Rynek Praski - Park Kulturowy Wzgórze Zamkowe w Sieradzu, I miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym, projekt: Biuro Architektoniczne LIMBA z Krakowa

Polska i Świat

Maj 28, 2010

Wzgórze Zamkowe

Projekt zdobył I miejsce w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zagospodarowania obszaru Parku Kulturowego Wzgórze Zamkowe w Sieradzu. Autorem jest Biuro Architektoniczne LIMBA z Krakowa. W skład zespołu projektowego weszli: arch.Anna Husarska, arch.Anna Czajka, arch.Julia Sokołowska.

Kompozycja i forma urbanistyczna
Główną osią kompozycji jest ulica Zamkowa. Jest ona historycznym szlakiem, prowadzącym z sieradzkiej Starówki, obok Przedmieścia Praskiego na Wzgórze Zamkowe.

Podążając ulicą Zamkową napotykamy najpierw łuk starorzecza, które oplata cały teren Parku Kulturowego, oddzielając go wyraźnie od reszty miasta, a w końcu dochodzimy do kolejnego łuku fosy, która wyodrębnia Wzgórze Zamkowe od podgrodzia, czyli Pragi. Kulminacją całej kompozycji jest okrąg Wzgórza Zamkowego.

Zamysłem projektantów było wyeksponowanie rysunku tych historycznych rozgraniczeń, które obrazuje też zaprojektowane dla Parku Kulturowego logo.

Zastosowane formy placów, zaułków, linii dróg i szlaków nawiązują przede wszystkim do najstarszych dziejów obszaru - a więc do pradawnych form osadniczych, budowanych przeważnie na planie koła, owalu, o formach miękkich, łukowatych. Są one łączone promieniście drogami i mostami. Prawdopodobnie tak wyglądały pierwotne podgrodzia, zgrupowane u stop wzgórza zamkowego, w miejsce których nałożono w XIX wieku siatkę ulic. Obecnie projekt przywołuje te formy we wzorach posadzek i kształtach kolejnych kameralnych placów wzdłuż ulicy Wschodniej.

widok na place - Park Kulturowy Wzgórze Zamkowe w Sieradzu, I miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym, projekt: Biuro Architektoniczne LIMBA z Krakowa

widok na place - Park Kulturowy Wzgórze Zamkowe w Sieradzu, I miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym, projekt: Biuro Architektoniczne LIMBA z Krakowa

Rewitalizacja pod względem historycznym
Obszarem o największej wartości historycznej jest Wzgórze Zamkowe. Projekt przewiduje pielęgnacyjne uporządkowanie istniejącej zieleni, z pozostawieniem wszystkich zdrowych drzew, okalających wzgórze, dla podkreślenia jego kształtu w terenie.

Najcenniejszym obiektem historycznym wzgórza jest XIII wieczna rotunda, której obrys w projekcie wiernie odwzorowano z kamienia polnego na poziomie terenu. Innym rodzajem kamienia, w formie nieregularnej, przywołano w poziomie terenu obrys murów obronnych, wjazdu, wieży okrągłej i głównego budynku zamku książęcego z okresu późnego Średniowiecza.

Powyższe obrysy obiektów historycznych, które zostały najbardziej precyzyjnie archeologicznie rozpoznane, otrzymają oświetlenie w formie punktów świetlnych w poziomie terenu, tak, ażeby w nocy układ murów i budynków historycznych na Wzgórzu był również czytelny i stał się dodatkową atrakcją turystyczną.

Podobnie zaznaczono przypuszczalną linię dawnego mostu - wjazdu na zamek - jako ciąg obelisków przecinających fosę, i oświetlonych w nocy- jako „most duchów przeszłości”.

stary most - Park Kulturowy Wzgórze Zamkowe w Sieradzu, I miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym, projekt: Biuro Architektoniczne LIMBA z Krakowa

Obecne na wzgórzu bunkry projektanci wykorzystali jako miejsca oryginalnej edukacji historycznej, proponuje się umieszczenie w nich bogatej ekspozycji na temat historii wzgórza, makiet, map, manekinów i wszelkich multimediów, do których turyści będą mieli dostęp przez powiększone i przeszklone otwory, także od góry, podświetlone nocą. (...)

Na całym terenie zagospodarowania zaprojektowano szlak historii, po którym prowadzi system tzw. kamieni historii, na których znajdują się krótkie informacje historyczne o danym miejscu, ryciny edukacyjne dotyczące historii lub wskazówki prowadzące turystów szlakiem dawnych wieków.

