Polska i Świat

Wrzesień 5, 2023

Okrągła platforma widokowa we wschodnich fiordach Islandii

Okrągła platforma widokowa we wschodnich fiordach Islandii | rendering: Alex Cetea & Andrei Ducu Predescu
Okrągła platforma widokowa we wschodnich fiordach Islandii | rendering: Alex Cetea & Andrei Ducu Predescu

Autorem projektu architektonicznego Ring of Bjólfur - platformy widokowej w kształcie pierścienia, zlokalizowanej na zboczach góry Bjólfur we wschodnie Islandii, 650 m nad poziomem morza są pracownie Esja Architecture & Arkibygg Arkitektar

Ring of Bjólfur był zwycięską propozycją w prekwalifikowanym konkursie ogłoszonym przez gminę Múlaþing w 2021 roku. Projekt jest realizowany w ramach interdyscyplinarnej współpracy między architektami, architektami krajobrazu i inżynierami budowlanymi, od koncepcji po budowę.

Z platformy będzie roztaczać się widok na Seydisfjordur - wąski fiord ze stromymi górami, znany z tętniącej życiem sceny artystycznej, kultury kulinarnej i corocznego festiwalu sztuki i muzyki, a także z jedynego połączenia promowego z Islandii do Europy kontynentalnej. Prosta betonowa konstrukcja będzie znajdować się na szczycie surowego krajobrazu i unosić się nad krawędzią, zapewniając spektakularne widoki na fiord i Ocean Atlantycki.

Widok z lotu ptaka na Seydisfjordur i Ocean Atlantycki w tle Kredyt fotograficzny | rendering: Alex Cetea & Andrei Ducu Predescu
Ring of Bjólfu | rendering: Alex Cetea & Andrei Ducu Predescu
Doświadczenie 360

Pierścień będzie miał średnicę 32 metrów, z chodnikiem i ławką rozciągającą się na całym 100-metrowym obwodzie. Doświadczenie 360° zaprosi odwiedzających do odkrywania widoków na okoliczne góry, miasto, dolinę i szczyt górski powyżej. Lekko nachylona struktura pierścienia będzie również dostępna dla wózków inwalidzkich. 

Ilustracja: Zespół projektowy
Srebrna paleta kolorów

Pierścień jest wykonany z betonu, z wewnętrzną balustradą z lokalnego modrzewia i zewnętrzną balustradą ze smukłych słupków ze stali nierdzewnej. Te trzy materiały prezentują gamę srebrno-szarych odcieni, ze srebrną patyną modrzewia, błyszczącym odbiciem stali i odsłoniętymi odcieniami betonu zmieniającymi się wraz z pogodą. Zapewnienie solidności było ważnym czynnikiem przy wyborze materiałów, a także minimalnej konserwacji ze względu na trudne warunki pogodowe i odległą lokalizację. Ostra srebrna paleta kolorów ładnie kontrastuje z brązowymi odcieniami skalistego krajobrazu, na którym będzie się znajdować.

Ilustracja: Zespół projektowy
Ilustracja: Zespół projektowy
Inspiracją pierścień wikingów

Góra Bjólfur została nazwana na cześć wikinga Bjólfura, który jako pierwszy osiedlił się w Seydisfjordur i uważa się, że został pochowany wysoko na górze. Tradycją wikingów jest pochówek z najcenniejszymi rzeczami, w tym biżuterią i bronią. W związku z tym Pierścień Bjólfura symbolizuje cenny srebrny pierścień należący do Bjólfura, przodka mieszkańców fiordu.

Konstrukcja wspornikowa

Konstrukcja znajduje się na szczycie krajobrazu w dwóch miejscach i przechyla się nad krawędzią góry. Nośność zamkniętego okręgu jest bardzo wydajna, dlatego wymaga tylko czterech punktów kotwiczenia. 

Budowa

Budowa pierścienia rozpocznie się jesienią 2023 roku i ma zostać ukończona jesienią 2024 roku. Wzniesienie placu budowy stanowi wyzwanie, z nieprzewidywalnymi warunkami pogodowymi i stromymi przejazdami drogowymi. Dlatego też każdy szczegół procesu budowy został zaplanowany z wyprzedzeniem.

Ilustracja: Zespół projektowy
Przekrój przez Fordy | Ilustracja: Zespół projektowy
Ilustracja: Zespół projektowy
Ilustracja: Zespół projektowy
Karta techniczna projektu
  • Oficjalna nazwa projektu: Ring of Bjólfur
  • Lokalizacja: Seydisfjordur, Islandia
  • Klient: Gmina Múlaþing
  • Budowa: 2023-2024
  • Budżet: 190 mln ISK
Zespół projektowy
  • Architekci: Esja Architecture & Arkibygg Arkitektar
  • Architekci krajobrazu: ANNA Landslagsarkitekt & Kjartan Mogensen
  • Inżynierowie: AXA Nordic

Tagi: platforma widokowa inżynieria budowlana architektura

Domy jednorodzinne

Pomysł na projekt domu odpornego na zmiany klimatyczne był inspirowany licznymi klęskami żywiołow...
Sierpień 22, 2023
Dom bez kontekstu Inwestorzy zwrócili się z chęcią realizacji domu bez kontekstu, przestrzeni dl...
Sierpień 21, 2023

Wasze realizacje

Półki na książki cellaio są: - bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok/. 100kg/m2) - tworzone są...
Sierpień 29, 2023
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) pólki nad łóżko. Tworzone na wymiar i wg indywidu...
Sierpień 28, 2023

Materiały budowlane

Jak uchronić swoją inwestycję fotowoltaiczną przed awariami, niską wydajnością i żywotnością? Wy...
Czerwiec 25, 2023
    Okna INNOVIEW powstały z połączenia drewna i aluminium. Z kompozycji materiał...
Maj 20, 2023

Konkursy

Adaptacja terenu dawnego zespołu Pałacu Potockich w Iwano-Frankiwsku na otwartą przestrzeń publiczną z możliwością dowolnego wyboru funkcji i zachowaniem istniejącej, historycznie ukształtowanej st...
Wrzesień 4, 2023
żródło: kcynia.pl
Przedmiotem konkursu jest wykonanie przez uczestników konkursu – zgodnie z warunkami Regulaminu konkursu – twórczej pracy projektowej polegającej na opracowaniu koncepcji rewitalizacji budynku po m...
Wrzesień 4, 2023