Polska i Świat

Październik 10, 2011

Pomorska Kolej Metropolitalna

I miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczną planowanych przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku. Autor: Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska.
I miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczną planowanych przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku. Autor: Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska.

I miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczną planowanych przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku. Autorem projektu jest Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska.

Konkurs miał charakter międzynarodowy. Celem było zaprojektowania zupełnie nowych przystanków kolejowych na obszarze aglomeracji Trójmiejskiej województwa pomorskiego, gdzie układ nowoczesnej i szybkiej komunikacji szynowej wpisywać będzie się w tereny o określonym stopniu zurbanizowania i zainwestowania.

Fragmenty opisu autorskiego

Wszystkie 8 przystanków PKM zaprojektowane zostało w podobnym stylu tworząc w przestrzeni miasta - pojedynczo i jako cały zbiór - rozpoznawalną z daleka formę krajobrazu. Takie założenie ma na celu ułatwienie orientacji pieszych w rozległych przestrzeniach komunikacji w rejonie przystanków PKM – wprowadzenie w nie nowych elementów lokalnej identyfikacji.

Założeniem głównym było podkreślenie architektoniczne strefy wejścia na perony przystanku PKM. Integruje ona w jednym punkcie wszystkie ciągi cyrkulacji pieszych związanych z funkcjonowaniem trasy PKM. Są to wejścia na perony i przejścia przez korpus trasy kolejowej (kładki/tunele) wraz z bezpośrednio z nimi powiązanymi dojściami od parkingów i planowanych przystanków autobusowo-tramwajowych. Perony, schody i przejścia dostępne są w pełni dla osób niepełnosprawnych i wózków (windy/pochylnie), których lokalizacja widoczna jest dobrze z oddali; uniknięto tworzenia nieoświetlonych i bez funkcyjnych zakamarków,

Strefa wejścia, w której dominującym elementem są bardzo wysokie klatki schodowe i piony wind, ukształtowana została poprzez układ prostych zadaszeń, dla których inspiracją była idea „owinięcia czerwoną wstążką” korpusu trasy kolejowej. Jest to odległe nawiązanie do dwóch łuków z logo PKM.
[...]

Każdy z 8 projektowanych przystanków PKM posiada inne predyspozycje dla pełnienia roli przestrzeni sztuki. Stąd też:

1. Abrahama (uniwersytecki) to przestrzeń krajobrazu literackiego. Proponuje się wykorzystanie przestrzeni po wiaduktami PKM i planowanej trasy Nowej Abrahama jako strefy teatralno- gastronomicznej, swoistej „artystycznej Zajezdni”. Przewiduje się ozdobienie ścian i posadzek znanymi cytatami – fragmentami wierszy i powieści, wybranymi w konkursie publicznym. Pomieszczenia pod wiaduktem mogą pomieścić księgarnię, stragany lokalnych „bookinistów” czy galerię sztuki, nawiązując do znanego przykładu Savigny Platz w Berlinie.

Stacja Abrahama - I miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczną planowanych przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku. Autor: Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska.


2-3. Niedźwiednik i Rakoczego to przystanki bardzo wysoko położone nad otoczeniem. Teren pomiędzy nimi przewiduje się w planach miejskich jako obszar organizacji imprez plenerowych. Wydaje się interesujące wykorzystanie przystanków PKM jako punktów widokowych dla obserwacji projektów artystycznych o charakterze rozległych koncepcji w duchu landartu.

Stacja Niedźwiednik - I miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczną planowanych przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku. Autor: Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska.

4. Wróbla Staw to przystanek w środku natury – na skraju TPK i rozwijającego się osiedla na terenach dawnego poligonu. Proponuje się tu instalacje wodnych fontann stanowiących bramę do wodnego parku na skraju Stawu.


5. Kiełpinek – przystanek na skraju wielkiego osiedla Wiszące Ogrody sąsiaduje z obiektami dawnej stacji Kolei Kokoszkoweskiej – proponowane jest wykorzystanie ściany oporowej limitującej strefę parkingu przy przystanku jako galerię historii dawnej kolei w Gdańsku lub rodzaj zmiennej strefy ekspozycji sztuk.


6. Budowlanych – powstanie na wyciętym fragmencie lasu, stąd proponuje się ukształtowanie strefy publicznej z artystycznym wykorzystaniem materiału biologicznego – sztuki ogrodniczej, promocji ekologii, strefa parkingowa służyć może do stworzenia tu swoistego rzeźbiarskiego parking-parku.

Stacja Budowlanych - I miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczną planowanych przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku. Autor: Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska.7. Port Lotniczy – proponowane jest wykorzystanie strefy pod wiaduktem PKM (pomiędzy wejściami na perony a travelatorami) jako galerii podwieszonych pod sufitem zmiennych artystycznych instalacji przestrzennych.

Stacja Lotnisko - I miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczną planowanych przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku. Autor: Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska.


8. Barniewicka – proponowane jest tu wykorzystanie przestrzeni parkingu jako strefy instalacji świetlnej, swoistego parkingu światła. Tylko to miejsce naprawdę widoczne może być jedynie z lotu samolotu.

Zespół projektowy:

  • mgr inż. Jan T. Kosiedowski
  • dr inż arch. Gabriela Rembarz
  • mgr inż. arch. Sławomir Bryczkowski
  • mgr inż. arch. Magdalena Stefanowicz
  • mgr inż. arch. Magdalena Miara
  • stud. arch. Monika Wierzba
  • mgr inż. arch. Tomasz Stanisławczyk
  • mgr inż. Grażyna Nowińska
  • mgr inż. arch. Anna Rożańska
  • mgr inż. arch. Maciej Sas
Plansza 1 - I miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczną planowanych przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku. Autor: Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska.
Plansza 2 - I miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczną planowanych przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku. Autor: Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska.
Plansza 3 - I miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczną planowanych przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku. Autor: Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska.
Plansza 4 - I miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczną planowanych przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku. Autor: Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska.
Plansza 6 I miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczną planowanych przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku. Autor: Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska.
Plansza 7 - I miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczną planowanych przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku. Autor: Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska.
Plansza 7 - I miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczną planowanych przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku. Autor: Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska.
Plansza 8 - I miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczną planowanych przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdańsku. Autor: Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska.

Źródło: Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska

Domy jednorodzinne

si:ti studio Willa Leśna
Parterowa willa tworząca harmonijną i zrównoważoną przestrzeni życiową w otoczeniu lasu. Willa pr...
Luty 12, 2024
Dom jednorodzinny który grą otwarć buduję formę. Horyzontalny układ rysuje się w wielu płaszczyzn...
Luty 7, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Materiały budowlane

Drewniane komody nie tylko zdobią wnętrza swoją estetyką, ale również przyciągają uwagę trwałośc...
Luty 16, 2024
W asortymencie Domni znajdziesz bogaty wybór produktów do aranżacji łazienki, kuchni, jadalni, salonu i innych przestrzeni wewnątrz oraz przydomowych. Fot. Domni.pl
Domni jest częścią największej organizacji handlowej i dystrybutora w branży łazienkowej w kraju...
Styczeń 24, 2024

Konkursy

The biennial prize seeks to encourage innovative and visionary architectural concepts with an interdisciplinary approach that explore new models of living and strategies for inhabiting an urban con...
Luty 16, 2024
The International Render Awards (IntRA): Architecture Edition is thrilled to announce its annual award for 2024, inviting talented architects, designers, artists, and visualization professionals fr...
Luty 16, 2024