Bunkier - Park Kulturowy Wzgórze Zamkowe, I miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym, projekt: Biuro Architektoniczne LIMBA z Krakowa

Bunkier - Park Kulturowy Wzgórze Zamkowe, I miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym, projekt: Biuro Architektoniczne LIMBA z Krakowa

Rewitalizacja pod względem kulturalnym
Teren Parku Kulturowego stwarza nieograniczone możliwości organizacji imprez edukacyjnych i kulturalnych. Już samo wzgórze może być miejscem różnego rodzaju efektownych imprez, ze wsparciem technicznym znajdującym się u wylotu parku etnograficznego, gdzie przewidziano budynek zaplecza magazynowo-socjalno-sanitarny.

Sam teren parku etnograficznego powiększono, komponując obiekty w jego północnej części na kształt podgrodzia z majdanem, gdzie zaprojektowano drewnianą scenę plenerową, na potrzeby imprez teatralnych, edukacyjnych, turniejowych itp. Wokół majdanu zgrupowano także powtarzalne drewniane pawilony, które w miarę potrzeb mogą być miejscem warsztatów rzemiosła, pokazów, tradycyjnej gastronomii, prezentacji wszelkiego rodzaju. Wielkie imprezy plenerowe, (inscenizacje bitew, imprezy konne) mając zaplecze w parku etnograficznym, mogą rozgrywać się na pobliskich łęgach nadwarciańskich.

Ulica Zamkowa, którą przewidziano obecnie jako ciąg pieszo-jezdny, ze znacznym zminimalizowaniem ruchu samochodowego, może stać się miejscem wszelkiego rodzaju przemarszów wojsk grunwaldzkich, rycerzy podążających na Zamek itp. Podobnie place ulicy Wschodniej, które poza tym mogą stać się sceną teatrów ulicznych.

Dla przyjezdnych, przy parkingach zlokalizowanych przy ulicy Podrzecze, zaprojektowano pawilony, które mogą być między innymi miejscem informacji turystycznej, kolportowania planów, mapek, ulotek i innych publikacji związanych z Parkiem.

ulica Zamkowa - Park Kulturowy Wzgórze Zamkowe, I miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym, projekt: Biuro Architektoniczne LIMBA z Krakowa

Rynek Praski - Park Kulturowy Wzgórze Zamkowe, I miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym, projekt: Biuro Architektoniczne LIMBA z Krakowa

Rewitalizacja pod względem rekreacyjnym
Założenia projektu przewidują stworzenie bogatej oferty rekreacyjnej zarówno dla mieszkańców osiedla Praga, jak i dla przyjezdnych turystów. Na samym osiedlu Praga, przestrzenie publiczne zorganizowano wzdłuż ulicy Wschodniej. Są to przede wszystkim Rynek Praski, oraz kolejne place, nazwane projektowo: Plac Zielony, Plac Zacisze Praskie, Plac Galeria, Praski Skwer Przyrodniczy. Place te mają kameralny charakter, i mają przede wszystkim służyć wypoczynkowi lokalnej społeczności mieszkańców. Zaprojektowano na nich liczne ławki, zieleń, fontanny.

Ponadto na Pradze poprowadzone są piesze i rowerowe szlaki turystyczne, i związane z nim usługi w parterach budynków- typu drobne sklepiki z pamiątkami, drobne tradycyjne rzemiosło, gastronomia, kawiarenki, lodziarnie.

Ponieważ skutkiem zagospodarowania Rynku Praskiego konieczne jest usunięcie prowizorycznego istniejącego tam boiska ziemnego, projektanci przewidzieli tereny sportowe dla mieszkańców przy zbiegu ulic Podzamcze i Podrzecze, w miejscu obecnych terenów zdegradowanych. W projekcie znalazło się tam przede wszystkim pełnowymiarowe boisko typu „Orlik”, boisko do siatkówki i kort tenisowy.

Największe możliwości rekreacyjne znajdą się na terenach odtworzonego starorzecza Żegliny. Wzdłuż niego poprowadzono szlaki spacerowe, rowerowe i przyrodnicze. Na trasie tych spacerów umieszczono powtarzalne pawilony, w których przewiduje się:
- od strony parkingów zaplecze sanitarne, gastronomię, wypożyczalnię rowerów,
- w górnym starorzeczu kawiarnię na „molo” wraz z dancingiem,
- altanki wypoczynkowe i pomosty widokowe wzdłuż starorzecza,
- przy zbiorniku retencyjnym zaplecze sanitarne, gastronomia i ewentualnie wypożyczalnia sprzętu wodnego typu łódka, kajaki.
(...)

