwintesencja nowoczesności i funkcjonalności, idealna do każdej łazienki. Je...
Marzec 11, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024