Polska i Świat

Maj 29, 2008

Rosenthal Center for Contemporary Art

Nowy budynek CAC jest miejscem przeznaczonym dla specyficznych działań artystycznych, w skład których wchodzą wystawy tymczasowe, wyjątkowe w swej formie instalacje i performance artystyczne. Prócz tego w nowym CAC znajdują się pomieszczenia edukacyjne, pracownie artystyczne, biura, sklep muzealny, kawiarnia i wolna przestrzeń publiczna.

Aby nadać wnętrzu cechy dynamicznej nowoczesnej przestrzeni publicznej, wejście i korytarze są zorganizowane jako Dywan Miejski (Urban Carpet). Począwszy od zbiegu najbliższych ulic, przy których stoi muzeum, chodnik powoli podnosi się i wkracza do wnętrza, w którym przechodzi w tylną ścianę budynku. Kroczący po Miejskim Dywanie goście są prowadzeni wprost na antresolę zawieszoną przez całą długość korytarza, która w ciągu dnia funkcjonuje jako przestrzeń otwarta na światło dzienne i pejzaż miejski, tworząc we wnętrzu krajobraz urbanistycznego parku.

Rosenthal Center for Contemporary Art

Antresola biegnie dalej przez tylną ścianę i przekształca się w wejście do galerii. W kontraście do Dywanu Miejskiego który jest serią błyszczących, falowanych powierzchni, galerie wyglądają jakby były wycięte z jednego betonowego bloku zawieszonego nad przestrzenią korzytarzy.

Rosenthal Center for Contemporary Art

Z zewnątrz, usytuowany na rogu ulic budynek muzeum posiada dwie inne, ale uzupełniające się fasady. Południowa fasada uformowana jest jako falująca półprzezroczysta powłoka, przez którą przechodnie mogą obserwować toczące się we wnęrzach Centrum życie. Fasada wschodnia jest zaaranżowana jako płaskorzeźba –relief, będący odbiciem w negatywie wnętrz galerii.

Rosenthal Center for Contemporary Art, Cincinnati, USA

Projekt Zaha Hadid Architects

Powierzchnia 8500 m2

1997-2003

Rosenthal Center for Contemporary Art

Cincinnati, USA. Projekt: Zaha Hadid Architects (1997-2003).

Źródło: www.zaha-hadid.com

Autorzy:
ag

Tagi: architektura Zaha Hadid architekt

Domy jednorodzinne

Dwupoziomowy budynek z lotu ptaka przejmuje kształt litery U zwróconej ramionami na południe i ot...
Listopad 18, 2022
Dom wśród drzew zlokalizowany na działce porośniętej sosnami, okolice Warszawy. Naszym zadaniem b...
Sierpień 17, 2022

Wasze realizacje

LETNIE APARTAMENTY, HOHWACHT, NIEMCY
Październik 28, 2022
IBIS STYLES, RESTAURACJA, DREZNO, NIEMCY
Październik 28, 2022

Materiały budowlane

W obliczu zmiany klimatu i coraz większej degradacji środowiska naturalnego, należy uważnie przy...
Październik 12, 2022
Nowoczesny materiały do wykonywania pokryć dachowychJeszcze do niedawna jedynym materiałem używa...
Październik 11, 2022

Konkursy

Jeśli masz od 20 do 35 lat, jesteś designerem bądź adeptem kierunków artystycznych i projektowych, a kreatywność to Twoje drugie imię, ten konkurs jest dla Ciebie!
Listopad 27, 2022
Propozycja projektowa powinna optymalnie wykorzystać potencjał i uwarunkowania obszaru opracowania oraz spełniać zarówno oczekiwania lokalnej społeczności, jak i wpisywać się we współczesne trendy...
Listopad 18, 2022