Polska i Świat

Styczeń 8, 2024

Wrocławska dzielnica Krzyki z nowym projektem architektoniczno-urbanistycznym

SUDEA | projekt: Maćków | Inwestor: OKRE Development
SUDEA | projekt: Maćków | Inwestor: OKRE Development

Na wrocławskich Krzykach powstanie apartamentowy projekt premium, z publicznym placem i wewnętrznym ogrodem. Za kompletny projekt urbanistyczny i architektoniczny odpowiadała wrocławska pracownia Maćków. Sudea powstawać będzie w etapach przez kilka lat, tworząc docelowo nowy fragment miasta z lokalnym centrum spotkań, w miejscu które dotąd było niedostępne dla większości wrocławian.

Nieopodal Wieży Ciśnień przy ul. Sudeckiej, OKRE Development zrewitalizuje historyczne budynki i uzupełni je nową zabudową, w ramach „przywracania do miasta” terenu po byłym Szpitalu Kolejowym. Znajdą się tu głównie apartamenty, całość dopełni funkcja biurowo-usługowa. Unikatowy projekt w skali całego Wrocławia wypełni lukę segmentu apartamentów premium na południu miasta.

W ramach Sudei, obok apartamentów zaprojektowane zostały obiekty usługowe zlokalizowane wokół publicznie dostępnego placu. W kompleksie powstaną także biura, a w lokalach handlowych na parterach i wokół wewnętrznego placu miejskiego swoje miejsce znajdą np. butiki lokalnych projektantów i artystów.

Teren pod inwestycję zakupiony został nw 2018 roku. Część budynków byłego Szpitala Kolejowego przekształciliśmy tymczasowo na funkcje biurowe i gościliśmy tu, przez niemal 5 lat, ponad 80 różnych firm. Teraz czas na realizację docelowego planu - wyróżniającego się pod wieloma względami projektu apartamentowego z towarzyszącymi mu funkcjami usługowymi - podsumowuje Agata Tomicka-Stisz z OKRE. 

SUDEA
SUDEA
SUDEA

Docelowo 11 budynków i niemal 250 apartamentów

Realizacja całej inwestycji podzielona została na etapy. W pierwszej fazie oddane zostaną 3 budynki: 2 zrewitalizowane, poddane szczegółowemu odnowieniu i przebudowie usuwającej powojenne nadbudowy - Sudecka 96 i Sudecka 96A („I” i „J”), z 59 apartamentami i całkowicie nowy budynek - Sudecka 94 z zaledwie 27 apartamentami, który powstanie w centralnej części kwartału. Za kompletny projekt urbanistyczny i architektoniczny odpowiadała wrocławska pracownia Maćków.

Mieliśmy na warsztacie bardzo ciekawy teren, z już istniejącymi zabudowaniami i ogrodem ze starodrzewiem z około 100-letnimi dębami. Unikat na skalę miasta. Całość musieliśmy zinwentaryzować, połączyć i dokomponować m.in. nowe zabudowania - mówi Zbigniew Maćków z Pracowni Projektowej Maćków. Całość odbywała się w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków. Sam etap projektowania trwał ponad 2 lata. Mnóstwo architektonicznych „smaczków” - kamienne gzymsy i zworniki, kartusze i kamienne tablice, ceglane elewacje czy krenelaże w otaczających murach - wszystkim tym elementom zostanie przywrócony dawny blask. Inwestorowi i nam zależało na uwypukleniu tych zabytkowych detali. Do tego zupełnie nowe 3 budynki, które muszą pasować i wpisać się w zastany już ogród, tak by całe założenie było spójne, ale też otwarte i przyjazne dla wszystkich - dodaje Zbigniew Maćków. Nowy budynek, zlokalizowany w centrum całego kwartału będzie wyróżniać się nowoczesną bryłą, przeszkleniami i osadzeniem w ogrodzie. Strefy półprywatne i publiczne oddzielone zostaną od części prywatnych poprzez zróżnicowanie wysokości terenu, murki oporowe i nowe nasadzenia. Inwestor zapowiada, że nie zamierza tworzyć kolejnego zamkniętego osiedla.

SUDEA | Sudecka 96
SUDEA | Sudecka 96
SUDEA | Sudecka 96A
SUDEA | Sudecka 96A
SUDEA | Sudecka 96A
SUDEA | Sudecka 94
SUDEA
SUDEA | Sudecka94

Wielu wrocławian mogło zobaczyć już wcześniej wnętrza rewitalizowanych obecnie budynków, odwiedzając organizowane tu wydarzenia takie jak Festiwal Sztuki Współczesnej Survival, Wrocławska Noc Literatury czy cykl koncertów Overtone. Jako inwestor wspieramy lokalną kulturę i sztukę, a przy okazji wydarzeń artystycznych zapraszaliśmy gości do naszych wnętrz kilkukrotnie. Efekt zawsze był podobny - zachwyt przestrzenią i parkowym starodrzewiem w ogrodzie. Niewątpliwym atutem historycznych budynków jest wysokość wnętrz sięgająca do ponad 4m. Również w nowo projektowanym budynku wysokości przekroczą 3m - mówi Agata Tomicka-Stisz z OKRE. Większość apartamentów będzie mieć możliwość podłączenia klimatyzacji. Oczywiście w budynkach powstaną także eleganckie strefy wejściowe, nowoczesne windy i garaż podziemny. Z uwagi na wyjątkową lokalizację oraz segment projektu, apartamenty w Sudei będą jednymi z najdroższych w całym mieście. Ceny zaczynają się od 19.800 zł/m2, a kończą na 33.000 zł/m2 w przypadku unikatowych, ponad 200-metrowych penthouse’ów na najwyższych kondygnacjach z ogromnymi przeszkleniami, prywatnymi tarasami i widokiem na ogród.

Realizacja już się rozpoczęła. Trwają prace budowlane przy wspomnianych pierwszych 3 budynkach kompleksu. Sudea powstawać będzie w etapach przez kilka lat, tworząc docelowo nowy fragment miasta z lokalnym centrum spotkań, w miejscu które dotąd było niedostępne dla większości Wrocławian.

Autorzy:
dorota

Tagi: dzielnica Krzyki Szpital Kolejowy architektura urbanistyka Wrocław

Domy jednorodzinne

Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024
si:ti studio Willa Leśna
Parterowa willa tworząca harmonijną i zrównoważoną przestrzeni życiową w otoczeniu lasu. Willa pr...
Luty 12, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Materiały budowlane

Projektowanie kuchni w stylu skandynawskim to wyjątkowe wyzwanie, które wymaga zrozumienia nie t...
Luty 26, 2024
Drewniane komody nie tylko zdobią wnętrza swoją estetyką, ale również przyciągają uwagę trwałośc...
Luty 16, 2024

Konkursy

The “Re-Draw” competition aims to develop one drawing to ‘represent’ an iconic architectural piece. The participants are asked to draft one image, with absolute freedom of scale, technique, and lev...
Luty 28, 2024
KONKURS ARCHITEKTONICZNO-URBANISTYCZNY Integracji i Towarzystwa Urbanistów Polskich pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP.
Luty 28, 2024