Źródło: Biuro Architektoniczne LIMBA

Tagi: park Sieradz architektura urbanistyka

Park Kulturowy Wzgórze Zamkowe, I miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym, projekt: Biuro Architektoniczne LIMBA z Krakowa (plansza 1)
Park Kulturowy Wzgórze Zamkowe, I miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym, projekt: Biuro Architektoniczne LIMBA z Krakowa (plansza 2)
Park Kulturowy Wzgórze Zamkowe, I miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym, projekt: Biuro Architektoniczne LIMBA z Krakowa (plansza 3)
Park Kulturowy Wzgórze Zamkowe, I miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym, projekt: Biuro Architektoniczne LIMBA z Krakowa (plansza 4)
ulica Zamkowa - widok nocą - Park Kulturowy Wzgórze Zamkowe, I miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym, projekt: Biuro Architektoniczne LIMBA z Krakowa
Rynek Praski - Park Kulturowy Wzgórze Zamkowe, I miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym, projekt: Biuro Architektoniczne LIMBA z Krakowa
widok na place - Park Kulturowy Wzgórze Zamkowe w Sieradzu, I miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym, projekt: Biuro Architektoniczne LIMBA z Krakowa

Komentarze

POrazka-walczaka-i-rady-miasta

Dodano: Czwartek, 03 Kwiecień 2014, 09:05, Autor: mieszkaniec sdz

Porazka i tyle!!!!! Nie dosć ze wszystko w kredyt to jeszcze nie da sie po tym jeżdzić autem ani normalnie chodzić. Ten pseudo projekt pogrązy miasto bo tak zadluzy, ze wszyscy bedą nażekać ale nie walczak i ta rada miasta która to zatwierdziła. Moze i to wyglada ze cos sie zmieni, ale na gorsze dla mieszkajacych tam ludzi. Widocznie prezydent i rada miasta wyszli z zalozenia ze mieskajacy tam ludzie nie beda jezdzic tam autami. Ci ludzie niby rzadzacy obecnie w miescie to czego sie nie dotkną to zepsują...... handel był w sieradzu i jakos miasto dawało radę. Teraz kase wywozą markety sieciówki i galerie. A wy mieszkancy nazekacie ze macie biedę....tak wybraliscie i tak macie

byłem tam

Dodano: Poniedziałek, 09 Styczeń 2012, 21:11, Autor: Gość

Czekam z niecierpliwością na realizację. Jakiś czas temu byłem w Sieradzu i podoba mi się duch tego miejsca. Widzę, że został potraktowany przez projektantów z szacunkiem, i przyroda na Wzgórzu również nie została unicestwiona. Z chęcią ponownie odwiedzę Sieradz po metamorfozie, a zwłaszcza uliczki Pragi.

projekt

Dodano: Wtorek, 25 Styczeń 2011, 08:38, Autor: PS

Szkoda, że autorki projektu nie zauważyły, że obecne na wzgórzu zamkowym schrony (czy jak kto woli bunkry) są integralnym elementem historii tego miejsca, niejako zwieńczeniem jego militarnego funkcjonowania. I gratuluję pomysłu powiększania otworów w schronach. :)

Domy jednorodzinne

Modulo House mały dom
Modulo House Dom Modulo to mały i tani w budowie energooszczędny dom o powierzchni zabudowy niep...
Październik 1, 2019
wizualizacje projektu wiejskiego domu jednorodzinnego w stylu nowoczesnej stodoły wykończonego w ciemnym drewnie i betonowym tynku
Wizualizacje 3d przestronnego nowoczesnego domu jednorodzinnego za miastem, wykończonego ciemnym...
Wrzesień 18, 2019

Wasze realizacje

Dom usytuowany na południowym zboczu gór izerskich nad miejscowością Wojcieszyce w Kotlinie Jelen...
Październik 7, 2019
Glass House Architekt Seweryn Nogalski Beton House
Kaskadowo spływająca kubatura, choć pełna surowego betonu, daje wrażanie lekkości. Charakterystyc...
Lipiec 13, 2019

Materiały budowlane

W odpowiedzi na rosnące oczekiwania architektów i inwestorów, którzy poszukują do swoich projektó...
Wrzesień 6, 2019
W odpowiedzi na rosnące oczekiwania architektów i inwestorów, którzy poszukują do swoich projektó...
Lipiec 16, 2019

Konkursy

Celem konkursu jest uzyskanie najlepszego rozwiązania architektoniczno-urbanistycznego dla zadania inwestycyjnego pod nazwą: „Budowa budynku kliniczno-dydaktyczno-badawczego Pomorskiego Uniwersytet...
Październik 25, 2019
Gmina Michałowice oraz Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich zapraszają do udziału w konkursie realizacyjnym na koncepcję Centrum Inicjatyw Kulturalnych w Komorowie.
Październik 25, 2019