Polska i Świat

Kwiecień 25, 2008

Pawilon Polski na wystawie EXPO 2008 w Saragossie

Pawilon Polski na wystawie EXPO 2008 w Saragossie, źródło: PARP
Pawilon Polski na wystawie EXPO 2008 w Saragossie, źródło: PARP

Inspiracją koncepcji architektonicznej Pawilonu Polski jest temat przewodni Wystawy EXPO 2008 w Saragossie „Woda a zrównoważony rozwój” oraz hasło przewodnie udziału naszego kraju w Wystawie: „CREATE and CARE”.

Dlatego też Pawilon Polski łączy w sobie nowoczesne, futurystyczne formy plastyczne, najnowocześniejsze, multimedialne projekcje i artystyczne animacje, z utylitarną wartością unikatowej TĘŻNI solankowej, nawiązującej do wykorzystania naturalnych zasobów Ziemi oraz najnowocześniejsze technologie, stosowane w budowie ekskluzywnych jachtów.

Zobacz także:EXPO Saragossa 2008 - Temat międzynarodowej wystawy: "Woda a zrównoważony rozwój".

W suchej i gorącej Hiszpanii już przy pierwszym kontakcie z Pawilonem Polski odwiedzający zostają mile zaskoczeni chłodną i orzeźwiającą mgiełką unoszącą się w pobliżu fasady wykonanej z faszyny. Powstaje ona dzięki specyficznej, nieznanej w Hiszpanii, konstrukcji TĘŻNI solankowej, powodującej powstawanie wodnego aerozolu, poprzez rozpryskiwanie się kropel wody solankowej na gałęziach tarniny. Element ten jest nawiązaniem do prawdziwej TĘŻNI, wykorzystywanej w Polsce w celach leczniczych i sanatoryjnych. Warto podkreślić, że spośród kilkunastu europejskich obiektów tego typu, trzy należące do najpiękniejszych znajdują się w Polsce (Ciechocinek, Inowrocław, Konstancin-Jeziorna).

Sala główna

Po wejściu do Pawilonu Polski oczom zwiedzających ukazuje się przestrzeń o nowoczesnym designe’ie, której elementy nawiązują swą kolorystyką i formą do luksusowych jachtów. Podłoga częściowo wykonana ze szkła, częściowo z drewna tekowego jest kolejnym nawiązaniem do zastosowania naturalnych materiałów w najnowocześniejszych technologiach szkutniczych. Natomiast ściany pomieszczeń wewnętrznych swoją fakturą i wyglądem przypominają kadłuby łodzi najnowszej generacji, kształtem zaś – żagle. Taka aranżacja wnętrza Pawilonu ma podkreślać wiodącą pozycję Polski w projektowaniu i budowaniu nowoczesnych jachtów w Europie.
Zwiedzanie Pawilonu zaplanowane jest jako fascynująca przygoda, a dzięki zastosowaniu widowiskowych efektów multimedialnych staje się ono serią niezapomnianych wrażeń.
Pawilon Polski ma powierzchnię niemal 1000 m2 i należy do jednych z największych na EXPO 2008.

Fasada
Fasada Pawilonu Polski przedstawia TĘŻNIĘ wykonaną z gałęzi tarniny, po których spływa woda solankowa. Ze spływających kropli wody powstaje aerozol wodny, który w postaci lekkiej mgiełki unosić się będzie w pobliżu TĘŻNI tworząc przyjemny i uzdrawiający mikroklimat. W nocy fasada iluminowana będzie wielobarwnym światłem, co da niesamowicie intrygujący efekt.

Hol wejściowy
Hol wejściowy jest pierwszym miejscem, w którym odwiedzający Pawilon Polski napotykają wyraźny kontrast między fasadą TĘŻNI, wykonaną z naturalnych materiałów, a futurystyczną i gładką powierzchnią ściany sali projekcyjnej. Wirtualny gospodarz zaprasza gości do emocjonującej podróży po Pawilonie Polski.

