Polska i Świat

Czerwiec 13, 2008

Pawilon Chanel

Pawilon Chanel, źródło: www.zaha-hadid.com
Pawilon Chanel, źródło: www.zaha-hadid.com

Forma pawilonu Chanel jest celebracją ikonicznej pracy Chanel nieomylnej w swoim delikatnym dawkowaniu wykwintnych detali, które kreują elegancką, spójną całość. W rezultacie bryła budynku bardzo pasuje do oryginału, który był inspiracją architektów - jest elegancka, funkcjonalna i wszechstronna.

 

Architektoniczna struktura pawilonu jest serią wzajemnie połączonych, łukowo sklepionych elementów z dziedzińcem w środku. Szklany strop reguluje wewnętrzną temperaturę budynku, uwzględniając warunki klimatyczne każdego odwiedzanego miasta. Naturalne światło, przedostające się przez siedem „okien“ umieszczonych w stropie, miesza się ze sztucznym oświetleniem wydobywającym się ze szczelin w ścianach i dosięga podłogi podkreślając łukowatą strukturę budynku, a jednocześnie tworzy swoisty pejzaż będący tłem dla wystawianych w pawilonie dzieł sztuki.

 

Sześć z tych niby-okien rzuca światło na wystawiane prace artystyczne, ostatni, siódmy otwór zalewa światłem wejście do budynku, zacierając granice między przestrzenią wewnątrz i na zewnątrz pawilonu. Wraz z efektami świetlnymi, zrytmizowana przestrzeń przedzielonych spoinami segmentów ukazuje w perspektywie widok całego wnętrza.

 

 

 

Całkowita powierzchnia pawilonu wynosi 700 m kwadratowych. 65-metrowy dziedziniec ma duży przezroczysty otwór ukazujący niebo i nadaje się świetnie zarówno do organizowania okolicznościowych imprez, jak i do odpoczynku dla zwiedzających wystawy gości. Stanowi przestrzeń pośrednią między przestrzenią sztuki i przestrzenią publiczną. Wizualną kontynuacją dziedzińca jest 128-metrowy taras, który z kolei stanowi łącznik między wnętrzem i zewnętrzem pawilonu. Na specjalne okazje dziedziniec i taras można zaaranżować jako jedną wspólną przestrzeń dla gości.

 

 

 

Zewnętrzna fasada pawilonu zakłada wiele możliwych sposobów ukształtowania jego wnętrza w zależności od charakteru miasta i rodzaju prezentowanych działań artystycznych. Pawilon Chanel jest tym samym kontynuacją 30-letniej pracy Hadid, która konsekwentnie poszukuje form elastycznych, dających się przekształcać i zmieniać.

Mobile Art Chanel Contemporary Art Container (Hong Kong, Chiny) 2007-2008. Projekt: Zaha Hadid and Patrik Schumacher

Źródło: www.zaha-hadid.com

Tagi: architektura Zaha Hadid architekt

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024
Cellaio to wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na książki tworzone na wymiar i wg indyw...
Wrzesień 19, 2024

Materiały budowlane

Źródło: Envato Elements
Remont łazienki to szansa na odświeżenie jej stylu i wprowadzenie nowych trendów. Wybór ceramiki...
Wrzesień 30, 2024
Podnośniki koszowe pozwalają na wygodne i bezpieczne wykonywanie prac na dużych wysokościach – b...
Wrzesień 11, 2024

Konkursy

To dwudniowe wydarzenie skierowane do architektów w celu wykonania szkicu ideowego (rysunek i opis) budynku stajni dworskiej w Wyszkowie oraz części terenu przyległego.
Październik 22, 2024
The world’s most significant competition for sustainable design is now accepting submissions. Eligibility: projects must be client-supported and at late design phase or already under construction,...
Październik 16, 2024