Polska i Świat

Maj 27, 2008

Zaha Hadid - sylwetka i twórczość

Hadid stała się znana jako architekt, który konsekwentnie przesuwa granice architektonicznego i urbanistycznego designu.

W swoich projektach eksperymentuje z nowymi koncepcjami przestrzennymi, zmieniając istniejące pejzaże miejskie w pogoni za wizjonerską estetyką, która obejmuje wszelkie pola designu: począwszy od samego projektu architektonicznego budynku, a skończywszy na projektach poszczególnych jego wnętrz, mebli i akcesoriów.

Urodzona w Bagdadzie w 1950 roku, Zaha Hadid ukończyła architekturę w Architectural Association w Londynie, uzyskując dyplom w 1977 r. Wkrótce została partnerem Office for Metropolitan Architecture, gdzie miała okazję współpracować z Remem Koolhaasem (którego była studentką) i Elią Zenghelis, a w 1987 roku otworzyła swoje własne studio.

 

Zaha Hadid rozwija swą działalność na wielu polach, poza projektowaniem, publikuje prace teoretyczne, pisze książki i wykłada dal studentów. Jest profesorem na wielu uczelniach m.in. w Hochschule für Bildende Künste w Hamburgu, w Knolton School of Architecture w Ohio, w Masters Studio at Columbia University w Nowym Jorku czy na University of Applied Arts w Wiedniu.

 

 

 

 

Realizacje Zahy Hadid zdobyły wiele akademickich i publicznych nagród na całym świecie. Jej najbardziej znane projekty, które w dużej mierze przyczyniły się do przyznania Hadid w 2004 roku nagrody Pritzkera, to: Vitra Fire Station i LFone pavilion w Weil am Rhein w Niemczech (1993/1999), Mind Zone w Millennium Dome w Londynie (1999), Tram Station i Car Park w Strasbourgu (2001), Ski Jump w Innsbrucku (2002) oraz Contemporary Arts Centre w Cincinnati, USA (2003).

Autorzy:
ag

Tagi: architekt Zaha Hadid

Domy jednorodzinne

Wizualizacje gotowego projektu domu jednorodzinnego. Projekt dostępny m.in. na https://www.extrad...
Sierpień 24, 2020
STODOŁA NA PRZESTRZAŁ Projekt domu jednorodzinnego w charakterze współczesnego domu wiejskiego -...
Sierpień 18, 2020

Wasze realizacje

Cellaio - pólki do salonu. Bardzo wytrzymałe (ok. 100 kg/mb) półki na książki bez widocznych wspo...
Maj 19, 2020
Stojąca biblioteczka stworzona na wymiar i wg indywidualnego projektu.
Maj 3, 2020

Materiały budowlane

Firma FAKRO od prawie 30 lat kreuje oraz wdraża innowacyjne rozwiązania stolarki otworowej. Ogrom...
Wrzesień 30, 2020
Firma Aluprof wprowadziła do oferty nowy system moskitiery plisowanej MPH DUAL, która skutecznie...
Marzec 2, 2020

Konkursy

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków ogłasza międzynarodowy, jednoetapowy, realizacyjny konkurs architektoniczno-urbanis...
Październik 13, 2020
W tej edycji Mazda poszukuje młodych projektantów zainteresowanych tematem recyklingu, którzy tworzą w dziedzinach grafiki użytkowej, mody, designu oraz architektury wnętrz. Warunkiem wstępnym udzi...
Październik 6, 2020