Polska i Świat

Maj 29, 2008

Rosenthal Center for Contemporary Art

Nowy budynek CAC jest miejscem przeznaczonym dla specyficznych działań artystycznych, w skład których wchodzą wystawy tymczasowe, wyjątkowe w swej formie instalacje i performance artystyczne. Prócz tego w nowym CAC znajdują się pomieszczenia edukacyjne, pracownie artystyczne, biura, sklep muzealny, kawiarnia i wolna przestrzeń publiczna.

Aby nadać wnętrzu cechy dynamicznej nowoczesnej przestrzeni publicznej, wejście i korytarze są zorganizowane jako Dywan Miejski (Urban Carpet). Począwszy od zbiegu najbliższych ulic, przy których stoi muzeum, chodnik powoli podnosi się i wkracza do wnętrza, w którym przechodzi w tylną ścianę budynku. Kroczący po Miejskim Dywanie goście są prowadzeni wprost na antresolę zawieszoną przez całą długość korytarza, która w ciągu dnia funkcjonuje jako przestrzeń otwarta na światło dzienne i pejzaż miejski, tworząc we wnętrzu krajobraz urbanistycznego parku.

Rosenthal Center for Contemporary Art

Antresola biegnie dalej przez tylną ścianę i przekształca się w wejście do galerii. W kontraście do Dywanu Miejskiego który jest serią błyszczących, falowanych powierzchni, galerie wyglądają jakby były wycięte z jednego betonowego bloku zawieszonego nad przestrzenią korzytarzy.

Rosenthal Center for Contemporary Art

Z zewnątrz, usytuowany na rogu ulic budynek muzeum posiada dwie inne, ale uzupełniające się fasady. Południowa fasada uformowana jest jako falująca półprzezroczysta powłoka, przez którą przechodnie mogą obserwować toczące się we wnęrzach Centrum życie. Fasada wschodnia jest zaaranżowana jako płaskorzeźba –relief, będący odbiciem w negatywie wnętrz galerii.

Rosenthal Center for Contemporary Art, Cincinnati, USA

Projekt Zaha Hadid Architects

Powierzchnia 8500 m2

1997-2003

Rosenthal Center for Contemporary Art

Cincinnati, USA. Projekt: Zaha Hadid Architects (1997-2003).

Źródło: www.zaha-hadid.com

Autorzy:
ag

Tagi: architektura Zaha Hadid architekt

Domy jednorodzinne

Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024
Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024

Wasze realizacje

Ścianka telewizyjna stworzona na wymiar i wg indywidualnego projetu www.facebook.com/cellaio
Kwiecień 11, 2024
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok.100kg/mb półki na książki tworzone na wymiar i wg indywidualn...
Kwiecień 11, 2024

Materiały budowlane

Naturalne światło jest niezbędne dla naszego zdrowia. Dzięki oknom do dachów płaskich można dośw...
Kwiecień 29, 2024
Okna INNOVIEW powstały z połączenia drewna i aluminium. Z kompozycji materiałów, która tworzy wy...
Kwiecień 29, 2024

Konkursy

Celem studialnego konkursu urbanistyczno-architektonicznego jest uzyskanie wysokiej jakości koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla zagospodarowania terenu przeznaczonego pod realizację centr...
Maj 15, 2024
Europe 40 Under 40® is an annual awards program that celebrates the next new talented generation of European architects and designers. The program is directed to support new and emerging design tal...
Maj 8, 2024