Polska i Świat

Październik 10, 2011

Pomorska Kolej Metropolitalna

I miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczną planowanych przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku. Autor: Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska.
I miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczną planowanych przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku. Autor: Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska.

I miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczną planowanych przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku. Autorem projektu jest Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska.

Konkurs miał charakter międzynarodowy. Celem było zaprojektowania zupełnie nowych przystanków kolejowych na obszarze aglomeracji Trójmiejskiej województwa pomorskiego, gdzie układ nowoczesnej i szybkiej komunikacji szynowej wpisywać będzie się w tereny o określonym stopniu zurbanizowania i zainwestowania.

Fragmenty opisu autorskiego

Wszystkie 8 przystanków PKM zaprojektowane zostało w podobnym stylu tworząc w przestrzeni miasta - pojedynczo i jako cały zbiór - rozpoznawalną z daleka formę krajobrazu. Takie założenie ma na celu ułatwienie orientacji pieszych w rozległych przestrzeniach komunikacji w rejonie przystanków PKM – wprowadzenie w nie nowych elementów lokalnej identyfikacji.

Założeniem głównym było podkreślenie architektoniczne strefy wejścia na perony przystanku PKM. Integruje ona w jednym punkcie wszystkie ciągi cyrkulacji pieszych związanych z funkcjonowaniem trasy PKM. Są to wejścia na perony i przejścia przez korpus trasy kolejowej (kładki/tunele) wraz z bezpośrednio z nimi powiązanymi dojściami od parkingów i planowanych przystanków autobusowo-tramwajowych. Perony, schody i przejścia dostępne są w pełni dla osób niepełnosprawnych i wózków (windy/pochylnie), których lokalizacja widoczna jest dobrze z oddali; uniknięto tworzenia nieoświetlonych i bez funkcyjnych zakamarków,

Strefa wejścia, w której dominującym elementem są bardzo wysokie klatki schodowe i piony wind, ukształtowana została poprzez układ prostych zadaszeń, dla których inspiracją była idea „owinięcia czerwoną wstążką” korpusu trasy kolejowej. Jest to odległe nawiązanie do dwóch łuków z logo PKM.
[...]

Każdy z 8 projektowanych przystanków PKM posiada inne predyspozycje dla pełnienia roli przestrzeni sztuki. Stąd też:

1. Abrahama (uniwersytecki) to przestrzeń krajobrazu literackiego. Proponuje się wykorzystanie przestrzeni po wiaduktami PKM i planowanej trasy Nowej Abrahama jako strefy teatralno- gastronomicznej, swoistej „artystycznej Zajezdni”. Przewiduje się ozdobienie ścian i posadzek znanymi cytatami – fragmentami wierszy i powieści, wybranymi w konkursie publicznym. Pomieszczenia pod wiaduktem mogą pomieścić księgarnię, stragany lokalnych „bookinistów” czy galerię sztuki, nawiązując do znanego przykładu Savigny Platz w Berlinie.

Stacja Abrahama - I miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczną planowanych przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku. Autor: Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska.


2-3. Niedźwiednik i Rakoczego to przystanki bardzo wysoko położone nad otoczeniem. Teren pomiędzy nimi przewiduje się w planach miejskich jako obszar organizacji imprez plenerowych. Wydaje się interesujące wykorzystanie przystanków PKM jako punktów widokowych dla obserwacji projektów artystycznych o charakterze rozległych koncepcji w duchu landartu.

Stacja Niedźwiednik - I miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczną planowanych przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku. Autor: Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska.

4. Wróbla Staw to przystanek w środku natury – na skraju TPK i rozwijającego się osiedla na terenach dawnego poligonu. Proponuje się tu instalacje wodnych fontann stanowiących bramę do wodnego parku na skraju Stawu.


5. Kiełpinek – przystanek na skraju wielkiego osiedla Wiszące Ogrody sąsiaduje z obiektami dawnej stacji Kolei Kokoszkoweskiej – proponowane jest wykorzystanie ściany oporowej limitującej strefę parkingu przy przystanku jako galerię historii dawnej kolei w Gdańsku lub rodzaj zmiennej strefy ekspozycji sztuk.


6. Budowlanych – powstanie na wyciętym fragmencie lasu, stąd proponuje się ukształtowanie strefy publicznej z artystycznym wykorzystaniem materiału biologicznego – sztuki ogrodniczej, promocji ekologii, strefa parkingowa służyć może do stworzenia tu swoistego rzeźbiarskiego parking-parku.

Stacja Budowlanych - I miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczną planowanych przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku. Autor: Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska.7. Port Lotniczy – proponowane jest wykorzystanie strefy pod wiaduktem PKM (pomiędzy wejściami na perony a travelatorami) jako galerii podwieszonych pod sufitem zmiennych artystycznych instalacji przestrzennych.

Stacja Lotnisko - I miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczną planowanych przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku. Autor: Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska.


8. Barniewicka – proponowane jest tu wykorzystanie przestrzeni parkingu jako strefy instalacji świetlnej, swoistego parkingu światła. Tylko to miejsce naprawdę widoczne może być jedynie z lotu samolotu.

Zespół projektowy:

  • mgr inż. Jan T. Kosiedowski
  • dr inż arch. Gabriela Rembarz
  • mgr inż. arch. Sławomir Bryczkowski
  • mgr inż. arch. Magdalena Stefanowicz
  • mgr inż. arch. Magdalena Miara
  • stud. arch. Monika Wierzba
  • mgr inż. arch. Tomasz Stanisławczyk
  • mgr inż. Grażyna Nowińska
  • mgr inż. arch. Anna Rożańska
  • mgr inż. arch. Maciej Sas
Plansza 1 - I miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczną planowanych przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku. Autor: Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska.
Plansza 2 - I miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczną planowanych przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku. Autor: Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska.
Plansza 3 - I miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczną planowanych przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku. Autor: Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska.
Plansza 4 - I miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczną planowanych przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku. Autor: Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska.
Plansza 6 I miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczną planowanych przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku. Autor: Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska.
Plansza 7 - I miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczną planowanych przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku. Autor: Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska.
Plansza 7 - I miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczną planowanych przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku. Autor: Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska.
Plansza 8 - I miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczną planowanych przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku. Autor: Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska.

Źródło: Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska

Domy jednorodzinne

Koncepcja dwukondyngnacyjnej willi zlokalizowanej nad jeziorem to projekt, który zakłada wpisanie...
Grudzień 2, 2022
Dwupoziomowy budynek z lotu ptaka przejmuje kształt litery U zwróconej ramionami na południe i ot...
Listopad 18, 2022

Wasze realizacje

Mieszkanie w stylu eklektycznym_kuchnia
Mieszkanie w stylu eklektycznym. Głównym elementem wnętrza jest zabudowa meblowa, która "przecina...
Styczeń 17, 2023
LETNIE APARTAMENTY, HOHWACHT, NIEMCY
Październik 28, 2022

Materiały budowlane

W obliczu zmiany klimatu i coraz większej degradacji środowiska naturalnego, należy uważnie przy...
Październik 12, 2022
Nowoczesny materiały do wykonywania pokryć dachowychJeszcze do niedawna jedynym materiałem używa...
Październik 11, 2022

Konkursy

The Portugal Olive Guest House competition is run in partnership with the Verde family, tasking participants with presenting designs for a guest house to be constructed on their property. The guest...
Styczeń 23, 2023
Przedmiotem opracowania, zgodnie z Regulaminem konkursu, jest opracowanie koncepcji architektonicznej/wizualizacji dla modernizacji i rozbudowy budynku Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego Roztoczańskiego...
Styczeń 17, 2023