Polska i Świat

Maj 27, 2008

Zaha Hadid - sylwetka i twórczość

Hadid stała się znana jako architekt, który konsekwentnie przesuwa granice architektonicznego i urbanistycznego designu.

W swoich projektach eksperymentuje z nowymi koncepcjami przestrzennymi, zmieniając istniejące pejzaże miejskie w pogoni za wizjonerską estetyką, która obejmuje wszelkie pola designu: począwszy od samego projektu architektonicznego budynku, a skończywszy na projektach poszczególnych jego wnętrz, mebli i akcesoriów.

Urodzona w Bagdadzie w 1950 roku, Zaha Hadid ukończyła architekturę w Architectural Association w Londynie, uzyskując dyplom w 1977 r. Wkrótce została partnerem Office for Metropolitan Architecture, gdzie miała okazję współpracować z Remem Koolhaasem (którego była studentką) i Elią Zenghelis, a w 1987 roku otworzyła swoje własne studio.

 

Zaha Hadid rozwija swą działalność na wielu polach, poza projektowaniem, publikuje prace teoretyczne, pisze książki i wykłada dal studentów. Jest profesorem na wielu uczelniach m.in. w Hochschule für Bildende Künste w Hamburgu, w Knolton School of Architecture w Ohio, w Masters Studio at Columbia University w Nowym Jorku czy na University of Applied Arts w Wiedniu.

 

 

 

 

Realizacje Zahy Hadid zdobyły wiele akademickich i publicznych nagród na całym świecie. Jej najbardziej znane projekty, które w dużej mierze przyczyniły się do przyznania Hadid w 2004 roku nagrody Pritzkera, to: Vitra Fire Station i LFone pavilion w Weil am Rhein w Niemczech (1993/1999), Mind Zone w Millennium Dome w Londynie (1999), Tram Station i Car Park w Strasbourgu (2001), Ski Jump w Innsbrucku (2002) oraz Contemporary Arts Centre w Cincinnati, USA (2003).

Autorzy:
ag

Tagi: architekt Zaha Hadid

Domy jednorodzinne

Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024
Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024

Wasze realizacje

Ścianka telewizyjna stworzona na wymiar i wg indywidualnego projetu www.facebook.com/cellaio
Kwiecień 11, 2024
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok.100kg/mb półki na książki tworzone na wymiar i wg indywidualn...
Kwiecień 11, 2024

Materiały budowlane

Naturalne światło jest niezbędne dla naszego zdrowia. Dzięki oknom do dachów płaskich można dośw...
Kwiecień 29, 2024
Okna INNOVIEW powstały z połączenia drewna i aluminium. Z kompozycji materiałów, która tworzy wy...
Kwiecień 29, 2024

Konkursy

Celem studialnego konkursu urbanistyczno-architektonicznego jest uzyskanie wysokiej jakości koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla zagospodarowania terenu przeznaczonego pod realizację centr...
Maj 15, 2024
Europe 40 Under 40® is an annual awards program that celebrates the next new talented generation of European architects and designers. The program is directed to support new and emerging design tal...
Maj 8, 2024