Polska i Świat

Kwiecień 29, 2009

Szyb Krystyna

Szyb Krystyna, meduagroup
Szyb Krystyna, meduagroup

Wieża jest nie tylko postindustrialną pozostałością po kopalni – to w dalszym ciągu ważny symbol estetyczny i pejzażowy Bytomia.

To także interesujący obiekt pod względem architektonicznym – który zwłaszcza po zaprzestaniu funkcjonowania jako wieża wyciągowa stał się wielkoskalową rzeźbą z magicznym wręcz wnętrzem opuszczonej budowli. Proporcje, detal architektoniczny oraz pozostałości urządzeń technicznych wewnątrz wieży zadecydowały o objęciu obiektu ochroną konserwatorską.

Szyb Krystyna

Centralną dominantą – „świadkiem” dawnego przemysłowego prosperity jest budynek wieży wyciągowej nie funkcjonującego obecnie szybu Krystyna. Wieża jest nie tylko postindustrialną pozostałością po kopalni – to w dalszym ciągu ważny symbol estetyczny i pejzażowy miasta zamykający osie widokowe na przedłużeniu ulic Dworcowej, Kolejowej oraz Powstańców Warszawskich.

Szyb Krystyna

Opis projektu

Projekt przebudowy wieży wpisuje się w opisany wcześniej kontekst architektoniczny i urbanistyczny. Podstawowym założeniem projektowym było zorganizowanie centrotwórczej (w skali dzielnicy) przestrzeni publicznej wokół atrakcyjnych i potrzebnych obiektów usługowo – handlowych. Przestrzeń ta nazwana parkiem industrialnym zorganizowana została wokół dawnej wieży wyciągowej przebudowanej na wielofunkcyjne centrum kulturalno – usługowe, mieszczące hotel, mini-centrum konferencyjne oraz wielofunkcyjne centrum sportowe. Interwencja projektowa wpisuje się w obowiązujące trendy dotyczące rewitalizacji obiektów poprzemysłowych i podąża za doktryną konserwatorską podkreślającą autentyczność dawnej substancji poprzez zastosowanie współczesnych środków wyrazu zestawionych z zastaną oryginalną architekturą. Ten dialog starego z nowym podjęty został także w samej metodologii projektowej. Zastosowane środki w postaci szkła przemysłowego, odsłoniętej i wyeksponowanej konstrukcji obiektu oraz technologicznego detalu mają na celu stworzenie jednorodnego kompleksu w wymiarze estetycznym i funkcjonalnym. Takie podejście projektowe to także odwołanie do charakteru miasta, gdzie kultura na najwyższym poziomie przeplata się z przemysłem i decyduje o wyjątkowości Bytomia na tle innych miast aglomeracji śląskiej.

Szyb Krystyna

Wieża mieści w sobie następujące funkcje:
- hotel z pięćdziesięcioma pokojami, restauracją, kawiarnią, butikami oraz salami konferencyjnymi;
- centrum sportowe w postaci sal wielofunkcyjnych, basenu, spa i siłowni;
- salę wielofunkcyjną umieszczoną w górnej części dawnej wieży, w której mogą odbywać się imprezy kulturalne, biznesowe i sportowe;
- kawiarnię z tarasem widokowym na szczycie wieży.

Wokół obiektu zaprojektowano atrakcyjną przestrzeń publiczną w postaci parku industrialnego z zielenią, ławkami oraz dawnymi pozostałościami urządzeń technicznych, które zostały rozmieszczone na posadzce placu w postaci rzeźb z informacją o charakterze edukacyjnym. Na obrzeżach przestrzeni publicznej parku zaproponowano centrum usługowo-handlowe oraz tereny pod ewentualną lokalizację obiektów biurowych, które doskonale dopełniłyby szeroki wachlarz funkcji nowej dzielnicy Bytomia.

Szyb Krystyna

Tagi: obiekty poprzemysłowe Bytom szyb krystyna architektura

Domy jednorodzinne

Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024
Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024

Wasze realizacje

Ścianka telewizyjna stworzona na wymiar i wg indywidualnego projetu www.facebook.com/cellaio
Kwiecień 11, 2024
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok.100kg/mb półki na książki tworzone na wymiar i wg indywidualn...
Kwiecień 11, 2024

Materiały budowlane

Źródło: pixabay.com | licencja: https://pixabay.com/pl/service/license
Łóżko jest jednym z najważniejszych mebli w każdym domu, ponieważ to właśnie w nim spędzamy jedn...
Lipiec 4, 2024
Współcześnie praca z dokumentami cyfrowymi jest nieodłącznym elementem działalności w wielu bran...
Czerwiec 28, 2024

Konkursy

As part of Barcelona’s nomination as the World Capital of Architecture 2026 by UNESCO-UIA, Fundació Mies van der Rohe – Barcelona City Council have launched this international competition of ideas...
Lipiec 10, 2024
Konkurs Wnętrze Roku SAW powołało środowisko architektów wnętrz, aby propagować funkcjonalne i piękne wnętrza, oryginalne wzornictwo oraz dobre praktyki zawodowe.
Lipiec 10, 2024