Szkoła-Most w Chinach, autor projektu: Li Xiadong; zdj.: Aga Khan Award for Architecture

Polska i Świat

Styczeń 28, 2011

Szkoła-Most

Szkoła-Most łączy ze sobą dwie części małej wioski Xiashi w Chinach, która rozpościera się po obu stronach małej rzeki biegnącej przez osadę. Autorem projektu jest chiński architekt Li Xiadong.

Idea projektu

Struktura budynku składa się z dwóch stalowych dźwigarów, które spinają oba brzegi rzeki a w przestrzeni między nimi znajduje się bryła szkoły. Zawieszony poniżej stalowej struktury, biegnie most przeznaczony dla ludności wioski. Mała i nowocześnie zaprojektowana (bez odniesienia się do tradycyjnego budownictwa regionu) szkoła stała się jednak fizycznym i duchowym centrum wioski. Zlokalizowana w i otwarta dla otoczenia Szkoła Most spina aglomerację, tworząc centrum przestrzeni socjalnej. Szerszy socjalny aspekt projektu jest tematem raportu, który został opracowany przy udziale kierownika szkoły i przewodniczącego lokalnej społeczności. Wynika z niego, że koncepcja rozwiązania bardziej wynikała z potrzeb społeczności lokalnej niż z potrzeb szkoły.

Przekroje - Szkoła-Most, zdj.: Aga Khan Award
Widok na północne wejście do szkoły (na przeciwko wejścia znajduje się zamek Hokka), zdj.: Aga Khan Award for Architecture
Szkoła-Most, zdj.: Aga Khan Award for Architecture

Wnętrza szkoły

Biblioteka publiczna zlokalizowana została pomiędzy dwoma klasami a na końcu każdej z nich, czyli po obu końcach szkoły, pomieszczenia klasowe można łatwo otworzyć, dając swobodę bezpośredniej komunikacji z otwartymi przestrzeniami socjalnymi i tworząc w ten sposób sceny. Ta po stronie północnej może być wykorzystywana do organizowania przedstawień z toulou (stare obronne struktury budowlane o kołowych formach) w tle. W wyniku takiego rozwiązania powstał projekt, który poprzez architektoniczny zabieg wzbogaca społeczność lokalną i pobudza socjalne więzi mieszkańców.

Korytarz z widokiem na zewnątrz - Szkoła-Most, zdj.: Aga Khan Award
Wnętrze Szkoły-Mostu - klasa lekcyjna, zdj.: Aga Khan Award for Architecture

Aga Khan Award for Architecture

Projekt otrzymał nagrodę Aga Khan Award for Architecture 2010

Opinia jury
Kiedy architekt Li Xiadong został zaproszony do zaprojektowania małego budynku szkolnego dla małej wioski przeciętej w połowie biegiem rzeki jego pierwsza inspirująca myśl to umieszczenie obiektu na nowym moście w pobliżu dwóch starożytnych „toulou” które wznosiły się po obu stronach rzeki. Bardzo nowoczesna struktura nie tylko doskonale wpisuje się w krajobraz lecz również dobrze komponuje się z masywnymi formami dwóch historycznych struktur; łączy je za pomocą lekkiej liniowej „rzeźby”, unoszącej się nad rzeką (...)

Most biegnący pod Szkołą-Most, zdj.: Aga Khan Award
Rzut - Szkoła-Most, zdj.: Aga Khan Award for Architecture

Dane Projektu

 • Klient, inwestor: Wieś Xiashi, Przewodniczacy wioski Shi XIU Qing; Regionalna Administracja Państwowa (region Pinghe) Fujian,Hong Lizhuan; Przedstawiciel władz lokalnych: Zhang Guoyang - Sekretarz Partii; Zeng Quing Feng, Lokalnyu – urzędnik (Chiny)
 • Architektura: „Li Xiaodong Atelier”. Li Xiaodong –Główny Projektant; zespół projektowy: Li Ye Chuan Wang, Qiong Liang , Mengija Liu i Jungi Nie (Chiny)
 • Współpraca :” Hedao Architecture Design”, Xiamen, Fujian ( Chiny)
 • Dyrektor Projektu: Chen Jiansheng ( Chiny)
 • Inżynieria Struturalna: Li Xiaodong (Koncepcja), ”Herdao Architecture Design" (Chiny)
 • Wykonawca :”Zhangzhou Steel”.
 • Kierownik Minqbiao Ma ( Chiny)
 • Powierzchnia zabudowy: 240 m.kw.
 • Powierzchnia działki: 1550 m.kw.
 • Wysokość budynku: 6,4 m
 • Koszt: 100 000 USD
 • Rok złożenia zamówienia 2007
 • Projektowanie 2008 r.
 • Budowa 2008 r.
 • Oddanie do użytku 2008 r.
 • Strona Internetowa www.lixiaodong.net
Widok na północne wejście do szkoły, zdj.: Aga Khan Award for Architecture

