Polska i Świat

Czerwiec 13, 2008

Pawilon Chanel

Pawilon Chanel, źródło: www.zaha-hadid.com
Pawilon Chanel, źródło: www.zaha-hadid.com

Forma pawilonu Chanel jest celebracją ikonicznej pracy Chanel nieomylnej w swoim delikatnym dawkowaniu wykwintnych detali, które kreują elegancką, spójną całość. W rezultacie bryła budynku bardzo pasuje do oryginału, który był inspiracją architektów - jest elegancka, funkcjonalna i wszechstronna.

 

Architektoniczna struktura pawilonu jest serią wzajemnie połączonych, łukowo sklepionych elementów z dziedzińcem w środku. Szklany strop reguluje wewnętrzną temperaturę budynku, uwzględniając warunki klimatyczne każdego odwiedzanego miasta. Naturalne światło, przedostające się przez siedem „okien“ umieszczonych w stropie, miesza się ze sztucznym oświetleniem wydobywającym się ze szczelin w ścianach i dosięga podłogi podkreślając łukowatą strukturę budynku, a jednocześnie tworzy swoisty pejzaż będący tłem dla wystawianych w pawilonie dzieł sztuki.

 

Sześć z tych niby-okien rzuca światło na wystawiane prace artystyczne, ostatni, siódmy otwór zalewa światłem wejście do budynku, zacierając granice między przestrzenią wewnątrz i na zewnątrz pawilonu. Wraz z efektami świetlnymi, zrytmizowana przestrzeń przedzielonych spoinami segmentów ukazuje w perspektywie widok całego wnętrza.

 

 

 

Całkowita powierzchnia pawilonu wynosi 700 m kwadratowych. 65-metrowy dziedziniec ma duży przezroczysty otwór ukazujący niebo i nadaje się świetnie zarówno do organizowania okolicznościowych imprez, jak i do odpoczynku dla zwiedzających wystawy gości. Stanowi przestrzeń pośrednią między przestrzenią sztuki i przestrzenią publiczną. Wizualną kontynuacją dziedzińca jest 128-metrowy taras, który z kolei stanowi łącznik między wnętrzem i zewnętrzem pawilonu. Na specjalne okazje dziedziniec i taras można zaaranżować jako jedną wspólną przestrzeń dla gości.

 

 

 

Zewnętrzna fasada pawilonu zakłada wiele możliwych sposobów ukształtowania jego wnętrza w zależności od charakteru miasta i rodzaju prezentowanych działań artystycznych. Pawilon Chanel jest tym samym kontynuacją 30-letniej pracy Hadid, która konsekwentnie poszukuje form elastycznych, dających się przekształcać i zmieniać.

Mobile Art Chanel Contemporary Art Container (Hong Kong, Chiny) 2007-2008. Projekt: Zaha Hadid and Patrik Schumacher

Źródło: www.zaha-hadid.com

Tagi: architektura Zaha Hadid architekt

Domy jednorodzinne

Projekt domu jednorodzinnego Parterowego PióroArchitekci-18. Ilość pokoi (w tym salon) : 5. Il...
Grudzień 29, 2021
Przykładowe rzuty 3d mieszkania jakie wykonujemy dla deweloperów i inwestorów nieruchomości. Dwu-...
Październik 27, 2021

Wasze realizacje

Żywica epoxydowa / jesion / diody LED
Kontrowersyjna realizacja schodów przez umieszczenie ich w pomieszczeniu o mnogości wzorów, tekst...
Czerwiec 24, 2021
Półki na książki stworzonene wymiar i wg indywidualnego projektu.
Czerwiec 12, 2021

Materiały budowlane

             Świetlik dachowy to nowy produkt firmy VELUX w s...
Grudzień 13, 2021
Przedszkole w Kiełczowie
Wielkoformatowe płyty z możliwością niemal dowolnego nadruku stanowią doskonałe rozwiązanie dla f...
Listopad 15, 2021

Konkursy

The International Union of Architects (UIA) and Rehabilitation International (RI) are jointly inviting submissions for a twenty-first century symbol of accessibility to represent their core values...
Styczeń 18, 2022
We invite you to design a small scaled HOME for 2 working individuals of any age group optimized for spatialeciency to fulfill all the needs of its users.
Styczeń 10, 2022