Polska i Świat

Maj 8, 2009

Re-witalne dzieło

24 kwietnia 2009 roku odbyło się oficjalne rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu „Re-witalne dzieło”, zorganizowanego przez Prezydenta Miasta Bełchatowa Marka Chrzanowskiego.

„Na konkurs wpłynęło wiele ciekawych prac. Projektanci zastosowali oryginalne, czasami zaskakujące rozwiązania. Pojawiły się nawiązania do historii Bełchatowa, kopalni, herbu i symboli miasta. Chciałbym podziękować wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i wysiłek, jaki włożyli w przygotowanie swoich projektów” - mówi prezydent Marek Chrzanowski. „Dotychczas w Bełchatowie nie było miejsca, które można byłoby uznać za centrum, gdzie mieszkańcy mogliby miło spędzić wolny czas. Dzięki realizacji projektu rewitalizacji, takie centrum powstanie. Dlatego zależało mi, by w zrewitalizowanym śródmieściu Bełchatowa pojawiło się „Re-witalne dzieło” – dzieło, które będzie charakterystyczne dla naszego miasta, i które odpowiednio wkomponuje się w zrewitalizowaną przestrzeń Bełchatowa”.

Zwycięzcy i wyróżnieni
I miejsce
Michał Gdak z Kielc. Zaproponował kompozycję trzech form, nawiązujących do historii Bełchatowa. „Idea rzeźby złożonej z trzech uzupełniających się wzajemnie elementów zrodziła się w trakcie poznawania historii Bełchatowa. Zainteresował mnie niezmiernie fakt, że w mieście niemal przez pół wieku współistniały obok siebie trzy narodowości: Polacy, Niemcy i Żydzi. Każda z proponowanych przeze mnie form jest ich symbolem” – powiedział Michał Gdak, autor zwycięskiej pracy.

I miejsce - Michał Gdak z Kielc

II miejsce
Projekt autorstwa Martyniki Bielawskiej i Wojciecha Nowaka. Nawiązuje do herbu miasta i jego kolorystyki. W myśl tego projektu na placu Narutowicza pojawiłaby się długa czerwona ławka, wijąca się na podobieństwo węża z herbu Bełchatowa.

II miejsce - Martynika Bielawskia i Wojciech Nowak

III miejsce
Ewa Kurto i Paweł Pryszcz. Projekt ilustruje bryłę, nawiązującą do wyrobiska węgla brunatnego.

III miejsce - Ewa Kurto i Paweł Pryszcz

Wyróżnienie
Swoje „Re-witalne dzieło” wybrali również bełchatowianie. Najwięcej głosów zdobyła praca autorstwa Adama Wojtanii i Janusza Maciejewskiego, przedstawiająca podświetlaną fontannę w kształcie dłoni trzymającej jabłko.

Wyróżnienie - Adam Wojtania i Janusz Maciejewski

W konkursie udział wzięli przede wszystkim studenci i absolwenci wyższych uczelni o kierunkach artystycznych i architektonicznych oraz wzornictwa projektowego jak również architekci oraz artyści uprawiający rzeźbę.

-------------------------------

Ogólnopolski konkurs „Re-witalne dzieło” ogłoszony został w październiku 2008 roku. Spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem, bowiem do jego udziału zgłosiło się ponad 130 osób z terenu całej Polski. Blisko pół roczna organizacja konkursu przyniosła efekt w postaci czterech wyłonionych projektów „Re-witalnego dzieła”, z pośród których na pewno jeden zostanie zrealizowany i usytuowany w zrewitalizowanej przestrzeni Bełchatowa.

Źródło: Urząd Miasta Bełchatowa

Tagi: Re-witalne dzieło architektura

Domy jednorodzinne

Total area: 89 sq.m Location: Ukraine, Sumy Year: 2024 Modern and stylish guest house with a...
Lipiec 12, 2024
Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024

Wasze realizacje

Ścianka telewizyjna stworzona na wymiar i wg indywidualnego projetu www.facebook.com/cellaio
Kwiecień 11, 2024
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok.100kg/mb półki na książki tworzone na wymiar i wg indywidualn...
Kwiecień 11, 2024

Materiały budowlane

Źródło: pixabay.com | licencja: https://pixabay.com/pl/service/license
Łóżko jest jednym z najważniejszych mebli w każdym domu, ponieważ to właśnie w nim spędzamy jedn...
Lipiec 4, 2024
Współcześnie praca z dokumentami cyfrowymi jest nieodłącznym elementem działalności w wielu bran...
Czerwiec 28, 2024

Konkursy

As part of Barcelona’s nomination as the World Capital of Architecture 2026 by UNESCO-UIA, Fundació Mies van der Rohe – Barcelona City Council have launched this international competition of ideas...
Lipiec 10, 2024
Konkurs Wnętrze Roku SAW powołało środowisko architektów wnętrz, aby propagować funkcjonalne i piękne wnętrza, oryginalne wzornictwo oraz dobre praktyki zawodowe.
Lipiec 10, 2024