Szkoła-Most, zdj.: Aga Khan Award for Architecture

Widok na północne wejście do szkoły (na przeciwko Zamek Hokka), zdj.: Aga Khan Award for Architecture

O Li Xiaodong Atelier

Li Xiaodong – główny projektant, zdj.: Aga Khan Award

Li Xiaodong jest praktykującym architektem ,wykładowcą akademickim i badaczem w zakresie architektury. Dyplom uzyskał na Uniwerytecie Tsighua (School of Architecture AT Tsinghua) w 1984 roku a swój tytuł naukowy PhD na Uniwerytecie w Eindhoven (School of Architecture Delfti – Eindhoven University of Technology) w 1993 roku. Swoja pracownie architektoniczną (Li Xiaodong Atelier) założyl w 1997 roku. Zakres jego prac obejmują tematy z zakresu architektury wnętrz, architektury kubaturowej i aranżacji przestrzeni miejskiej. Jego prace uzyskiwały nagrody zarówno na poziomie krajowym (Chiny) jak i międzynarodowym (Niemcy, USA, Holandia)

Li Xiaodong uzyskał międzynarodowe wyróżnienie za jego działania dydaktyczne, edukacyjne w tym nagrodę RIBA (2000 r.) i SARA (2001 r.) nadane mu przez Wydział Architektury Uniwersytetu „National University of Singapore”. Obecnie piastuje stanowisko przewodniczącego programu architektonicznego na uniwersytecie „School of Architecture Tsinghua” w Pekinie. Jego badania, publikacje i książki, wydawane zarówno w języku chińskim jak i angielskim, pokrywają szeroki zakres tematów: studia nad kulturą, historią, teorią architektury i studiami urbanistycznymi.

Źródło: Aga Khan Award for Architecture

Tagi: szkoły architektura Chiny

Komentarze

Dużo widać

Dodano: Poniedziałek, 31 Styczeń 2011, 23:27, Autor: Jigor

Pomysł faktycznie jest super. Ale nie jestem pewien czy na szkołę. Mnie osobiście rozpraszałoby to, że nie dość, że po obu stronach to na dodatek pode mną coś się może dziać.
Taki projekt byłby świetny na jakiś hostel albo mały hotel. :)

chiński

Dodano: Piątek, 28 Styczeń 2011, 21:04, Autor: user13

Zajebisty projekt! Fantastyczny pomysł i rewelacyjna realizacja. user13

Domy jednorodzinne

DZIAŁKA / LOKALIZACJA BUDYNKU Działka zlokalizowana w Mikołowie, u podnóża góry pokrytej gęstym...
Listopad 16, 2019
dzienna wizualizacja 3d budynku mieszkalnego
Wizualizacja 3d budynku mieszkalnego, wielorodzinnego, prezentująca stan obiektu po planowanej pr...
Listopad 13, 2019

Wasze realizacje

Dom usytuowany na południowym zboczu gór izerskich nad miejscowością Wojcieszyce w Kotlinie Jelen...
Październik 7, 2019
Glass House Architekt Seweryn Nogalski Beton House
Kaskadowo spływająca kubatura, choć pełna surowego betonu, daje wrażanie lekkości. Charakterystyc...
Lipiec 13, 2019

Materiały budowlane

W odpowiedzi na rosnące oczekiwania architektów i inwestorów, którzy poszukują do swoich projektó...
Wrzesień 6, 2019
W odpowiedzi na rosnące oczekiwania architektów i inwestorów, którzy poszukują do swoich projektó...
Lipiec 16, 2019

Konkursy

For this architecture competition, participants are tasked with creating sustainable designs for lodges that can be replicated throughout the protected areas of Abu Dhabi.
Listopad 19, 2019
„Przestrzeń wspólna jest wartością. Nagroda NIAiU” to konkurs na najlepsze prace magisterskie i dyplomy projektowe, obronione w latach 2017/18 i 2018/19. Celem konkursu jest nie tylko promocja najc...
Listopad 19, 2019