Polska i Świat

Maj 27, 2008

Zaha Hadid - sylwetka i twórczość

Hadid stała się znana jako architekt, który konsekwentnie przesuwa granice architektonicznego i urbanistycznego designu.

W swoich projektach eksperymentuje z nowymi koncepcjami przestrzennymi, zmieniając istniejące pejzaże miejskie w pogoni za wizjonerską estetyką, która obejmuje wszelkie pola designu: począwszy od samego projektu architektonicznego budynku, a skończywszy na projektach poszczególnych jego wnętrz, mebli i akcesoriów.

Urodzona w Bagdadzie w 1950 roku, Zaha Hadid ukończyła architekturę w Architectural Association w Londynie, uzyskując dyplom w 1977 r. Wkrótce została partnerem Office for Metropolitan Architecture, gdzie miała okazję współpracować z Remem Koolhaasem (którego była studentką) i Elią Zenghelis, a w 1987 roku otworzyła swoje własne studio.

 

Zaha Hadid rozwija swą działalność na wielu polach, poza projektowaniem, publikuje prace teoretyczne, pisze książki i wykłada dal studentów. Jest profesorem na wielu uczelniach m.in. w Hochschule für Bildende Künste w Hamburgu, w Knolton School of Architecture w Ohio, w Masters Studio at Columbia University w Nowym Jorku czy na University of Applied Arts w Wiedniu.

 

 

 

 

Realizacje Zahy Hadid zdobyły wiele akademickich i publicznych nagród na całym świecie. Jej najbardziej znane projekty, które w dużej mierze przyczyniły się do przyznania Hadid w 2004 roku nagrody Pritzkera, to: Vitra Fire Station i LFone pavilion w Weil am Rhein w Niemczech (1993/1999), Mind Zone w Millennium Dome w Londynie (1999), Tram Station i Car Park w Strasbourgu (2001), Ski Jump w Innsbrucku (2002) oraz Contemporary Arts Centre w Cincinnati, USA (2003).

Autorzy:
ag

Tagi: architekt Zaha Hadid

Domy jednorodzinne

si:ti studio
Istotą pracy nad projektem domu było znalezienie przejrzystej struktury przestrzenno-funkcjonalne...
Listopad 19, 2023
Pomysł na projekt domu odpornego na zmiany klimatyczne był inspirowany licznymi klęskami żywiołow...
Sierpień 22, 2023

Wasze realizacje

Człowiek jest istotą wrażliwą na otaczające go piękno. Estetyczne środowisko wpływa pozytywnie na...
Grudzień 6, 2023
Idea architektoniczna to otwarty zbiór elementów poetyckich i matematycznych, aspektów efemeryczn...
Listopad 22, 2023

Materiały budowlane

FAKRO - okna do dachów płaskich
Naturalne światło jest niezbędne dla naszego zdrowia. Dzięki oknom do dachów płaskich można dośw...
Październik 9, 2023
FAKRO - okna do dachów płaskich
Naturalne światło jest niezbędne dla naszego zdrowia. Dzięki oknom do dachów płaskich można dośw...
Październik 9, 2023

Konkursy

The Minister Responsible for the Capitale-Nationale region, Jonatan Julien, is officially inviting landscape architects, urban designers, urban planners, and other environmental design professional...
Grudzień 1, 2023
The International VELUX Award (IVA) is a biennial ideas competition for students of architecture. It invites students from all over the world to create projects investigating the role of daylight i...
Listopad 29, 2023