Polska i Świat

Grudzień 5, 2022

QQT Światowym Budynkiem Roku 2022

QQT Światowym Budynkiem Roku 2022 | autor projektu: 3XN Architects
QQT Światowym Budynkiem Roku 2022 | autor projektu: 3XN Architects

Quay Quarter Tower (QQT) w Sydney w Australii został uznany za Światowy Budynek Roku 2022. Nagroda została przyznana podczas piętnastego dorocznego Światowego Festiwalu Architektury (WAF), który odbył się w Lizbonie. Budynek zaprojektowany został przez pracownię 3XN Architects.

Zwycięzca został ogłoszony wśród innych wyróżnień - World Interior of the Year, Future Project of the Year i Landscape of the Year, podczas uroczystej kolacji, która odbyła się w Convento Do Beato, byłym portugalskim klasztorze z XVI wieku, położonym w historycznej części Lizbony.

 Światowy Budynek Roku 2022: Quay Quarter Tower (QQT) w Sydney

206-metrowa wieża, położona w pobliżu Opery w Sydney, jest biurowcem zaaranżowanym jako pionowa wioska, tworząca poczucie wspólnoty i zapewniająca przestrzenie skupiające się na współpracy, zdrowiu, dobrym samopoczuciu. Ważnym elementem projektu są zewnętrznych tarasy. 3XN zastosował radykalną strategię zrównoważonego rozwoju, która obejmowała upcykling istniejącej wieży. Seria ułożonych w stos atriów tworzy społeczny kręgosłup z wyjątkowymi widokami, jednocześnie wpuszczając światło dzienne na każde piętro.

QQT Światowym Budynkiem Roku 2022 | autor projektu: 3XN Architects
QQT Światowym Budynkiem Roku 2022 | autor projektu: 3XN Architects | ©Fred Holt

Paul Finch, dyrektor programowy World Architecture Festival tak skomentował skomentował decyzję jury: Zwycięzca otrzymał zlecenie na dostarczenie budynku na terenie światowej klasy i zachowanie ogromnej części istniejącej pięćdziesięcioletniej wieży handlowej. W rezultacie powstał doskonały przykład adaptacyjnego ponownego wykorzystania. Jest to przykład antycypacyjnego projektu przestrzeni roboczej, powstałego przed COVID, który mimo to zapewnił zdrową i atrakcyjną przestrzeń dla użytkowników po pandemii. Klient był przygotowany na ryzyko realizacji pomysłu na zasadzie spekulacji - i udało się".
 
Zwycięzca został wybrany przez super jury złożone z elity światowej branży architektonicznej - w składzie: Tracy Meller, Rogers Stirk Harbour + Partners; Jo Noero, Noero Architects; John Wardle, John Wardle Architects; Issa Diabaté, Koffi & Diabaté Architectes oraz Murat Tabanlioglu, Tabanlioglu Architects. 

QQT Światowym Budynkiem Roku 2022 | autor projektu: 3XN Architects | ©Phil Noller
QQT Światowym Budynkiem Roku 2022 | autor projektu: 3XN Architects | ©MartinSiegner
QQT Światowym Budynkiem Roku 2022 | autor projektu: 3XN Architects

Tagi: Światowy budynek Roku 2022 Światowy Festiwal Architektury 2022 WAF 2022 3XN Architects

Domy jednorodzinne

Koncepcja dwukondyngnacyjnej willi zlokalizowanej nad jeziorem to projekt, który zakłada wpisanie...
Grudzień 2, 2022
Dwupoziomowy budynek z lotu ptaka przejmuje kształt litery U zwróconej ramionami na południe i ot...
Listopad 18, 2022

Wasze realizacje

Mieszkanie w stylu eklektycznym_kuchnia
Mieszkanie w stylu eklektycznym. Głównym elementem wnętrza jest zabudowa meblowa, która "przecina...
Styczeń 17, 2023
LETNIE APARTAMENTY, HOHWACHT, NIEMCY
Październik 28, 2022

Materiały budowlane

W obliczu zmiany klimatu i coraz większej degradacji środowiska naturalnego, należy uważnie przy...
Październik 12, 2022
Nowoczesny materiały do wykonywania pokryć dachowychJeszcze do niedawna jedynym materiałem używa...
Październik 11, 2022

Konkursy

The Portugal Olive Guest House competition is run in partnership with the Verde family, tasking participants with presenting designs for a guest house to be constructed on their property. The guest...
Styczeń 23, 2023
Przedmiotem opracowania, zgodnie z Regulaminem konkursu, jest opracowanie koncepcji architektonicznej/wizualizacji dla modernizacji i rozbudowy budynku Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego Roztoczańskiego...
Styczeń 17, 2023