Polska i Świat

Czerwiec 4, 2008

Remiza Strażacka

Remiza Strażacka, zdjęcie: Helene Bient
Remiza Strażacka, zdjęcie: Helene Bient

Koncepcja budynku remizy opiera się na konsekwentnym stosowaniu serii linearnie ustawionych ścian, co poza względami estetycznymi, ma przede wszystkim uzasadnienie funkcjonalne. Intencją architektów było to, aby nowo powstające zabudowania nie zginęły wśród olbrzymich budynków fabrycznych.

Budynek od frontu przedstawia hermetyczną bryłę. Wewnątrz rzucają się w oczy przede wszystkim wielkie czerwone wozy strażackie z wyrysowanymi na asfalcie torami poruszania się. Tak samo powtarzające się sekwencje poruszeń strażaków w czasie akcji będą „wyryte“ na podłodze remizy tworząc symboliczne serie „choreograficznych zapisków“ ruchu pracujących tam ludzi. Cały budynek pozbawiony jest niepotrzebnych detali - takich jak choćby framugi w oknach - a maksymalnie uproszczona konstrukcja sprawia wrażenie zamarzniętego, zawieszonego w bezruchu wnętrza, skupionego w oczekiwaniu na akcję.

Prace nad remizą rozpoczęto od przyjrzenia się ogólnej koncepcji zabudowy wokół fabryki. Intencją architektów było, aby nowo powstające zabudowania nie zginęły wśród olbrzymich budynków fabrycznych. Dlatego też elementy realizacji powtórzono na terenie całego kompleksu, nadając rytm i swoistą indetyfikację głównej uliczce fabryki. Uliczka ta– ciągnąca się od budynku muzeum po obecną remizę przez cały kompleks fabryczny – swoim linearnym układem odzwierciedla krajobraz geometrycznie ułożonych pól rolniczych i winnic sąsiadujących z zabudowaniami fabryki. Dlatego budynek remizy zamiast izolować postanowiono włączyć w krajobraz założenia, sytuując go wzdłuż ulicy i nadając mu wąski i podłużny kształt.

Informacje techniczne:

powierzchnia: 852 metry kwadratowe

termin realizacji: 1991-1993

zdjęcie: Helene Binet

zdjęcie: Helene Binet

zdjęcie: Helene Binet

Niemcy (1991-1993); projekt: Zaha Hadid.

Źródło: www.zaha-hadid.com

Tagi: architektura Zaha Hadid architekt

Domy jednorodzinne

Dwupoziomowy budynek z lotu ptaka przejmuje kształt litery U zwróconej ramionami na południe i ot...
Listopad 18, 2022
Dom wśród drzew zlokalizowany na działce porośniętej sosnami, okolice Warszawy. Naszym zadaniem b...
Sierpień 17, 2022

Wasze realizacje

LETNIE APARTAMENTY, HOHWACHT, NIEMCY
Październik 28, 2022
IBIS STYLES, RESTAURACJA, DREZNO, NIEMCY
Październik 28, 2022

Materiały budowlane

W obliczu zmiany klimatu i coraz większej degradacji środowiska naturalnego, należy uważnie przy...
Październik 12, 2022
Nowoczesny materiały do wykonywania pokryć dachowychJeszcze do niedawna jedynym materiałem używa...
Październik 11, 2022

Konkursy

Jeśli masz od 20 do 35 lat, jesteś designerem bądź adeptem kierunków artystycznych i projektowych, a kreatywność to Twoje drugie imię, ten konkurs jest dla Ciebie!
Listopad 27, 2022
Propozycja projektowa powinna optymalnie wykorzystać potencjał i uwarunkowania obszaru opracowania oraz spełniać zarówno oczekiwania lokalnej społeczności, jak i wpisywać się we współczesne trendy...
Listopad 18, 2022