Punk informacyjny

Przestrzeń ekspozycyjna
Z holu odwiedzający przechodzą do części ekspozycyjnej Pawilonu, a ich oczom ukazuje się nowoczesna przestrzeń, której poszczególne elementy nawiązują swoją formą i kolorystyką do luksusowego jachtu żaglowego. Subtelne połączenie materiałów naturalnych i tych wykorzystywanych w najnowocześniejszych technologiach szkutniczych bezpośrednio nawiązuje do hasła przewodniego udziału Polski w Wystawie EXPO 2008 – CREATE and CARE.
Pierwszym przystankiem w podróży po Pawilonie jest KAPSUŁA zatytułowana „Maszyna wodna”, prezentująca – w formie rzeźbiarsko-multimedialnej – instalacji opowieść o wodzie, która jest źródłem siły, energii i życia. Instalacja ta jest impresją na temat różnorodnych możliwości wykorzystania wody w życiu człowieka. Jest to zatem bardzo silne nawiązanie do pierwszej części hasła przewodniego udziału Polski w Wystawie EXPO 2008 – CREATE. Autorem instalacji jest krakowski artysta Marek Grabowski.
Drugi przystanek to KAPSUŁA będąca swego rodzaju zaproszeniem do Polski na Mistrzostwa Europy 2012 w piłce nożnej. W multimedialnych projekcjach oraz scenografii prezentowane będą wizualizacje projektowanych stadionów oraz najpiękniejsze sceny z historii polskiego futbolu. Autorem koncepcji tej części Pawilonu jest znany miłośnik futbolu Andrzej Strzelecki.
Ostatni przystanek w tej części ekspozycji to KAPSUŁA zatytułowana „NATURA” i jest odpowiedzią na drugą część naszego hasła przewodniego – CARE. W jej wnętrzu znajdzie się holograficzna prezentacja charakterystycznej dla Polski dzikiej przyrody. Jest to kolejny element fascynującej podróży po wirtualnym świecie wykreowanym w Pawilonie Polski. Jednocześnie zwiedzający mają tu okazję do odwiedzenia najbardziej tajemniczych i najpiękniejszych zakątków Polski. Na całości tej części wyświetlane będą projekcje artystycznych animacji komputerowych nawiązujących do tematu wody – ich autorami są twórcy skupieni w firmie Se-ma-for, mający na koncie pracę przy niedawno nagrodzonym Oskarem za animacje filmie „Piotruś i wilk”

Sala spektaklu-multimedialnego
Z ogólnej przestrzeni ekspozycyjnej zwiedzający przechodzą do sali projekcyjnej, która nawiązuje swoją futurystyczną formą do kadłuba jachtu. Wewnątrz nasi goście mogą usiąść, aby obejrzeć projekcję kilkunastominutowego spektaklu multimedialnego o Polsce. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej techniki trzech sprzężonych kamer przy realizacji filmu (także podczas zdjęć lotniczych) oraz wyświetlania go na kilku ekranach okalających widza, osiągnięty zostanie efekt złudzenia przebywania w prezentowanej rzeczywistości. Spektakl opowiada mini-fabułę (rzadkość na Expo), historię hiszpańskiego żeglarza, który będąc gościem na polskiej białej fregacie „Dar Młodzieży” dostrzega piękną syrenę i – zafascynowany nią – rusza za nią w pościg. Syrena okazuje się zwykłą polską dziewczyną, która umykając przed pogonią staje się przewodnikiem po Polsce, jej najpiękniejszych, związanych z wodą miejscach. Scenarzystą filmu jest Tomasz Łysiak, reżyserem Andrzej Kałuszko, a autorem zdjęć Andrzej Jaroszewicz. Autorem animacji do filmu jest Tomasz Bagiński i firma Platige Image.

Przestrzeń informacyjno-komercyjna
Z sali kinowej goście przechodzą do przestrzeni, w której znajduje się restauracja serwująca tradycyjne polskie potrawy. Jej wnętrze utrzymane jest w nowoczesnej konwencji estetycznej całego Pawilonu. Znajduje się tu również punkt informacyjny oraz sklep z pamiątkami, nawiązujące swoim kształtem do futurystycznej formy i kolorystyki KAPSUŁ. Nasi goście będą mieli również możliwość pobrania przydatnych informacji o Polsce na telefon komórkowy oraz inne nośniki multimedialne.

Zobacz także Pawilon Polski prezentowany na wystawie EXPO 2005 w Aichi w Japonii

Źródło: PARP

Tagi: targi architektura

Zobacz także

Komentarze

kto wybudował Perełkę ?

Dodano: Czwartek, 23 Kwiecień 2009, 13:05, Autor: koneser architektury

Pięknie pomyślany pawilon , dobry projekt , a i arcydzieło wykonania - Zakład Budowy i Dekoracji z Wrocławia był generalnym wykonawcą , podobnie jak i Expo w Japonii

Domy jednorodzinne

Wizualizacje gotowego projektu domu jednorodzinnego. Projekt dostępny m.in. na https://www.extrad...
Sierpień 24, 2020
STODOŁA NA PRZESTRZAŁ Projekt domu jednorodzinnego w charakterze współczesnego domu wiejskiego -...
Sierpień 18, 2020

Wasze realizacje

Cellaio - pólki do salonu. Bardzo wytrzymałe (ok. 100 kg/mb) półki na książki bez widocznych wspo...
Maj 19, 2020
Stojąca biblioteczka stworzona na wymiar i wg indywidualnego projektu.
Maj 3, 2020

Materiały budowlane

Firma Aluprof wprowadziła do oferty nowy system moskitiery plisowanej MPH DUAL, która skutecznie...
Marzec 2, 2020
Duże przeszklenia na dobre wpisały się w nowoczesny wygląd elewacji nie tylko biurowców czy hotel...
Marzec 2, 2020

Konkursy

Weź udział w międzynarodowym konkursie dla architektów: Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020. Projektowanie Domu Przyszłości z dachem solarnym SunRoof przy użyciu BIMobject.
Wrzesień 18, 2020
Ministerstwo Klimatu wspiera ekologiczne i proklimatyczne inwestycje. Chcąc docenić starania projektantów, inwestorów i wykonawców z całej Polski nagrodzimy najlepszą zrealizowaną inwestycję, która...
Wrzesień 17, 2020