Polska i Świat

Styczeń 30, 2023

Upper One - kompleks biurowo-hotelowy w Warszawie

Upper One | projekt: Medusa Group we współpracy z MHM architects
Upper One | projekt: Medusa Group we współpracy z MHM architects

Rusza rozbiórka budynku biurowego Atrium International w centrum Warszawy. Demontaż blisko 30-letniego obiektu to pierwszy krok w realizacji kompleksu Upper One – 34-kondygnacyjnego wysokościowca o przeznaczeniu biurowym i hotelowym. Autorem projektu Upper One jest polska pracownia Medusa Group przy współpracy z austriacką pracownią MHM architects.

  

Etapy inwestycji

Działka należąca do STRABAG Real Estate jest już ogrodzona. Prace zostały podzielone na trzy etapy. Pierwszy z nich obejmie tzw. rozbiórki miękkie, czyli demontaż wnętrza budynku. W tym czasie zostaną zabezpieczone elementy nadające się do recyklingu. W kolejnych fazach zostanie rozebrana bryła obiektu – z podziałem na część nadziemną i podziemną. Z kolei roboty związane z konstrukcją podziemia Upper One deweloper zaplanował na 2024 rok. Oddanie kompleksu do użytkowania, zgodnie z harmonogramem, nastąpi dwa lata później – w 2026. W najbliższym czasie będzie to jedyny projekt biurowy w budowie, zlokalizowany w warszawskim Centralnym Obszarze Biznesu.

Atrium Internationalprzed rozbiórką
Upper One | projekt: Medusa Group we współpracy z MHM architects
Upper One | projekt: Medusa Group we współpracy z MHM architects

Polskie miasta przechodzą kolejną falę transformacji – modernizacji i rozbiórek. Szczególnie widać to w Warszawie – miejscu, gdzie tworzył się rodzimy rynek biurowy. Nienadążające za wymogami współczesności obiekty ustępują miejsca nowym projektom, których funkcje skoncentrowane są na dobrobycie najemców, rozwiązaniach proptech i środowisku. Wyburzając Atrium International, dajemy przestrzeń na rozwój inwestycji, która w pełni wykorzysta potencjał tego terenu oraz spełni oczekiwania wobec przestrzeni miejskiej. Nie chcemy odcinać się jednak od historii tego miejsca, dlatego niektóre elementy wnętrza dawnego budynku, po ich przekształceniu, zostaną włączone do projektu architektonicznego Upper One – wyjaśnia Łukasz Ciesielski, dyrektor zarządzający spółki deweloperskiej STRABAG Real Estate w Polsce.

Inwestycji zgodna z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym

Rozbiórka Atrium International zostanie przeprowadzona w zgodzie z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym, a pewne elementy wnętrza już znalazły swoje ponowne zastosowanie. Marmur odzyskany z części wspólnych budynku Atrium International zostanie wykorzystany do produkcji posadzek, które znajdą się w lobby głównym Upper One i we wszystkich holach windowych. Zachowana zostanie także rampa wraz z częścią garażu.

Dążąc do jak najlepszego, ponownego wykorzystania wyposażenia nieczynnego biurowca, STRABAG Real Estate przekazał sprzęty kuchenne Fundacji Serce Warszawy pomagającej osobom w kryzysie bezdomności. Dodatkowo część przedmiotów została oddana do Ośrodka Pomocy Społecznej Bemowo i wykorzystana w jednostkach wchodzących w strukturę OPS, między innymi w Ośrodku Wsparcia dla Seniorów i Ośrodku Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych.

Wyposażenie inwestycji zasiliło także jeden z punktów pobytowych dla uchodźców na terenie Warszawy. Pomoc obywatelom Ukrainy to szczególnie ważny moment w historii Atrium International – przed przekazaniem budynku generalnemu wykonawcy biurowiec pełnił funkcję tymczasowego schronienia, a dach nad głową znalazło tu w sumie ponad 700 osób.

Podczas prac wszystkie materiały pozyskane z rozbiórki będą podlegały segregacji. Wdrażając rozwiązania z zakresu cyrkularności i zrównoważonego rozwoju deweloper chce realnie zmniejszyć wpływ całego procesu na środowisko oraz społeczność.

Pozwolenie na budowę Upper One

Inwestor otrzymał już pozwolenie na budowę nowej inwestycji. Upper One - to będzie pierwszy w kraju biurowiec wyposażony w system geotermii. Cały kompleks ma być wyposażony w ponad 200 miejsc parkingowych, w tym punkty do ładowania samochodów elektrycznych.  Koniec budowy zaplanowany jest na 2026 rok.

Upper One | projekt: Medusa Group we współpracy z MHM architects
Upper One | projekt: Medusa Group we współpracy z MHM architects

Tagi: obiekty mixed-used Upper One architektura Warszawa wysokościowiec

Domy jednorodzinne

Ideą było stworzenie przestrzeni dobrego samopoczucia dla umysłu, ciała i duszy. Przestrzeń, w kt...
Marzec 7, 2023
Koncepcja dwukondyngnacyjnej willi zlokalizowanej nad jeziorem to projekt, który zakłada wpisanie...
Grudzień 2, 2022

Wasze realizacje

Czarna kuchnia
Metamorfoza kawalerki. Największą zmianą było przeniesienie kuchni i połączenie jej ze strefą dzi...
Luty 14, 2023
Mieszkanie w stylu eklektycznym_kuchnia
Mieszkanie w stylu eklektycznym. Głównym elementem wnętrza jest zabudowa meblowa, która "przecina...
Styczeń 17, 2023

Materiały budowlane

BP2 zapowiedziało oficjalną premierę nowej marki i produktów na rynku pokryć dachowych.SOLROOF t...
Styczeń 26, 2023
BP2 zapowiedziało oficjalną premierę nowej marki i produktów na rynku pokryć dachowych.SOLROOF t...
Styczeń 26, 2023

Konkursy

Konkursu na opracowanie projektu koncepcyjnego zagospodarowania terenu rekreacyjno- kulturalnego w Mielcu
Marzec 27, 2023
An Architecture Competition for multifunctional skyscraper in Hong Kong with the aim of designing a multifunctional skyscraper in Hong Kong that incorporates elements of Vertical Farming.
Marzec 22, 2023